Od jutra egzaminy...

Prośby o modlitwy. Zachęcamy innych by modlili się do Boga w intencjach tutaj przedstawionych.
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Od jutra egzaminy...

Postautor: Jaaqob » 19 kwie 2016, 20:09

Nie, ale była charakterystyka miast rozprawki. Nie widzę sensu wałkowania rozprawki przez całe gimnazjum, aby potem dali formę, która była w czwartej klasie podstawówki.
Abstrahuję od skrajnie głupich zadaniań. Dla przykładu:

"Formy "zobaczyć, wolej zaniecham" świadczą o zmianach zachodzących w polskim słownictwie."

Zdanie to było prawdą, według odpowiedzi. Tymczasem jest fałszywe. Wyrazy te same w sobie nie mogą o niczym świadczyć, a już na pewno nie o zmianach zachodzących słownictwie.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Od jutra egzaminy...

Postautor: Filip » 19 kwie 2016, 20:56

Nie zobaczyć a zabaczyć :-P Oczywiście że świadczą (w sensie: są potwierdzeniem) zmian w polskim słownictwie - chyba, że mi powiesz, iż na co dzień ich używasz.

SJP PWN pisze:świadczyć
1. «być potwierdzeniem czegoś»
2. «informować o czymś, czego było się świadkiem»
3. «okazywać coś komuś»
4. «występować w charakterze świadka»
5. «robić coś dla kogoś»
6. «przekazywać pieniądze na coś»


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Od jutra egzaminy...

Postautor: Jaaqob » 19 kwie 2016, 22:00

Tak, zabaczyć, nie mój błąd, kopiowałem skądś.
Jak dla mnie to użycie w tekście takich form może świadczyć jedynie o archaizacji języka utworu. :P


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Od jutra egzaminy...

Postautor: Samolub » 19 kwie 2016, 23:29

Oberyn. pisze:O "chrześcijański" talizman.


Spokojnie to taki tamizman w cudzyslowie, chrzescijanski czyli na przyklad maskotka. =P

No ale nasi forumowi gimnazjaliści to przeciez prawie juz dorosli :lmao: a maskotki sa niedozwolone na egzaminie. Ciekawe czy taki rygor jest w obozach dla uchodzccow co w placowkach dla dzieciakow. Bo meczymy dzieci... skrajnie w tym kraju.

Jaaqob pisze:No coś niebiańska Mateczka nie załatwiła mi rozprawki na egzaminie... :>


Uwazaj, bo pewnie są jakies MB specjalne do nauki czy na testy.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Modlitwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości