Poszukujący zboru.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
arturos
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2016, 19:05
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: arturos » 26 wrz 2016, 22:34

kalu11 pisze:Witam serdecznie. Ostatnimi razy znalazłem jakaś starą księgę robiąc porządki, okazało się że znalazłem Biblię. Więc z ciekawości mając dużo wolnego czasu zacząłem spokojnie dokładnie ją czytać i analizować.
W pewnym momencie kiedy niemalże wszystkie kartki były już po lewej stronie zdałem sobie sprawę, iż żyłem w kłamstwie, ale kłamstwie KK.

Doszukałem się że KK za dogmat wiary nie ma Biblii...tylko katechizm...
Odrzuciło mnie że KK jest tak bardzo daleki od nauk Jezusa i tak bardzo nie zgodny z biblią. Kilka tygodni temu opuściłem KK z pomocą apostazja.pl gdyż z punktu widzenia Bibli mój chrzest jest nieważny (ochrzczony jako dziecko) i jeszcze stałem się świętokradcą (opłatek/chleb bez wina jest nieważny) przez co Jezusa bardzo w rozmowach pomiędzy nim, a mną go przepraszałem że nie wiedziałem że KK tak namieszał, że KK sfałszował 10 przykazań i prosiłem go by nie karał mnie za grzechy ojca, ja go kocham (Jezusa) już wiem że to Bóg zazdrosny i będę postępował zgodnie z jego zaleceniami, że ślepo żem zaufał księżą których nie powołał i wstawiam się o łaskę dla mnie i otworzenia oczu mych bliskich.

W moim mieście działa 7 zborów protestanckich, w tym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Wolnych Chrześcijan, Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, oraz Zboru Ewangelii Łaski.

Którzy protestanci są bliżej Jezusa i Biblii?


Kościół Katolicki nie sfałszował przykazań. Odsyłam do katechizmu ( Katechizm Kościoła Katolockiego, wyd II, 2012, Część trzecia, dział drugi, str. 480-581). Zawsze warto najpierw się z czymś zapoznać, zanim zacznie się o tym rozmawiać i to oceniać. Podstawa postawy człowieka myślącego.

KRK ma swoje na sumieniu, ale akurat przykazań nie sfałszował. Generalnie każdemu polecam krytyczną analizę katolickiego katechizmu, bo to naprawdę ciekawa i pouczająca pozycja.
Uważam, że każdy kto zapozna się z katechizmem katolickim a następnie z katechizmem lutrowym i Wyznaniem Augsburgskim, zawsze nawroci się na luteranizm. A luteranin utwierdzi się w słuszności swojego wyznania. Tak wiec polecam lekturę.


Jeśli chodzi o zbór, to proponuję Kościół Ewangelicko - Augsburski.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2016, 22:57 przez arturos, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
arturos
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2016, 19:05
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: arturos » 26 wrz 2016, 23:14

Widzisz, całe życie źle myslales ;)
A tak serio, to oczywiście, że najważniejsza jest wiara w Boga. To On powinien być w centrum życia każdego z nas, a nie obrządki takie czy inne. Katolicy czy adwentyści też są chrześcijanami, naszymi braćmi w wierze. Ale błądzących należy wyprowadzać z błędu. Szczególnie, gdy widzimy, że błądzą z bezmyślnosci i braku wiedzy. Nikt nie jest doskonały.


P.S. moje błędy (szczególnie literowki) w pisowni wynikają w większości z tabletowego słownika, który podsyła mi jakieś dziwne konstrukcje. Staram się na bieżąco edytować, ale nie zawsze zauważa. Z góry przepraszam.


Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: krecik » 27 wrz 2016, 10:52

kalu11 pisze:
W moim mieście działa 7 zborów protestanckich, w tym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Wolnych Chrześcijan, Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, oraz Zboru Ewangelii Łaski.

Którzy protestanci są bliżej Jezusa i Biblii?


Żartując to powiem, załóż swój własny – domowy :-P

A tak na poważnie to jedynym wskaźnikiem jest codzienne życie, postępowanie w obliczu różnych problemów. Czyli wykazywanie owocu Ducha Świętego (Ga 5;22-23). Najlepiej jest zaobserwować życie osobiste przywódców... Tak więc przed ewentualnym oficjalnym członkostwem, dobrze najpierw pobyć w takiej społeczności jako sympatyk.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
kalu11
Posty: 8
Rejestracja: 26 wrz 2016, 10:22
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: kalu11 » 27 wrz 2016, 21:01

arturos pisze:Kościół Katolicki nie sfałszował przykazań.


Jak to nie.
10 Przykazań Katolickie to:
Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

A 10 przykazań Biblijne to:

1. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
2. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
3.Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.
4. Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.
5. Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
6. Nie zabijaj.
7.Nie cudzołóż.
8.Nie kradnij.
9.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
10.Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


Patrząc na Te dwie dane, wyraźnie widać że jednak trochę to się różni. Co prawda przesłanie całkiem podobne.

arturos pisze:Jeśli chodzi o zbór, to proponuję Kościół Ewangelicko - Augsburski.


Ptaszki ćwierkają że chrzczą dzieci, ekumenia z KK i do tego współpracują "głęboko" z liberalnym kościołem we Szwecji, co bardzo mnie bardzo to ostatnie zaniepokoiło.

Jednakże i tak może wpadnę, z czystej ciekawości jako sympatyk, posłucham pobędę... każde zbór odwiedzę.


Awatar użytkownika
arturos
Posty: 15
Rejestracja: 25 wrz 2016, 19:05
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: arturos » 28 wrz 2016, 01:36

Patrząc na Te dwie dane, (...)

Jakie dane?? Ja podałem ci źródło, konkretną pozycję, w której KRK wykłada swoją teologię. Podałem nawet konkretny dział traktujący o Dziesięciu Przykazaniach. Podałem ci nawet konkretne strony!!

A ty, zamiast choćby przez grzeczność (skoro już nie z ciekawosci) zaznajomic się z podanym tekstem, wrzucasz tu jakiś swój utraty pogląd, demonstracyjnie ignorując mój wpis. A przecież ten wpis był dla ciebie. Bardzo nieelegancko. :-|


Napisałeś, że poszukujesz zboru, a nie chce ci się przeczytać paru stron tekstu. To jak ty chcesz wybrać zbór? Na podstawie koloru ?
Na jakiej podstawie doszedles do wniosków, którymi zechciales podzielić się w swoim początkowym wpisie ? Bo przecież nie na podstawie katolickiej teologii wyłożonej w katechizmie?
Na jakiej podstawie wyrobiles sobie zdanie o moim Kościele? Czytałeś Wyznanie Augsburskie? Wątpię... O innych tekstach luterańskich nawet nie wspominam... :-|

Fajnie, że szukasz zboru i pytasz. Ale musisz też sam się trochę zainteresować. Bo jak będziesz opierał się tylko na tych twoich "ćwierkających ptaszkach" (a pomoc i radę będziesz odrzucał), to nic z tego nie wyjdzie. No chyba, że tak naprawdę nie szukasz rady ani pomocy, tylko ...


kalu11
Posty: 8
Rejestracja: 26 wrz 2016, 10:22
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: kalu11 » 28 wrz 2016, 10:12

Wybacz nie zauważyłem. Obsługa forum trochę trudne z początku. Odnalazłem.


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: Michał » 30 wrz 2016, 12:53

arturos pisze:Na jakiej podstawie wyrobiles sobie zdanie o moim Kościele? Czytałeś Wyznanie Augsburskie? Wątpię... O innych tekstach luterańskich nawet nie wspominam... :-|


Na tym forum dwoma podstawowymi argumentami ("argumentami") jakimi odradza się poszukującym kościoły ewangelickie są "bo chrzczą dzieci" i "bo są w ekumenii z KK".

Owszem, chrzczą dzieci. Konserwatywne kościoły kalwińskie, które dla niektórych są tu punktem odniesienia też na ogół chrzczą dzieci.
"Są w ekumenii z KK". No są. I większość denominacji ewangelikalnych też jest, co na ogół pomija się milczeniem. Ja zawsze jestem ciekaw, co konkretnie zdaniem takich osób oznacza "bycie w ekumenii" i jakie jego przykładowe przejawy uważają za szczególnie gorszące. Bo w różnych gremiach ekumnenicznych uczestniczą nie tylko kościoły ewangelickie, ale też baptyści czy zielonoświątkowcy (z wyjatkiem poszczególnych zborów). Także osoby, które z tego powodu odradzają np. KEA powinny odradzać także KChB czy KZ! W praktyce polega to na tym, że duchowni różnych kościołów się spotkają i pogderają, dla mnie jest to przede wszystkim niepotrzebne.

Przygotowuję się do chrztu na wyznanie wiary.
Uważam, że ekumenizm powinien być tylko między kościołami protestanckimi, a może nawet ewangelicznymi.
Jestem w zborze, który "wyszedł z ekumenii".
Byłem związany z KEA i rzeczywiście przewiduję jego liberalizację w przyszłości.

A mimo to uważam takie zniechęcania na starcie do konkretnego kościoła za dość nieuczciwe i nierzetelne.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukujący zboru.

Postautor: Michał » 30 wrz 2016, 13:27

Kiedyś forum było areną sporów pomiędzy "kalwinistami" i "arminianami", pewnie większość tych "kalwinistów" była credobaptystami :)
Pedobaptyści też mogą powoływać się na pewne fragmenty NT, choć z całego NT bardziej wychodzi że chrztem w rozumieniu biblijnym jest chrzest świadomy. Mnie dużo czasu zajęło dojście do tego.
Historyczny protestantyzm jest mało znany. Niektórym czasem wydaje się, że "protestanci" to tylko credobatystyczni ewangelikalni, a tymczasem chrzczenie dzieci występuje także w wielu kościołach protestanckich.
Zresztą ja wolę kreślenie biblijny czy ewangeliczny chrześcijanin niż protestant na określenie "moich wierzeń" (chrześcijanin to zbyt szerokie pojęcie, bo oprócz rozumienia biblijnego rozpowszechnione jest też kulturowe czy religioznawcze).
Ja niedawno zauważyłem, że większość osób jak się nawraca to idzie bezpośrednio do kościoła ewangelicznego (ja też najpierw poszedłem do baptystów), a np. do luteran wcale i potem tacy wieloletni ewangelikalni pytają mnie, jak wygląda nabożeństwo luterańskie zamiast samemu sprawdzić.
Zresztą może to i dobrze - ja pamiętam "efekt wow" na pierwszym swoim nabożeństwie baptystycznym, że wszystko było takie inne niż znane mi z KK. U ewangelików jest zewnętrznie podobne - może jest to dobra opcja na start dla kogoś, kto wcześniej był bardzo praktykującym katolikiem. Może lepiej od razu skoczyć na głęboką wodę?
Osobiście uważam, że kościoły ewangelickie zatrzymały się w pół drogi, że wzrastanie w nich to dla biblijnego chrześcijanina trochę jak jazda na rowerze z kołami pomocniczymi.
Ale ie podoba mi się aprioryczne deprecjonowanie tych kościołów i zniechęcanie do nich. Potem rodzą się te uprzedzenia i stereotypy - że "są w ekumenii" (tak jakby kościoły ewangeliczne nie były), albo że to gniazdo liberałów (aż tak źle jeszcze nie jest).
Nikomu nie zaszkodzi przyanjmniej raz pójść na nabożeństwo luterańskie, choćby w celach poznawczych, żeby samemu zobaczyć jak to wygląda.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości