Jak wyjaśnić ten fragment Pisma świętego?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Jak wyjaśnić ten fragment Pisma świętego?

Postautor: Brawario » 21 gru 2011, 13:22

W świetle tych fragmentów Biblii, które jasno mówią, że Pan Bóg nie może kłamać?
"18 Wtedy król izraelski zwrócił się Jozafata: «Czyż ci nie powiedziałem? Nie prorokuje mi pomyślności, tylko nieszczęścia». 19 Tamten zaś dalej mówił: «Dlatego słuchaj wyroku Pańskiego! Ujrzałem Pana siedzącego na swym tronie, a stały przy Nim po Jego prawej i po lewej stronie wszystkie zastępy niebieskie. 20 Wówczas Pan rzekł: "Kto zwiedzie Achaba, aby poszedł i poległ w Ramot w Gileadzie?" Gdy zaś jeden rzekł tak, a drugi mówił inaczej, 21 wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Panem, powiedział: "Ja go zwiodę". Wtedy Pan rzekł do niego: "Jak?" 22 On zaś odrzekł: "Wyjdę i stanę się duchem kłamstwa w ustach wszystkich jego proroków". Wówczas rzekł: "Możesz zwieść, to ci się uda. Idź i tak uczyń!" 23 Dał więc Pan teraz ducha kłamstwa w usta tych wszystkich twoich proroków. A na ciebie Pan ma zesłać nieszczęście»." - 1 Krl 22, 18 - 23


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 gru 2011, 14:33

????
Co masz na myśli?
Pan Bóg tu nie kłamie.
Pozwla kłamcy działać.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Brawario » 21 gru 2011, 15:02

Lash pisze:????
Co masz na myśli?
Pan Bóg tu nie kłamie.
Pozwla kłamcy działać.

Pan Bóg raczej NAKAZUJE tu kłamcy kłamać (a nie tylko pozwala).


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 gru 2011, 15:09

Brawario pisze:
Lash pisze:????
Co masz na myśli?
Pan Bóg tu nie kłamie.
Pozwla kłamcy działać.

Pan Bóg raczej NAKAZUJE tu kłamcy kłamać (a nie tylko pozwala).

Niekoniecznie.
Bóg wie, że diabeł to kłamca.
Chcąc sprowadzić nieszczescie na Achaba posługuje się naturalnymi predyspozycjami diabła.
Pyta sie kto to zrobi.
nie mówi ty masz to zrobić.

W opcji którą ja widze Bóg nie grzeszy i nie zmusza do grzechu ale mówi - kto to zrobi niejako ZA MNIE i ja mu pozwolę.
W drugie która sugerujesz Bóg. Wymuszałby grzech.
jest wiele lepszych tesktów wspierających drguą opcje.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 sty 2012, 00:32

Brawario pisze:
Lash pisze:????
Co masz na myśli?
Pan Bóg tu nie kłamie.
Pozwla kłamcy działać.

Pan Bóg raczej NAKAZUJE tu kłamcy kłamać (a nie tylko pozwala).

Nawet zakładając, że tak jest -- jaki zauważasz w tym fragmencie problem? Czy nie jest to opis swego rodzaju sądu? Oraz zauważmy, że Bóg w tym fragmencie nie kłamie.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 20 sty 2012, 09:55

Zauważmy tutaj miłość Bożą. Pan Bóg mimo bezbożności Achaba ostrzega go jednak i daje szansę na wycofanie się ze zgubnej decyzji. Achab jednak nie usłuchał głosu Bożego, nie uniżył się, jak poprzednio (w. 21,29); wolał budować swoje ego słuchając fałszywych proroków. Mógł sobie przypomnieć historię na górze Karmel, gdzie większość proroków nie miała racji. Wreszcie mógł zastanowić się, dlaczego Micheasz nigdy nie prorokuje mu dobrze - tzn. bo król żyje w sposób grzeszny. Prawdziwi prorocy wzywają do nawrócenia a nie utwierdzają w grzechu.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości