Półka z książkami

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: Filip » 22 cze 2016, 19:12

Chyba nie zrozumiałeś. Tolkien dystansuje się do pewnego konkretnego sposobu wyrażania myśli (tj. alegorii). Woli opowiadać historię samą dla siebie (czy to prawdziwą czy wymyśloną), która będzie budziła w czytelniku różnego rodzaju skojarzenia w zależności od jego (czytelnika) inteligencji i doświadczenia.

Innymi słowy Tolkien krytykuje alegorię (o którą poniekąd oskarżał swojego przyjaciela C.S. Lewisa) za to, że ma tylko jedno poprawne odczytanie. U Lewisa w "Lwie, Czarownicy i Starej Szafie" zmartywchwstanie Aslana jest oczywistą alegorią zmartwychwstania Chrystusa. Opowieść ma "drugie dno" wprost zamierzone przez autora i (zdaniem Tolkiena) zbyt oczywiste. Z kolei "zmartwychwstanie" Gandalfa we "Władcy Pierścieni" nie jest celową alegorią zmartywchwstania Chrystusa. Tolkien chce abyśmy czytali jego książki jako opowieść samą w sobie, a nie coś co odsyła nas do jednoznacznego drugiego dna. Jednocześnie czytelnik w zależności od swoich doświadczeń i inteligencji może mieć różne skojarzenia związane z opowiadaną historią i może należeć do nich zmartwychwstanie Chrystusa.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Maddie
Posty: 197
Rejestracja: 20 sty 2015, 02:46
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: Maddie » 22 cze 2016, 20:03

Filip, świetnie mnie wyręczyłeś. Oczywiście dokładnie o to chodzi Tolkienowi w tej wypowiedzi, której fragment podałam. Dzięki. :)


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: betme » 23 cze 2016, 11:31

Czyli jakby Tolkien to geniusz. Bo pisać bez alegorii się chyba się da. Skoro Tolkien jest pisać o kilku alegoriach musiał się doświadczyć na wielu płaszczyznach duchowych.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: Filip » 23 cze 2016, 11:41

Alegoria jest jedną z wielu możliwych form wyrazu w literaturze. Oczywiście, że da się pisać bez niej.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: 2tm31617 » 08 lip 2016, 22:44

Cześć Bracia i Siosty. Ja tez pragnę sie rozwijać :)
DSC_0077.JPG
Najważniejsze. Czyli NT i komenarze. Ponadto mam e-book http://slowoprawdy.pl/product.php?id_product=55
DSC_0078.JPG
Powtórne przyjście Chrystusa. Osobne komentarze innych autorów.
DSC_0079.JPG
Z Jezusem w tytule. Mam małe wątpliwości co do Kołakowskiego, ale eseistyczne spojrzenie na postac naszego Zbawiciela może barwi mój język, gdy będę o Nim opowiadał.
DSC_0080.JPG
Ewolucja konta Stworzenie. Na korzyść drugiego oczywiście... Już prawie połknąłem jednym tchem Gitta o informacji w przyrodzie. Dodam jeszcze e-book dla początkujących "Czy istniały dinozaury" dostępny za darmola w sieci.
DSC_0081.JPG
Trochę szerzej o sporze filozoficznym w temacie powstania ziemi i życia. Książka Lenartowica przyciągnęła mnie spisem treści, ale to chyba człowiek z kręgów jezuickich, więc poczytam ostrożnie :P
DSC_0082.JPG
Poradniki? Najlepszym jest NT, ale rozszerzyć spojrzenie przez zaufanych autorów nie zaszkodzi.
DSC_0083.JPG
Historia. Nie za wiele tej wiedzy, ale na początek chyba wystarczy.
DSC_0084.JPG
Protestantyzm. Na pewno nie wszystko mi te pomoce naukowe wyjaśnią, jednak nie wszystko na raz :)
DSC_0085.JPG
Religie świata. Mam nadzieję po tych kilku lekturach móc większą stanowczością bronić Biblii.
DSC_0086.JPG
Ewangelia w dzisiejszym świecie. Zakres szeroki, od proroctw, przez polityke po rozmowę jeden na jeden.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2016, 22:57 przez 2tm31617, łącznie zmieniany 1 raz.


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: 2tm31617 » 08 lip 2016, 22:54

DSC_0087.JPG
Chrześcijańskie rozważania. Martwią mnie książki ks. Śnieżyńskiego i Pani Meyer. Po szybkim przekartkowaniu nie widzę cytatów z Biblii. Natomiast co do Lewisa nie mogę mieć wątpliwosci, rekomendujecie go często.
DSC_0088.JPG
Od grzechu po zbawienie. Sądzę, że o będą jedne z najlepszych lektur. Wiem już, że booklet Bonnke jest świetny.
DSC_0089.JPG
Wiedza skondensowana w małych ksiażkach oraz "harmonijkach" z wydawnictwa Szaron (cała seria).
DSC_0091.JPG
Cos dla rodziny. Cała saga od Rivers, dla mnie dodatkowo ksiażka świadectwa przejścia z islamu na chrześcijaństwo.

Ponadto prenumerta Słowo Prawdy i idź pod Prad, żeby byc na bieżąco.
i to na tyle. czytania na kilka lat :)


Awatar użytkownika
Maddie
Posty: 197
Rejestracja: 20 sty 2015, 02:46
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: Maddie » 19 lip 2016, 03:03

Cześć, 2tm31617, witam cię serdecznie :)
Super wkład wzbogacający propozycje książek ciekawych i wartych przeczytania.
Wrzuciłeś tu całkiem sporo nowych w tym wątku pozycji, np. te z dziedziny ewolucja kontra stworzenie, nauka w Biblii, książki apologetyczne i o innych religiach, historyczne, niektóre rozważania i świadectwa, choć chyba nie wszystkie to nowości, są tu też tytuły już klasyczne. No i podoba mi się twój sposób podziału na kategorie i prezentacja książek.
Rzeczywiście, czytania mnóstwo, na długo. U mnie niestety to nie wypada imponująco, mól książkowy wciąż przegrywa z molem internetowym ;) . Ale Tobie życzę, żebyś miał czas na lekturę i na owocne przemyślenia, Bożego światła, oraz tego rozwoju, którego pragniesz.


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: 2tm31617 » 19 lip 2016, 22:40

Dzięki. Jak dotąd fajnie się czyta :)


Pawelau
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2016, 10:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: Pawelau » 25 lip 2016, 10:03



kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: kontousunięte1 » 25 lip 2016, 11:04

Super książki polecasz Pawelau.
Chyba ze 3 tylko mam z tych.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: jj » 25 lip 2016, 11:17

Wiekszosc tych ksiazek jest autorstwa pisarzy katolickich, wiec o poczatkach jakiego koscioala traktuja?


Pawelau
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2016, 10:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: Pawelau » 25 lip 2016, 11:37

Mogą być nawet i katoliccy, ale są rzetelni. :]


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: jj » 25 lip 2016, 11:56

Nie sa, dlatego, ze inaczej definiuja kosciol. :)


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: Oberyn. » 25 lip 2016, 13:20

Ma ktoś na sprzedaż książki Tozera? Albo zna miejsce gdzie takie kupię?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Półka z książkami

Postautor: kontousunięte1 » 25 lip 2016, 16:22

Sprawdzałeś na allegro?



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości