Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 14 cze 2016, 11:49

>Czekoladowy
Tak, okręg gdański ma z tym problem. Piszę "problem", bo jest to działanie wątpliwe etycznie. Zbory, które nie dopuszczają innego nauczania powinny to jasno deklarować i nie ukrywać przed nowymi członkami, że nie utożsamiają się z Baptystycznym Wyznaniem Wiary Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce.


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Czekoladowy » 14 cze 2016, 14:30

Ukuthula pisze:>Czekoladowy
Tak, okręg gdański ma z tym problem. Piszę "problem", bo jest to działanie wątpliwe etycznie. Zbory, które nie dopuszczają innego nauczania powinny to jasno deklarować i nie ukrywać przed nowymi członkami, że nie utożsamiają się z Baptystycznym Wyznaniem Wiary Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce.

Wydaje mi się, że nieco demonizujesz sprawę. Ja nigdy nie spotkałem się z tym, by jakiś zbór baptystyczny przymuszał kogoś do wiary w pogląd na tym poziomie istotności, czy nie dopuszczał wiary w doktrynę inną od tej. Nawet w zborze do którego chodzę, gdzie niemal wszyscy członkowie są kalwinistami, są też osoby o poglądach arminiańskich i nikt ich z tego powodu nie szykanuje. Widać natomiast negatywne emocje z drugiej strony, kiedy np. po tym jak na kazaniu padnie jakieś "kalwińskie" stwierdzenie, osoba o odmiennych poglądach ostentacyjnie wychodzi z kościoła.
Jak już pisał Dragonar to wyznanie wiary pozwala na różne interpretacje jeśli by się uprzeć. Z tego, co słyszałem od osoby, która zadała sobie trud, by je dokładnie przeanalizować, w tym wyznaniu wiary można zauważyć coś, co można określić jako 4-punktowy kalwinizm (oczywiście z wyjątkiem dla ograniczonego odkupienia). I jeśli tak rzeczywiście jest, to nie dziwię się próbom jego zmian, ponieważ taka konstrukcja jest sprzeczna wewnętrznie.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Dragonar » 14 cze 2016, 15:58

Ukuthula pisze:Zbory, które nie dopuszczają innego nauczania powinny to jasno deklarować i nie ukrywać przed nowymi członkami, że nie utożsamiają się z Baptystycznym Wyznaniem Wiary Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce.

Jak pisałem, to wyznanie można interpretować zarówno po arminiańsku, jak i po kalwińsku.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 14 cze 2016, 22:37

>>Dragonar
No chyba nie bardzo:
"Wierzymy, że Bóg pragnie, aby każdy człowiek był zbawiony (Jan 3,16; 1 Tym. 2,4; Ezech. 33,11). Dlatego obowiązkiem każdego człowieka jest przyjęcie, przez szczerą i posłuszną wiarę w Jezusa Chrystusa, daru zbawienia. Tylko uporczywe trwanie w grzechach, niechęć do poprawy i poddania się Chrystusowi może przeszkodzić grzesznikowi w zbawieni"


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Oberyn. » 15 cze 2016, 21:15

polk pisze:Każdy reformowany wierząc, że zbawienie zależy tylko od Boga, a ani trochę od człowieka, może mieć pokój co do wieczności wszystkich stworzeń


Wbrew pozorom nie trzeba być reformowanie wierzącym, żeby uznawać zbawienie za zależne tylko od Boga.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ufna » 16 cze 2016, 17:14

Ukuthula pisze:Tak, okręg gdański ma z tym problem. Piszę "problem", bo jest to działanie wątpliwe etycznie. Zbory, które nie dopuszczają innego nauczania powinny to jasno deklarować i nie ukrywać przed nowymi członkami, że nie utożsamiają się z Baptystycznym Wyznaniem Wiary Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce.

Ja również należę do Zboru Baptystów o orientacji kalwinistycznej i nie zauważyłam, żeby te poglądy były w jakikolwiek sposób ukrywane przed nowymi członkami. Wręcz przeciwnie, teologia reformowana jest mocno akcentowana podczas kazań i na grupkach biblijnych. Pastorzy są otwarci na dyskusję, ale też mocno stoją przy swoim stanowisku, popierając je przykładami z Biblii.

Wydaje mi się, że każdy członek zboru ma prawo do własnego osądu, nikt nie jest potępiany (przynajmniej w moim odczuciu) za odmienne spojrzenie na predestynację. To samo zresztą dotyczy innych doktryn (powijając te najważniejsze, takie jak doktryna o Trójcy, nauka o zbawieniu z łaski itd., które są niepodważalne i które po prostu trzeba przyjąć, jeśli chce się należeć do kościoła). Nie jestem pewna, ilu członków mojego zboru to klasyczni 5-punktowi kalwiniści. W prywatnych rozmowach można odkryć sporo kalwinistów 4-punktowych. ;)


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: MrSponge » 16 cze 2016, 23:24

Nie rozumiem czemu te tendencje miałby być "niepokojące"...? Jeżeli nie prowadzi to do zwyrodnień, to czy ktoś wierzy w 5 punktów czy w 1 punkt - nie ma najmniejszego znaczenia. No chyba, że się mylę?


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 17 cze 2016, 20:16

MrSponge pisze:Nie rozumiem czemu te tendencje miałby być "niepokojące"...? Jeżeli nie prowadzi to do zwyrodnień, to czy ktoś wierzy w 5 punktów czy w 1 punkt - nie ma najmniejszego znaczenia. No chyba, że się mylę?

Niepokojące jest to, że do tej pory kwestia predestynacji pozostawała indywidualną kwestią w Kościele baptystów. Próby narzucenia innym (np. przez zmianę kościelnego wyznania wiary) podejścia kalwińskiego musi budzić niepokój, bo jest prostą droga do rozłamu.


Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 17 cze 2016, 21:46

Efendi pisze:Swoją drogą na stronie gdańskiego zboru nie znalazłem ani słowa narzucającego kalwinizm. Dla równowagi zborów charyzmatycznych też nie brakuje w polskim kościele baptystów :P

O jakiej równowadze piszesz? Linia podziału przebiega nie pomiędzy kalwinami i charyzmatykami, a pomiędzy tymi którzy nie chcą narzucać jednoznacznej odpowiedzi w kwestii predestynacji, a tymi, którzy czują się upoważnieni do zwiastowania swojej prawdy w tej kwestii.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: MrSponge » 17 cze 2016, 22:19

Szczerze powiedziawszy nie spotkałem się z tym o czym piszesz. Myślę jednak, że każdy ma swoje racje w zakresie tego jak "technicznie" wygląda Zbawienie i tego się nie da pogodzić, nie mniej jednak o dziwo dla wszystkich jest wspólne miejsce w Kościele.

Rozłamowcami są Ci, którzy prokalwinistów albo antykalwinistów odsądzają od czci i wiary tworząc przez to realne podziały tam, gdzie w gruncie rzeczy ich nie ma. Zbawia Bóg i to przyznają tak jedni jak drudzy. Tego się trzymajmy - razem. :-)


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: polk » 18 cze 2016, 14:50

U baptystow można też znaleźć wesleyanskie rozumienie zbawienia, które mówi o łasce uprzedzajacej.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Ukuthula
Posty: 24
Rejestracja: 12 cze 2016, 21:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Ukuthula » 19 cze 2016, 15:05

Efendi pisze:MrSponge, racja. Nie sadze zeby w niebie byly sektory dla kalwinow i arminian :D


Pełna zgoda. Po co zatem forsować pogląd, który prowadzi tylko do rozłamów i konfliktów?


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Pan Piernik » 21 cze 2016, 21:10

Ukuthula pisze:
Efendi pisze:MrSponge, racja. Nie sadze zeby w niebie byly sektory dla kalwinow i arminian :D


Pełna zgoda. Po co zatem forsować pogląd, który prowadzi tylko do rozłamów i konfliktów?


Mając do wyboru ŚWIĘTOŚĆ albo pokój - wybieram ŚWIĘTOŚĆ!!!


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Pan Piernik » 21 cze 2016, 21:18

Ewangelia to ŚWIĘTOŚĆ - a kalwinizm jest czystą ewangelią


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Baptyści - niepokojące tendencje - w stronę kalwinizmu

Postautor: Pan Piernik » 21 cze 2016, 21:38

Efendi pisze:Według Ciebie :)


Do prawdy wiary można dojść tylko dzięki łasce - to, że ktoś do nich nie dochodzi, nie jest niczyją winą.
Możecie błądzić - mnie to naprawdę nie przeszkadza :)



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości