Czy protestanci zawsze mogą przyjmować Eucharystię?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Czy protestanci zawsze mogą przyjmować Eucharystię?

Postautor: Stokrotka530 » 29 mar 2017, 14:32

Mam na myśli to, że jeśli katolik zgrzeszy, a się nie wyspowiada (np. nie pójdzie w niedzielę na mszę lub święto nakazane) lub żyje w ciągłym grzechu (rozwodnicy), to nie może przyjmować opłatka.
Jak to jest w innych wyznaniach?


breath
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2017, 19:51
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: osiem lat temu nawrocenie i chrzest
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci zawsze mogą przyjmować Eucharystię?

Postautor: breath » 29 mar 2017, 19:23

Troche trudno mi odpowiedziec ci bo uzywasz nomenklatury katolickiej.Ale sprobuje.U protestantow jest tak ze jesli zgrzeszysz wyznajesz Bogu ten grzech i pokutujesz czyli odwracasz sie od tego grzechu.Wtedy mozna uczestniczyc w Wieczerzy Panskiej.Ciagly grzech wyklucza to.Ale rozwod w KRK a w kosciolach protestanckich to troche rozne pojecia wiec nie bede teraz o tym pisac.Pytasz o eucharystie protestanci nie wierza w transsubstancjacje.Wieczerza jest pamiatka ofiary Jezusa.Bardzo wazna pamiatka i przezywana duchowo.To nie jest dla nas spozywaniem oplatka.Pozdrawiam.


Stokrotka530
Posty: 119
Rejestracja: 07 mar 2017, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka -
uczynił go obrazem swej własnej wieczności.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci zawsze mogą przyjmować Eucharystię?

Postautor: Stokrotka530 » 29 mar 2017, 20:18

breath pisze:Troche trudno mi odpowiedziec ci bo uzywasz nomenklatury katolickiej.Ale sprobuje.U protestantow jest tak ze jesli zgrzeszysz wyznajesz Bogu ten grzech i pokutujesz czyli odwracasz sie od tego grzechu.Wtedy mozna uczestniczyc w Wieczerzy Panskiej.Ciagly grzech wyklucza to.Ale rozwod w KRK a w kosciolach protestanckich to troche rozne pojecia wiec nie bede teraz o tym pisac.Pytasz o eucharystie protestanci nie wierza w transsubstancjacje.Wieczerza jest pamiatka ofiary Jezusa.Bardzo wazna pamiatka i przezywana duchowo.To nie jest dla nas spozywaniem oplatka.Pozdrawiam.


Wiem, że nie uznają transsubstancjacji, ale po prostu chciałam nazwać samą czynność :) czy więc np. rozwodnicy mogą to czynić? Bo w katolicyzmie, spożywanie chleba jest wtedy kolejnym grzechem.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci zawsze mogą przyjmować Eucharystię?

Postautor: Oberyn. » 30 mar 2017, 15:49

(27) Przeto, ktokolwiek by jadł chleb i pił z kielicha Pańskiego niegodnie, winien będzie ciała i krwi Pańskiej. (28) Niechże więc człowiek samego siebie doświadcza i tak niech je z chleba tego i z kielicha tego pije. (29) Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije. (30) Dlatego jest między wami wielu chorych i słabych, a niemało zasnęło. (31) Bo gdybyśmy sami siebie osądzali, nie podlegalibyśmy sądowi. (32) Gdy zaś jesteśmy sądzeni przez Pana, znaczy to, że nas wychowuje, abyśmy wraz ze światem nie zostali potępieni. (33) A tak, bracia moi, gdy się schodzicie, aby jeść, czekajcie jedni na drugich. (34) Jeśli kto głodny, niech je w domu, abyście się na sąd nie schodzili. A zarządzenie co do pozostałych spraw wydam, gdy przyjdę. Hebr. 11;27-34

Każdy z nas jako chrześcijanin powinien rozsądzić swoje serce czy jest w stanie podejść do tego Dzieła. Jeśli wie, że żyje w grzechu (mówię tu o trwaniu w grzechu), a mimo to spożywa Ciało i Krew, to je i pije własny sąd. Osoby wobec których jest zastosowana dyscyplina zborowa (np. poprzez naznaczenie czy wyłączenie z powodu grzechu) nie mogą przystąpić do Wieczerzy.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci zawsze mogą przyjmować Eucharystię?

Postautor: biblijny » 02 kwie 2017, 00:46

Stokrotka530 pisze:Mam na myśli to, że jeśli katolik zgrzeszy, a się nie wyspowiada (np. nie pójdzie w niedzielę na mszę lub święto nakazane) lub żyje w ciągłym grzechu (rozwodnicy), to nie może przyjmować opłatka.
Jak to jest w innych wyznaniach?


Jeśli pytasz o Wieczerzę Pańską, czyli spożywanie chleba i wina na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, to przed przystąpieniem do pamiątki chrześcijanin jest zobowiązany pojednać się z Bogiem i ludźmi. Oznacza to, że winien wyznać grzechy, rzecz ukradzioną oddać itp.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy protestanci zawsze mogą przyjmować Eucharystię?

Postautor: magda » 05 kwie 2017, 09:31

Żadem protestant nigdy nie powinien uczestniczy c w tak djabelskim obrządku jakim jest Eucharysta, Eucharystiz zakada ze jest to prawdziwy Jezus ściągniety z nieba przez kapłana i że ten Jezus prawdziwie umiera , i jest to prawdziwa ofiara nie SYMBOLICZNA, PRAWDZIWA śmierć JezusaNIE SYMBOLICZNA i prawdziwy Jezus a nie SYMBOLICZNY .To wszystko sprawia że jest najbardziej djabelska doktryna ze wszystkich katolickkich bo ona twierdzi ze zmartwychstały Jezus podlega znów śmierci , ze nad zmartwychwastałym Synem Bozym śmierć znów panuje i to na rozkaz katolickiego klechy . To jest straszna rzecz i w niej nigdy pod żadnym pozorem nie moze uczestniczyc protestant. Protestant który uczestniczy w czyms takim np dla świetego spokoju od rodziny czy dla innych pozorów dla mnie juz nie jest protestantem.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości