Luteranizm- za i przeciw

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
ch4v4h
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2016, 10:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Luteranizm- za i przeciw

Postautor: ch4v4h » 24 paź 2016, 14:42

Chciałabym poznać zdanie ludzi bardziej obeznanych w temacie i doświadczonych niż czytać same suche informacje ze stron internetowych. Co w luteranizmie jest na tak a jakie są zagrożenia? Większość z teorii zgadza sie z moim myśleniem gdy uciekłam od katolicyzmu ale nie wiem jak to wygląda w praktyce. ;)


Awatar użytkownika
ch4v4h
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2016, 10:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: ch4v4h » 24 paź 2016, 15:58

Zmartwił mnie trochę ten chrzest niemowląt nie wiem skąd wzięło sie u mnie przekonanie o tym, ze w każdym protestanckim kościele jest chrzest dorosłych (ze swiadomego wyboru), widocznie za mało sie zagłębiłam albo za bardzo i wszystko mi się pomieszało ;) Liberalizm tez niezbyt mi leży, a nawet bardzo, ale może akurat w zborze w mojej okolicy tego nie praktykują. Dziękuję bardzo za rozjaśnienie sytuacji, gdyż od stosunkowo niedawna zagłębiam sie w temat.Poszukam informacji na temat baptystów bo słyszałam wiele pochlebnych opinii może znajdę swoje otoczenie. :)


Awatar użytkownika
ch4v4h
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2016, 10:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: ch4v4h » 24 paź 2016, 16:16

A o kościołach ewangelicznych co możecie powiedziec? Wiem, ze najważniejsza jest wiara a nie do jakiego kościoła sie należy ale chciałabym znalezc jakies towarzystwo w realnym życiu nie tylko w internecie, bliskie Bogu, szczególnie w tych czasach gdzie na kogo nie trafie to ateista albo wierzący na zasadzie 'no jakiś tam Bóg jest ale zrobil swiat i tyle i mnie to nie obchodzi' albo katolicy, z niektórymi da sie porozmawiać ale inni są... no niekoniecznie prawdziwie wierzący.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Filip » 24 paź 2016, 16:55

Zmartwił mnie trochę ten chrzest niemowląt nie wiem skąd wzięło sie u mnie przekonanie o tym, ze w każdym protestanckim kościele jest chrzest dorosłych (ze swiadomego wyboru), widocznie za mało sie zagłębiłam albo za bardzo i wszystko mi się pomieszało


W klasycznym protestantyzmie (kalwinizm, luteranizm) chrzcimy wierzących oraz ich dzieci. Dopiero baptyści oraz późniejsze wyznania wywodzące się z baptyzmu kwestionują tą – moim zdaniem bardzo słuszną – praktykę. Niektóre powstałe później wyznania protestanckie (metodyści) też praktykują chrzest niemowląt.

Luteranie są zasadniczo godni polecenia, chociaż to zależy od parafii. Niestety w polskim KE-A są widoczne też szkodliwe tendencje ku liberalnej teologii, zwłaszcza w dużych miastach.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Filip » 24 paź 2016, 21:38

Oj już przed baptystami sie pojawily grupy kwestionujace chzest dzieci - mennonici


To zależy trochę od typologii ;-) Konkretnie od tego, na ile uważamy anabaptyzm za protestantyzm. Oczywiście "radykalna reformacja" wpisuje się w szeroko rozumiane zjawisko reformacji w tym sensie, że powstała pod wpływem impulsu jakim była sama reformacja i również kwestionowała doktryny Kościoła Katolickiego.

Ale anabaptystów więcej od reformatorów różniło, niż mieli z nimi wspólnego. Ciężar ich teologii był położony zupełnie gdzie indziej, bliżej jej było do legalizmu niż do reformacyjnego sola fide at gratia. Sami reformatorzy też nie uznaliby anabaptystów za uczestników dzieła reformacji, ani zdaje się wielu anabaptystów nie byłoby skłonnych do umieszczania się "po tej samej stronie" co reformatorzy. Jeżeli już jakichś anabaptystów uznałbym za protestantów (zasadniczo nie uważam żadnych), to rzeczywiście tylko umiarkowanych mennonitów. Ale zdaje się, że Menno Simons nie miał najlepszego mniemania o kościołach reformacji (i vice versa).

Baptyści są pierwszym niewątpliwie protestanckim wyznaniem odrzucającym chrzest dzieci.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: biblijny » 26 paź 2016, 23:02

Ludzie nie dzielą się na katolików, luteran, baptystów i innych. Podstawowa i jedyna linia podziału w oczach Bożych jest następująca: chrześcijanie oraz potępieni.

Piszesz, że chcesz zasięgnąć opinii na temat luteran... Mając na uwadze zasadniczy podział, o którym powiedziałem przed chwilą, w pierwszej kolejności zastanów się, do której grupy zaliczyć należy ludzi, którzy np. popierają, pochwalają, lansują i praktykują związki homoseksualne, zaś spółkujących ze sobą sodomitów "wyświęcają sobie" na własnych biskupów.

Moje stanowisko w tej sprawie jest jasne: jeśli komuś Pan Jezus miły, jeśli w kimś tli się choćby iskra mocy Słowa Bożego, niech porzuci czym prędzej tę lożę szyderców, zwaną luteranizmem, i niech nic nie je i nic nie pije, dopóki nie znajdzie zgromadzenia chrześcijan, w którym Słowo Boże otoczone jest należnym szacunkiem.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Filip » 26 paź 2016, 23:54

Mając na uwadze zasadniczy podział, o którym powiedziałem przed chwilą, w pierwszej kolejności zastanów się, do której grupy zaliczyć należy ludzi, którzy np. popierają, pochwalają, lansują i praktykują związki homoseksualne, zaś spółkujących ze sobą sodomitów "wyświęcają sobie" na własnych biskupów.


Dobra, dobra. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wyświęca aktywnych homoseksualistów ani nie pochwala związków homoseksualnych. Oczywiście poszczególni członkowie kościoła, a nawet niektórzy księża, mogą mieć takie poglądy. Ale wciąż w Polsce są zdecydowaną mniejszością. Jeżeli natomiast mamy rozumieć Twoją wypowiedź jako odnoszącą się do światowego luteranizmu jako całokształtu, to bardzo niesprawiedliwie wrzucasz do jednego worka wszystkich. Nawet w Światowej Federacji Luterańskiej wciąż jest trochę kościołów nie błogosławiących związków homoseksualnych, są też bardzo konserwatywne kościoły luterańskie do niej nie przynależące – np. Kościół Luterański Synodu Missouri.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Riddick » 27 paź 2016, 00:08

Filip pisze:
Mając na uwadze zasadniczy podział, o którym powiedziałem przed chwilą, w pierwszej kolejności zastanów się, do której grupy zaliczyć należy ludzi, którzy np. popierają, pochwalają, lansują i praktykują związki homoseksualne, zaś spółkujących ze sobą sodomitów "wyświęcają sobie" na własnych biskupów.


Dobra, dobra. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wyświęca aktywnych homoseksualistów ani nie pochwala związków homoseksualnych. Oczywiście poszczególni członkowie kościoła, a nawet niektórzy księża, mogą mieć takie poglądy.

No właśnie, doświadczenie z Poznańskiego podwórka: były wikariusz a obecnie proboszcz parafii luterańskiej w Ostródzie głosi własnie różne liberalne poglądy odnośnie kwestii wyżej wymienionych. Nie ukrywam, że w pewien sposób mogło się to przyczynić do tego, że dzisiaj wciaż jestem praktykującym ortodoksem, a nie luteraninem, bo takie poglądy były zbyt gorszące, żeby je przemilczeć. Nie wiem jak teraz jest, to przyznaję od razu, bo kontaktu nie mam, ale wątpię, żeby się w materii tej coś zmieniło.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: wisnia2168 » 28 paź 2016, 03:57

Riddick pisze:
Filip pisze:
Mając na uwadze zasadniczy podział, o którym powiedziałem przed chwilą, w pierwszej kolejności zastanów się, do której grupy zaliczyć należy ludzi, którzy np. popierają, pochwalają, lansują i praktykują związki homoseksualne, zaś spółkujących ze sobą sodomitów "wyświęcają sobie" na własnych biskupów.


Dobra, dobra. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wyświęca aktywnych homoseksualistów ani nie pochwala związków homoseksualnych. Oczywiście poszczególni członkowie kościoła, a nawet niektórzy księża, mogą mieć takie poglądy.

No właśnie, doświadczenie z Poznańskiego podwórka: były wikariusz a obecnie proboszcz parafii luterańskiej w Ostródzie głosi własnie różne liberalne poglądy odnośnie kwestii wyżej wymienionych. Nie ukrywam, że w pewien sposób mogło się to przyczynić do tego, że dzisiaj wciaż jestem praktykującym ortodoksem, a nie luteraninem, bo takie poglądy były zbyt gorszące, żeby je przemilczeć. Nie wiem jak teraz jest, to przyznaję od razu, bo kontaktu nie mam, ale wątpię, żeby się w materii tej coś zmieniło.

Spokojnie, tutaj chodzi o twój kontakt z Bogiem a nie o to żebyś fajnie wyglądał w spisie parafian
Jeżeli kontakt z Bogiem i bezpieczeństwo od liberalizmu oraz inszych nauk tego świata zapewnia Ci ortodoksja- trwaj w niej!

KEA musi przeżyć odnowę od środka, bowiem jest trawiony przez liberalizm. Ale to tylko narazie ;) Czuję to, że Bóg jeszcze walczy o ten kościół. Tylko potrzeba trochę czasu


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Samolub » 29 paź 2016, 04:15

Za

- Luteranie przestrzegają zasad 5 sola
- wierzą jak wszyscy Protestanci w zbawienie z łaski
- są organizacją scentralizowaną z 500 letnim doświadczeniem w funkcjonowaniu od wspólnot lokalnych po wspólnoty międzynarodowe
- polscy Luteranie są wpisani w kulturę polską najbardziej ze wszystkich kościołów protestanckich mieli istotny wkład w kulturę oraz życie narodu polskiego
- w wielu kręgach Luteranie odnoszą się do Nowo Narodzenia a sam Marcin Luter od którego się wywodzą wyraźnie w swoich tekstach przejawia cechy osoby Nowo Narodzonej i wyraźnie o tym pisze
- powszechne kapłaństwo dorosłych mężczyzn
- służba Diakonów, Diakonis, Pastorów, Biskupów

Przeciw
- praktykowanie chrztu dzieci
- ograniczenie się do głównych posług (niska aktywność w życiu Kościoła reszty wiernych)
- służba Diakonis wykracza poza biblijną (nauczanie i prowadzenie nabożeństw- łączenie posługi do kapłaństwa)
- liberalizacja niezgodna z nauczaniem Biblii w niektórych krajach czy wśród niektórych Luteran


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Samolub » 29 paź 2016, 09:53

Stopień scentralizowania to zawsze ocena subiektywna =P

Pozatym starałem się mówić o polskich Luteranach.

Powszechne kapłaństwo chyba jest tylko w Protestantyźmie i u Adwentystów. Czegoś takiego nie ma nigdzie indziej w Chrześcijaństwie ani w innych religjach. Tym bardziej dziwi mnie że niektórzy Anglikanie podają się za Protestantów, ba nawet 5 Sola niby uznają, w rzeczywistości system kleru wogóle według mnie skreśla dane wyznanie jako Chrześcijańskie. Także jestem w stanie uznać ludzi z tzw kościołów domowych czy Adwentystów za Chrześcijan, a z resztą wyznań to mam lekki problem z glowie, czy to jeszcze są Chrześcijanie czy loża =D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
ch4v4h
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2016, 10:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: ch4v4h » 29 paź 2016, 18:34

Dziękuję bardzo bardzo wszystkim za odpowiedzi, dużo mi objaśnily, z innej strony niż w oficjalnych źródłach. Jednak chyba zostanę w samotności bo innych zborów w mojej okolicy nie ma a jednak liberalizm i odbieganie od Biblii w kwestii kapłaństwa za bardzo mnie niepokoi. :( A szkoda bo fajnie by bylo w realnym świecie pobyć z braćmi w wierze. ;)


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Samolub » 29 paź 2016, 18:49

Pewnie są inne wspólnoty tylko o tym nie wiesz


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
ch4v4h
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2016, 10:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: ch4v4h » 29 paź 2016, 19:19

Częstochowa, katolicyzm z Maryją na każdym rogu :_:


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Luteranizm- za i przeciw

Postautor: Samolub » 29 paź 2016, 19:22

Częstochowianie to tzw Medaliki =D

na pewno w Częstochowie, to spore miasto, jedno z większych nie wojewódzkich jak Gdynia czy Radom bedzie kilka Kościołów Protestanckich


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości