Co uważacie o tych słowach Lutra?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2015, 01:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: keres1372 » 04 wrz 2016, 21:16

Któż z nas, głosząc to, co głosił, zważał na to, co czyni; czy mogliśmy przewidzieć, ile niedoli, zepsucia, zgorszenia, bluźnierstwa, niewdzięczności i niegodziwości z tego wyniknie?... Widzimy oto jak szlachta, mieszczanie i chłopi religię depczą, a duchownych swoich wyganiają i na śmierć głodowa skazują! Nic we mnie większym ani poważniejszym przedmiotem ataku [Diabła] ponad nauki moje, odkąd ta oto myśl we mnie powstała: to ty jesteś jedynym tego wszystkiego sprawcą.-Marcin Luter

Jak wskazuje Historyk Warren H. Carroll - [Luter] Nie potrafił uporać się z dręczącym poczuciem odpowiedzialności winy za wszystkie duchowe i materialne katastrofy oraz zniszczenia, która sprowadził na Niemcy od czasu kiedy (...) przybył na drzwiach (...) swoje dziewięćdziesiąt pięć te. (...) Marcin luter nie miał jednak w sobie heroicznej cnoty, pozwalającej wyznać swoje grzechy

Źródło - Historia Chrześcijaństwa Tom IV 195-196

Luter miał wypowiedzieć te słowa po Luterańskiej wojnie chłopskiej i szeregu ataków na katolickich księży i ich świątyń. Co o tym sądzicie?


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: Adalbertus » 04 wrz 2016, 21:37

keres1372 pisze:Luterańskiej wojnie chłopskiej


A była w ogóle Luterańska wojna chłopska?


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: Samolub » 04 wrz 2016, 22:32

Ludzie po prostu mieli dość katolicyzmu.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Marcel777
Posty: 98
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:21
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: Marcel777 » 05 wrz 2016, 05:12

Adalbertus pisze:
keres1372 pisze:Luterańskiej wojnie chłopskiej


A była w ogóle Luterańska wojna chłopska?

W 1524-1526 odbywała się wojna chłopska w Niemczech z powodu zbyt dosłownie brania słów Lutra.


"I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni". Dz 4:12

Mój blog: http://za-mesjaszem.blogspot.com/
Mój kanał:https://www.youtube.com/channel/UCIcX-Ac1CJcjU1sl_f7oMtw
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: nadrozd » 05 wrz 2016, 06:25

keres1372 pisze:Luter miał wypowiedzieć te słowa po Luterańskiej wojnie chłopskiej i szeregu ataków na katolickich księży i ich świątyń. Co o tym sądzicie?



No i w sumie dobrze powiedział. Bo po co było atakować swiatynie i ksieży...
W pewnym sensie to zachowanie ludu bedącego całe życie w KRK a pożniej nagle samego nieszczących własny kościół pokazuje jak brakowało tym ludziom ewangeli wiary nauczania.
Raczej marne szanse by oni nagle sie jacyś mega wierzący zrobili w tak krótkim okresie czasu. A nawet jak niektórzy z nich już uwierzyli dzięki lutrowi i przetłumaczeniu bibli na niemiecki (ale ilu chłopow umiało czytać)..... to i tak nie mieli jeszcze korzenia.

Zauważ ze niestety podobnie jest i teraz w POlsce, ataki na kościół sa czesto wywoływane przez letnich niby katokików..... ludzi po chrzcie, sakramentach 1 komuni. Wiesz ilu katolików jest za KODem i jego antyklerykalności albo za lisem ? Ilu z nich krytykowało SDM ? to jest mega dziwne.
Ale własnie problem jest co z nimi zrobić,
to jest cała masa pseudo wierzacych naawet chodzących do kościoła,
ale przyjdzie co do czego to oni tylko czekaja na pretekst.

Tak ze moim zdaniem siedzimy na minie która może wybuchnąć jak coś sie nie zmieni.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: magda » 05 wrz 2016, 10:38

Ij oj zmieni się antychryst da sobie nieźle radę , już ma za sobą Luteran , cała waka Lutra o prawdę wzieła w łep bo luteranie juz jedza papieżowi z rączki i inni protestanci zrobią to samo , nie bedzie nikt katolickich księży prześladował za poglądy raczej za pedofilię i zachłanność może im sie dostać.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: wisnia2168 » 05 wrz 2016, 11:32

Czy ty, droga magdo, w temacie "co ci się nie podoba w forum" nie pisałaś przypadkiem czegoś o segregacji użytkowników na dwie kategorie i braku wzajemnego szacunku? ;)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: n.ellie » 05 wrz 2016, 11:45

Nie dziwię się jego przerażeniu. To naprawdę była rewolucja, tylko ludzie to wzięli zbyt dosłownie i wykorzystali po swojemu. Poczuli się bezkarni, bo autorytet papieża i duchowieństwa legł im w gruzach.

nadrozd pisze:W pewnym sensie to zachowanie ludu bedącego całe życie w KRK a pożniej nagle samego nieszczących własny kościół pokazuje jak brakowało tym ludziom ewangeli wiary nauczania.
Raczej marne szanse by oni nagle sie jacyś mega wierzący zrobili w tak krótkim okresie czasu. A nawet jak niektórzy z nich już uwierzyli dzięki lutrowi i przetłumaczeniu bibli na niemiecki (ale ilu chłopow umiało czytać)..... to i tak nie mieli jeszcze korzenia.

Zauważ ze niestety podobnie jest i teraz w POlsce, ataki na kościół sa czesto wywoływane przez letnich niby katokików..... ludzi po chrzcie, sakramentach 1 komuni. Wiesz ilu katolików jest za KODem i jego antyklerykalności albo za lisem ? Ilu z nich krytykowało SDM ? to jest mega dziwne.
Ale własnie problem jest co z nimi zrobić,
to jest cała masa pseudo wierzacych naawet chodzących do kościoła,
ale przyjdzie co do czego to oni tylko czekaja na pretekst.


Ogólnie zgadzam się z Tobą, Nadrozdzie. Dzisiaj katolicy (odnoszę się do tych w Polsce) są w większości letni i robią w swoje gniazdo. Jak zawieje, to albo Kościół jest cacy albo be. Z chęcią wywaliliby księży na ulice, bo przecież każdy ksiądz to pedofil, ma kochankę i jeździ luksusowym samochodem. ;-) Oczywiście są ludzie, którzy ich bronią, bo każdy jest grzesznikiem itd. - przesada w drugą stronę i zamiatanie prawdziwych problemów pod dywan.

Takie zachowania oznaczają dla mnie jedno - ludzie szukają autorytetów wśród innych ludzi i budują swoją wiarę na piasku. Słowo Boże jest omijane szerokim łukiem - potem w sytuacjach krytycznych wychodzi na jaw, kto słucha Boga a kto diabła. Z resztą to nie muszą być sytuacje krytyczne - na co dzień też spotykam się z tak "Bożą" miłością względem bliźniego, że ho ho. ;P


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: Samolub » 05 wrz 2016, 15:26

Dziwią się biednym chłopom... Oni są jak kara Boża za krzywdy wyrządzone


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: Adalbertus » 05 wrz 2016, 17:16

Marcel777 pisze:
Adalbertus pisze:
keres1372 pisze:Luterańskiej wojnie chłopskiej

A była w ogóle Luterańska wojna chłopska?

W 1524-1526 odbywała się wojna chłopska w Niemczech z powodu zbyt dosłownie brania słów Lutra.

Aha, dlatego Luterańska.

A o Tomaszu Müntzerze słyszałeś.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: magda » 05 wrz 2016, 19:08

Wiśnia pisaam ae nie o braaku szacunku a o tym podziale na lepszych i tych nowych zagubionych co to dyskutować nie umieją i takich wspaniaych prowadzacych digie dysputy na mądre tematy a gownie takie o predestynacji kalwiniżmie i innych drugorzędnych rzeczach . Osoby co maja podejście dyplomatyczne spotkałam sie z takim fałszem ze szok jak na chrześcijan. a to ze ja dobitnie pisze to chyba tak ma być i nie owijam w bawełne tego co myśę , nie ma takiego działu co by wywalić brudy tego forum a byłoby Tego sporo .
Co do Lutra to już w obecnym czasie Luterańskie kościoy upadły a Luter to początek reformacji więc pierwsze dały ciała inne denominacje pójdą w ich slady. Dlatego myśę ze koniec świata bliski .


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: Samolub » 05 wrz 2016, 19:16

Ale im wiecej dają ciała tym wiecej doświadczają. Im wiecej doświadczają tym mniej dają. Nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło

Co do wielkich dysput to dobrze jeśli ktos dyskutuje, ale najpierw małymi rzeczami potrafi się posługiwać. Najgozej jak widzisz pustych teologów których jedyna frajda polega na dyskusjii o mało istotnych rzeczach.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: magda » 05 wrz 2016, 20:16

No ja myślę ze juz jednak przepadlli bo sie z antychrystem zbratali , trudno jakoś mi uwierzyc ze tylko nabiorą doświadczenia , przykro patrzeć jak po takim wiekim reformatorze i tak kończą źle tye przeanej krwi i po co po to zeby znów rączka w rączke z papiestwem iść szkoda gadać....


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: Samolub » 05 wrz 2016, 20:35

KRK na swoje metody. Na forum katolik, przeciętni wierni nie kryli się z tym że należy Luteran wciągnąć w ekumenie i nawrócić na papieża. Po prostu chodzi o pieniądze i wpływy

Zwyczajnie Katolicy takiego mają ducha w Kosciele. Większość mojej rodziny to Katolicy i znam ich mentalność oraz jak kler czy kościół wchodzi z butami do domu. Luteranie niemieccy którzy są niezależni tego jeszcze nie rozumieja bo wlasnie kiedy nie można siła to będą się uśmiechać, dawać prezenty, mówić wzniosłe i pyszne rzeczy. Ale kiedy przyjdzie co do czego to zrobią wszystko by ich zniszczyc, zastraszyć, finansowo uzależnić czy instytucjonalnie. Wtedy zaczną się schody

ja znam dobrze mentalność kleru katolickiego, oni dbają jedynie o swoje brzuchy a ewangelia to taki lep na muchy

są to ludzie zwiedzeni którzy wierzą w mamone, traktują wiarę jako polityczne i społeczne narzędzie

kilkanaście lat temu chodząc do Luteran czułem jakiś spokój i brak tych macek Watykanu, teraz to już czuć


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co uważacie o tych słowach Lutra?

Postautor: n.ellie » 05 wrz 2016, 20:41

Samolub pisze:
kilkanaście lat temu chodząc do Luteran czułem jakiś spokój i brak tych macek Watykanu, teraz to już czuć


To ty z protestantyzmem jesteś na "ty" od dziecięcych lat?


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości