Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Demagog » 17 lis 2016, 20:17

Witam!

W Starym Testamencie brak jest bezpośredniego wskazania na Trójcę, a wszystkie starania trynitarian sprowadzają się do dorabiania argumentów do tezy np. mówią oni o tym, że Bóg często mówił o sobie w liczbie mnogiej, ale zapominają o tym, że jest to pewien zabieg lingwistyczny, który można porównać do formy grzecznościowej. Co więcej zapominają o 1. przykazaniu. Również NT nie wskazuje na trójjedność. Jednym z nielicznych argumentów jest formułka mówiona podczas chrztu tj. "W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego", którą można wielorako interpretować.
Mam wrażenie, że Kościół stworzył Trójcę, by łatwiej nawracać politeistów. Wiara w wielu, którzy są jednym, jest łatwiejsza do zaakceptowania dla człowieka, który przez całe życie czcił wielu bogów. Tak więc proszę o wytłumaczenie.

Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: KAAN » 17 lis 2016, 21:14

Demagog pisze:Witam!
W Starym Testamencie brak jest bezpośredniego wskazania na Trójcę, a wszystkie starania trynitarian sprowadzają się do dorabiania argumentów do tezy np. mówią oni o tym, że Bóg często mówił o sobie w liczbie mnogiej, ale zapominają o tym, że jest to pewien zabieg lingwistyczny, który można porównać do formy grzecznościowej. Co więcej zapominają o 1. przykazaniu. Również NT nie wskazuje na trójjedność. Jednym z nielicznych argumentów jest formułka mówiona podczas chrztu tj. "W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego", którą można wielorako interpretować.
Mam wrażenie, że Kościół stworzył Trójcę, by łatwiej nawracać politeistów. Wiara w wielu, którzy są jednym, jest łatwiejsza do zaakceptowania dla człowieka, który przez całe życie czcił wielu bogów. Tak więc proszę o wytłumaczenie.
Pozdrawiam.
W Biblii nie ma terminu "trójca", ale jest pokazany Bóg w trzech osobach Ojca Syna i Ducha Świętego, każdy, kto zna przekaz Biblii widzi obraz troistego Boga i dlatego akceptuje techniczny termin - skrót myślowy "trójca" opisujący Pana Boga jedynego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Demagog » 17 lis 2016, 21:31

KAAN, możesz mi przekazać jakieś konkrety? :)

Efendi, pisałem już o tym, że był to rodzaj formy grzecznościowej nie mająca nic wspólnego z "materialną" liczbą mnogą.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: KAAN » 18 lis 2016, 10:55

Demagog pisze:KAAN, możesz mi przekazać jakieś konkrety? :)
Efendi, pisałem już o tym, że był to rodzaj formy grzecznościowej nie mająca nic wspólnego z "materialną" liczbą mnogą.
Wklejam ci wyjątki tagów z teologii systematycznej jaką zdarza mi się wykładać, dotyczących boskości Syna i Ducha, spróbuj postudiować Biblię według tych tagów.

2.7. Boże stworzenie jest udziałem Pana Jezusa; Bóg stworzył świat: 1M1:1n → Hebr 11:3 stworzenie dokonane zostało przez Słowo Boże i:
J 1:1-3 → Hbr 1:3,1:10, 11:3, wobec świadectwa ST; Neh 9:6, Iz 48:12-13
Pan Jezus objawia się jako ten, który wszystko stworzył i jest Panem wszystkiego, to jest ten sam Bóg, który stwarzał świat w 1M1:1.
Na autorstwo całego stworzenia wskazują inne teksty:
Kol 1:15
2.11. Teksty trynitarne.
Tam gdzie mowa jest o Bogu troistym tam jest świadectwo boskości Pana Jezusa
Chrzest i jedno imię - Mat 28:19
Chrzest Pański - Mat 3:16-17
Ojciec w Synu, jedność obecność przez Pocieszyciela J 14
Dary Ducha realizowane przez tego samego Boga i Pana 1Kor 12:3-6
Błogosławieństwo: 2Kor 13:13,
Działanie Ojca Syna i Ducha Świętego w zbawieniu 2:18-22, 3:14-17,
4:4-6.
5. Kim jest Duch Święty.
5.1. Jest Bogiem Stwórcą.
Uczestniczył w akcie stworzenia (p. 1) i jego osoba jest częścią obrazu Boga w człowieku: 1M 1:26.
Job wiedział, że Duch jest jego stworzycielem – Job 33:4, p. kontekst 31:15.
Jest osobą boską: Mat 28:19 i 20, 2Kor 3:17,18, 4:5, 13:13.p. kontekst powyżej
Jest wieczny Hebr 9:14.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: krecik » 18 lis 2016, 11:42

Demagog pisze:Witam!

W Starym Testamencie brak jest bezpośredniego wskazania na Trójcę, a wszystkie starania trynitarian sprowadzają się do dorabiania argumentów do tezy np. mówią oni o tym, że Bóg często mówił o sobie w liczbie mnogiej, ale zapominają o tym, że jest to pewien zabieg lingwistyczny, który można porównać do formy grzecznościowej. Co więcej zapominają o 1. przykazaniu. Również NT nie wskazuje na trójjedność. Jednym z nielicznych argumentów jest formułka mówiona podczas chrztu tj. "W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego", którą można wielorako interpretować.
Mam wrażenie, że Kościół stworzył Trójcę, by łatwiej nawracać politeistów. Wiara w wielu, którzy są jednym, jest łatwiejsza do zaakceptowania dla człowieka, który przez całe życie czcił wielu bogów. Tak więc proszę o wytłumaczenie.

Pozdrawiam.


Twój wniosek wynika z wcześniej już przyjętego założenia. Bo gdy uważnie spojrzysz na opis stworzenia świata, to można zauważyć już w drugim wersie :
„ Duch Boży unosił się nad wodami „
W jakim celu jest to wtrącenie, przypadek ?
ORAZ w wierszu 26 „ Uczyńmy--na Nasz obraz, podobnego Nam”
Jak widać Bóg nie był Sam. W jakim więc celu jest to napisane ?


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Demagog » 18 lis 2016, 20:29

Zakładając, że istnieje Trójca Święta, kim/czym jest Duch Święty. Rozumiem, że Ojciec jest tą, nie jestem do końca pewien jak to określić, pierwotną postacią Boga. Jezus powstał, gdy się narodził. Jednakże o Duchu Świętym w Biblii są jedynie wzmianki i poszlaki? Słyszałem kiedyś, że Duch Święty to po prostu moc Boga na Ziemi. Czy to prawda?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: KAAN » 18 lis 2016, 20:32

Demagog pisze:Zakładając, że istnieje Trójca Święta, kim/czym jest Duch Święty. Rozumiem, że Ojciec jest tą, nie jestem do końca pewien jak to określić, pierwotną postacią Boga. Jezus powstał, gdy się narodził. Jednakże o Duchu Świętym w Biblii są jedynie wzmianki i poszlaki? Słyszałem kiedyś, że Duch Święty to po prostu moc Boga na Ziemi. Czy to prawda?
Ojciec, Syn i Duch Święty to ten sam Bóg odwieczny, Ojciec istniał wiecznie, Syn i Duch Święty tak samo wiecznie istnieli.
Duch Święty jest realną osobą, wskazówki w Biblii pokazują ze ma cechy osoby.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Adalbertus » 18 lis 2016, 20:58

Demagog pisze:...to rodzaj formy grzecznościowej nie mająca nic wspólnego z "materialną" liczbą mnogą.

Na Śląsku i w Rosji.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Demagog » 18 lis 2016, 21:02

Adalbertus pisze:
Demagog pisze:...to rodzaj formy grzecznościowej nie mająca nic wspólnego z "materialną" liczbą mnogą.

Na Śląsku i w Rosji.

W językach semickich istnieje coś takiego, jak królewska liczba mnoga (pluralis majestatis). https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_we# ... tern_usage


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Adalbertus » 18 lis 2016, 21:10

Proszę o przykłady z Biblii.
Na przykład Pana Jezusa zwracającego się do Ojca - "Ojcowie", albo Dawida zwracającego się do Saula - "Królowie", albo dowolne inne przykłady.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Demagog
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Demagog » 18 lis 2016, 21:24

Wydaję mi się, że muszę Ci przyznać rację. Być może to wina tłumaczenia, ale nie ma, ani w Warszawskiej, ani w Tysiąclecia wzmianki o królach mając na myśli jednego króla.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: Adalbertus » 18 lis 2016, 21:47

Zwróć uwagę na słowa, które Bóg wypowiedział stwarzając człowieka:

Potem rzekł Bóg (Elohim): Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi. 1.Mojż.1,26

Zwróć też uwagę na to, że człowiek stworzony na obraz Boga też jest trójcą, składającą się ciała, ducha i duszy.

A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa.1.Tesal.5.23


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
ch4v4h
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2016, 10:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: ch4v4h » 21 lis 2016, 20:41

Też mnie ten temat nurtuje. Nie podważam tego, że Bóg istnieje w Trójcy ale nie za bardzo wiem jak to rozumieć. Bo to, że Bóg nie był sam jak ktoś napisał, kompletnie mi nie leży, Bóg jest jedyny, i Jezus, wydaje mi się,(nie pamiętam teraz fragmentu z Biblii na którym zbudowałam tą myśl gdyż było to dawno), był wcześniej, nie powstał gdy się narodził, był zapowiedziany, istniał. A to, że jest przedstawiany w liczbie mnogiej to dla mnie nic dziwnego, Bóg moim skromnym być może mylnym zdaniem nie jest osobą, nie mieści się w niej, jest tak wielki, że opisywanie Go w liczbie pojedynczej nie starczy.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: KAAN » 22 lis 2016, 09:44

ch4v4h pisze:Też mnie ten temat nurtuje. Nie podważam tego, że Bóg istnieje w Trójcy ale nie za bardzo wiem jak to rozumieć..
Nie musisz rozumieć, nigdy nie zrozumiesz istoty Boga, przyjmij fakty opisane w Biblii o Bogu wiarą. Bóg jest tak wielki, że to co o nim wiadomo powinno sprawić w człowieku uwielbienie dla Niego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Brak wzmianki o Trójcy Świętej w Biblii

Postautor: krecik » 22 lis 2016, 12:37

Demagog pisze:Zakładając, że istnieje Trójca Święta, kim/czym jest Duch Święty. Rozumiem, że Ojciec jest tą, nie jestem do końca pewien jak to określić, pierwotną postacią Boga. Jezus powstał, gdy się narodził. Jednakże o Duchu Świętym w Biblii są jedynie wzmianki i poszlaki? Słyszałem kiedyś, że Duch Święty to po prostu moc Boga na Ziemi. Czy to prawda?


Myślę że odpowiedz na Twój dylemat znajduje się w tym poniższym fragmencie :
„  Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.  Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży.  A myśmy otrzymali nie ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy wiedzieli, czym nas Bóg łaskawie obdarzył. „
[ 1 Kor 2;10-12].
Zauważ że Duch Święty bada wszystko i NAWET Boga. Natomiast duch ludzki jest zdolny do badania TYLKO człowieka w którym się znajduje. Wskazuje to że nie można stawiać znaku równości pomiędzy tymi dwoma.

Zobacz też na ten poniższy fragment :
„  Ale sam Jezus nie miał do nich zaufania, bo przejrzał wszystkich,  i od nikogo nie potrzebował świadectwa o człowieku; sam bowiem wiedział, co było w człowieku.  „
[J 2;24-25].
Skoro Jezus Chrystus wiedział co jest w sercu ludzkim, to wskazuje na umiejętność Ducha Świętego, chociaż przyjął ciało zwykłego człowieka, lecz nosił dwa tytuły... !

Nie można rozumieć iż Duch Święty to moc Boża, bo został On posłany na ziemię niejako w zastępstwie za Chrystusa. Zaś bluźnierstwo względem tej Osoby nie będzie wybaczone (patrz Mt 12;31-32). Miejsce to jednoznacznie wskazuje że czym innym jest grzech przeciw Synowi Bożemu, a grzech przeciw Duchowi Świętemu. Powiedziane też jest że Ojciec i Syn są tym samym Bytem.
WNIOSEK
Duch Święty z pewnością nie jest Ojcem lub Synem, chociaż w Dz 5;1-4 apostoł Piotr mówi o okłamaniu Ducha Świętego i utożsamia to z okłamaniem Boga Ojca.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości