Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: MMW » 09 mar 2016, 10:50

Justyna pisze:
MMW pisze: Dlaczego nie używają instrumentów? Wiem ,że grają gdy spotkanie nie ma charakteru oficjalnego nabożeństwa. Słyszałam, że nie biorą pieniędzy od niewierzących...


Oj już nie pamiętam - zresztą mnie na ogół drażnią te nieporadne popisy amatorów z muzyczką pop [w sensie występy na scenie przed zborem, nie wspólny śpiew zborowników], więc nie musiałem się przekonywać.

Owszem, zdecydowanie odmawiają brania pieniędzy od niewierzących a nawet od deklarujących się chrześcijanami, których jeszcze nie poznali. Ale zarazem odmawiają przystępowania do Wieczerzy nie znanym sobie chrześcijanom, czy też osobom przynależącym do innych denominacji. Przynajmniej jest konsekwencja :-)


Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: Ryszard » 09 mar 2016, 11:59

Witaj.
Jeśli chcesz wybrać zbór i Kościół dla siebie to zastanów się przede wszystkim nad ich wyznaniem wiary a nie stylem muzyki na nabożeństwie. jeśli stwierdzisz że tak wierzysz jak kościół do którego chcesz się przyłączyć to styl muzyki będzie nieistotny a wiara i spotkanie z wierzącymi.
Też lubię myzykę organową i pieśni raczej z poprzedniej epoki ale lubię tez pieśni do gitary i perkusji. Tak więc tutaj się nie wypowiem jednoznacznie. Byłem na Walicowie parę razy a Mateusza Wicharego bardzo dobrze znam, popieram też ekumenizm rozumiany jako płaszczyznę wymiany myśli w Kościele, osobiście jestem w Kościele dzięki ekumenii gdyż to w tych dysputach ponad denominacyjnych dokonałem odkrycia prawdy i zbudowałem swoją wiarę.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: MMW » 11 mar 2016, 12:23

Czy na Waliców mówi się "językami" w trakcie zgromadzeń? Bo byłem raz w życiu na młodzieżowym na Waliców [gdy byłem jeszcze młodzieżą] i paru gości mówiło "językami" a jakaś dziewczyna mi "prorokowała" [oczywiście niecelnie, czyli w praktyce, pod otoczką słowa od Boga prezentowała swoje osobiste odczucia].


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: MMW » 11 mar 2016, 13:17

No i co Ci takiego konkretnego wyprorokował? Może jakieś szczegóły? Że się ożenisz i umrzesz, czy że miewasz wątpliwości w wierze albo problemy z czystością? ;)


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: Imperator » 11 mar 2016, 13:36

MMW pisze:Czy na Waliców mówi się "językami" w trakcie zgromadzeń? Bo byłem raz w życiu na młodzieżowym na Waliców [gdy byłem jeszcze młodzieżą] i paru gości mówiło "językami" a jakaś dziewczyna mi "prorokowała" [oczywiście niecelnie, czyli w praktyce, pod otoczką słowa od Boga prezentowała swoje osobiste odczucia].


Nie zrozumiales jej intencji. Ona chciala sie z Toba umowic. :-) "Siostro, Pan mowi mi ze bedziesz moja zona."

Mi kiedys ktos prorokowal ze bede mowil jezykami. Odparlem ze nie bede bo nie ma ich dzisiaj.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: Imperator » 11 mar 2016, 13:38

Efendi pisze:
MMW pisze:No i co Ci takiego konkretnego wyprorokował? Może jakieś szczegóły? Że się ożenisz i umrzesz, czy że miewasz wątpliwości w wierze albo problemy z czystością? ;)


Ale bzdury opowiadasz. Smutne. Ale tez tak kiedys myslalem jak Ty :) Ze Duch Swiety w dzisiejszych czasach ma urlop ;) Blogoslawie i koncze dysputy jalowe.


Efendi, moze napisz co konkretnie ci powiedzial. I jak widzisz ze to sie spelnilo.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: MMW » 13 mar 2016, 14:32

Zapadły istotne decyzje. Nie będę na chrzcie syna przysięgał wychowywać po katolicku dziecko, nie będę szedł do spowiedzi, żona sama to załatwi i zwali na złego tatusia. Będę tylko na mszy, gdy będzie chrzczony, oczywiście bez komunii.

Byłem dzisiaj u luteran i nie mam się do czego przyczepić. Nauczanie bez zarzutu, pieśni też, co najmniej kilka razy w pieśniach, liturgii i kazaniu przekazano Dobrą Nowinę, więc trudno narzekać. W najbliższych tygodniach będę tam chodził, potem się okaże. W związku z tym zmieniam avatar, aby uczcić ten dzień ;)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: kontousunięte1 » 13 mar 2016, 14:41

Też najczęściej luteran słucham i jest OK.
Cieszę się z twojej decyzji.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: MMW » 13 mar 2016, 14:50

Nie jestem mistrzem stałości, jeśli chodzi o denominacje, ale dzisiejsze nabożeństwo autentycznie mnie zbudowało, chociaż w żadnej mierze nie bazowało na emocjach. Dlatego pochodzę dłużej, bo pierwszy raz był zachęcający [byłem jeszcze kiedyś, dawno temu, ale miałem wtedy mętlik w głowie po opuszczeniu darbystów i kompletnie nic do mnie nie docierało].


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: Imperator » 13 mar 2016, 16:49

MMW pisze:Zapadły istotne decyzje. Nie będę na chrzcie syna przysięgał wychowywać po katolicku dziecko, nie będę szedł do spowiedzi, żona sama to załatwi i zwali na złego tatusia. Będę tylko na mszy, gdy będzie chrzczony, oczywiście bez komunii.


A jak zona sie zapatruje na sprawy ktory kosciol?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: MMW » 13 mar 2016, 16:55

Imperator pisze:A jak zona sie zapatruje na sprawy ktory kosciol?


Poddała się, jeśli chodzi o przekonywanie mnie, ale sama jest gorliwa i świadomą katoliczką. Na razie nic nie wskazuje, aby miała zmienić zdanie, zresztą nie będę jej teraz naciskał, bo to nie czas.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: polk » 13 mar 2016, 20:35

Luteranie to Kościół jak najbardziej Ewangeliczny, mimo, że w nazwie mają po staropolsku "Ewangelicki" :) Więc powodzenia!


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Michał W.
Posty: 27
Rejestracja: 13 mar 2016, 23:44
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: Michał W. » 15 mar 2016, 21:09

polk pisze:Luteranie to Kościół jak najbardziej Ewangeliczny, mimo, że w nazwie mają po staropolsku "Ewangelicki" :) Więc powodzenia!


ewangeliczny i ewangelikalny to synonimy, prawda? i nie oznacza tego samego co ewangelicki czyli związany z kościołami reformacji.
słowo ewangelikalny nie jest rejestrowany przez słownik pwn i jest on zapewne kalką z angielskiego, neologizmem.
zauważ polk że do Aliansu Ewangelicznego nie należy ani KEA ani KER ani KEM

Efendi pisze:
MMW pisze:No i co Ci takiego konkretnego wyprorokował? Może jakieś szczegóły? Że się ożenisz i umrzesz, czy że miewasz wątpliwości w wierze albo problemy z czystością? ;)


Ale bzdury opowiadasz. Smutne. Ale tez tak kiedys myslalem jak Ty :) Ze Duch Swiety w dzisiejszych czasach ma urlop ;) Blogoslawie i koncze dysputy jalowe.


efendi ale bierzesz pod uwagę że nie musi być to dobry duch?


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: Oberyn. » 15 mar 2016, 21:46

O tak, już nie jeden sugerował lub pisał wprost, że zielonoswiątkowcy (np. ja) są opętani. Nihil novi sub sole.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Michał W.
Posty: 27
Rejestracja: 13 mar 2016, 23:44
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Warszawa: baptyści Waliców vs Ewangeliczni Zagórna

Postautor: Michał W. » 15 mar 2016, 22:36

jestem sceptykiem w tej sprawie po prostu. moja mama znała człowieka który leczył i prorokował ale mocy nie miał od Boga. W domu miał figurki najróżniejszych bóstw...
nie osądzam i proszę nie oburzajcie się ale jaki sens ma takie prorokowanie? W Biblii częściej spotkamy się z prorokowaniem w jakimś celu a nie tak dla popisu czy zabawy: "zobacz, wiem o tobie wszystko". Jaki ma to sens?



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość