Szkoła...

Prośby o modlitwy. Zachęcamy innych by modlili się do Boga w intencjach tutaj przedstawionych.
Anah
Posty: 40
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:45
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: znienacka
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Szkoła...

Postautor: Anah » 12 kwie 2011, 17:43

Może tak przyziemnie, ale sprawa jest dla mnie naprawdę ważna.
W ten czwartek mam zaliczeniową pracę klasową z matematyki, od którego zależy moje "być czy nie być" :P
Jeśli jej nie zaliczę będę powtarzała trzecią klasę i nie zostanę dopuszczona do matury...
Właściwie ze średniej wychodzi mi spokojnie dwójka, ale u nas jest tak, że jeśli nie zaliczę pierwszego półrocza (z którego mam jedynkę) nie może dostać pozytywnej oceny na koniec roku.

Ogólnie jest to dział matematyki, z którym mam duże problemy. Trzy razy go zaliczałam i ani razu mi się nie udało.
U nas w szkole jest możliwość chodzenia na zajęcia dodatkowe z panią Z., które bardzo dużo mi dają. Umówiłam się z nią dzisiaj na zajęcia, ale ona zachorowała i nie będzie jej do... czwartku właśnie.
Dział jest dla mnie trudny, niewiele z niego rozumiem i to jest dokładnie ta sama praca klasowa, którą zaliczałam w I semestrze i nie zaliczyłam przez nią półrocza.

Także proszę was o pomoc duchową :)
Bo bez pomocy Boga będzie rok w plecy...


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 kwie 2011, 18:53

Jaki to dział matematyki? Pomodlę się oczywiście.

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Anah
Posty: 40
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:45
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: znienacka
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anah » 12 kwie 2011, 19:01

Wyrażenia wymierne, asymptoty...


Nie ma, nie będzie. Dziękuję :)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 kwie 2011, 19:19

Anah pisze:Wyrażenia wymierne, asymptoty...

W sumie ciężko mi sobie przypomnieć lekcje matematyki przed ciągami matematycznymi :/ Niestety wszystkie materiały jakie posiadam elektronicznie są w j. angielskim. Ale czy czytałaś może wytłumaczenia z wikipedii? ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Asymptota ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyra%C5%BCenie_wymierne ). Jakiś przykład zadania może przepiszesz abym mógł sobie przypomnieć jak mogą takie zadania wyglądać?

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
NeithaN
Posty: 509
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:42
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: NeithaN » 12 kwie 2011, 19:56

Ah, miałem niedawno z tego sprawdzian!

fantomik,
np takie coś:
naszkicuj wykres podanej funkcji, podaj równania asymptot, dziedzinę, zbiór wartości,punkty przecięcia z osiami układu współrzędnych, określ jej monotoniczność, dla jakich argumentów przyjmuje wartości dodatnie, a dla jakich ujemne?
I podana do tego funkcja, np "f(x)= x+5 przez x+1 ;)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 kwie 2011, 21:03

Ciekawe czy jeszcze takie elementarne rzeczy pamiętam :)

x+5
---- = f(x) , x należy do R
x+1

od razu zauważamy, że dla x=-1, f(x) nie posiada wartości w zbiorze liczb Rzeczywistych (dzielenie przez zero) -> co oznacza, że w tym miejscu tj. x=-1 (co jest równaniem asymptoty) mamy asymptotę.

dla wszystkich innych wartości x, nie otrzymujemy dzielenia przez zero więc możemy od razu określić dziedzinę f(x) jako x należące do zbioru (-inf, -1) u (-1,+inf). (warto oczywiście uważać na treść zadania, bo w samym zadaniu możemy mieć x należący nie do R, a do jakiegoś określonego zbioru, czyli od razu będziemy mięli ograniczoną też i dziedzinę; chociaż w sumie nie wiem czy na tym poziomie nauczyciele są tacy złośliwi ;))

teraz monotoniczność, od razu napiszę, że najłatwiej jak sobie narysujesz tą funkcję (na tym poziomie matematyki dla większości zadań zapewne wystarczy jak podstawisz sobie kilka wartości x i wyliczysz y, zaznaczysz na osiach asymptoty i narysujesz resztę "interpolując", czytaj - łącząc kropki ;)) przy wyliczaniu ixów też zadaj sobie pytanie, kiedy taka funkcja może osiągnąć wartość "0" -- w wypadku takiego ułamka tylko wtedy gdy licznik jest równy "0" więc musisz rozwiązać proste równanie "x+5 = 0", odpowiedź oczywiście to x=-5 więc f(-5) = 0; (od razu masz punkt przecięcia się z osią x)
Dla punktu przecięcia się z osią współrzędnych y, zadaj pytanie jaka jest wartość f(0), bo to jest ten punkt. W tym wypadku f(0) = 5;

jak naszkicujesz sobie tą funkcję to też od razu zauważysz jakie wartości może taka funkcja przybierać (ale po prostu zastanów się czy są jakieś wartości Y, których by nie mogła przybrać taka funkcja jak ją naszkicujesz, w większości tych zadań zapewne funkcje w swoich dziedzinach są ciągłe, bo są funkcjami elementarnymi, a to ułatwia przewidywanie ich wartości). W tym wypadku funkcja może przyjmować wartości z przedziału (-inf, +inf).

z narysowanej funkcji od razu widać, że funkcja jest malejąca w przedziale (-inf, -1) oraz w (-1, +inf) [gdyż dla mniejszych wartości x-ów wartość funkcji jest większa]. Czyli w całej swojej dziedzinie.

widzimy też od razu, że funkcja przyjmuje wartości większe od zera w przedziałach:
a. (-1,+inf)
b. (-inf,-5)

czyli zapiszesz (-inf,-5) u (-1,+inf) (to "u" to nie u tylko wywijas inaczej nazywany "dodawaniem" zbiorów ;))

a mniejsze od zera w przedziale (-5,-1) [zawsze w tych zadaniach do asymptot będzie przedział otwarty, tak na marginesie]

PS. czy w zadaniach również zdarzają się równania z jakimś "x kwadrat" itp? w tym wypadku musisz wyliczyć jeszcze punkty przegięć bo mają wpływ na zmiany monotoniczności. Podaj jeszcze jakieś przykłady, które zapewne, jak sobie teraz przypominam, będą miały wartości bezwzględne (czy coś jeszcze? jakieś sinusy/tangensy?)

Aha 'inf' to nieskończoność ;)

Pozdrawiam,
f.
Załączniki
wykres.png


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 12 kwie 2011, 22:12

Rany, fantomiku, znów mi zaimponowałeś :mrgreen:
Muszę się mieć na baczności! Tylko Chrystus powinien mi imponować :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 kwie 2011, 22:27

To zapewne tym moim "szkicem" wykonanym dosłownie na kolanie ;) Imponowałem tym wszystkim moim nauczycielom i nauczycielkom matematyki (i nie tylko w sumie), którzy doceniali moje graficzne talenta zawsze oceną niedostateczną :D


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 12 kwie 2011, 22:28

fantomik cierpi na brak linijki :mrgreen:?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 kwie 2011, 22:36

Alkhilion pisze:fantomik cierpi na brak linijki :mrgreen:?

od niepamiętnych czasów ;) dla mnie te linie, które zakładałem, że powinny być proste były proste, mimo ich widocznej krzywizny ;)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 13 kwie 2011, 01:18

fantomik pisze:od niepamiętnych czasów ;) dla mnie te linie, które zakładałem, że powinny być proste były proste, mimo ich widocznej krzywizny ;)


To miałeś problem z wyznaczaniem ogniskowych przy okazji omawiania optyki :mrgreen:


Anah
Posty: 40
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:45
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: znienacka
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anah » 13 kwie 2011, 14:32

Wow cóż za zagorzała kalkulacja ;D

Ej no jest super, super, super!!!
Powinnam mieć jutro zaliczenie, ale pani powiedziała, że mi odpuszcza, wstawia dwa na koniec, ale jak nie napiszę matury na 30% to przyjdzie i da mi kopa :]

Łiii chwała Bogu!
Za wszelkie modlitwy i pamięć: Dzię-ku-ję !


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 13 kwie 2011, 14:41

Anah pisze:Powinnam mieć jutro zaliczenie, ale pani powiedziała, że mi odpuszcza, wstawia dwa na koniec

Tak samo miałem w trzeciej liceum :)
Olałem matmę na maxa (jak również inne ścisłe przedmioty) i mi się upiekło, ale za moich czasów matma nie była na maturze, więc lepiej się weź do roboty.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Anah
Posty: 40
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:45
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: znienacka
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anah » 13 kwie 2011, 15:45

Puritan pisze:Olałem matmę na maxa (jak również inne ścisłe przedmioty) i mi się upiekło, ale za moich czasów matma nie była na maturze


Ja nie olałam, tylko po prostu powinęła mi się noga w I semestrze na jednej pracy klasowej, a potem były próbne matury, których nie mogłam poprawić i mi trochę zabrakło do dwójki...

Puritan pisze:więc lepiej się weź do roboty.

Biorę : ) Drugie półrocze idzie mi o wiele lepiej.
A w najgorszym wypadku będę miała 5 lat żeby zaliczyć tą nieszczęsną matmę... :->


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 kwie 2011, 19:16

Anah pisze:[...]Łiii chwała Bogu!
Za wszelkie modlitwy i pamięć: Dzię-ku-ję !

To się nazywa łaska :) więc bierz się do pracy i idź męczyć tą Panią Z. aby Ci wszystko ładnie wytłumaczyła :) (a jakbyś miała jakieś pytania do fantomika to pisz via PW).

Pozdrawiam w Panu,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Modlitwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości