Biblia - jaka?

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: kontousunięte1 » 08 maja 2016, 19:26

Czekoladowy pisze:W sam tekst Pisma Świętego nikt z polskich tłumaczy aż tak nie ingeruje (poza Przekładem Nowego Świata i być może Nową Biblią Gdańską), za to w przypisach znaleźć można znacznie więcej twórczości własnej. Głównie dotyczy to Biblii Tysiąclecia, która w przypisach nie ogranicza się do tłumaczenia zawiłości językowych, ale jednoznacznie sugeruje "właściwą" interpretację. Tyczy się to też pierwszych rozdziałów Genesis.

Nie tylko Tysiąclecia i nie tylko Genesis/ dotyczy to przypisów do całej Biblii/. Tysiąclatki pozbyłam się,bo nie mogłam znieść przypisów właściwie co jakaś kwestia to odjechane :oops: katolickie nauczanie.
Podobnie jest z wydawnictwem św.Wojciecha,a teraz edycja św.Pawła.
Wczoraj np. dowiedziałam się,że zamknięta brama w opisywanej świątyni w wizji Ezechiela to Matka Boska i jej łono,przez które przeszedł Jezus.
Takich interpretacji prokatolickich jest sporo i najczęściej ich nie czytam wcale.


bagatelka
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2016, 14:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: bagatelka » 01 cze 2016, 20:18

A może przekład warszawsko praski?


Awatar użytkownika
DzisKrzysiek
Posty: 28
Rejestracja: 13 lut 2016, 11:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: DzisKrzysiek » 06 cze 2016, 23:29

W Biblii Warszawskiej występują przypisy ułatwiające analize/zrozumienie tekstu?


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Czekoladowy » 06 cze 2016, 23:35

DzisKrzysiek pisze:W Biblii Warszawskiej występują przypisy ułatwiające analize/zrozumienie tekstu?

Niestety nie ma tam żadnych przypisów. Nie ma nawet oznaczenia dodanych do tekstu słów.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Rafi » 07 cze 2016, 08:13

Gdy chodzi o całą Biblię, to mam spory kłopot. ST w warszawce jest gorszy niz w katolickiej tysiaclatce, a NT najbardziej lubię w przekładzie "Nowe Przymierze" i niedostępny już "Nowy Testament, Współczesny Przekład" pod przewodnictwem prof. Benedyktowicza.
Edycja św. Pawła ma swoje zalety (prosty język, a w końcu w takim napisano NT) i znam nawet Wolnych Chrześcijan posługujących się tym przekładem ale nie można mu ufać i trzeba mieć jakiś inny przekład pod ręka - znalazłem kilka sporych przegięć (łatwo je znaleźć).
Czekam na ukończenie przekładu ekumenicznego. Na razie jest NT, pięcoksiąg i dydaktyczne.
bagatelka pisze:A może przekład warszawsko praski?
Nie, zdecydowanie nie.


bagatelka
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2016, 14:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: bagatelka » 07 cze 2016, 10:05

Dlaczego nie?


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Rafi » 07 cze 2016, 13:27

bagatelka pisze:Dlaczego nie?
To daleko idące tłumaczenie katolickie bp. Romaniuka. Zaletą miał byc prostszy język ale po Biblii Poznańskiej, czy edycji sw. Piotra straciło to znaczenie.
Jeżeli szukasz autorskich przekładów katolickich, to pochyl się nad przekładami Popowskiego (np. "Nowy Testament dla moderatorów"). Przekład dość wierny i ładny językowo (na tle tysiąclatki wyd I-III to jest wręcz arcydzieło literackie)


Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Kasart » 13 cze 2016, 08:52

Jeżeli chodzi o teologię to, najlepsze są stare wydanie Biblii, choćby biblia Gdańska. Im nowszy przekład tym bardziej politycznie poprawny kontekst. Tyle, że w takich przykładach słownictwo trochę archaiczne. Do poczytania, każda inna ;)


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: christianinroman » 13 cze 2016, 22:22

Biblia Gdańska rzeczywiście zawiera głębię Słowa, a w Bw jest wiele zwrotów usuniętych, nie wiem dlaczego; w tej sprawie pisałem do Brytyjskiego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie, ale nie otrzymałem odpowiedzi.


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Czekoladowy » 13 cze 2016, 22:31

christianinroman pisze:Biblia Gdańska rzeczywiście zawiera głębię Słowa, a w Bw jest wiele zwrotów usuniętych, nie wiem dlaczego; w tej sprawie pisałem do Brytyjskiego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie, ale nie otrzymałem odpowiedzi.

Jakie na przykład?

Podejrzewam, że te zwroty nie tyle są "usunięte", co po prostu ich nie ma ze względu na to, że Biblia Warszawska korzysta z innego tekstu źródłowego, niż Gdańska.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Rafi » 13 cze 2016, 22:36

Biblia Gdańska najlepsza teologicznie, najwierniejsza??
To przekład oparty na Textus receptus. Nie bez przyczyny od ponad wieku za podstawę do tłumaczeń bierze się tekst aleksandryjski. Wiedza o Biblii, liczba dostępnych tekstów znacznie się od czasów BG powiększyła. Dlaczego chcecie trwać w przeszłości?


Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Kasart » 13 cze 2016, 22:40

christianinroman pisze:Biblia Gdańska rzeczywiście zawiera głębię Słowa, a w Bw jest wiele zwrotów usuniętych, nie wiem dlaczego; w tej sprawie pisałem do Brytyjskiego Towarzystwa Biblijnego w Warszawie, ale nie otrzymałem odpowiedzi.


BW to ekumeniczna Biblia protestancka. Korzystają z nich wszystkie wyznania protestanckie oraz kiedyś SJ (przed powstaniem NŚ). Jest to jedna z najbardziej politycznie poprawnych Biblii, tak by nie urazić nikogo i by móc wyjaśnić podstawowe dogmaty wiary. Do bardziej szczegółowych badań się jednak nie nadaje, bo w niektórych stwierdzenia zniekształca Pismo. Tak już jest z poprawnością polityczną.


Awatar użytkownika
Kasart
Posty: 202
Rejestracja: 13 cze 2016, 08:21
wyznanie: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy
Lokalizacja: Bielsko — Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Kasart » 13 cze 2016, 22:42

Rafi pisze:Biblia Gdańska najlepsza teologicznie, najwierniejsza??
To przekład oparty na Textus receptus. Nie bez przyczyny od ponad wieku za podstawę do tłumaczeń bierze się tekst aleksandryjski. Wiedza o Biblii, liczba dostępnych tekstów znacznie się od czasów BG powiększyła. Dlaczego chcecie trwać w przeszłości?


Nie zawsze to najnowsze jest najlepsze. Choćby nowe odkrycie, że Bóg miał żonę XD Serio, czytałem o tym artykuł w Newsweek. Tak więc wolę Jednego starego Boga bez babilońskiej Aszery wziętej za żonę.


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Rafi » 13 cze 2016, 22:55

Kasart pisze:Nie zawsze to najnowsze jest najlepsze. Choćby nowe odkrycie, że Bóg miał żonę XD Serio, czytałem o tym artykuł w Newsweek. Tak więc wolę Jednego starego Boga bez babilońskiej Aszery wziętej za żonę.
Nie wiem z czego sobie kpisz. Z wieków pracy wielu poszukiwaczy, biblistów, wielu protestantów chcących oczyścić tekst z pomyłek, przeinaczeń, czy ordynarnych dopisków? Chcących poznać prawdę?
Można tkwić w BG, bo tak jest wygodniej ale co to ma wspólnego z checia poznania Słowa Bożego?


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Rafi » 13 cze 2016, 23:07

Kasart pisze:BW to ekumeniczna Biblia protestancka. Korzystają z nich wszystkie wyznania protestanckie oraz kiedyś SJ (przed powstaniem NŚ). Jest to jedna z najbardziej politycznie poprawnych Biblii, tak by nie urazić nikogo i by móc wyjaśnić podstawowe dogmaty wiary. Do bardziej szczegółowych badań się jednak nie nadaje, bo w niektórych stwierdzenia zniekształca Pismo. Tak już jest z poprawnością polityczną.
Wyssane z palca. Towarzystwo Biblijne nie miało zamiaru wydawać zadnej wersji "ekumenicznej". W 1975 wydało dość solidne tłumaczenie na język współczesny w oparciu o tekst aleksandryjski (NT). I przez długie lata był to jedyny pełny współczesny przekład "protestancki" (właściwie jest takim do teraz, bo rewizji BG nie liczę) drukowany i rozpowszechniany przez Towarzystwo Biblijne.
Kiedyś Biblią "ekumeniczną" była BG, bo była ... jedyna "protestancka" i również rozpowszechniana przez Towarzystwo Biblijne.



Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości