Czym jest wiara w Boga?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 05 mar 2008, 10:52

czy tylko dlatego, ze X lat temu jacys nieznani mi poganie zyjacy na terenach slowianszczyzny wymyslili palemki, pisanki, koszyczki i bazie, to mamy tego zaprzestac? nawet jesli robimy to z zupelnie innej intencji? masz w domu choinke na boze narodzenie?

Hallers pisze:Na pewno w tej organizacji nie pozwolą Ci na wiarę w innych Bogów jednak bez problemu będziesz mogła kultywować w nim wiele pogańskich praktyk czy obchodzić pogańskie święta - tyle że pod zmienioną nazwą - tj. święto plonów, noc Kupały...

co robia katolicy w noc kupaly? :-|


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 05 mar 2008, 11:44

Pytanie nie dotyczyło tego czy mamy tego zaprzestać czy nie. Tylko czy da to się połączyć chrześcijaństwo ze słowiańskim rodzimowierstwem. Ja sądzę że tak i podałem przykłady.

julaine pisze:czy tylko dlatego, ze X lat temu jacys nieznani mi poganie zyjacy na terenach slowianszczyzny wymyslili palemki, pisanki, koszyczki i bazie, to mamy tego zaprzestac? nawet jesli robimy to z zupelnie innej intencji? masz w domu choinke na boze narodzenie?
Nie wiem czy mamy tego zaprzestać, ja w każdym bądź razie tego typu praktyk nie kultywuję i moje sumienie nie pozwala mi włączać do mojej wiary praktyk mających swoje korzenie w pogańskich wierzeniach. A co do choinki to mam ją na święta tylko dlatego że kupuje ją rodzina u której mieszkam. Sam tego typu świąt nie obchodzę i nie pokusił bym się na zakup tego drzewka.

julaine pisze:co robia katolicy w noc kupaly? :-|
To samo co kiedyś robili poganie :

Sobótki, nazwa obyczajów będących pozostałościami dawnych wiosennych praktyk magicznych mających zapewnić zdrowie i urodzaj. Związane najczęściej z letnim przesileniem Słońca, praktykowane w tzw. noc świętojańską (z 23 na 24 czerwca) oraz w okresie Zielonych Świąt. Kościół katolicki doprowadził do identyfikacji sobótki z obchodami wigilii św. Jana Chrzciciela, ale nie zdołał aż do XIX w. zatrzeć pogańskiej treści obrzędów.

W czasie sobótki palono ogniska, przez które skakano i przy których odbywały się wróżby, dziewczęta puszczały z nurtem rzek wianki z zapalonymi świeczkami. Na Mazowszu i Podlasiu obrzędy sobótkowe nazywane były kupalnocką, a na pograniczu polsko-ukraińskim kupałą. Także nazwa ognisk palonych w noc świętojańską.


źródło : http://portalwiedzy.onet.pl/49920,,,,sobotki,haslo.html


Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 05 mar 2008, 11:50

nigdy tez zaden proboszcz nie polecal nam skakania przez ogniska z tej okazji wigilii jana chrzciciela. o to mi chodzilo - czy te wszystkie obrzedy sa zalecane, przez KRK? to raczej taka samowolka. TRADYCJA, ktora nie zostala wypleniona. jesli ktos puszcza w noc swietojanska wianek to raczej dla zabawy, niz w jakims konkretnym, wznioslym celu.

Hallers pisze:Tylko czy da to się połączyć chrześcijaństwo ze słowiańskim rodzimowierstwem

fachowo to sie nazywa "inkulturacja" ;)


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
justyce
Posty: 65
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: justyce » 05 mar 2008, 14:27

Dokładnie, puszczanie wianków to nie tradycja kościelna, ale ludowa.


Bluegirls come in every size,
Some are wise and some otherwise
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 05 mar 2008, 15:12

julaine pisze:nigdy tez zaden proboszcz nie polecal nam skakania przez ogniska z tej okazji wigilii jana chrzciciela. o to mi chodzilo - czy te wszystkie obrzedy sa zalecane, przez KRK? to raczej taka samowolka. TRADYCJA, ktora nie zostala wypleniona. jesli ktos puszcza w noc swietojanska wianek to raczej dla zabawy, niz w jakims konkretnym, wznioslym celu.
Nie akurat te praktyki nie są zalecane przez kościół rzymsko-katolicki ale katolicy mogą bez problemu je kultywować.


justyce
Posty: 65
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: justyce » 05 mar 2008, 16:54

Kościół Katolicki tak bardzo jest przesiąknięty ludowością, że nie wyobrażam sobie, żeby nagle miał takich praktyk oficjalnie zakazać. Straciliby rzeszę owieczek.


Bluegirls come in every size,
Some are wise and some otherwise
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 05 mar 2008, 21:10

Podobnie jakby mięli ponownie wprowadzić w pełnym brzmieniu drugie przykazanie (wg. podziału żydowskiego). Poza tym nagle przybyłoby im na sprzedaż znaczna ilość dzieł sztuki, na które nie byłoby rynku -- a wiadomo, że marnotrawstwo nie jest porządane. ;-)


Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 08 mar 2008, 11:48

Hallers pisze:
julaine pisze:nigdy tez zaden proboszcz nie polecal nam skakania przez ogniska z tej okazji wigilii jana chrzciciela. o to mi chodzilo - czy te wszystkie obrzedy sa zalecane, przez KRK? to raczej taka samowolka. TRADYCJA, ktora nie zostala wypleniona. jesli ktos puszcza w noc swietojanska wianek to raczej dla zabawy, niz w jakims konkretnym, wznioslym celu.
Nie akurat te praktyki nie są zalecane przez kościół rzymsko-katolicki ale katolicy mogą bez problemu je kultywować.

no wiec? obecnie nie maja one podtekstu religijnego - w przeciwienstwie do wspomnianego watku o drugim przykazaniu - to juz JEST religia.
lekki OT sie zrobil.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 08 mar 2008, 12:27

To trochę tak jak by w Izraelu istniało świeckie święto polegające na stawianiu Złotych Cielców. Z jednej strony pozbawione znaczenia symbole tracą swoją wartość a my możemy bez problemu nadawać im nowe znaczenia. Jednak korzystanie z nich przy wiedzy na temat korzeni z jakich się wywodzą budzi we mnie niesmak - i tak jak napisałem sumienie nie pozwala mi obchodzić tego typu świat - ale to tylko moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać. I do swoich poglądów przekonywać nikogo nie zamierzam.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości