Poszukuję Biblii

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
miskul
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2015, 22:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Poszukuję Biblii

Postautor: miskul » 28 lip 2015, 23:01

Witam, po namyśle doszedłem do wniosku, że wiara nie może opierać się na tym co mówią mi inni ludzie i na tym co mnie otacza, bo to oznaczałoby, że gdybym wychował się w innym miejscu, moja wiara mogłaby być zupełnie inna i byłaby zależna tylko od miejsca mojego wychowania. Postanowiłem więc samemu dowiedzieć się czegoś więcej o Bogu i przeczytać Biblię. Czytałem o tym dużo i niektórzy twierdzą, że dzisiejsze Biblie są niepełne, zakłamane i błędnie tłumaczone. Natknąłem się też w internecie na Kodeks Synajski, który wydaje się być najbardziej prawdziwy, jest niestety spisany w starożytnym greckim języku (w ostateczności, spróbuję się go nauczyć). A więc mam ważne pytanie. Która Biblia przetłumaczona na język Polski jest najbardziej prawdziwa/najpełniejsza? Rozumiem, że nie może być idealna, tysiące lat tłumaczeń Biblii na coraz nowsze języki i te sprawy, chodzi mi jedynie o Biblię, która jest najbardziej zbliżona do tych najstarszych. Jeśli będzie z tym problem, zacznę naukę języka greckiego Koine, ale nie wiem czy jest sens, czy te Biblie aż tak bardzo się różnią.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 28 lip 2015, 23:09

http://www.biblia.oblubienica.eu Tu masz Nowy Testament w przekładzie dosłownym wraz z greckim i kodami Stronga.

Co do przekładów Biblii, to wśród protestantów najpopularniejsza jest tzw. Brytyjka lub inaczej zwana Biblią Warszawską. Zawiera niezbyt dobrze przetłumaczone frazy, ale naprawdę małą ilość i do zbawienia wystarczy ;) Ja korzystam właśnie z interlinearnego przekładu, z Brytyjki, Nowej Biblii Gdsńskiej, Warszawsko- Praskiej, Tysiąclecia i Brzeskiej.

A po drugie, to wierzę, że Bóg zatroszczył się, żeby Biblia do naszych czasów dotrwała w takiej formie, żeby nie doszło do wypaczeń i żeby osiągnąć prawidłowe zrozumienie i poznanie. Jeśli nie zamierzasz zostać doktorem teologii, to nie musisz uczyć się języka greckiego :D

A tak w ogóle, to witamy na forum ;-)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
miskul
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2015, 22:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: miskul » 28 lip 2015, 23:56

Dzięki, myślę, że to może być to czego szukałem. Teraz nie muszę się uczyć starożytnego greckiego języka :D


Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jaaqob » 29 lip 2015, 01:37

Z dostępnych w Internecie - wystarczy, jak już przedmówca powiedział Warszawska (choć ja jej nie lubię, nie dzisiejszy przekład)... :)

A jak masz trochę kasy, to naprawdę polecam baaaardzo przystępny przekład Edycji Świętego Pawła. Wiadomo - to wydatek. Ale warto chociaż kupić NT. Naprawdę fajny przekład. Opłaca się zaoszczędzić, by mieć takie dziełko :)
Jedyne przed czym ostrzegam - nie wierz każdemu przypisowi. Niektóre pokazują ciekawe punkty widzenia, a inne są bezsensowne).

Gratuluję mądrej decyzji! :D


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 29 lip 2015, 07:54

miskul, jeśli sobie poradzisz, to zainstaluj program theWord http://forum.protestanci.info/viewtopic ... ht=theword
Jeśli znasz angielski, to będziesz miał przebogate narzędzie do studiowania Pisma z komentarzami; jeśli nie znasz (jak ja), to i tak możesz (jak ja) ustawić sobie dostępne komentarze po polsku, oraz kilkanaście polskich przekładów Biblii.
Ja mam Nowy Testament w 12 przekładach, a w 6-ciu całą Biblię.
Jednym kliknięciem przechodzisz od przekładu do przekładu...
Polecam!
:) Witaj tu


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 29 lip 2015, 07:59

Pan. pisze:naprawdę polecam baaaardzo przystępny przekład Edycji Świętego Pawła.

Potwierdzam! Mam go i w druku i w mp3 -bardzo dobra rzecz [nie ma tego przekładu w theWord, ale NT masz tu: https://tadeuszczernik.files.wordpress. ... tarzem.pdf


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 29 lip 2015, 10:41

Pan. pisze:A jak masz trochę kasy, to naprawdę polecam baaaardzo przystępny przekład Edycji Świętego Pawła. Wiadomo - to wydatek. Ale warto chociaż kupić NT. Naprawdę fajny przekład. Opłaca się zaoszczędzić, by mieć takie dziełko
Jedyne przed czym ostrzegam - nie wierz każdemu przypisowi. Niektóre pokazują ciekawe punkty widzenia, a inne są bezsensowne).

Też polecam. Oszczędziłam sobie na ten przekład i cieszę się ,że jestem jego posiadaczką /od niedawna/. Z tego,co się zorientowałam, to mam zastrzeżenia do tłumaczenia niektórych Psalmów.
I prawdę pisze Pan., ,uważaj na komentarze /niektóre/.Ja już zdążyłam się kilka razy wkurzyć ;-) :mrgreen: . Dla mnie jest to przekłąd dobry też dlatego,że ma większe literki. Cóż...starzeję się ;-) /chyba :lol: /.


Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jaaqob » 29 lip 2015, 12:17

kontousunięte1 pisze:Dla mnie jest to przekłąd dobry też dlatego,że ma większe literki. Cóż...starzeję się ;-) /chyba :lol: /.


Żadną miarą! :D
Masz duże wydanie? Bo tam są dość spore literki. W tym mniejszym - nie powiedziałbym :D


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 29 lip 2015, 12:24

Pan. pisze:Żadną miarą!
:kwiatki: Skoro tak twierdzisz ;-) :-D
Pan. pisze:Masz duże wydanie?

Tak. Celowo taki kupiłam. :mrgreen:


Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jaaqob » 29 lip 2015, 19:16

Zbyszekg4, dziękuuuuuję, że skierowałeś moją uwagę na ten niesamowity prezent od Stwórcy!
Świetny program.

Jeden tylko problem, jak zrobić tak, żeby było po polskiemu? :( Czytałem Twoje wyjaśnienia, ale ja nie ogarniam :(

Mam program po angielsku. I tak to wielka pomoc, ale wiadomo, przystępniej byłoby w ojczystym :)

kontousunięte1, za kwiatki dziękuję, ale to raczej ja powinienem :) :oops:


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 30 lip 2015, 08:31

Pan. pisze:Jeden tylko problem, jak zrobić tak, żeby było po polskiemu?

Mnie ktoś poradził, i ja tak zrobiłem, jak radził i działa po polsku.
Czyli jak już masz pobrany program theWord na dysk, to musisz z podanego Chomika pobrać te przekłady, które Cię interesują (ja pobrałem w sumie 12 - 6 całych Biblii i 6 tylko z Nowym Test.)
To ten chomik: http://chomikuj.pl/TheWord - masz tu Biblie
a tu: http://chomikuj.pl/TheWord/Komentarze - komentarze (ja pobrałem wszystkie)

Masz konto na chomiku? Jeśli nie, to kup sobie za pomocą SMS-a taki transfer, aby Ci wystarczyło na pobranie tego co chcesz (jak to zrobić to sam chomik podpowiada, gdy chcesz coś pobrać, a konta nie masz).

Po pobraniu, miałem juz i polskie Biblie i koment. po polsku (program daje niesamowicie dużo opcji ustawień tego wszystkiego, tak, że jest w czym wybierać - ja sobie tak ustawiłem, że pod wersetem biblijnym, mam od razu komentarze do niego)
Posiedzieć warto, poustawiać sobie, a potem używać!

Jesli by były problemy- pisz śmiało!

A! opis programu masz po polsku? Tzn. pytam o to Plik, Widok, Narzędzia itd - o to wszystko, co widać na tych paskach i w podpowiedziach, gdy najedziesz myszką na coś ?
Powinno być po polsku


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jaaqob » 30 lip 2015, 16:13

Tak, menu jest po polsku, wszystko to, o czym mówisz.
Ściągnąłem sobie Biblię Poznańską, mam ją sobie na komputerze, ale jakoś nie widzi jej się, żeby się zgrać z tym pierwotnym programem...


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 30 lip 2015, 16:22

Pan. pisze:Tak, menu jest po polsku, wszystko to, o czym mówisz.

To już coś! :-P

Pan. pisze:Ściągnąłem sobie Biblię Poznańską, mam ją sobie na komputerze, ale jakoś nie widzi jej się, żeby się zgrać z tym pierwotnym programem...

A sciągałeś z tego Chomika? Jak ja ściągałem, to od razu z theWord się zsynchronizowało.
Słuchaj! Może masz już w tym programie, ten przekład załadowany, a nie wiesz, żę masz - rozejrzyj się, wśród tych anglojęzycznych przekładów, czy tam nie siedzi poznański przekład, skoro go pobrałeś?
Ostatnio zmieniony 30 lip 2015, 16:24 przez Zbyszekg4, łącznie zmieniany 1 raz.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jaaqob » 30 lip 2015, 17:54

Jiiiii-ha! Mam!

Dziękuję po stokroć! :D


Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jaaqob » 30 lip 2015, 17:55

Jiiiii-ha! Mam!

Dziękuję po stokroć! :D



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości