zbory w Gdańsku

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: krecik » 18 cze 2016, 16:15

Filip pisze:
Nie zgadzam się. Kościół jest tak samo dla małych dzieci, jak dla dorosłych – dlatego historyczne wyznania protestanckie (ewangelicy reformowani i prezbiterianie, luteranie, metodyści) udzielają chrztu także dzieciom wierzących. Co więcej doszedłem do tego przekonania właśnie poznając Pismo Święte :-) Zrozumiałem, że Bóg zawiera zawsze przymierza z wierzącymi i ich dziećmi (Rdz 17, Dz 2,38-39), w związku z tym tak jak w Starym Przmierzu żydowscy chłopcy byli obrzezani w wieku niemowlęcym na znak usprawiedliwienia z wiary (Rz 4), tak dziś wszystkim nowonarodzonym dzieciom w rodzinach chrześcijańskich udzielamy chrztu (Kol 2:11-12).



@Filip

Twoje przekonanie odnośnie chrztu niemowląt nie wynika z całości Słowa Bożego, a tylko z części. Przykładowo nie uwzględniasz tekstu z Ewangelii Marka 16;16 „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. ”
Osesek nie jest zdolny do uwierzenia. Jakakolwiek dyskusja tutaj się kończy...

Piszesz też że obrzezka jest znakiem usprawiedliwienia z wiary, zobaczmy więc w tekst z przekładu Biblii Tysiąclecia Rdz 17;10-14 Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani; będziecie obrzezywali ciało napletka na znak przymierza waszego ze Mną. Z pokolenia w pokolenie każde wasze dziecko płci męskiej, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane - sługa urodzony w waszym domu lub nabyty za pieniądze - każdy obcy, który nie jest potomkiem twoim - ma być obrzezany; obrzezany ma być sługa urodzony w domu twoim lub nabyty za pieniądze. Przymierze moje, przymierze obrzezania, będzie przymierzem na zawsze. Nieobrzezany, czyli mężczyzna, któremu nie obrzezano ciała jego napletka, taki człowiek niechaj będzie usunięty ze społeczności twojej; zerwał on bowiem przymierze ze Mną. ”
Jak widać mowa jest o ratyfikowaniu Przymierza Boga z jednym narodem. Nie ma mowy o wierze, ani o usprawiedliwieniu. Wiara i wynikające z niej usprawiedliwienie, miało miejsce ciut wcześniej.

Po prostu mylisz obrzezkę z chrztem :cry:


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Filip » 18 cze 2016, 16:35

To nie jest wątek na dyskusję o chrzcie, więc ograniczę moją odpowiedź do minimum.

(1) Przeczytaj Rzymian 4,11, w kórym ap. Paweł dokonuje egzegezy Rdz 17 wskazując na to, że przymierze obrzezania oznaczało usprawiedliwienie z wiary. Ponadto św. Paweł wielokrotnie wskazuje, że chrześcijanie są prawdziwymi spadkobiercami przymierza z Abrahamem (np. Gal 3,6-9).

Obrzezanie nie było tożsame z chrztem, ale obrzezanie i chrzest są analogiczne w historii ludu Bożego. Jeden ryt włączał do Bożeg ludu przed Chrystusem wskazując na przyszłe spełnienie obietnic danych Abrahamowi, drugi włącza do ludu Bożego po objawieniu się naszego Pana Jezusa Chrystusa wskazując na wypełnione obietnice.

(2) Spójnik "i" w "Kto uwierzy i zostanie ochrzczony" wcale nie musi wskazywać na kolejność wiary oraz chrztu. Czytając ten chrzest z "baptystycznymi" założeniami myśli się o "i" jako o "a potem". Ale równie dobrze można potraktować tekst jako przedstawiający dwa warunki, które moga pozostawać w dowolnej relacji czasowej. Zatem ktoś może najpierw zostać ochrzczony, a potem uwierzyć.

Przy okazji wolę to jak tłumaczy ten werset Biblia Warszawska – tj. "zostanie ochrzczony" – od Tysiąclatkowego "przyjmie chrzest". Po pierwsze to jest lepsze tłumaczenie greckiego imiesłowu aorystu pasywnego, a po drugie lepiej wyraża to, że chrzest jest czymś nam danym. To nie my jesteśmy stroną aktywną, która "przyjmuje" chrzest, ale raczej Bóg poprzez osobę udzielającą chrztu udziela nam swojego znaku.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Justyna » 18 cze 2016, 18:20

Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego (Ew.Jana 3,5). Kolejność najpierw "z wody " czyli chrzest...a potem ....z Ducha... czyli nawrocenie...


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Justyna » 18 cze 2016, 21:41

Wg niektórych od początku: Kto uwierzy i ochrzczony zostanie (Mk16,16) :)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Filip » 18 cze 2016, 21:50

O, J 3,5 to dobry przykład tego, że "i" nie (zawsze) oznacza "a potem" :) Tutaj mamy wyraźną hendiadę, czyli strukturę gdzie jedna idea (nowe narodzenie) wyrażona jest dwiema rzeczami połączanymi spójnikiem "i".


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Zbyszekg4 » 19 cze 2016, 07:48

Justyna pisze:najpierw "z wody " czyli chrzest...

Pytanie do wszystkich: Czy Jezusowi chodziło o wodny chrzest?
Z kontekstu szerokiego [wzmianki w 3 i 4 rozdziale] wynika, że chrzczono i dokonywał tego: Jan Chrzciciel, oraz uczniowie Jezusa (jest zapisane, że Jezus chrzcił, ale wyjaśnienie jest takie, że to uczniowie Jego, a nie On sam). I był to chrzest wodny...
Dlaczego więc Jezus nie powiedział wprost Nikodemowi - który mało rozumiał z tego, co w ogóle do niego Jezus mówi - że potrzebuje się ochrzcić: iść do uczniów Jezusa (a może wpierw do Jana) i dać się zanurzyć w wodzie?!
Zamiast tego mówił Jezus Nikodemowi o konieczności narodzenia się z wody i z Ducha... Czy woda tutaj oznacza fizyczną substancję, w której można się zanurzyć, albo ją wypić, lub pranie zrobić??...
Oto jest pytanie...
Na ile związek H2O ma wpływ na ducha ludzkiego, który musi się narodzić na nowo?! Czy fizyczność wody wpływa na duchowość człowieka?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: jj » 19 cze 2016, 08:27

Zbyszekg4 pisze:
Justyna pisze:najpierw "z wody " czyli chrzest...

Pytanie do wszystkich: Czy Jezusowi chodziło o wodny chrzest? ...


Nie, ale tu jest dowod na kolejnosc zdarzen narodzenia na nowo. Najpierw woda, ktora wymaga swiadomosci, a symbolizuje w starym testamencie... no wlasnie, co?
... Nikodem powinien to wiedziec bedac faryzeuszem.:)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Zbyszekg4 » 19 cze 2016, 09:53

jj pisze:
Zbyszekg4 pisze:
Justyna pisze:najpierw "z wody " czyli chrzest...

Pytanie do wszystkich: Czy Jezusowi chodziło o wodny chrzest? ...


Nie, ale tu jest dowod na kolejnosc zdarzen narodzenia na nowo. Najpierw woda, ktora wymaga swiadomosci, a symbolizuje w starym testamencie... no wlasnie, co?
... Nikodem powinien to wiedziec bedac faryzeuszem.:)

Mogę odpowiedzieć?

Nikodem mógł skojarzyć słowa Jezusa o wodzie z:
# Bożym Duchem - Izaj. 44:3-4 bw
(3) Gdyż wyleję wody na spieczoną ziemię i strumienie na suchy ląd; wyleję mojego Ducha na twoje potomstwo i moje błogosławieństwo na twoje latorośle,
(4) aby się rozkrzewiły jak trawa między wodami, jak topole nad ruczajami.

# Bożym Słowem - Izaj. 55:10-11 bw
(10) Gdyż jak deszcz i śnieg spada z nieba i już tam nie wraca, a raczej zrasza ziemię i czyni ją urodzajną, tak iż porasta roślinnością i daje siewcy ziarno, a jedzącym chleb,
(11) tak jest z moim słowem, które wychodzi z moich ust: Nie wraca do mnie puste, lecz wykonuje moją wolę i spełnia pomyślnie to, z czym je wysłałem.

Amos 8:11-12 bw
(11) Oto idą dni - mówi Wszechmogący Pan - że ześlę głód na ziemię, nie głód chleba ani pragnienie wody, lecz słuchania słów Pana.
(12) I wlec się będą od morza do morza, i tułać się z północy na wschód, szukając słowa Pana, lecz nie znajdą.


Ponieważ Chrystus mówił i o wodzie i o Duchu, to więcej prawdopodobne, że pod symbolem wody kryje się Słowo Boże!
Człowiek styka się ze Słowem Bożym [przypowieść o 4-kiej roli pokazuje, jak ono obficie jest siane, i jakie reakcje na to Słowo mogą być u odbiorców...], które to Słowo przyczynia się do zrodzenia wiary w sercu ludzkim (Rzym 10,17)...
W tym wszystkim obecny jest Duch Święty, z którego natchnienia zapisano Boże Słowo... - On działa i Boże Słowo działa... - następują nowe narodziny, narodziny z Boga bo nastąpiło przyjęcie wiarą Bożego Syna:
Jan 1:11-13 bw
(11) Do swej własności przyszedł [Jezus], ale swoi go nie przyjęli.
(12) Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
(13) którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.


I tak oto z wody i z Ducha dokonuje się nowonarodzenie, którego potrzebował Nikodem i każdy z ludzi... W tym akcie udział ma Boże Słowo i Boży Duch! - dokonuje się to w środku człowieka, w jego sercu, a zewnętrznym wyrazem tego wewnętrznego narodzenia na nowo, będzie zanurzenie w wodzie czyli chrzest wodny, będący - jak uczy Rzym 6 - symbolicznym utożsamieniem się ze śmiercią, pogrzebem i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa!

Dobrze odpowiedziałem, panie profesorze Jj?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: jj » 19 cze 2016, 10:15

Zbyszekg4 pisze: Dobrze odpowiedziałem, panie profesorze Jj?


Dobrze odpowiedziales i dostalbys 6. Ale, poniewaz nazywasz mnie profesorem, dostaniesz 5, bo to jest najwyzsza ocena na wyzszej uczelni, wg Wikipedii :-D


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Zbyszekg4 » 19 cze 2016, 10:20

:D


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: krecik » 19 cze 2016, 13:02

Justyna pisze:Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego (Ew.Jana 3,5). Kolejność najpierw "z wody " czyli chrzest...a potem ....z Ducha... czyli nawrocenie...


Faktycznie nie jest to odpowiedni wątek do tego zagadnienia. Lecz powiem tylko tyle, aleś sprytnie Sobie wykombinował rozdzielając te rzeczy :eek:


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: krecik » 19 cze 2016, 13:09

jj pisze:
Zbyszekg4 pisze:
Justyna pisze:najpierw "z wody " czyli chrzest...

Pytanie do wszystkich: Czy Jezusowi chodziło o wodny chrzest? ...


Nie, ale tu jest dowod na kolejnosc zdarzen narodzenia na nowo. Najpierw woda, ktora wymaga swiadomosci, a symbolizuje w starym testamencie... no wlasnie, co?
... Nikodem powinien to wiedziec bedac faryzeuszem.:)

Przeżywam następny szok, lecz o tym nie tutaj.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: krecik » 19 cze 2016, 13:16

Nie wiem czy Założycielka wątku jest jeszcze zainteresowana aby powiększyć możliwość Swojego wyboru ? Lecz nikt jeszcze nie podał tego zboru :
http://www.ccnz.pl/
Ciekawe dlaczego ?


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
anna91
Posty: 19
Rejestracja: 16 cze 2016, 13:33
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: anna91 » 19 cze 2016, 14:21

krecik pisze:Nie wiem czy Założycielka wątku jest jeszcze zainteresowana aby powiększyć możliwość Swojego wyboru ? Lecz nikt jeszcze nie podał tego zboru :
http://www.ccnz.pl/
Ciekawe dlaczego ?

Właśnie też się zastanawiam bo "odkryłam" już że taki zbór istnieje ma ktoś jakieś doświadczenia z tym zborem?


Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: zbory w Gdańsku

Postautor: Velure » 19 cze 2016, 15:49

Efendi, czy "córka" to nie wiem. W każdym razie funkcjonował jako niezależny KZ, a teraz tak bardziej nacisk z KZ na CentrumChrzescijańskieN.... I bardzo dobrze. Polecam gorąco wspomniany zbór - zdrowa nauka, bez dziwności, aktywna działalność ewanelizacyjno - społeczna. Nie należę tam, ale byłam gościnnie całkiem niedawno :)



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości