Zdrowa Nauka

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: Samolub » 29 wrz 2016, 19:23

Każdy jeśli potrafi wogole myśleć po bożemu w zgodzie z prawda i samym sobą można powiedzieć już ma dar jakiś.

Dar rozeznania duchów nie jest darem udzielonym jednorazowo tylko stopniowo rozwijanym tak iż w pewnym momencie jest włączony w osobowosc takiego człowieka.

Może nawet taki dar posiadać lub jest rozwijany ale nie musi z niego korzystać czy nawet wiedzieć, że go posiada.

W przypadku np Ciebie Kaan, Dragonara czy JJ to nie mam wątpliwości, że jesteście pod silnym wpływem Ducha Świętego. W przypadku Biblijnego też.

Jeśli na 1000 osób jedna posiadałaby zdolności empati wyższe od innych to też można powiedzieć że ma dar rozeznania duchów. Bo zwyczajnie w ciele ludzkim jest duch, każdy poprzez fizyczną manifestacje ducha tej osoby widzi np zachowanie czy mimikę tejże osoby. To są bardzo proste zasady o których mozesz porozmawiać z nieskazonymi głupota dziecmi. Można sporo pisać o podstawach tego świata które umkneły z wiekiem czy przyzwyczajeniem.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
believer
Posty: 589
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: believer » 29 wrz 2016, 20:26

@Kruszynka przeczytałem artykuł i kiszka - liczą na nieznajomość historii Kościoła i piszą, że dary nie występowały po apostołach i to jest nieprawda. Niewiele trzeba wysiłku aby sprawdzić, że było inaczej. Mam w domu Historię Kościelną Euzebiusza z Cezarei napisaną w IV wieku- wydanie z 1924 roku i pisałem z niej pracę magisterską i wypisałem sobie wszystkie miejsca gdzie jest o darach i cudach i wynika z niej, że występowały w czasach poapostolskich.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
jj
Posty: 8288
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: jj » 29 wrz 2016, 20:47

(12) Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany. (13) Teraz więc pozostaje wiara, nadzieja, miłość, te trzy; lecz z nich największa jest miłość.
(1 list do Koryntian 13:1-13, Biblia Warszawska)


Po pierwsze, nie ma tutaj mowy o twarzy w twarz z Panem Jezusem. "Twarza w twarz" bylo owczesnym powiedzeniem, ktore znaczylo tyle samo, co dzisiejsze "jak w lustrze"... w dzisiejszym lustrze. Natomiast w czasie Pawla, lustro klepane bylo z blachy miedzianej lub srebrnej na kamieniu. Nawet to srebrne lustro, wykonane przez zdolnego rzemieslnika, nie oddawalo wiernego odbicia, ale takie, ktorego calosc byla niedoskonala, sfragmentowana. Dlatego Pawel pisze "czastkowe" i "niby w zagadce".

Po drugie:

(10) Ale gdy przyjdzie to, co jest doskonałego, tedy to, co jest po części, zniszczeje.
(1 list do Koryntian 13:10, Biblia Gdańska)


Nie ma w oryginale slowa "doskonalosc", ktore rzeczywiscie mozna kojarzyc z Niebem. Jest "to, co jest doskonale", greckie telos
, ktore ma nastepujace znaczenie:

Strong 5046
Word Origin
from telos
Definition
having reached its end, i.e. complete, by ext. perfect
NASB Translation
complete (2), mature (4), more perfect (1), perfect (12).


... a wiec: "zakonczone", "skompletowane", "dojrzale", "perfekt".


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 254
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: biblijny » 29 wrz 2016, 21:27

jj pisze:Po pierwsze, nie ma tutaj mowy o twarzy w twarz z Panem Jezusem. "Twarza w twarz" bylo owczesnym powiedzeniem, ktore znaczylo tyle samo, co dzisiejsze "jak w lustrze"... w dzisiejszym lustrze. Natomiast w czasie Pawla, lustro klepane bylo z blachy miedzianej lub srebrnej na kamieniu. Nawet to srebrne lustro, wykonane przez zdolnego rzemieslnika, nie oddawalo wiernego odbicia, ale takie, ktorego calosc byla niedoskonala, sfragmentowana. Dlatego Pawel pisze "czastkowe" i "niby w zagadce".


Ale ja rozumiem istotę tego argumentu. Twierdzę jedynie, że jest słabiutki, a sama interpretacja wersetu - wysilona, żeby nie powiedzieć naciągnięta pod gotową tezę. Mimo wszystko patrząc na swoje zrozumienie, wiedzę, poznanie, muszę powtórzyć za Apostołem, że jest one cząstkowe i nadal czekam na ten moment, kiedy dzięki Panu Jezusowi poznam tak, jak jestem poznany. Świadomość, że są ludzie poza papieżem rzymskim, którzy uważają, że ich poznanie jest już doskonałe i znają tak, jak zostali poznani przez Boga, jest dla mnie dość... pocieszna. ;) W każdym razie martwiłbym się nieco, gdyby w moim zborze któryś z kaznodziejów wystąpił i złożył publicznie takie oświadczenie.

Co wcale nie oznacza, że prawdą jest, że Bóg w różnych czasach i różnych okolicznościach udziela różnych darów Ducha, wedle tego, jak sam uznaje za słuszne.
Myślę, że ten off top się zużył i powinniśmy wrócić do zasadniczego wątku, to jest do informacji na temat organizacji Zdrowa Nauka, o które prosił zakładający wątek.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: kruszynka » 29 wrz 2016, 21:46

believer pisze:@Kruszynka przeczytałem artykuł i kiszka - liczą na nieznajomość historii Kościoła i piszą, że dary nie występowały po apostołach i to jest nieprawda. Niewiele trzeba wysiłku aby sprawdzić, że było inaczej. Mam w domu Historię Kościelną Euzebiusza z Cezarei napisaną w IV wieku- wydanie z 1924 roku i pisałem z niej pracę magisterską i wypisałem sobie wszystkie miejsca gdzie jest o darach i cudach i wynika z niej, że występowały w czasach poapostolskich.

Moja reakcja: przeczytać Euzebiusza.

Najpierw zajrzałam do wiki:
- Po śmierci władcy napisał też obszerny utwór panegiryczny na cześć Konstantyna (tekst pochwalny, pochlebczy, pełen zachwytu)
- Będąc umiarkowanym arianinem, poparł jednak, dla zachowania jedności Kościoła, Credo uchwalone w Nicei (Nikea, grec. Νίκαια, Nikaia, dzisiaj Íznik) w roku 325. Jest ostatnim subordynacjonistą uważającym Syna Bożego za niższego od Ojca, niepotępionym za poglądy[4]. Zaufany cesarza Konstantyna stworzył chrześcijańską filozofię władzy

Moja reakcja: przeczytać Euzebiusza?

believer pisze:Mam w domu Historię Kościelną Euzebiusza z Cezarei napisaną w IV wieku- wydanie z 1924 roku i pisałem z niej pracę magisterską i wypisałem sobie wszystkie miejsca gdzie jest o darach i cudach i wynika z niej, że występowały w czasach poapostolskich.


Wypisałeś sobie wszystkie miejsca, z tej ksiązki, gdzie jest o darach i cudach, czy miejsca w Piśmie, które Euzebiusz wskazuje jako o mówiących o darach i cudach?

A mógłbyś tą wiedzą magisterską się troszku podzielić w tym temacie. :) Zachęcam.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
jj
Posty: 8288
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: jj » 29 wrz 2016, 21:48

biblijny pisze:...

Ciesze sie, ze sie cieszysz i ze rozumiesz istote argumentu.


Awatar użytkownika
believer
Posty: 589
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: believer » 29 wrz 2016, 22:18

@Kruszynka taki był czy siaki, nie został potępiony, podpisał wyznanie nicejskie i co najważniejsze to jedyna historia kościoła z tamtego czasu opisująca pierwsze 3 wieki napisana w 4 wieku. Czytałem współczesne historie kościoła w tym luterańską Gastparego to się luteranizmu dopatruje od pierwszych wieków kościoła, katolickie wszystkie znowu przekręcają na swoją modłę. Opisał jakie znaki i dary wystepowały w czasie historii kościoła po apostołach i tak V część rozdział 7 cały za czasów Ireneusza, VI:9 cuda Narcyza,VI.11 wybranie przez widzenie Aleksandra na biskupa,VII:7:2-widzenie Dionizego. To co, że napisał o życiu Konstantyna dobrze, widocznie tak to widział jako świadek. Polecam Historię Kościelną, jest nowe wydanie z 2013 które mam sobie zamiar kupić jak 100 zł będę miał wolne, bo mam sxerowaną wersję po staropolsku. God Night.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Oberyn.
Posty: 3797
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: Oberyn. » 29 wrz 2016, 23:03

http://www.siemieniewski.archidiecezja.wroc.pl/?q=node/29

Tutaj znajdziecie teksty wczesnochrześcijańskie nt. darów Ducha w pierwszych wiekach Kościoła. Proszę nie sugerować się, że strona katolicka, chodzi mi o teksty pisarzy wczesnochrześcijańskich. Zostawiam to i znikam, bo temat tak często i gęsto wałkowany, że mam już dość. :P


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19400
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: KAAN » 30 wrz 2016, 09:40

believer pisze:Zapytam się coś: to kiedy te dary z IKor 12 miały przeminąć: razem z apostołami? czy jak się kanon Nowego Testamentu utworzył czyli w 367 roku (kanon Atanazego 27 ksiąg)?
Nie ma konkretnej daty, nie ma świadectwa w Biblii do tego aby taką datę wyznaczyć, ale sądzę że to czas początku IIw. Kanony ustalane przez sobory i ludzi nie są władne ustalania co jest prawdą a co nie, Słowo pochodzi od Boga i to On jest tym który ustala co jest święte a co pospolite.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: kruszynka » 30 wrz 2016, 19:20

Oberyn.
Właśnie znalazłam czas.
Kurczę długie to. 26 przewinięć :) Muszę sobie to wydrukować.

Już materiał z trzech przewinięć spowodował u mnie tyle pytań, że na nowy długi temat by wystarczyło.

- teksty, które nie wchodzą w skład Pisma świętego dają nam odpowiedzi na niektóre pytania.....czy to dobrze tak poszukiwać, by dopełniła się nasza pewność? (sugeruję, że wyjaśnianie pewnych rzeczy tekstami spoza kanonu sugeruje kanon jako niedoskonały) Ja w to nie wierzę. Bo nie potrafię wziąć pod uwagę nieudolności Boga w Słowie które dał nam do życia.
Sama nie jestem bez zarzutu w tym temacie bo przeczytałam ewangelię Tomasza i księgę Henocha.

- w tych tekstach ujawnia się, że te odpowiedzi są kwestią sporną w kościele :

Najpierw więc, około roku 95, powstało ważne pismo Klemensa Rzymskiego. Był to list napisany przez niego jako interwencja w sporze wśród chrześcijan w Koryncie. Spór wybuchł około roku 90, a więc może jeszcze za życia Jana Apostoła. Niezmiernie ciekawy jest sposób, w jaki Klemens Rzymski używa słowa „charyzmat”:

„Niech więc zachowa swoją jedność to Ciało, które tworzymy razem w Jezusie Chrystusie! Niech każdy okazuje posłuszeństwo temu ze swych bliźnich, który został obdarzony stosownym charyzmatem”[7].


No i...
- O wiele większą wagę przywiązuje się w Didache do Eucharystii czy moralności chrześcijańskiej.

I tak oto 26 stron przede mną.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: Czekoladowy » 01 paź 2016, 00:13

Czy ktoś z Was był/jest w którymś z tych zborów? Czytaliście artykuły z tej strony? Jak myślicie, czy artykuły z tej strony są wartościowe? W moim gronie bliższych znajomych jest zaledwie jedna protestantka, a chciałabym poznać opinię większej liczby Sióstr i Braci w wierze.


Przez krótki czas współpracowałem z redakcją tej strony, był tam zamieszczony jeden mój artykuł, uczestniczyłem też w rozmowach w ramach jej forów facebookowych. Piszę w czasie przeszłym, ponieważ zostałem stamtąd bez słowa wyrzucony, a moje wpisy usunięte. Prawdopodobnie za jakiegoś rodzaju "herezję", niezwiązaną zresztą z treścią artykułu a jeśli już to z moimi osobistymi, niepublikowanymi wtedy poglądami.

To, czy te artykuły są wartościowe zależy od punktu siedzenia. Może bardziej uczciwie będzie w ten sposób - jeśli jesteś kimś kto trochę interesuje się teologią dogmatyczną i ma poglądy kalwińskie, cesacjonistyczne, pedobaptystyczne i dyspensacjonalistyczne jednocześnie, to będą Ci się one podobały. W przeciwnym razie raczej nie. Albo prościej można powiedzieć, że strona ta będzie idealna dla każdego wielbiciela Johna MacArthura :-D (ja do nich nie należę)

Sam obecnie prawdopodobnie nie zgodziłbym się z bardzo dużą częścią prezentowanych tam twierdzeń. Jednak abstrahując już od tego, strona jest dość specyficzna. Czytelnik często ma wrażenie, że artykuły prezentowane są w tonie jedynej słusznej i nieomylnej wykładni od której odstępstwo na krok równa się herezji. Często miałem wrażenie że autorzy wypowiadają się w sposób dość niezdrowo nacechowany emocjonalnie ale to tylko moje subiektywne odczucie.
Od strony merytorycznej też jest różnie. Są artykuły z ciekawą egzegezą a są też teksty bardzo naciągane pod tezę. Szczególnie wyraźnie widać to w temacie charyzmatów - krytyczna analiza obecnych "darów" popularnych w kościołach protestanckich wydaje się całkiem ciekawa, ale już podejście od strony historii Kościoła jest moim zdaniem bardzo słabe. Szczególnie porównywanie dzisiejszych charyzmatyków do montanistów, co zdaje się spopularyzował MacArthur, jest wyjątkowo nietrafione. Często też spotkałem się z przytaczaniem wyrwanych z kontekstu cytatów z pism wczesnochrześcijańskich, mających udowodnić postawioną uprzednio tezę, że charyzmaty przeminęły w Kościele po okresie apostolskim. Jednak kiedy grzecznie starałem się zwrócić uwagę na nieprawidłowości tych twierdzeń od strony historycznej, moje wiadomości były usuwane i zabraniano mi się odzywać.
Po stronie która chce uchodzić za poważną, spodziewałbym się również poważnego, a nie tak dziecinnego podejścia. Niestety tego rodzaju podejście widoczne było dla mnie kilkukrotnie. Szczególnie wyraźnie kiedy na facebookowej stronie ZN pojawił się temat ekumenii w Kościele Chrześcijan Baptystów na co dowodem zwięźle rzecz ujmując miało być to, że Mateusz Wichary na jakimś spotkaniu o charakterze bardziej polityczno-społecznym niż religijnym, siedział na krześle niedaleko katolickich duchownych. Sypały się niegrzeczne, czasem wręcz chamskie komentarze, również ze strony osób odpowiedzialnych za zarządzanie stroną. Pojawił się duży sprzeciw ze strony baptystów, po czym jeden z ówczesnych administratorów czy moderatorów stwierdził mniej więcej to, że jeśli baptyści nadal będą utrzymywać że nie jest to odstępstwo ze strony Wicharego, to zostaną wyrzuceni z grupy. Cały wpis ostatecznie usunięto. Mojego posta z prośbą o wyjaśnienie tego stwierdzenia nie opublikowano. To jest właśnie taki wymowny obrazek na temat tego, jak ta grupa działa.


Jednocześnie w obliczu tak dużej ilości materiałów, brak jest w tym zupełnie jakiejś głębszej refleksji na temat duchowości. Artykuły sucho wyjaśniają kwestie teologiczne lub ostro sprzeciwiają się różnorakim "herezjom". Jednocześnie są one utrzymane w typie popularnym, nieformalnym, należałoby się więc spodziewać czegoś takiego. Tematyka ograniczona jest jednak do dwóch wąskich specjalności - udowadniania tez i zwalczania heretyków.

Tak na marginesie, z bardziej "barwnych" kwestii, jakie zauważyłem już po wyrzuceniu mnie jest to, że podkreśla się iż Textus Receptus jest natchnionym Słowem Bożym. Ciekawe czy twierdzenie to niesie za sobą poglądy analogiczne do jakiejś odmiany ruchu KJV-only.


Z powyższego opisu widać chyba dość wyraźnie, że moje mniemanie o "Zdrowej Nauce" nie jest zbyt wysokie. Nie tyle przez to, że zrobiło mi się z nią teologicznie nie po drodze, ale głównie przez to jak jej autorzy podchodzą do swojego zadania.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: Filip » 01 paź 2016, 00:40

Mnie osobiście ZN bawi ;-) Afiszują się z byciem "reformowaną" stroną, mają ustawione jako wyznanie wiary Drugie Wyznanie Londyńskie. Jednocześnie publikują teksty mówiące, że "zbrodnią" judaizujących jest rozróżnianie prawa moralnego i ceremonialnego oraz w związku z tym bronienie ważności nakazu święcenia sabatu. Problem polega na tym, że dokładnie to rozróżnienie oraz nakaz* podtrzymuje ich własne wyznanie wiary :P

*W tym, że w odniesieniu do niedzieli.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: Czekoladowy » 01 paź 2016, 11:05

Poprawka - w moim poprzednim poście oczywiście powinno być "credobaptystyczne" zamiast "pedobaptystyczne".

Wysłane z mojego SM-T210 przy użyciu Tapatalka


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zdrowa Nauka

Postautor: Dragonar » 01 paź 2016, 12:43

Czekoladowy pisze:[...] jeśli jesteś kimś kto trochę interesuje się teologią dogmatyczną [...]

:yes:

Czekoladowy pisze:[...] i ma poglądy kalwińskie [...]

:yes:

Czekoladowy pisze:[...] cesacjonistyczne [...]

Trudno powiedzieć, prędzej umiarkowane. :bezradny:

Czekoladowy pisze:[...] credobaptystyczne [...]

:yes:

Czekoladowy pisze:[...] i dyspensacjonalistyczne jednocześnie [...]

:bezradny:

Czekoladowy pisze:[...] to będą Ci się one podobały. W przeciwnym razie raczej nie.

Ja mam właściwie mieszane uczucia.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości