Strona 1 z 1

Prośba o podpowiedź

: 13 mar 2019, 10:52
autor: Koli
Szczęść Boże.

Jestem wyznania rzymsko-katolickiego i zwracam się do Was z prośbą o poradę w następującej sprawie:
Chciałbym poznać myśl twórców Reformacji: Lutra i Kalwina, ale, że nie mam już w życiu czasu na studiowanie wszystkich ich dzieł, uprzejmie Was proszę o podpowiedź tytułów książek, które w sposób syntetyczny opisują główne myśli wymienionych autorów. Przy czym kompletnie mnie nie interesują ich życiorysy - mam na myśli jedynie przedstawienie opisowe podstawowych założeń ich systemów światopoglądowych.

Podpowiecie jakieś dobre tytuły?

Z góry serdecznie dziękuję.

Z Panem Bogiem.

Re: Prośba o podpowiedź

: 14 mar 2019, 16:47
autor: Koli
Nikt nic...?

Re: Prośba o podpowiedź

: 15 mar 2019, 06:20
autor: believer
Mały Katechizm Marcina Lutra i Duży Katechizm Marcina Lutra - są do ściągnięcia w pdf, nawet kupować nie musisz.

A tu masz Kalwina http://mlodykalwin.blox.pl/2016/08/Jan- ... skiej.html ale trzeba sobe to kupić, nie wiem czy przetłumaczyli już całe ale to główna synteza jego poglądów https://pl.wikipedia.org/wiki/Instituti ... hristianae
Kościół luterański ma też tzw. księgi symboliczne,wykład ich zrozumienia tematów biblijnych, ale to już nie tylko prace Lutra ale i np. Melanchtona, można dostać u luteran, albo kupić tanio, może są też w internecie do pobrania, nie patrzyłem, bo mam papierowe. :) zacznij od katechizmów Lutra tu są:
http://luter2017.pl/wp-content/uploads/ ... echizm.pdf
http://www.diec.warszawska.luteranie.pl ... echizm.pdf

Re: Prośba o podpowiedź

: 15 mar 2019, 10:47
autor: Koli
Serdecznie dziękuję, skorzystam.
Czyli, wnoszę, że żadnej pracy syntetycznej w formie książkowej w Polsce się nie uświadczy...? Szukałem w Bibliotece Śląskiej i rzeczywiście nie znalazłem. To znaczy były pozycje o Lutrze - życiorys i perypetie, ale to mnie nie interesuje, zresztą pobieżnie temat znam. Szkoda, bo przydałyby się prace syntetyczne na temat myśli tak wielkiego kalibru telologów.

Z Panem Bogiem.
Marek.

Re: Prośba o podpowiedź

: 15 mar 2019, 14:42
autor: believer
wybacz, ze Cię odsyłam do wikipedii ale jak Cię będzie interesował temat o sobie rozwiniesz https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99gi_symboliczne
Ja te Wyznanie Augsburskie i te inne księgi, obrona Augsburskiego mam wydrukowane, kupiłem dawno temu u Luteran, tylko tam jest trochę Lutra ale też pisał Melanchton i inni. :roll: Te księgi są wykładnią teologii luteranizmu.

Dodam lieraturę Wydania polskie

Wybrane Księgi Symboliczne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Warszawa 1980
Księgi Wyznaniowe Kościoła Luterańskiego, Bielsko-Biała 1999

pytania pomoc randka