prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
acp
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Postautor: acp » 14 kwie 2017, 00:59

Witam serdecznie.
Bardzo proszę o wyjaśnienie symboliki krzyża nagrobnego takiego jak tutaj: http://pszczynanaweekend.pl/groby-anhaltow/
Co oznaczał ten wąż? Czy to miało wyróżnić jakoś pochowanego, którym był książę pszczyński Ludwik Anhalt.
Dzięki.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Postautor: kontousunięte1 » 14 kwie 2017, 10:57

Anhalt - to ród z Francji. Być może należy poszperać w ich herbach? (jeśli kogoś interesuje).


acp
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Postautor: acp » 15 kwie 2017, 01:45

O herbach nie pomyślałem (genialny trop), jednak nie ma tam żadnego nawiązania do węża w dynastii Anhaltów. Przypuszczam więc, że symbol węża jest ściśle związany z protestantyzmem i jego symboliką nagrobną. Może być także związany z inną interpretacją biblii niż w katolicyzmie (niewiele o tym wiem). Jedynym skojarzeniem jest wąż miedziany Mojżesza, który interpretowany jest też jako zapowiedź ukrzyżowania Chrystusa, jako poprzednik symbolu krzyża. Nie widzę w tym żadnego sensu logicznego, ale nie o logikę tu chodzi, tylko o fakt interpretacji takiej a nie innej.

Moja prośba o interpretację jest o tyle istotna, że spotkałem się z szaleńcem twierdzącym, że ten wąż na krzyżu to symbol satanizmu, okultyzmu itp, Szaleniec ten zaraża takimi chorymi pomysłami wielu ludzi na utube, na co nie mogę się zgodzić.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Postautor: kontousunięte1 » 15 kwie 2017, 22:37

Nie spotkałam się z tym, że protestantyzm i wąż to jakiś związek. Pierwsze słyszę.


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Postautor: xKrzysiux » 16 kwie 2017, 19:23

Grób aptekarza?


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
acp
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Postautor: acp » 17 kwie 2017, 23:21

Dzięki z informację, że symbol węża nie ma nic wspólnego z protestantyzmem, ale zapewne protestantyzm ma wiele wspólnego z biblią. Jest tam opisana historia Mojżesza, który użył węża na krzyżu (bardziej na kawałku drewna), na którego sam widok ludzie śmiertelnie pokąsani przez węże zdrowieli. Jest to więc symbol remedium, uzdrowienia lub lekarstwa. Symbol węza owiniętego wokół laski jest logiem aptek, czy karetek pogotowia. Właśnie stąd to się wzięło.

Dokładnie ten grób księcia: http://pszczynanaweekend.pl/groby-anhaltow/ jest moim zdaniem protestancki, jeśli się mylę to poprawcie. Interesuje mnie dlaczego został użyty na nagrobku. Zazwyczaj używa się symboli wskazujących życie wieczne itp. Co ma wspólnego wąż ze śmiercią? Takiej symboliki nie używa się na katolickich cmentarzach - jeśli już to węża połykającego swój własny ogon, co oznacza nieskończoność, Ale nie węża owiniętego na krzyżu. Nagrobek księcia Anhalt jest z 1840 roku więc może wtedy istniała inna interpretacja.
Czy ktoś widział gdziekolwiek taki krzyż z wężem na innych cmentarzach? (oprócz kuzynki księcia , która leży także w obrębie parku zamkowego i ma taki sam krzyż z wężem)

ps. często stosowano symbole na nagrobkach wskazujące zawód zmarłego, ale w tym przypadku nie chodzi o zawód tylko o jakąś ideę.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: prośba o wyjasnienie symboliki węża na krzyżu nagrobnym

Postautor: Janek » 23 maja 2017, 03:17

Efendi pisze:Mi się kojarzy z symbolem apteki ;)

Bardzo ciekawy trop...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

:-D



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości