Jak czytacie Biblię

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Jak czytacie Biblię

Postautor: Psrus » 28 maja 2014, 17:28

Temat natury praktycznej, trochę dziecinny może. Ile czasu dziennie poświęcacie na czytanie Pisma (o ile codziennie), czy rano, czy wieczorem, czy w wolnej chwili, ile rozdziałów czytacie, z czego, jakich ksiąg, czy czytacie w wielu miejscach równolegle, czy po kolei od początku do końca, czy czytacie kazdy fragment raz, dwa razy, czy zagladacie to wersetów paralelnych, czy czytacie samemu, czy korzystacie z jakichć komentarzy, czy notujecie coś czy kompletnie nic? Ja muszę zmienić technikę, bo za dużo mi to czasu zajmuje...


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 28 maja 2014, 20:38

Chyba najlepiej zaopatrzyć się w jakiś zbiorek tekstów biblijnych na każdy dzień. (z komentarzami lub bez) Wiele wydawnictw chrześcijańskich, nie tylko katolickich, ma coś takiego w swojej ofercie. Przy użyciu takiej pomocy, z powodzeniem można zmieścić się w 30 minutach dziennie. Krótko i treściwie. ;-)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 28 maja 2014, 21:09

Czytam rano Nowy Testament - w miarę możliwości powoli i z czasem na zastanowienie się. Docelowo mam go skończyć tym sposobem w ciągu roku. Tu zasadniczo sam ustalam, jak dużo mam czasu.

A wieczorem czytam całą Biblię według planu Roberta M'Cheyne. Jeżeli czyta się w miarę sprawnie, to zajmuje to 20-30 min.

Oczywiście czasem coś wypadnie, albo muszę iść wcześniej na zajęcia ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 maja 2014, 21:14

Filip pisze:A wieczorem czytam całą Biblię według planuRoberta M'Cheyne i wtedy staram się czytać dość szybko, żeby poznać cały tekst.

Fajnie się tak czyta tym planem?
2 razy NT na rok czyta się, tak?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 28 maja 2014, 21:17

Ja ten plan naprawdę lubię, wcześniej czytałem Biblię w rok po kolei. Ale czułem wtedy, że brakuje mi przez większą część roku kontaktu z NT.

Tutaj czytam księgi rozdział po rozdziale (nie mam poczucia, że tracę wątki poszczególnych ksiąg czytanych równolegle), ale jednocześnie mam stały kontakt z różnymi częściami Biblii.

Owszem: NT dwa razy, Psalmy dwa razy i resztę ST raz.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 28 maja 2014, 21:25

Piotrek. pisze:Chyba najlepiej zaopatrzyć się w jakiś zbiorek tekstów biblijnych na każdy dzień. (z komentarzami lub bez) Wiele wydawnictw chrześcijańskich, nie tylko katolickich, ma coś takiego w swojej ofercie. Przy użyciu takiej pomocy, z powodzeniem można zmieścić się w 30 minutach dziennie. Krótko i treściwie. ;-)

I widac owoce takich "komentarzyków"... :/


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 maja 2014, 21:25

Filip, dzięki za odpowiedź.
Widzę, że Ps 119 na cały tydzień rozłożony...

Ale chyba można zacząć w dowolnej porze roku, bez czekania na 1 stycznia?... ;-)

Dodałem ten plan do innych, jakie zebrałem: http://tiny.pl/q2n8l (gdyby ktoś chciał bez płacenia za pobranie z chomika mieć jakiś plan, to proszę o kontakt - wyślę mailem!)

Pozdrawiam :-)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 28 maja 2014, 21:42

Ja sobie osobiście zaplanowałem tak, że czytam równolegle:
Księgi historyczne (od 1 Mojż. do Est) po 2 rozdziały dziennie
Księgi mądrościowe (od Joba do Pieśni nad Pieśniami) po 1 rozdziale dziennie
Księgi prorockie (od Izajasza do Malachiasza) po 1 rozdziale dziennie
Nowy testament (od Mateusza do Objawienia) po 1 rozdziale dziennie
W ten sposób wedle moich szacunków można przeczytac Biblię w około 9 miesięcy, nie wiem czy dobrze podaję, ale coś koło tego, a już na pewno w mniej niż rok.
Tylko że za każdym razem czytania nowego rozdziału czytałem jeszcze raz rozdziały z poprzedniego dnia, żeby lepiej sobie utrwalić i przypomniec, ale przestałem sie z tym wyrabiać, bo to wychodzi 10 rozdziałów dziennie... kiedys sie wyrabiałem... + korzystam z komentarza Henry'ego Morrisa: http://haveagoodday.ca/cat_king.php


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 28 maja 2014, 21:45

pozytywista pisze:I widac owoce takich "komentarzyków"...


Bez uszczypliwości proszę. ;-)

Ja staram się przeczytać raz w roku ST i dwa razy w roku NT. Ze ST trochę ciężko, bo niektóre księgi wydają się być nudne i trzeba poświęcić im więcej czasu. Zazwyczaj czytam rano i wieczorem, teraz trochę ciężko, więc raz dziennie, bo nadchodzi sesja i praca w domu.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 29 maja 2014, 01:50

Plan Roberta Robertsa(nie koniecznie trzymam się tych kilku rozdzialików na dzień). Plan zakłada jednego dnia coś z Starego, Psalm(y) i Nowego.
Czytam rano i wieczorem.
Ile czasu dziennie poświęcacie

Nie poświęcam ani sekundy ponieważ to jest czysta przyjemność.



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości