Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: Puritan » 13 maja 2016, 10:48

Czy wzięlibyście udział w imprezach ogranizowanych w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan? Proszę o uzasadnienie swoich odpowiedzi. Wklejam relację z przykładowej imprezy w ramach tej inicjatywy.

W miniony piątek (23 stycznia) w kościele pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu wspólnie modlili się duchowni i przedstawiciele pięciu wyznań chrześcijańskich: katolicy, grekokatolicy, luteranie, baptyści i zielonoświątkowcy. Nabożeństwo ekumeniczne pod cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia zostało odprawione w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Inicjatywa wspólnych modłów wyszła od proboszcza parafii Ducha Świętego o. Józefa Polaka SJ, którą podchwycił ochoczo „sąsiad zza miedzy”, pastor Dariusz Chwastek, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Nowym Sączu.

Na zaproszenie do udziału w nabożeństwie ekumenicznym odpowiedzieli: ks. mitrat Jan Pipka, proboszcz parafii grekokatolickiej św. Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju, brat Adolf Dutka, przewodniczący Zboru Chrześcijan Baptystów w Krynicy- Zdroju oraz pastorowie: Jacek Orłowski i Tomasz Skórnóg z Kościoła Zielonoświątkowego w Nowym Sączu. Katolików reprezentowało sześciu kapłanów, czterech jezuitów (m.in. o. Stanisław Pomykała z Witebska) oraz ks. dziekan Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty i emerytowany proboszcz Wielogłów, ks. prałat Kazimierz Starzec.

- Chcieli być z nami, ale z różnych względów nie mogli i duchowo łączą się z nami ks. dziekan Adam Leszczyński, pastor Kościoła Episkopalnego w Krynicy – Zdroju, ks. dziekan Bogusław Skotarek, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krynicy-Zdroju i ks. Piotr Pupczyk, proboszcz prawosławnej parafii św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy – Zdroju – mówił ks. Józef Polak, po czym dodał: - Wszyscy mamy świadomość, że brak jedności chrześcijan jest antyświadectwem. Nie przyciągamy ludzi do Chrystusa jeśli jesteśmy podzieleni. Tli się w nas to pragnienie jedności. Bardzo się cieszę, że są z nami pasterze i przedstawiciele innych wyznań…

Dalej wszystko potoczyło się według przygotowanej i rozdanej wiernym broszury ze szczegółowym programem nabożeństwa.
Na początek 12. duchownych wzięło po dzbanie wody święconej, którą przelali do ustawionej pod ołtarzem misy, udającej „studnię”. W tym symbolicznym geście nawiązano do ewangelicznej perykopy o spotkaniu Jezusa i Samarytanki przy studni, który stanowiła kanwę rozważań tegorocznego Tygodnia Modlitw o jedność Chrześcijan”.

Potem wspólne wyznanie grzechów, m.in. padły takie słowa:

„Miłosierny Panie, Twój Duch unosi się nad wodami, gdzie różnorodność pojawiła się i rozkwitła. Wyznajemy, że trudno jest nam żyć w rozdarciu. Przebacz nam te myśli, słowa i czyny, które niszczą naszą jedność.”

Następnie popłynęły czytania liturgiczne z Księgi Wyjścia (Wj 2,15-22), Pierwszego Listu św. Jana Apostoła (1 J 4,16-21) i Ewangelii św. Jana o spotkaniu Jezusa z Samarytanką (J 4,11-15). Jako psalm responsoryjny wybrano Psalm 91- ”Kto przebywa w pieczy Najwyższego i w cieniu Wszechmogącego mieszka…”.

Teraz przyszła pora na słowo Boże, które w jezuickim kościele wygłosił luteranin, co samo w sobie było rzeczą niezwykłą, gdyż jak wiadomo Towarzystwo Jezusowe powstało w roku 1534 dla zwalczania reformacji, zainicjowanej przez Marcina Lutra 17 lat wcześniej...

Homilia była osnuta wokół treści Janowej Ewangelii o spotkaniu Jezusa z Samarytanką.

- Moi Drodzy, chciejmy jak tu jesteśmy prosić Pana Boga, aby zawsze dawał nam to co jest nieprzemijające, abyśmy nigdy nie musieli błądzić, nie musieli być tymi, którzy potrzebują wody - mówił pastor Dariusz Chwastek.

Po kazaniu duchowni złożyli wspólnie wyznanie wiary, m.in. zgodnie odpowiedzieli na takie pytania:

„Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
Czy wierzysz w Ducha świętego, święty kościół powszechny, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?”.

Z kolei odmówiono modlitwę wstawienniczą, w niej znalazły się m.in. takie słowa:

„Miłosierny Boże, który przemówiłeś do nas przez stworzenie, potem przez proroków, a wreszcie przez Twojego Syna Jezusa Chrystusa, udziel nam mądrości, abyśmy usłyszeli Twój głos, który wzywa do jedności i różnorodności.”
Wreszcie przyszedł czas na Modlitwę Pańską: „Ojcze nasz, który jesteś w niebie…

Na koniec duchowni i przedstawiciele pięciu Kościołów chrześcijańskich od ołtarza udzielili zgromadzonym błogosławieństwa, znak pokoju i rozesłania. Ostatnie słowa były następujące:
„Niech Bóg, który uczy nas otwartości i wzywa do okazywania sobie życzliwości, udziela nam pokoju i pogody ducha, gdy pielgrzymujemy na drodze chrześcijańskiej jedności. Idźcie w pokoju Chrystusa, przekazując sobie znak pokoju”.

Potem jeszcze były braterskie uściski pod ołtarzem i triumfalny przemarsz dwunastu duchownych przez kościół, czemu towarzyszyło przekazywanie znaków pokoju wiernym różnych wyznań.

Modlitwy przeplatano kolędami. Pierwsza była naturalnie „Wśród nocnej ciszy”, ostatnia – „Cicha Noc”. Zauważyliśmy, że wszyscy duchowni, również luteranie i baptyści doskonale znają kolędy śpiewane przez polskich katolików.

- Jeśli coś nas do siebie przybliży, jeśli coś jest w nas stanie usunąć wzajemne uprzedzenia, to Duch Chrystusa, który działa we wszystkich wyznaniach, a to jest Jego parafia, parafia Ducha Świętego – postawił kropkę gospodarz świątyni, zapraszając gości do jezuickiego refektarza na „herbatkę”.

Dodajmy, że wszyscy celebransi otrzymali od wiernych parafii Ducha Świętego pamiątkowe świece, które zawieźli do swoich świątyń i domów modlitwy, by tam płonąc – były znakiem jedności i pamiątką wspólnej modlitwy.

Kolektę, zgodnie z prośbą prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej przeznaczono na rzecz chrześcijan prześladowanych w Syrii.

**
W piątkowym nabożeństwie uczestniczyła około setka wiernych plus gromadka fotoreporterów. Wszystkie ławki w głównej nawie Sanktuarium MB Pocieszenia zostały zapełnione, ale tłumów nie było. Trudno jednak przecenić wagę tego zdarzenia, daleko wykracza ono poza sądeckie opłotki.

http://archiwum.sadeczanin.info/wiadomo ... zWQrr4nc_c


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: madelinka » 13 maja 2016, 13:30

No cóż, zagubione dzieci wracają na łono matki. Szkoda, że nie widzą napisu na jej czole:Wielki Babilon -matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi.(Obj.17, 4)
To bolesne, a w oczach Boga - obrzydliwe- ale tak musi się stać - a gdy staną się jednym i będą wołali pokój i bezpieczeństwo, przyjdzie na nich zagłada i nie umkną! (1Ts.5, 3)

Baczmy aby nas nikt nie zwiódł i aby nikt z nas nie miał udziału w tym wszeteczeństwie!


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 14:20

Jedno w tym budzi nadzieję... to nadzieja na rychłe powtórne przyjście Chrystusa bo proroctwa swego kresu dobiegają i dobiegną!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: Justyna » 13 maja 2016, 20:08

Podobnie dzieje się u adwentystów: http://info.wiara.pl/doc/181988.Nabozen ... dwentystow


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 20:50

Justyna pisze:Podobnie dzieje się u adwentystów: http://info.wiara.pl/doc/181988.Nabozen ... dwentystow

Ale oni nikogo nie wypuszczają z budynku, dopóki nie zostanie adwentystą... [żart] ;)

Różne są głosy, także wśród adwentystów na temat takich nabożeństw... Odbywają się to fakt; ale też faktem jest to, że KADS nie uczestniczy w światowym ruchu ekumenicznym, a również w naszym kraju Kościół ten nie należy do żadnych oficjalnych struktur międzywyznaniowych z Polską Radą Ekumeniczną na czele.

Jeśli więc by ktoś z pośród np. baptystów chciał nas za takie nabożeństwa krytykować, to musi sam wpierw się w piersi uderzyć...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: believer » 14 maja 2016, 09:49

Zbyszekg4 pisze:
Jeśli więc by ktoś z pośród np. baptystów chciał nas za takie nabożeństwa krytykować, to musi sam wpierw się w piersi uderzyć...


tylko u adwentystów jest nauka że K.Katolicki to nierządnica z Objawienia, a u baptystów nie ma jednej obowiązującej wykładni na ten temat. Mam książkę adwentystów Godek-Objawienie Jana i tak tam jest to wyłożone i chyba tak samo jest w Ellen White Wielki Bój ale dokładnie nie pamiętam bo czytałem 20 lat temu. No i teraz adwentyści modlą się o jedność z nierządnicą... =P


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: kontousunięte1 » 14 maja 2016, 09:59

believer
Sorki za offtop . ;-) Ilekroć pojawia się awatarek twój,jak odruchowo wyciągam łapę,aby walnąć tego robala. :rotfl: Już tyle razy się nabrałam i nie widzę końca :lmao: :D


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: Zbyszekg4 » 14 maja 2016, 10:39

Dlatego believer rozumiem tych adwentystów, którzy są przeciwni wszelkiej ekumenii. Nie ma przymusu uczestniczenia w takich nabożeństwach. Są jednak one okazją, aby i "nierządnica" usłyszała ewangelię... - dlatego rozumiem tych adwentystów, którzy tak okrojoną ekumenię popierają [okrojoną bo nie należy KADS do struktur światowej i krajowej ekumenii].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: Puritan » 14 maja 2016, 12:24

Zbyszekg4 pisze:Nie ma przymusu uczestniczenia w takich nabożeństwach. Są jednak one okazją, aby i "nierządnica" usłyszała ewangelię...

Nie chodzi zapewne o to, by katolicy usłyszeli ewangelię, ale żeby kościół adwentystyczny nie był uznawany za sektę. To samo przewrotne myślenie jest w Kościele Chrześcijan Baptystów i jeden z pastorów nawet o tym otwarcie mówi:

Często słyszymy różne nieuzasadnione i pełne obaw opinie, że jeśli wystąpimy z Polskiej Rady Ekumenicznej, inni będą nazywali nas sektą. Jednak prawdą jest, że w chwili obecnej należymy do PRE i tak nazywają nas sektą. Jeśli wpiszesz hasło „Baptyści” do Google’a (ogólny pierwszy krok dzisiaj, kiedy ludzie szukają informacji) na pierwszej linii czytamy „Baptyści mój koszmar” i trochę poniżej „Wiara religia, kult, prozelityzm.” Oraz Baptyści: moje doświadczenie Świadectwo psychomanipulacji i jeszcze niżej Baptyści „Sekty”. Nikt tu nie mówi: „Jak to, przecież Kościół Baptystów należy do Polskiej Rady Ekumenicznej i nie jest sektą!” Należymy do PRE i tak nazywają nas sektą.

http://www.ewangelia-wejher.pl/Blog/Wpi ... Cz._2.html

Co ciekawe, rozmawiałem kiedyś z prawosławnym popem i gdy powiedziałem mu, że mój kościół nie należy do Polskiej Rady Ekumenicznej, on od razu zasugerował, że jestem w sekcie.
Zadziwiające jest to jak pastorzy pragną być uznawani za nie sektę przez największą sektę na świecie...


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Postautor: Zbyszekg4 » 14 maja 2016, 14:01

Skoro o sektach mowa, to polecam to: viewtopic.php?f=56&t=15245


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości