Chrzest w DŚ

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: KAAN » 28 lis 2017, 09:06

biblijny pisze:
KAAN pisze:
polk pisze:Dzieci wierzących rodziców są częścią Kościoła,
Skąd takie karkołomne założenie?

Pewną przesłanką może być wypowiedź Apostoła Pawła: (14) Albowiem mąż poganin uświęcony jest przez żonę i żona poganka uświęcona jest przez wierzącego męża; inaczej dzieci wasze byłyby nieczyste, a tak są święte. (1 Koryntian 7, 14)
Ma to związek z Duchem Świętym obecnym w Kościele u uświęcaniu ludzi przebywających w zborze, ale nie jest to zbawienie. Ludzie mogą być uświęceni przez przebywanie w społeczności świętych, a niekoniecznie sa zbawieni. Przebywanie w zborze nie oznacza zbawienia i przynależności do ciała Oblubienicy, tak jak urodzenie się w wierzącej rodzinie nie oznacza zbawienia. Uświęcone jest to miejsce gdzie przebywa Bóg. Ma to swoje szerokie wyjaśnienie i obraz także w historii Izraela.
Dzieci nie są częścią Kościoła dopóki się nie nawrócą i nie zostaną zbawione; wejściem do Kościoła jest akt nowego narodzenia z Ducha Świętego. Biblia nie uczy o zbawieniu z urodzenia, ani zbawienia z przebywania w zborze.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: Justyna » 28 lis 2017, 10:13

KAAN pisze:
biblijny pisze:
KAAN pisze:Dzieci nie są częścią Kościoła dopóki się nie nawrócą i nie zostaną zbawione; wejściem do Kościoła jest akt nowego narodzenia z Ducha Świętego. Biblia nie uczy o zbawieniu z urodzenia, ani zbawienia z przebywania w zborze.


Czy na na pewno? A co dziećmi , które umarły np. w wieku kilku lat ?


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: biblijny » 28 lis 2017, 18:48

Justyna pisze:
KAAN pisze:
biblijny pisze:


Czy na na pewno? A co dziećmi , które umarły np. w wieku kilku lat ?


Nie, nie na pewno. Nikt w tej kwestii nie ma pewności. Pismo Święte nie omawia tych kwestii w sposób wyraźny. Są jedynie pewne poszlaki, z których jedną jest wskazany przeze mnie werset. Poza tym pozostaje ufność, że dobry Bóg nie zgubi istot, które nie osiągnąwszy świadomego wieku, nie mogły zgrzeszyć. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale na przykład jeszcze osoby upośledzone umysłowo na tyle, że nie są w stanie rozeznawać, co jest dobre a co złe.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: diedmaroz » 29 lis 2017, 11:29

A np. psychopaci, zawsze mnie to zastanawiało. Podobno nie mają uczuć wyższych, są do nich niezdolni.
To wynik obłędu czy kara czy można ich podpiąć pod nieświadomych? Niektórzy po prostu przeżywają życie jako skrajni egoiści i manipulanci, ale inni niszczą bądź zabijają niewinne osoby..


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: emwu » 29 lis 2017, 11:33

W pewnych przypadkach musimy zaufać Bożej sprawiedliwości. Kiedyś też wiele o tym myślałem, teraz sądzę, że przypadki wątpliwe, nie opisane w Biblii, trudne do oceny, należy oddać Bogu.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: polk » 29 lis 2017, 14:04

KAAN pisze:Dzieci nie są częścią Kościoła dopóki się nie nawrócą i nie zostaną zbawione; wejściem do Kościoła jest akt nowego narodzenia z Ducha Świętego. Biblia nie uczy o zbawieniu z urodzenia, ani zbawienia z przebywania w zborze.


Jeśli dzieci nie są częścią Kościoła to czemu są do nich adresowane listy apostolskie? np. w Efezie czy w Kolosach: "Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, do świętych w Efezie i wierzących w Chrystusa Jezusa" (Ef 1:1). Podobnie Kolosan: "Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, do świętych i wierzących braci w Chrystusie, którzy są w Kolosach: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego i od Pana Jezusa Chrystusa" (Kol 1:1-2)

Dalej w tych samych listach Apostoł Paweł rozwija: „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom swoim w Panu, bo to rzecz słuszna. Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi” (Ef 6:1-3). „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim; albowiem Pan ma w tym upodobanie” (Kol 3:20).

Ja jako ewangeliczny chrześcijanin wierzę, że dzieci powinny być chrzczone. Tak jest też nauczane w prawdziwie ewangelicznych zborach np. w Ewangelicznym Kościele Reformowanym i Ewangelicznym Kościele Metodystycznym. Odejście od chrztu dzieci jest odejściem od Słowa Bożego.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: kontousunięte1 » 29 lis 2017, 14:54

Nawet jeśli mają być chrzczone, to jaki to ma dla nich skutek "zbawienny" (że tak się wyrażę). Czy mogę spać spokojnie, jeśli moje dzieci były ochrzczone, ale są niewierzące? Stanowczo odrzucają Boga, Jezusa, wiarę? :-(
Poza tym, o jakim chrzcie mówicie; bo temat jest "w DŚ".I tu "obawiam się", że ja takiego czegoś nie doświadczyłam, no...chyba, że bierzmowanie uznamy :eek: :?:


Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: Velure » 29 lis 2017, 18:23

Polk przekręcasz Słowo Boże i swoje zrozumienie wciskasz w usta Boże...
Ostatnio zmieniony 29 lis 2017, 18:34 przez Velure, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: biblijny » 29 lis 2017, 18:31

polk pisze:Ja jako ewangeliczny chrześcijanin wierzę, że dzieci powinny być chrzczone. Tak jest też nauczane w prawdziwie ewangelicznych zborach np. w Ewangelicznym Kościele Reformowanym i Ewangelicznym Kościele Metodystycznym. Odejście od chrztu dzieci jest odejściem od Słowa Bożego.


Na szczęście jedynym kryterium życia i pobożności jest Pismo Święte. Twoja wiara lub jej brak nie więc żadnego znaczenia w rozstrzyganiu, czy należy praktykować jakiś obrzęd czy nie.

W całym Piśmie Świętym nie znajdujemy ani jednego przypadku chrztu nieświadomego dziecka. W Dziejach Apostolskich czytamy natomiast o warunku, jaki winna spełnić osoba przystępująca do chrztu:

"(37) Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz." (Dzieje 8,37)

Niestety niemowlęta nie spełniają powyższego warunku, nie mogą zatem przyjąć chrztu w wodzie. Nie wyklucza to oczywiście ich zbawienia, gdyż chrzest nie jest do niego konieczny. Przykładem człowieka nieochrzczonego, a jednak zbawionego, był łotr zawieszony na krzyżu obok Pana Jezusa.

Daruj sobie tworzenie katalogu "prawdziwie ewangelicznych zborów".


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: biblijny » 29 lis 2017, 18:38

kontousunięte1 pisze:Poza tym, o jakim chrzcie mówicie; bo temat jest "w DŚ".I tu "obawiam się", że ja takiego czegoś nie doświadczyłam, no...chyba, że bierzmowanie uznamy :eek: :?:


Jesteśmy chrzczeni Duchem Świętym w chwili naszego nawrócenia:

"(13) bo też w jednym Duchu wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało" (Dzieje 12, 13)

Dowodem posiadania Ducha Świętego są Jego owoce widoczne w życiu:

" (18) A jeśli Duch was prowadzi, nie jesteście pod zakonem. (19) Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, (20) bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo, (21) zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą. (22) Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, (23) łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu. (24) A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje wraz z namiętnościami i żądzami. (25) Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy. (26) Nie bądźmy chciwi próżnej chwały, jedni drugich drażniąc, jedni drugim zazdroszcząc. " (Galacjan 5)

Upewniamy się, że trwamy w wierze i w Duchu Świętym poprzez obserwowanie własnego życia:

"(5) Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście próby nie przeszli." (2 Koryntian 13)

Bierzmowanie ani żaden inny obrzęd nie gwarantuje nabycia Ducha Świętego. Gwarancją przyjęcia Ducha Świętego jest wyłącznie szczera wiara w Pana Jezusa Chrystusa.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: KAAN » 30 lis 2017, 11:37

polk pisze:
KAAN pisze:Dzieci nie są częścią Kościoła dopóki się nie nawrócą i nie zostaną zbawione; wejściem do Kościoła jest akt nowego narodzenia z Ducha Świętego. Biblia nie uczy o zbawieniu z urodzenia, ani zbawienia z przebywania w zborze.
Jeśli dzieci nie są częścią Kościoła to czemu są do nich adresowane listy apostolskie? np. w Efezie czy w Kolosach: "Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, do świętych w Efezie i wierzących w Chrystusa Jezusa" (Ef 1:1). Podobnie Kolosan: "Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz, brat, do świętych i wierzących braci w Chrystusie, którzy są w Kolosach: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego i od Pana Jezusa Chrystusa" (Kol 1:1-2)
A gdzie tu napisano że są te listy adresowane do niewierzących? Napisano tam o świętych co wierzą w Pana Jezusa.
Dalej w tych samych listach Apostoł Paweł rozwija: „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom swoim w Panu, bo to rzecz słuszna. Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi” (Ef 6:1-3). „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim; albowiem Pan ma w tym upodobanie” (Kol 3:20).
Nie ma w tych słowach nic co wskazywałoby, że niewierzące dzieci nalezą do Kościoła.
Ja jako ewangeliczny chrześcijanin wierzę, że dzieci powinny być chrzczone.
Twoja wiara jest nierozsądna, nie opiera się o Słowo Boże.
Tak jest też nauczane w prawdziwie ewangelicznych zborach np. w Ewangelicznym Kościele Reformowanym i Ewangelicznym Kościele Metodystycznym. Odejście od chrztu dzieci jest odejściem od Słowa Bożego.
To źle nauczają i nie są w tym temacie w zgodzie z Biblią.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: polk » 30 lis 2017, 12:43

Jeśli nie przekonują Was argumenty biblijne za chrztem dzieci i uznawaniem ich za członków Kościoła to nic na to nie poradzę. Będę modlił się o Wasze nawrócenie.

PS. Osobiście nie chciałbym być w zborze, w którym dzieci wierzących uważane są za "małych niewierzących gości/pogan".

Z Bogiem!


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: biblijny » 30 lis 2017, 12:55

KAAN pisze:
Dalej w tych samych listach Apostoł Paweł rozwija: „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom swoim w Panu, bo to rzecz słuszna. Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi” (Ef 6:1-3). „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim; albowiem Pan ma w tym upodobanie” (Kol 3:20).
Nie ma w tych słowach nic co wskazywałoby, że niewierzące dzieci nalezą do Kościoła.


1. Jeśli rozumieją pouczenie Apostoła, wówczas mogą też rozumieć treść Ewangelii i mogą należeć do Kościoła. Ten przypadek jest zupełnie inny, niż ten, o którym rozmawialiśmy wcześniej. Wątpliwość jest wyłącznie w stosunku do dzieci nieświadomych.

2. Należy zwrócić uwagę na adnotację "w Panu". Dzieci mają być posłuszne swoim rodzicom "w Panu". Jest to przesłanka pozwalająca domniemywać, że owych rodziców i ich dzieci łączyła więź nie tylko genetyczna (bo wówczas byłoby napisane "według ciała" lub "w ciele"), lecz także duchowa ("według Ducha" lub "w Panu").


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: KAAN » 30 lis 2017, 15:15

biblijny pisze: Wątpliwość jest wyłącznie w stosunku do dzieci nieświadomych.
Istotnie, to inny przypadek, osobiście wierzę, że malutkie dzieci i niemowlęta, nie mające świadomości grzechu są sprawiedliwe przed Bogiem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w DŚ

Postautor: KAAN » 30 lis 2017, 15:16

polk pisze:Jeśli nie przekonują Was argumenty biblijne za chrztem dzieci i uznawaniem ich za członków Kościoła to nic na to nie poradzę. Będę modlił się o Wasze nawrócenie.

PS. Osobiście nie chciałbym być w zborze, w którym dzieci wierzących uważane są za "małych niewierzących gości/pogan".

Z Bogiem!
Módl się o swoje nawrócenie, nie podałeś biblijnych argumentów na chrzest dzieci.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości