Czy Duch Święty chroni przed popełnianiem grzechów?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Czy Duch Święty chroni przed popełnianiem grzechów?

Postautor: magda » 02 kwie 2013, 20:09

1J 3:9 bw "Kto z Boga się narodził, grzechu nie popełnia, gdyż posiew Boży jest w nim, i nie może grzeszyć, gdyż z Boga się narodził."

Własnie wielokrotnie się nad tym zastanawiałam, Z tego wersetu wynika ,że powinniśmy być dosłownie niezdolni do popełniania grzechu. A jednak Jan mówi w innym miejscu

1J 5:16 bw "Jeżeli ktoś widzi, że brat jego popełnia grzech, lecz nie śmiertelny, niech się modli, a Bóg da mu żywot, to jest tym, którzy nie popełniają grzechu śmiertelnego. Wszak jest grzech śmiertelny; nie o takim mówię, żeby się modlić."

A tez

1J 1:8 bt "Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy."

Jak wy to rozumiecie ,bo mnie to nie daje spokoju.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 02 kwie 2013, 20:37

Grzeszymy, ale Ojciec nie przypisuje nam naszych grzechów, bo Jego Syn te grzechy wziął na siebie.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 02 kwie 2013, 20:49

Właśnie to to wiem ale w pierwszym wersecie pisze że "grzechu nie popełnia" czyli tak jak by nie był już w stanie grzeszyć. Ja np mam tak ,że nie jestem w stanie przeklać a jak ktos przeklina to tak jak bym się w sobie kurczyła tak mnie to razi i chyba tak powinno być z każdym grzechem a nie mam tak do innych grzechów, dodam ze przed nawróceniem to potrafiłam sobie rzucić mięsem. To mi się zmieniło a np potrafię obgadywać i nie mam tej blokady i muszę się bardzo pilnować.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 02 kwie 2013, 21:42

2 Kor 11:2 - Zabiegam bowiem o was z gorliwością Bożą; albowiem zaręczyłem was z jednym mężem, aby stawić przed Chrystusem dziewicę czystą,

Czystą to znaczy bez skazy.

Obj 7:14 - I rzekłem mu: Panie mój, ty wiesz. A on rzekł do mnie: To są ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i wyprali szaty swoje, i wybielili je we krwi Baranka.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 02 kwie 2013, 21:50

o to ma wspólnego z tym

1J 3:9 bw "Kto z Boga się narodził, grzechu nie popełnia, gdyż posiew Boży jest w nim, i nie może grzeszyć, gdyż z Boga się narodził."

Tu jest napisane ,że nie może grzeszyć a nie to ,że jest czysty bo Jezus go oczyścił, to zupełnie inna kwestia. Ja się pytam co to jest to ,że " nie może grzeszyć. Chyba człowiek co ma Ducha to nie grzeszy? Dałam też przykład jak ja mam wręcz blokadę zeby nie uzywać wulgarnych słów , czy nie powinno się mieć takiej blokady do każdego grzechu?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 kwie 2013, 01:14

Masz rację.

Człowiek więc na początku zostaje obmyty kąpielą wodną przez Słowo. Jeżeli człowiek uwierzy nawraca się, raduje się i żyje tym Słowem. Później otrzymuje Ducha Świętego. Duch Święty jest jego nowym sumieniem i nie pozwala mu grzeszyć. Wszystko co jest w Bogu przynosi Ci radość i pokój a zło po prostu przestaje Ci smakować. Ale to ten sam Bartek, Monika, Karol co przed nawróceniem i czasami trzeba go wyciągać bo zrobi coś głupiego. Więc prawidłowa sytuacje jest taka kiedy człowiek nie grzeszy ale kiedy zgrzeszy (nie mówię o jakiś ciężkich grzechach ale np będzie chciał zabłysnąć przed braćmi i ubarwi trochę historyjkę) to wiele na tym traci ale Bóg ma moc przywieść go do pokuty.
Ludzie często są na poziomie różnego wzrostu i czasami nie można generalizować. Jeżeli nie grzeszysz natomiast oszczędzisz sobie straconych lat i bólu. Czasami do takiej wiary się dochodzi długo.


Efez 4:26 - Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym,


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 kwie 2013, 08:49

Jeszcze inny przykład.

Jak kto ktoś był zakochany to wie jak się czuje. Tylko że jest to sprawa Duchowa. Wszystko robisz dla tej osoby (dla Jezusa) i nic nie chcesz robić przeciwko niej. Ta miłość natomiast którą posiadasz nie jest z Ciebie ale jest z Ducha Świętego. Czytanie Biblii, modlitwa sprawia Ci radość i przyjemność, możesz stanąć przed 1000 zgromadzeniem i powiedzieć "Bóg jest mocą moją".


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Mamut
Posty: 130
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Mamut » 03 kwie 2013, 09:07

To jest chyba sytuacja rozwojowa. Jak dobrze umiesz słyszeć głos i jak często słyszysz wskazówki Ducha Świętego i poddajesz swoją wole pod jego wolę przez co nie grzeszysz.

Nie wiem.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 03 kwie 2013, 13:00

Mamut pisze:To jest chyba sytuacja rozwojowa. Jak dobrze umiesz słyszeć głos i jak często słyszysz wskazówki Ducha Świętego i poddajesz swoją wole pod jego wolę przez co nie grzeszysz.


Macie chyba rację ,że to jest związane ze wzrostem w wierze, bo ja już mam mocną blokadę do przeklinania a do innych grzechów to czasem słyszę/nie dosłownie/ nie rób tego ale czasem ignoruję tą podpowiedź i potem żałuję. Jednym słowem muszę jeszcze wzrastać w wierze. Dobrze by było mieć blokadę na grzech, byłoby super. Ale i to że sumienie , Duch człowiekowi podpowiada że coś jest złe i nie robić tego to tez dobre. Tylko człowiek jest niestety słaby.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dako » 08 kwie 2013, 11:58

A ja się zupełnie z przedmówcami nie zgodzę. NIKT poza Jezusem nie jest w stanie przeżyć swojego życia nie łamiąc prawa bożego. Nawet po chrzcie i wyznaniu wiary, każdy z nas to prawo jeszcze nie raz złamie, bo nie możemy liczyć na usprawiedliwienie z prawa, a jedynie z łaski :) Czyt. nasza sprawiedliwość w oczach Boga polega na tym, że poczytana nam jest sprawiedliwość Jezusa - stąd pozostając w wierze nie obciążamy naszej duszy grzechami (co nie znaczy, że nie łamiemy prawa bożego).


"Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować" (Rz 11:32)
„On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata” (1 J 2,2)
"Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy'' (1 Tym 2:3,4)
"Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia" (2 P 3,9)
Szukaj i uwierz
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 kwie 2013, 18:16

A ja się nie mogę jakoś przekonać tak zupełnie bo

Łk 13:26-27 bw "(26) Wówczas zaczniecie mówić: Jadaliśmy i pijaliśmy przed tobą, i na ulicach naszych nauczałeś; (27) a on powie wam: Nie wiem, skąd jesteście, odstąpcie ode mnie wszyscy, którzy czynicie nieprawość."

jednak uczynki sa ważne i jeszcze to

1J 3:9 bw "Kto z Boga się narodził, grzechu nie popełnia, gdyż posiew Boży jest w nim, i nie może grzeszyć, gdyż z Boga się narodził."


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dako » 08 kwie 2013, 19:08

magda pisze:Łk 13:26-27 bw "(26) Wówczas zaczniecie mówić: Jadaliśmy i pijaliśmy przed tobą, i na ulicach naszych nauczałeś; (27) a on powie wam: Nie wiem, skąd jesteście, odstąpcie ode mnie wszyscy, którzy czynicie nieprawość."

jednak uczynki sa ważne


Myślę, że warto tutaj przytoczyć obszerniejszy fragment, by zrozumieć do kogo te słowa były skierowane:

(22) Tak nauczając, szedł przez miasta i wsie i odbywał swą podróż do Jerozolimy. (23) Raz ktoś Go zapytał: Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni? On rzekł do nich: (24) Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. (25) Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: Panie, otwórz nam! lecz On wam odpowie: Nie wiem, skąd jesteście. (26) Wtedy zaczniecie mówić: Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś. (27) Lecz On rzecze: Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy opuszczający się niesprawiedliwości!

Nie są to słowa skierowane do ludzi, którzy uwierzyli i przyjęli chrzest, a jedynie do ludzi, których nauczał. Zresztą pozostaje to w pełnej zgodzie z przekazem Biblii :) Pismo Święte wielokrotnie podkreśla, że wierzący którzy przyjęli chrzest SĄ zbawieni (zbawieni od kary za grzechy, która normalnie czekałaby ich na sądzie).

Odnośnie drugiego fragmentu to podtrzymuję swoją wypowiedź z:
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 3&start=15


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 kwie 2013, 20:09

A list Jakuba , przeciez mówi o uczynkach.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Dako
Posty: 125
Rejestracja: 07 kwie 2013, 23:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dako » 08 kwie 2013, 21:29

"Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków."
Moim zdaniem znaczy to tyle, że dobre uczynki są nieodzownym elementem wiary - wiara rodzi w nas dobre owoce. Nie da się być wierzącym i jednocześnie nie czynić żadnych dzieł miłosierdzia - to się wzajemnie wyklucza, jak jasno pokazuje List Jakuba :) Ale czy tutaj jest choćby wzmianka o tym, że złe uczynki wykluczają wiarę? :) Ja widzę tutaj stwierdzenie, że brak dobrych uczynków ją wyklucza, z którym się zgadzam. Dobre jest porównanie do "złych duchów", które również wierzą - nie czynią one dobrych uczynków, bo to złe duchy - ich "wiara" to nie to samo, co wiara chrześcijanina, który w tej wierze pokłada swoją nadzieję :)


"Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować" (Rz 11:32)

„On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata” (1 J 2,2)

"Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy'' (1 Tym 2:3,4)

"Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia" (2 P 3,9)

Szukaj i uwierz
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 08 kwie 2013, 21:53

magda pisze:A list Jakuba , przeciez mówi o uczynkach.

A mówi, mówi. Mówi o tym również wciąż od jakiegoś czasu moja stopka niżej! :)


I am a happy man because I am in Christ!
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości