Przywitania i pytanie do Sola Fide

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
MagdaLidia
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2016, 21:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Poszukuje, wciąż poszukuje...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Przywitania i pytanie do Sola Fide

Postautor: MagdaLidia » 26 paź 2016, 22:16

Cześć,
Mam 23 lata, i poszukuje Jezusa.
Czuje go w swoim sercu i pragnę spotkania z nim w Sakramencie Ołtarza/Komunii. Niestety od jakiegoś czasu nie znajduje go w Kościele Katolickim. Gdy jestem w Kościele, wszystko wydaje mi się sztuczne, nie prawdziwe udawana... Wykute na pamięć formułki powtarzane w kółko bez myślenia nad ich znaczeniami. Nie potrafię się tam skupić i poczuć tego, że modlę się do Jezusa. Zamiast się modlić myślę o wszystkim z czym nie do końca się w sumieniu zgadzam Z Kościołem Katolickim.
Ponad rok temu wyszłam za mąż. Mój mąż jest osobą, która nie neguje istnienia Boga, lecz także nie uważa się za osobę wierzącą. Coś w stylu "na razie nie chce o tym myśleć, ale jak trwoga to do Boga". Dlaczego o tym piszę? Ponieważ braliśmy ślub mieszany, ja jako Katoliczka(chociaż z głową pełną wątpliwości) on jako nie wierzący. Maz jest ochrzczony, więc musiał dostarczyć do mojej parafii swój akt chrztu. Z racji że był ochrzczony za granicą, a rodzice męża nie żyją. Nie byliśmy pewni jaki to był chrzest, na pieczątce widniała bowiem rozmazana nazwa sugerująca Kościół Ewangelicki. I od tego dnia się zaczęło... Zaczęłam czytać pierwsze z ciekawości o wyznaniu Luterańskim i innych wyznaniach Protestanckich. Zobaczyłam, że moje wątpliwości i przemyślenia w dużej mierze zgadzają się z doktryną wyznania Luterańskiego. W taki sposób, po roku myślenia ostatnio zdobyłam się w końcu na odwagę i poszłam na nabożeństwo. Wielu rzeczy nadal nie rozumiem mam wątpliwości, ale coś mnie ciągnie w Waszą stronę. Tak oto trafiłam na to forum z nadzieją na znalezienie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Pierwszą rzeczą, której nie rozumiem jest doktryna zbawienia po przez samą wiarę.

W Piśmie Świętym znajdziemy cytaty :

Ewangelia Św Mateusza RZ 25:

34 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! 35 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
37 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? 38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? 39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" 40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
42 Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
43 byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
44 Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" 45 Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". 46 I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego".


Ewangelia Mateusza Rz 7

Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" 23 Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"


List Jakuba Rz 2

14 Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić? 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» – a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała – to na co się to przyda? 17 Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.


I te cytaty nie pasują mi ani trochę do tezy, że sama wiara wystarczy do zbawienia. Jeśli ktoś umie to wytłumaczyć, objaśnić będę wdzięczna


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przywitania i pytanie do Sola Fide

Postautor: Samolub » 27 paź 2016, 07:18

MagdaLidia pisze:Pierwszą rzeczą, której nie rozumiem jest doktryna zbawienia po przez samą wiarę.


A pytałaś już męża o to czy sie ukrywasz ze swoimi poglądami i nowymi poszukiwaniami?

W tych fragmentach tylko jest pokazane że ta wiara prawdziwa jest kiedy obfituje w uczynki. Jesli ktos mowi że ma wiare ale czyni odwrotnie to tylko mowi że ma wiare lub nie tą co trzeba


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
MagdaLidia
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2016, 21:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Poszukuje, wciąż poszukuje...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Przywitania i pytanie do Sola Fide

Postautor: MagdaLidia » 27 paź 2016, 07:43

Nie ukrywam sie z niczym :) mąż tak jak pisałam ma inne spojrzenie na wiare i religie. Jemu najbliżej do agnostyka w tych kwestiach. Ale ani mi nie przeszkadza jego światopogląd ani mu mój. Mówiąc o mężu chcialam tylko wyjaśnić skąd się wzięło moj zainteresowanie innymi wyznaniami i jak zaczęło sie moje poszukiwanie.

Co do fragmentów ja je zawsze odczytywałam jako przestroge przed tym, żeby nie poprzestawać na samej wierze i modlitwie, ale właśnie żeby przez uczynki wyznawać wiarę w Boga. Szczególnie fragment z Ewangelii Mateusza przypowieść z Królestwem Niebieskim. Druga cześć osób wierzyła, ale nic nie czyniła i została za to skarcona.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przywitania i pytanie do Sola Fide

Postautor: Samolub » 27 paź 2016, 11:17

MagdaLidia pisze:Nie ukrywam sie z niczym mąż tak jak pisałam ma inne spojrzenie na wiare i religie. Jemu najbliżej do agnostyka w tych kwestiach. Ale ani mi nie przeszkadza jego światopogląd ani mu mój. Mówiąc o mężu chcialam tylko wyjaśnić skąd się wzięło moj zainteresowanie innymi wyznaniami i jak zaczęło sie moje poszukiwanie.


Tak wiem, umiem czytac ze zrozumieniem :lmao: warto byloby zapytac czemu stal sie agnostykiem bo jak sama mowisz mial przygode z protestantyzmem i moze zna tez teologie czy doktryne.

MagdaLidia pisze:Co do fragmentów ja je zawsze odczytywałam jako przestroge przed tym, żeby nie poprzestawać na samej wierze i modlitwie, ale właśnie żeby przez uczynki wyznawać wiarę w Boga. Szczególnie fragment z Ewangelii Mateusza przypowieść z Królestwem Niebieskim. Druga cześć osób wierzyła, ale nic nie czyniła i została za to skarcona.


Zgadzam sie, podobnie odczytuje te fragmenty


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przywitania i pytanie do Sola Fide

Postautor: KAAN » 27 paź 2016, 12:21

MagdaLidia pisze:Cześć,
Mam 23 lata, i poszukuje Jezusa.
Miło cię widzieć na tym forum, bo poszukujesz Jezusa, to wspaniała rzecz, bo tylko w Jezusie jest nasze zbawienie :) .
Tak oto trafiłam na to forum z nadzieją na znalezienie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Pierwszą rzeczą, której nie rozumiem jest doktryna zbawienia po przez samą wiarę.
W Piśmie Świętym znajdziemy cytaty :
Ewangelia Św Mateusza RZ 25:
Ewangelia Mateusza Rz 7
List Jakuba Rz 2
...
I te cytaty nie pasują mi ani trochę do tezy, że sama wiara wystarczy do zbawienia. Jeśli ktoś umie to wytłumaczyć, objaśnić będę wdzięczna
Są różnego rodzaju wiary, ludzie wierzą w przeróżne rzeczy, ale jest tylko jedna wiara, która może człowieka doprowadzić do zbawienia, to ufność Panu Jezusowi. Oczywiście to szeroki temat al w tym miejscu nie chcę wiecej pisać aby nie zaciemniać tematu.
Fragment Mat 25 mówi nie o czasach łaski w jakich dzisiaj żyjemy, ale o czasie powtórnego przyjścia Pana Jezusa i sądzie nad narodami, to nie jest Kościół, który już przebywa na zawsze z Panem Jezusem jak obiecał (J14) , ale ludzie którzy przeżyli wielki ucisk pod rządami antychrysta i stanęli przed sądem Pana Jezusa za swoje czyny.
Więc fragment ten nie mówi o podstawie zbawienia dzisiaj.
Fragment z Rz 7 mówi o rodzajach wiary i zwiazanych z tym konsekwencjami. Nie każda wiara jest wiarą zbawiającą, często wiara jest czysto deklaratywna nie poparta właściwą relacją z Bogiem, to zwykła religijność która nie daje zbawienia. Taka wiara nie owocuje uczynkami, jak pisał Jakub w swoim liście " coż to pomoże bracia moi jeśli ktoś mówi że ma wiarę a nie ma uczynków..."

Jednak istnieje wiara, która powoduje że człowiek jest uznany przez Pana Boga za usprawiedliwionego, i zostaje zbawiony przez Pana Jezusa i ta wiara obfituje w uczynki sprawiedliwości. To wiara powoduje uczynki a nie jest odwrotnie, uczynki nie mogą dać ci wiary i zbawienia, ale wiara jest źródłem uczynków.

Ef 2:8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9 Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.
10 Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.

Wiara jest z łaski Pańskiej i ta wiara powoduje zbawienie, wtedy jako nowe stworzenie jesteśmy zdolni wykonywac dobre uczynki podobające się Bogu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości