Nakrycie głowy przez kobiety

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
kasiapelasia
Posty: 160
Rejestracja: 19 kwie 2016, 07:56
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: kasiapelasia » 03 sie 2016, 19:17

ToBe pisze:
Janek pisze:
kasiapelasia pisze:Ja myślę, że powinniśmy podobać się Bogu, ja staram się ubierać skromnie, tak jak chciałby mnie widzieć Bóg. Jeśli czujesz w sercu, że chcesz mieć nakrycie głowy, to czemu nie, ale to nie wymóg. To jest taki czas, przedewszystkim dla mnie, nie wiem czy dla Ciebie też ToBe, gdy odkrywam powoli co Bóg odemnie oczekuje. Jest to wolny proces, ale wiem, że robię coś co podoba się Bogu. Pozdrawiam w Panu i Błogosławię.


Bóg chce Cie widzieć z chustką na głowie w zborze.
To napisano..jeśli to nie wymóg to nie wiem
co nim jest :-)



Bez żartów ..ja naprawdę tak traktuję słowa Pawła.
Jeżeli cytujemy i wdrażamy w życie, większość rzeczy które powiedział Paweł (wierzymy przecież że mówił/pisał natchniony Duchem świętym) to dlaczego nikt AKURAT tego przesłania (o nakrywaniu głowy, o nie prowadzeniu mszy itp) nie traktuje się poważnie...?

Kasiu ja ubieram się skromnie, jak i wszystkie osoby ze zboru.

Szukam u Was odpowiedzi, bo naprawdę NIE ROZUMIEM dlaczego Kościoły Protestanckie które GŁOŚNO mówią że "żyją" zgodnie z tym co jest "słowo - słowo w PIŚMIE ŚWIĘTYM a nie praktykują nakazów z NT.

Jeżeli sam skromny ubiór u kobiet nie wystarczy? Jeżeli faktycznie każda (lub prawie każda) z nas biorąc udział w nabożeństwie nie nakrywa głowy (a przecież każda lub prawie każda ma taką czy inną fryzurę np. loki, czy pasemka, czy kolor nałożony) i tym samym naraża na zgorszenie brata/ lub siostry.???

Czy zatem KP idą za "duchem Krk" w liberalnym i wybiórczym traktowaniu Pisma?z duchem czasu, zwalając na obyczaje?

czy czuję że powinnam nosić chustę, ano powinnam, czy czuję że kogoś zgorszę ano nie zgorszę, tylko nie chcę zamieszania wprowadzać w zborze, w którym nie praktukuje się tego...dlatego pytam Was jak możecie MI to wyłumaczyć, nie zrzucając na obyczaje dawniejsze? bo nie widzę aby Paweł napisał, że ten zwyczaj ma przeminąć...

nie znam na tyle PŚ, może gdzieś dalej są słowa że kobiety nie muszą tego robić?

U nas w KZ nie jest wymagane, a że ja dopiero jestem po chrzcie( 2 miesiace), więc możliwe kochana, że Bóg otworzy mi serce na te kwestie.
To nie znaczy , że nadejdzie taki dzień, że będę tego pragnęła. ToBe, każdy z nas odkrywa i uczy się całe duchowe życie. Kościoły niektóre Kościóły tego nie praktykują, bo może uważają, że to osobista decyzja kobiety. Pozdrawiam w Panu.


ToBe
Posty: 80
Rejestracja: 18 lip 2016, 11:46
wyznanie: Kościół Boży w Chrystusie
O mnie: Gal 5:19, 22-23
2 Kor 13:13
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: ToBe » 03 sie 2016, 19:23

znalazłam w sieci http://www.chrystusowy.pl/i118,Nakrywan ... ewski.html

czy zatem Kościół Chrystusowy w RP zaleca nakrywanie głów?

KAsiu dziękuję (czytałam wątek o twoim chrzcie:) i również pozdrawiam


kasiapelasia
Posty: 160
Rejestracja: 19 kwie 2016, 07:56
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: kasiapelasia » 03 sie 2016, 19:30

ToBe pisze:znalazłam w sieci http://www.chrystusowy.pl/i118,Nakrywan ... ewski.html

czy zatem Kościół Chrystusowy w RP zaleca nakrywanie głów?

KAsiu dziękuję (czytałam wątek o twoim chrzcie:) i również pozdrawiam

Dzięki kochana, bardzo się przydało. Pozdrawiam w Panu.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: Samolub » 03 sie 2016, 19:31

ToBe pisze:Witajcie,
Ostatnio zaprząta mi myśl o tym wymogu nakrycia głowy przez kobiety (podczas nabożeństwa).
Nie wiem czy już taki temat był, jak tak to możecie mnie nakierować?
W 1Kor czytamy o wymogu nakrywania głów przez kobiety, czy jest to praktykowane? w KBwCh nie jest, i nie wiem czy to jest niebiblijne?
Jak to więc z tym jest?
"1 Bądźcie moimi naśladowcami, jak i ja jestem naśladowcą Chrystusa.2 A chwalę was, bracia, za to, że we wszystkim o mnie pamiętacie i zachowujecie nauki tak, jak je wam przekazałem.3 Lecz chcę, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety mężczyzna, a głową Chrystusa Bóg.4 Każdy mężczyzna, gdy się modli albo prorokuje z przykrytą głową, hańbi swoją głowę.5 I każda kobieta, gdy się modli albo prorokuje z nienakrytą głową, hańbi swoją głowę. Bo to jest jedno i to samo, jakby była ogolona.6 Jeśli więc kobieta nie nakrywa głowy, niech się też strzyże. A jeśli hańbiące jest dla kobiety być ostrzyżoną lub ogoloną, niech nakrywa głowę.7 Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, gdyż jest obrazem i chwałą Boga. Kobieta zaś jest chwałą mężczyzny.8 Bo mężczyzna nie jest z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny.9 Mężczyzna bowiem nie został stworzony dla kobiety, ale kobieta dla mężczyzny.10 Dlatego kobieta powinna mieć na głowie znak władzy, ze względu na aniołów.11 A jednak w Panu ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny.12 Jak bowiem kobieta jest z mężczyzny, tak też mężczyzna przez kobietę, lecz wszystko jest z Boga.13 Osądźcie sami: Czy wypada kobiecie modlić się do Boga bez nakrycia głowy?14 Czyż sama natura nie uczy was, że gdy mężczyzna nosi długie włosy, przynosi mu to wstyd?15 Ale jeśli kobieta nosi długie włosy, przynosi jej to chwałę, gdyż włosy zostały jej dane za okrycie.16 A jeśli ktoś wydaje się być kłótliwy, my takiego zwyczaju nie mamy, ani kościoły Boże."

Pozdrawiam


Jest to organizacja Zboru oraz wymóg nakreslony przez Apostolow, oczywiscie mozna hanbic swoja glowe i kobieta moze nie nakrywac glowy do modlitwy, ale jesli zna Pismo i byla informowana o takim zaleceniu powinna sie zastosowac.

Mozna tez zhanbic sie bieganiem na golasa po Zborze, zauwaz ze nawet Aniolowie czy Chrystus przyjmuje postac ubrana w szate, nie ukazywal sie Janowi na golasa.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: kruszynka » 03 sie 2016, 21:09

ToBe. Fajne pytania zadajesz, wiesz?

Kwestia obyczajowa, czy nie, jedni mają zwyczaj, drudzy nie....i tak można bez końca

Wydaje mi się że masz zdanie podobne do mojego, ale tak na niby właśnie Tobie zadam pytanie:

Gdybyś się dowiedziała, że dziś, za godzinę objawi Ci się Pan. Tak jak widzieli go w Dziejach, tak i Ty Go zobaczysz.
Jak ubierzesz się na to spotkanie? Krótkie spodenki i tiszert na ramiączkach?

Nie?! A czemu?

Mt 18:20 bw "Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich."
Czy mamy te słowa na względzie, gdy jesteśmy na nabożeństwie? Czy idziemy się spotkać z braćmi, czy może idziemy spotkać się z Panem?
Modlić się, mówić do Pana, przyjąć zaproszenie do stołu.....
Wierzymy, że słowa Pana z powyższego cytatu są prawdą?

Jeśli tak, naprawdę, jeśli tak....to jak możemy ubrać się w małą czarną na ramiączkach, w szpilki, albo obcisłe getry? Dla pana ten strój?

Jeśli ktoś chce dostać posadę w banku, to prędzej ubierze garnitur, a nie glany. I wszyscy rozumieją.
Jeśli młodzieniec idzie poznać rodziców narzeczonej, to nie wyskoczy prosto z działki w samych spodenkach i japonkach, ale się ubierze. I wszyscy to rozumieją.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
ToBe
Posty: 80
Rejestracja: 18 lip 2016, 11:46
wyznanie: Kościół Boży w Chrystusie
O mnie: Gal 5:19, 22-23
2 Kor 13:13
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: ToBe » 03 sie 2016, 21:26

Przeważnie jestem na czarno :) ale nie mała czarna:)
Gdybym wiedziała że Pan już za godzię, to na pewno miałabym chustę na głowie :)

Jeżeli tak jak Kasia napisała,że niektóre Kościoły uważają że może to być osobista decyzja kobiety, to czy nie powinni o tym powiedzieć po pierwszym lub drugim nabożeństwie? Na stronach internetowych poszczególnych denominacji zawsze jest napisane "wierzymy ze każde słowo w PŚ pochodzi od Boga/ jest natchnione Duchem świętym"
A potem można usłyszeć o obyczajowości :-/

Zapytam o to pastora przy najbliższej okazji...
Ostatnio zmieniony 03 sie 2016, 21:34 przez ToBe, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: kruszynka » 03 sie 2016, 21:29

To tak jak ja :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: kruszynka » 03 sie 2016, 21:52

ToBe pisze:Jeżeli tak jak Kasia napisała,że niektóre Kościoły uważają że może to być osobista decyzja kobiety, to czy nie powinni o tym powiedzieć po pierwszym lub drugim nabożeństwie?


Wiesz, moje zdanie jest takie, że powinna to być wyłącznie osobista decyzja kobiety.
Jeżeli ona ma być osobista to nikt i nic nie powinien ogłaszać. Podkreślam, to moje zdanie.
Bowiem ogłaszając, że ma się zakładać lub, że można zakładać chusty wprowadzi się religijny nakaz, który zacznie być podejmowany przez część kobiet niekoniecznie z właściwych/szczerych pobudek.

A to, chyba, bez sensu...


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
ToBe
Posty: 80
Rejestracja: 18 lip 2016, 11:46
wyznanie: Kościół Boży w Chrystusie
O mnie: Gal 5:19, 22-23
2 Kor 13:13
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: ToBe » 03 sie 2016, 22:10

kruszynka pisze:
ToBe pisze:Jeżeli tak jak Kasia napisała,że niektóre Kościoły uważają że może to być osobista decyzja kobiety, to czy nie powinni o tym powiedzieć po pierwszym lub drugim nabożeństwie?


Wiesz, moje zdanie jest takie, że powinna to być wyłącznie osobista decyzja kobiety.
Jeżeli ona ma być osobista to nikt i nic nie powinien ogłaszać. Podkreślam, to moje zdanie.
Bowiem ogłaszając, że ma się zakładać lub, że można zakładać chusty wprowadzi się religijny nakaz, który zacznie być podejmowany przez część kobiet niekoniecznie z właściwych/szczerych pobudek.

A to, chyba, bez sensu...


Nie chodziło mi o nakaz od zboru, bardziej jako "opcję"..
Jeżeli osoba "odkrywa Jezusa" i jakimś pechem nie usłyszała jeszcze słów Pawła z 1Kor lub nie przeczytała a już chodzi na nabożeństwa, a pastor również nie powiedział jej aby przeczytała i sama w swoim sumieniu rozważyła "nałożyć chustę lub nie" to skąd na wiedzieć że postępuje niewłaściwie? Że jednak Paweł dał jasne zalecenia...jeżeli w zbiorze żadna z kobiet nie nosi nakrycia głowy?
Każdy mężczyzna zdejmuje nakrycie głowy jak jest na nabożeństwie, tym bardziej pastor, lider itp. BO TAK TRZEBA, więc dlaczego nie mówi się kobietom że one POWINNY nosić nakrycie np chustę??
Skąd ta obyczajowość się wkradła? I dlaczego tradycja nie noszenia nakrycia stała się "silniejsza" od słów apostoła?


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: Michał » 03 sie 2016, 23:36

Rafi, jak nie wychodziła z domu bez chusty to do kościoła tym bardziej!
Dzisiaj też na msze trydenckie wiele pań i dziewcząt przychodzi w mantylkach na głowie, co jest trochę "transplantacją" z innych krajów (polski tradycjonalizm katolicki jest bezwiednie zapatrzony w kraje romańskie, ale to offtopic), bo u nas (przynajmniej na wsiach) to były właśnie chusty. Jestem pewien, że w zborach ewangelicznych w Polsce też tego kilkadziesiąt lat temu rygorystycznie przestrzegane, bo one miewały wtedy hopla na punkcie takich rzeczy (stosunkowo niedawno chodzenie do kina było niemile widziane jako światowa rozrywka, chyba na forum ktoś o tym kiedyś pisał).
Alkhilion wspomniał kiedyś, że jego ojca nie wpuszczono kiedyś do zboru, bo należał do subkultury motocyklistów i był stosownie do tego ubrany.
Niektórym do dziś zostało - Martin Lechowicz pisał niedawno, że na Ukrainie nie wpuszczono go do zboru, bo był w krótkich spodniach.
A te chusty na paniach to faktycznie niezależnie od denominacji ładnie wyglądają ;)


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: Rafi » 04 sie 2016, 06:35

ToBe pisze:Jeżeli sam skromny ubiór u kobiet nie wystarczy? Jeżeli faktycznie każda (lub prawie każda) z nas biorąc udział w nabożeństwie nie nakrywa głowy (a przecież każda lub prawie każda ma taką czy inną fryzurę np. loki, czy pasemka, czy kolor nałożony) i tym samym naraża na zgorszenie brata/ lub siostry.???

A mężczyźni ogoleni na gładko lub z zadbana, modelowaną brodą, ostrzyżeni czasem w wymyślne fryzury albo z długimi włosami, czy ogoleni na Pazdana narażają braci/siostry na zgorszenie? Takie zgorszenie to trzeba wynajdować, nosić w sobie i je pielęgnować. To tak jak ze słynna reklamą piwa Lech: trzeba na prawdę miec zamęt w głowie i wypatrywać wszędzie spiski aby reklamę "zimny Lech" skojarzyc ze smiercią Lecha Kaczyńskiego.
2 tys lat temu kobieta z odkryta głową mogła budzić niezdrowe zainteresowanie. Dzisiaj niezdrowe zainteresowanie (choc w innym sensie) budzi kobieta z zakrytą głową i twarzą.


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: Rafi » 04 sie 2016, 06:40

Michał pisze:bo u nas (przynajmniej na wsiach) to były właśnie chusty.
A w miastach kapelusze. Tak się panie ubierały. Chusty były bardzo praktyczne, bo mozna było szybko nakryć głowę, wyskoczyc do sklepu po poranne bułeczki, a fryzurę "robić" po sniadaniu. Dżentelmeni nosili kapelusze, a na wsi chodzili w czapkach lub z goła głową (i boso).


ToBe
Posty: 80
Rejestracja: 18 lip 2016, 11:46
wyznanie: Kościół Boży w Chrystusie
O mnie: Gal 5:19, 22-23
2 Kor 13:13
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: ToBe » 04 sie 2016, 06:59

Pozwól że zacytuję Pawła (takie moje odniesienie do tradycji bądź obyczajów)
1Kor 10:23
"wszystko wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne; wszystko wolno, ale nie wszystko buduje".

A jeżeli chodzi o długie włosy u mężczyzny to Paweł jasno określił "czyż sama natura nie poucza Was, że mężczyźnie, jeśli zapuszcza włosy, przynosi to wstyd" 1Kor 11:14

Natomiast dla "letniego podejścia" określonego przez większość obyczajem Paweł również odpowiada
"A jeśli się komuś wydaje, że może się upierać przy swoim, niech to robi, ale my takiego zwyczaju nie mamy ani też zbory Boże".

Z Panem Bogiem


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: jj » 04 sie 2016, 07:16

ToBe
:thumbup:
Swietnie argumentujesz


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nakrycie głowy przez kobiety

Postautor: n.ellie » 04 sie 2016, 13:55

A co ten werset oznacza?
"Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów. " (1 Kor 11:10) O co chodzi z tymi aniołami?
Też mam problem z tym zaleceniem. Pierwsze odczucie moje było takie, że powinnam zakrywać głowę podczas nabożeństw, ale jak zobaczyłam, że ogólnie jest to niepraktykowane to faktycznie się zastanowiłam, czy to nie jest po prostu zwyczaj. Tylko że znowu pojawiają się pytania o co chodzi z tymi aniołami, co z tą naturą i dlaczego np. w kościele katolickim jest nakaz zdejmowania czapek z głów jak się wchodzi do środka.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości