Męskie wspólnoty protestanckie

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Marcinw
Posty: 49
Rejestracja: 26 mar 2018, 11:14
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Marcinw » 31 gru 2020, 19:34

Męskie wspólnoty w Kościele Katolickim to dość powszechne zjawisko. Jak sytuacja się ma kościołach protestanckich? Nalężę do konserwatywnego nurtu protestantyzmu więc męskie wspólnoty u luteran odpadają.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Pankracy » 31 gru 2020, 21:38

To znaczy? O jakich wspolnotach mowa? W Kosciele Zielonoswiatkowym sa czesto grupy tzw domowe - dla mezczyzn, dla kobiet, dla mlodziszy i rozne inne.


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Kesja777 » 04 cze 2021, 18:40

...a ciekawa jestem, dlaczego utworzono takie męskie wspólnoty protestanckie. Pierwsze "słyszę" o takich. To ze względu na ograniczenie pokuszenia czy to wykluczenie kobiet ze względu na ich słabość niewieścią i to, że się w zborze kobiecie nie pozwala mówić i powinna pytać w domu swojego męża?


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Pankracy » 06 cze 2021, 20:44

Tak jak napisałem w kościele zielonoswiatkowym, ale takze u baptystow i w wielu innych kosciolach, w wielu zborach istnieja tzw grupy domowe albo grupy modlitewne albo grupy biblijne. Roznie sie to nazywa i maja one czesto wlasnir charakter tylko dla mezczyzn, inne tylko dla kobiet. Niektore sa mieszane. Ale nie wiem o jakich wspolnotach myslaj autor. Pewnie nigdy sie juz nie dowiemy


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Kesja777 » 07 cze 2021, 17:18

Może autor kiedyś powróci :) Jest na płycie wykład Gungora, nie wiem, czy słyszałeś o takim. Jest o mózgu kobiety i mózgu mężczyzny, różnicach między nimi. Często zastanawiam się, na czym polega jedność w Kościele. Jezus modlił się o jedność (aby byli jedno jak On z Ojcem), ale czy to jest w ogóle osiągalne... Nie wiem, czy Jezus modliłby się o niemożliwe. Skoro w małżeństwach trudno jest o jednomyśloność, to co dopiero w większej grupie.


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: toronto blessing » 07 cze 2021, 18:38

to raczej nie są wspólnoty tylko grupy we wspólnotach,takie grupy powstają po części ze względu na zainteresowania,bo czym innym sie interesują mężczyźni a czym innym kobiety,bo np.chłopaki chca grać w piłke a kobiety siedzieć i gadać.


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Kesja777 » 09 cze 2021, 15:03

Trzeba chyba dorastać do męskiej doskonałości :) a nie siedzieć i plotkować...


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: MrSponge » 09 cze 2021, 19:28

Kesja777 pisze:Trzeba chyba dorastać do męskiej doskonałości :) a nie siedzieć i plotkować...

Nie ma czegoś takiego jak "męska doskonałość". Jedyna doskonałość jaką znamy, to ta którą mamy w Panu. Jest ona udziałem mężczyzn i kobiet w równym stopniu. W Chrystusie jesteśmy jedno i jesteśmy równi. Mamy jednak różne zadania. Myślę, że dorastać powinniśmy do tej doskonałości przez uświęcenie - które jest dziełem Ducha, którego otrzymaliśmy idąc z Jezusem.

Tak na szybko... ;-)


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: KAAN » 10 cze 2021, 08:51

MrSponge pisze:
Kesja777 pisze:Trzeba chyba dorastać do męskiej doskonałości :) a nie siedzieć i plotkować...

Nie ma czegoś takiego jak "męska doskonałość".
Jest :)

List do Efezjan 4:13 Aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej,


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Kesja777 » 10 cze 2021, 15:16

MrSponge pisze:
Kesja777 pisze:Trzeba chyba dorastać do męskiej doskonałości :) a nie siedzieć i plotkować...

Nie ma czegoś takiego jak "męska doskonałość". Jedyna doskonałość jaką znamy, to ta którą mamy w Panu. Jest ona udziałem mężczyzn i kobiet w równym stopniu. W Chrystusie jesteśmy jedno i jesteśmy równi. Mamy jednak różne zadania. Myślę, że dorastać powinniśmy do tej doskonałości przez uświęcenie - które jest dziełem Ducha, którego otrzymaliśmy idąc z Jezusem.

Tak na szybko... ;-)


:) ...czyli mamy być taj jak Jezus, Duch do tego prowadzi? ...a Jezus był mężczyzną?


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Kesja777 » 10 cze 2021, 15:17

KAAN pisze:
MrSponge pisze:
Kesja777 pisze:Trzeba chyba dorastać do męskiej doskonałości :) a nie siedzieć i plotkować...

Nie ma czegoś takiego jak "męska doskonałość".
Jest :)

List do Efezjan 4:13 Aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej,


no właśnie, wszystko wina Ewki :)


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: MrSponge » 13 cze 2021, 00:11

KAAN pisze:
MrSponge pisze:
Kesja777 pisze:Trzeba chyba dorastać do męskiej doskonałości :) a nie siedzieć i plotkować...

Nie ma czegoś takiego jak "męska doskonałość".
Jest :)

List do Efezjan 4:13 Aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej,

A kontekst tej "męskej doskonałości" to...?
Ef 4:11-16 BW pisze:(11) I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,
(12) aby przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania ciała Chrystusowego,
(13) aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej,
(14) abyśmy już nie byli dziećmi, miotanymi i unoszonymi lada wiatrem nauki przez oszustwo ludzkie i przez podstęp, prowadzący na bezdroża błędu,
(15) lecz abyśmy, będąc szczerymi w miłości, wzrastali pod każdym względem w niego, który jest Głową, w Chrystusa,
(16) z którego całe ciało spojone i związane przez wszystkie wzajemnie się zasilające stawy, według zgodnego z przeznaczeniem działania każdego poszczególnego członka, rośnie i buduje siebie samo w miłości.

Oczywiście mogę się mylić Twoim zdaniem KAAN, ale jak do tej pory wydawało mi się, że Paweł mówi nie o "męskiej doskonałości" mając na myśl, że mężczyzna sam z siebie jest doskonały (bo jest mężczyzną i już), ale o pewien etap, jako proces dorastania/dochodzenia do czegoś, co ma swoją doskonałość w męstwie w odróżnieniu od bycia dzieckiem. Tutaj "męska doskonałość" to bycie stabilnym w Chrystusie, a "dzieciństwo" jest niestabilnością, miotaniem itd. Co prawda użyte jest tutaj słowo jasno wskazujące na mężczyznę (w oryginale), ale znaczenie jest kompletnie inne. Tłumaczenia mające tutaj zapis o "człowieku doskonałym" są trochę zbyt daleko idącym uproszczeniem tego wersu, chociaż oddają lepiej charakter tej wypowiedzi.
Kesja777 pisze::) ...czyli mamy być taj jak Jezus, Duch do tego prowadzi? ...a Jezus był mężczyzną?

Tak... Pytasz, czy kobiety mają się zmieniać w mężczyzn? :puppyeyes:


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: Kesja777 » 13 cze 2021, 08:46

Uważam, że Biblia jest naznaczona kulturowo. Kobietom zabrania się mówić w zborze, mają pytać w domu swoich mężów. Mąż jest głową żony tak, jak Chrystus głową Kościoła. Skąd to się wzięło? Jak dla mnie to nie jest czyste Słowo Boże. Prowadzi do wywyższania mężczyzn nad kobiety jakoby nie miały własnej głowy. Może czegoś nie rozumiem. Listy chyba pojawiły się później, nie w czasie powstania wspólnot. Czy Chrystus podpisałby się pod takim nauczaniem? To, że mąż ma się troszczyć o żonę jak o własne ciało, że ma oddawać życie za nią, jako tłumaczenie/interpretacja bycia głową nie jest dla mnie satysfakcjonujące. W ogóle na czym to oddawanie życia miałoby polegać? Na pójściu pod gilotynę?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: KAAN » 13 cze 2021, 15:09

MrSponge pisze:... ale o pewien etap, jako proces dorastania/dochodzenia do czegoś, co ma swoją doskonałość w męstwie w odróżnieniu od bycia dzieckiem.
I tak ja to rozumiem. W tym zwrocie podkreślona jest ponadto ogólna, alegoryczna odpowiedzialność mężczyzny za "bojowanie" walkę z trudnymi przeciwnościami, które kobietom trudno sprostać z powodu słabości ciała i delikatności ducha.
To jest pewien obraz wyćwiczonego w boju mężczyzny w kontraście do tych co są zniewieścieli i nie umieją podjąć trudnych męskich wyzwań. Ta "męska doskonałość" jest skierowana do braci; popatrzmy na kontekst:

Ef 4:
11 I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,
12 Aby przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania ciała Chrystusowego,
13 Aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej,
14 Abyśmy już nie byli dziećmi, miotanymi i unoszonymi lada wiatrem nauki przez oszustwo ludzkie i przez podstęp, prowadzący na bezdroża błędu,
15 Lecz abyśmy, będąc szczerymi w miłości, wzrastali pod każdym względem w niego, który jest Głową, W Chrystusa,
16 Z którego całe ciało spojone i związane przez wszystkie wzajemnie się zasilające stawy, według zgodnego z przeznaczeniem działania każdego poszczególnego członka, rośnie i buduje siebie samo w miłości.


Jedenasty werset jest mocnym argumentem, że te słowa są szczególnie zwrócone do braci, ale sądzę, że każda dojrzała duchowo siostra ma tę "męską doskonałość" która cechuje jej święte duchowe życie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Męskie wspólnoty protestanckie

Postautor: KAAN » 13 cze 2021, 15:24

Kesja777 pisze:Uważam, że Biblia jest naznaczona kulturowo. Kobietom zabrania się mówić w zborze, mają pytać w domu swoich mężów. Mąż jest głową żony tak, jak Chrystus głową Kościoła. Skąd to się wzięło?
To temat obejmujący cały przekaz Biblii, zaznaczę ci tylko w krótkich słowach kręgosłup tego przekazu.
Kobieta i mężczyzna są pokazani w Biblii jako małżeństwo od samego początku, to nie są osobne jednostki (w tym konkretnym przekazie) ale jedność, to pełny człowiek.

1M 1:26 Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
27 I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.


W małżeństwie nie ma dwóch osobnych jednostek ludzkich, ale jest jedność, pełnia człowieczeństwa i najdoskonalszy związek obrazujący związek Chrystusa i Kościoła:

Ef 5:22 Żony, bądźcie uległe mężom swoim jak Panu,
23 Bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem.
24 Ale jak Kościół podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim.
25 Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie,
26 Aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo,
27 Aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany.
28 Tak też mężowie powinni miłować żony swoje, jak własne ciała. Kto miłuje żonę swoją, samego siebie miłuje.
29 Albowiem nikt nigdy ciała swego nie miał w nienawiści, ale je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus Kościół,
30 Gdyż członkami ciała jego jesteśmy.
31 Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.
32 Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła.

33 A zatem niechaj i każdy z was miłuje żonę swoją, jak siebie samego, a żona niechaj poważa męża swego.


Jeśli chcesz uważać ze Biblia jest naznaczona kulturowo to możesz przyjąć że jest to Boża kultura :)

Jak dla mnie to nie jest czyste Słowo Boże. Prowadzi do wywyższania mężczyzn nad kobiety jakoby nie miały własnej głowy.
Jest dokładnie odwrotnie, to Słowo jest całkowicie czyste i prowadzi do takiego kochania swojej żony jak Chrystus umiłował Kościół i dlatego wydał samego siebie na śmierć krzyżową aby uratować swoją oblubienicę przez śmiercią. Chrześcijańscy mężowie kładą swoje życie za swoją żonę, pielęgnują swoją żonę i chronią jak własne ciało.

Czy Chrystus podpisałby się pod takim nauczaniem?
To nauka Pana Jezusa objawiona Pawłowi.
W ogóle na czym to oddawanie życia miałoby polegać? Na pójściu pod gilotynę?
Też, gdyby trzeba było. Dlatego Chrześcijanie nie biorą do wojska kobiet, bo one są od dawania życia, a nie do jego odbierania. To mężczyzna walczy i zabija na wojnie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości