kurs podstaw wiary chrzescijanskiej-ALFA

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 lut 2008, 21:41

KAAN pisze:[...]
Zjazdy młodzieżowe w Czeskim Cieszynie na które jeździła nasza młodzież dopóki nie zorientowaliśmy się że nauczają fałszywej ewangelii w kierunku pentekostalnym.

Czy mógłbyś rozwinąć? Jestem szczerze zainteresowany co miałeś na myśli.

Pozdrawiam,
f. (pentekostalny)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 28 lut 2008, 22:17

fantomik pisze:Czy mógłbyś rozwinąć? Jestem szczerze zainteresowany co miałeś na myśli.
Pozdrawiam,
f. (pentekostalny)
Wybacz, ale nie chciałbym zaczynać polemiki o pentekostaliźmie, nie mam za dużo czasu, a poza tym, niczemu to by nie służyło, poczytaj może nt. czym jest ten ruch tu :
http://www.nowysacz.kwch.pl/dokumenty/K ... alizmu.pdf
http://www.nowysacz.kwch.pl/dokumenty/W ... Swaim_.pdf
http://www.nowysacz.kwch.pl/dokumenty/R ... a_Fala.pdf


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 lut 2008, 23:16

KAAN pisze:[...]

Myślę, że błędnie utożsamiasz ruch pentekostalny tylko i wyłącznie z ową "Trzecią falą" i to w dodatku w wydaniu chyba najpopularniejszym medialnie -- czyli, nie ważne czy jest w Tobie Duch Święty, ważne że "mówisz językami" ;-) Ale chciałbym podkreślić, że to nie jest cały ruch pentekostalny, a tylko jeden z jego elementów i to w dodatku (w tym wydaniu) odstępczy o czym zresztą od lat wielu mówią pastorzy zborów, które nie przedkładają "znaków i cudów" nad nauki Pisma.

Mat. 7:21-23 (BW)
21. Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie.
22. W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów?
23. A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie.

No chyba, że uważasz iż Duch Święty w naszych czasach już nie potrafi manifestować swojej obecności?

PS. Czy do KWCH przypadkiem nie należy zbór "Spichlerz"?

Pozdrawiam,
f. (pentekostalny, nie "mówiący językami")


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 29 lut 2008, 08:51

fantomik pisze:
KAAN pisze:[...]

Myślę, że błędnie utożsamiasz ruch pentekostalny tylko i wyłącznie z ową "Trzecią falą" ...
nie utożsamiam :) przeczytaj do końca podane artykuły i będziesz znał moje poznanie w tej kwestii.
Mat. 7:21-23 (BW)
21. Nie każdy, kto do mnie mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebios; lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie.
22. W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów?
23. A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem. Idźcie precz ode mnie wy, którzy czynicie bezprawie.
Co ten fragment Słowa Bożego ma do tematu?
No chyba, że uważasz iż Duch Święty w naszych czasach już nie potrafi manifestować swojej obecności?
A czy chce? Czy może pentekostaliści chcą bardziej niż Duch Święty? Doczytaj do końca uważnie artykuły.
Czy do KWCH przypadkiem nie należy zbór "Spichlerz"?
Nie i nigdy nie był, jest typowym neozielonoświątkowym zborem (druga fala).


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 29 lut 2008, 09:27

fantomik:
PS. Czy do KWCH przypadkiem nie należy zbór "Spichlerz"?


Fantomik, poprzestawialy ci sie litery Spichlerz, to KCHWE, a nie KWCH. ;-)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 29 lut 2008, 09:35

KAAN pisze:
Lash pisze:Czy mozesz cos zapodac interesujacego?
Przykłady :
Spotkanie - ewangelizacja w Spodku Katowickim w 2006 r, impreza w która miała w założeniu głoszenie ewangelii skończyła się tym, że stoliki przy których były rozmowy po imprezie były w większości obsadzone przez katolików - efektem zerowy plon w ewangelicznych zborach. Podobne efekty w przypadku ProChrist, gdzie nie uczy się sedna Ewangelii.
Dlatego nie ma co robic tego RAZEM ale dawac im narzedzia. Przerobia to, czesc sie nawroci i Pan sprowadzi swoich na dobra droge.
KAAN pisze: Zjazdy młodzieżowe w Czeskim Cieszynie na które jeździła nasza młodzież dopóki nie zorientowaliśmy się że nauczają fałszywej ewangelii w kierunku pentekostalnym.
Ja nie mam nic przeciwko CHRYZMATOM.
Co do trzeciej fali - sporo mozna im zarzucic.
Jednak maja tez przejawy zdrowia
np wykluczenie Paula Caina
co jest kublem zimnej wody na ich glowy.
ale pokazujeze grzchu nie toleruja.
KAAN pisze: Nasi misjonarze wraz z Ligą Biblijną prowadzą od jakiegoś czasu projekt Filip - indywidualnej ewangelizacji. Niemal natychmiast pojawiły się ogólnopolskie "projekty" o zblizonej nazwie robione przez katolików i "nie wiadomo kogo" zwykle okazuje się że ten "nie wiadomo kto" po bliższym poznaniu okazuje sie ekumeniczną albo neocharyzmatyczną organizacją.
Prawdopodobnie chodzi o ruch Jan Chrzciciel.
Jest to raczej zwykla zbieznosc nazw.
Ja poznalem projekt filip ok 2-3 lat temu
Romzawialem z kolezanka z Jana Chrzciciela i mowila ze maja CALKIEM inny projekt Ewangelizacyjny o tej samej nazwie. Z ktorym ruszyli jakis czas wczesniej.
Oczywsice dla lubiacych spiskowosc to centrala Jana Chrzciciela we Wloszech wymyslila to i zerznela nazwe, aby specjalnie psuc Ewangelizacje.... w Polsce. A moze to poprostu pokazuje ze ilosc "dobrych" nazw biblijnych jest ograniczona.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 29 lut 2008, 11:07

Lash, problem polega na tym, ze wszystkie zdarzenia wydaja sie dazyc do powstania ”uniwersalnego kosciola”, chociaz KRK, pod obecnym przywodztwem, odszedl chwilowo od ekumeny, ale to sie pewnie tez zmieni, lacznie z przywodztwem. Kazde wspolne przedsiewziecie ewangelizacyjne z KRK i z kosciolami bedacymi realnie w ekumenie z Rzymem, jest poglebianiem tego procesu, a z Babilonu mamy wychodzic i nie mieć z nim nic wspolnego. To powinno być proste i latwe do rozpoznania, bo co może nas laczyc z ciemnoscia?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 29 lut 2008, 11:45

jj pisze:Lash, problem polega na tym, ze wszystkie zdarzenia wydaja sie dazyc do powstania ”uniwersalnego kosciola”, chociaz KRK, pod obecnym przywodztwem, odszedl chwilowo od ekumeny, ale to sie pewnie tez zmieni, lacznie z przywodztwem. Kazde wspolne przedsiewziecie ewangelizacyjne z KRK i z kosciolami bedacymi realnie w ekumenie z Rzymem, jest poglebianiem tego procesu, a z Babilonu mamy wychodzic i nie mieć z nim nic wspolnego. To powinno być proste i latwe do rozpoznania, bo co może nas laczyc z ciemnoscia?
Laczyc powinna nas .....
lodz i sieci :)
Dla mnie tego typu narzedzia to sieci zapuszczne w morze niewiary na koncu ktorych powinni byc glosciciele ze Bozego kosciola.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 29 lut 2008, 12:20

Lash pisze:
jj pisze:Lash, problem polega na tym, ze wszystkie zdarzenia wydaja sie dazyc do powstania ”uniwersalnego kosciola”, chociaz KRK, pod obecnym przywodztwem, odszedl chwilowo od ekumeny, ale to sie pewnie tez zmieni, lacznie z przywodztwem. Kazde wspolne przedsiewziecie ewangelizacyjne z KRK i z kosciolami bedacymi realnie w ekumenie z Rzymem, jest poglebianiem tego procesu, a z Babilonu mamy wychodzic i nie mieć z nim nic wspolnego. To powinno być proste i latwe do rozpoznania, bo co może nas laczyc z ciemnoscia?
Laczyc powinna nas .....
lodz i sieci :)
Dla mnie tego typu narzedzia to sieci zapuszczne w morze niewiary na koncu ktorych powinni byc glosciciele ze Bozego kosciola.

Tak, ale nikt nie zapuszcza sieci w Morzu Martwym.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 29 lut 2008, 12:31

jj pisze:
Lash pisze:
jj pisze:Lash, problem polega na tym, ze wszystkie zdarzenia wydaja sie dazyc do powstania ”uniwersalnego kosciola”, chociaz KRK, pod obecnym przywodztwem, odszedl chwilowo od ekumeny, ale to sie pewnie tez zmieni, lacznie z przywodztwem. Kazde wspolne przedsiewziecie ewangelizacyjne z KRK i z kosciolami bedacymi realnie w ekumenie z Rzymem, jest poglebianiem tego procesu, a z Babilonu mamy wychodzic i nie mieć z nim nic wspolnego. To powinno być proste i latwe do rozpoznania, bo co może nas laczyc z ciemnoscia?
Laczyc powinna nas .....
lodz i sieci :) Dla mnie tego typu narzedzia to sieci zapuszczne w morze niewiary na koncu ktorych powinni byc glosciciele ze Bozego kosciola.
Tak, ale nikt nie zapuszcza sieci w Morzu Martwym.
I to moze byc problem... Bo dawca zycia przenisl nas ze smierci do zycia :) :P
Ja np jestem wdzieczny Ks Blachnickiemu ze wielu zbawil. wielu odeszlo potem z KRK do bozych kosciolow.
My glosmy jak sie da gdzie sie da Chrystusa. A on Zrobi swoje.
Swiatowy kosciol i tak powstanie wiec nie ma co sie na tym skupiac ale na Jezusie i lowieniu


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 29 lut 2008, 12:57

Ze świadectw wielu ludzi wiem że tego typu akcje były często pierwszym krokiem na drodze tych ludzi do Boga. A samo nakłanianie katolików do lektury Biblii nigdy kościołowi katolickiemu na dobre nie wychodziło - bo ludzie dzięki szczerości ich poszukiwań i łasce, prędzej czy później "doczytają" swoje i zaczną zadawać pytania na które kościół rzymsko-katolicki nie będzie im wstanie odpowiedzieć albo zobaczą że te odpowiedzi są sprzeczne ze Słowem Bożym. Wtedy właśnie zaczynają szukać społeczności w których będą mogli wierzyć tak jak Bóg przykazał i wielu takie znajduje.

U mnie w zborze jakieś 30% osób - licząc na oko - to byli członkowie Odnowy. Głównie młodzież w wieku studenckim. Poza tym znam jedną osobę która była związania blisko z KrK ale nie miała kontaktu z Odnową a która się nawróciła dzięki samodzielnemu poszukiwaniu. Może jest ich więcej bo tak jak mówię badań szczegółowych nie przeprowadzałem ale jest to dobre zobrazowanie tego jak wiele osób nawraca się dzięki słuchaniu Słowa Bożego nawet w KrK. Słowa które jest im wpierw podane przez fałszywą interpretację ...


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 lut 2008, 13:55

KAAN pisze:nie utożsamiam :) przeczytaj do końca podane artykuły i będziesz znał moje poznanie w tej kwestii.

A nie możesz mi zwyczajnie napisać co w tym nauczaniu jest wg. Ciebie odstępcze? Bo albo ja tego nie widzę, albo mamy jakieś inne spojrzenie na pentekostalizm.

Artykuły pobieżnie przeczytałem i muszę przyznać, że autor pisze o pentekostaliźmie, który jest mi całkiem obcy (no prawie, spotkałem się z przypadkiem "Spichlerza"). Czy naprawdę myślisz, że np. Zielonoświątkowcy zamieniaja "sola scriptura" na jakieś "znaki i cuda"? Czy może chodzi o jakiś inny element tych artykułów (choć ten jest najbardziej eksponowany)?

KAAN pisze:Co ten fragment Słowa Bożego ma do tematu?

Ten fragment był w odniesieniu do owych medialnie popularnych trzecio-falowych dziwactw, o których autor w podanych artykułach pisze.

KAAN pisze:A czy chce? Czy może pentekostaliści chcą bardziej niż Duch Święty?

A niby gdzie ruch pentekostalny chce bardziej niż Duch Święty? Każdy pentekostalista, którego znam broni suwerenności Bożej bardziej niż swojej własnej.
Czy myślisz, że każdy o kogo uzdrowienie się modlimy zostaje uzdrowiony? I co wtedy jak nie jest? Mamy być źli na Boga, że nie było to zgodne z Jego wolą? A może na tego człowieka bo nie został uzdrowiony? Bez przesady, każdy z Nas czyta Pismo i ma tego samego Ducha co i Ty otrzymałeś.
Jakoś tak wg. mnie chyba przesadnie demonizujesz każdego pentekostalistę (mam nadzieję, że to się tak odmienia), gdyż jakaś tam część odstępcza najgłośniej krzyczy. Tak mi to chyba wygląda Bracie, albo rzeczywiście mówimy o dwóch różnych rzeczach?

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 lut 2008, 13:57

jj pisze:Fantomik, poprzestawialy ci sie litery Spichlerz, to KCHWE, a nie KWCH. ;-)

Rzeczywiście! Przepraszam oficjalnie wszystkich z KWCH ;-) Pomyłka była nie zamierzona.

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 29 lut 2008, 21:55

Jestem w Kościele Zielonoświątkowym, chociaż nie jestem członkiem, ale przyjeżdżam ta często jak mogę. Od Spichlerza się różnią tak bardzo, że nawet nie wiem jakie skali użyć. Spokojny kościół, wyważone kazania, modlitwa prosto z serca, najczęściej jeden człowiek się modli, reszta słucha i mówi amen jeśli chce. Jak śpiewamy Panu pieśni to jest to uwielbienie w którym można odczuć obecność Bożą. To nie ma nic wspólnego z trzecią falą. Proszę nie uogólniaj, bo to jest nieprawdziwe.
Spichlerz owszem jest w KCHWE, ale zbory KCHWE są skrajnie inne od Spichlerza, wiem bo znam kilka. Więc utożsamianie takiego zachowania jakie preferują spichlerzowcy z KCHWE jest nieprawidłowe. Można mówić o zjawiskach, nauczaniach, zachowaniach, ale wrzucacnie całego charyzmatycznego chrześcijaństwa do jednego worka to przesada.


Obrazek
Nasz Pan jest wszechmogący.
http://cnth.flog.pl/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 lut 2008, 22:10

Cynthia pisze:Jestem w Kościele Zielonoświątkowym, chociaż nie jestem członkiem, ale przyjeżdżam ta często jak mogę. Od Spichlerza się różnią tak bardzo, że nawet nie wiem jakie skali użyć. Spokojny kościół, wyważone kazania, modlitwa prosto z serca, najczęściej jeden człowiek się modli, reszta słucha i mówi amen jeśli chce. Jak śpiewamy Panu pieśni to jest to uwielbienie w którym można odczuć obecność Bożą. To nie ma nic wspólnego z trzecią falą. Proszę nie uogólniaj, bo to jest nieprawdziwe.

Nie to było moim celem, przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Z chęcią przyjdę na nabożeństwo do któregoś ze zborów KCHWE gdy będę akurat w okolicy.

Cynthia pisze:Spichlerz owszem jest w KCHWE, ale zbory KCHWE są skrajnie inne od Spichlerza, wiem bo znam kilka. Więc utożsamianie takiego zachowania jakie preferują spichlerzowcy z KCHWE jest nieprawidłowe. Można mówić o zjawiskach, nauczaniach, zachowaniach, ale wrzucacnie całego charyzmatycznego chrześcijaństwa do jednego worka to przesada.

Zgadzam się i przyznaję, że moje pytanie można było tak odebrać -- i przy tej okazji wyszła moja mała wiedza nt. KCHWE za co oficjalnie przepraszam i obiecuję poprawę.
:-)


Pozdrawiam i dziękuję Cynthio,
f.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości