Nauczanie kobiet w kościołach

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
mlyneek
Posty: 5
Rejestracja: 09 wrz 2013, 17:48
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Nauczanie kobiet w kościołach

Postautor: mlyneek » 01 mar 2015, 01:54

Witam, jak to jest z nauczaniem kobiet w kościołach? Na zachodzie coś takiego jest dosyć popularne, jednak dla mnie w PŚ ta sprawa jest wyjaśniona krótko i na temat, nie trzeba się niczego doszukiwać..
1 Tm 2, 11: "Kobieta niechaj słucha nauk w cichości, z całym poddaniem. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości.."
1 Kor 14, 34: "Kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć, nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo.."
Oczywiście nie jest tak że kobiety są gorsze od mężczyzn, nie mam tego na myśli. Kobiety ( mówię teraz ogólnie ) mają to do siebie że zbyt bardzo kierują się emocjami, nie starają się tak może rozeznawać jak mężczyzna, tak już nas ukształtował Bóg, nie powinny zajmować roli przywódczych, ale za to wspaniale się uzupełniamy. Więc przez to trudniej mi uwierzyć, że jednak w tych fragmentach chodziło o coś innego.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 01 mar 2015, 02:17

aj dlaczego pomineles 12 ? :D

12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. 13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. 15 Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają w wierze i miłości, i uświęceniu - z umiarem.

Dlaczego wsrod 12 apostolow nie bylo kobiety daje do mylsenia :P


Awatar użytkownika
Głóg
Posty: 145
Rejestracja: 19 lip 2013, 14:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Głóg » 01 mar 2015, 13:16

Słabo się znam na teologii i wyzwiecie mnie od heretyków ale, dlaczego mamy się słuchać nakazów i zakazów Pawła? Przecież to zwykły człowiek...

No i jeśli kobieta będzie nauczać, to pójdzie do piekła? Paweł też nakazuje zakrywać głowę kobiecie, a jednak bardzo rzadko one to robią. Wtedy już nie pójdą do piekła?


Niesamowicie błądzący.
Awatar użytkownika
Monikaa
Posty: 673
Rejestracja: 20 sty 2015, 17:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Monikaa » 01 mar 2015, 13:23

Janek pisze:Dlaczego wsrod 12 apostolow nie bylo kobiety daje do mylsenia


To taka była tradycja, kultura i prawo żydowskie.


Awatar użytkownika
Monikaa
Posty: 673
Rejestracja: 20 sty 2015, 17:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Monikaa » 01 mar 2015, 13:24

Głóg pisze:Paweł też nakazuje zakrywać głowę kobiecie, a jednak bardzo rzadko one to robią. Wtedy już nie pójdą do piekła?


Zapytaj protestantek, dlaczego nie wypełniają nakazów biblijnych i nie noszą nakrycia głów. Czynią to jedynie ortodoksyjene Żydówki.


Awatar użytkownika
Monikaa
Posty: 673
Rejestracja: 20 sty 2015, 17:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Monikaa » 01 mar 2015, 13:50

Vrijer pisze:A katoliczki wypelniaja skrupulatnie i nosza?


Ja tam noszę zawsze :uczen: bez nakrycia głowy, to nawet z domu nie wyjdę.

A protestantki też powinny nosić skoro tak żyją ścisle według Biblii.

:kaplan:


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 01 mar 2015, 14:43

Monikaa, a czym nakrywasz swą głowę przed wyjściem z domu? Beretem z moherowej wełny, czy może bardziej wyszukane odzienie? :D


Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Czekoladowy » 01 mar 2015, 15:26

Może Cię zainteresuje to, co kiedyś wrzucałem w tym temacie: http://forum.protestanci.info/viewtopic ... ht=#421510


mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 01 mar 2015, 16:23

Monikaa pisze:Zapytaj protestantek, dlaczego nie wypełniają nakazów biblijnych i nie noszą nakrycia głów. Czynią to jedynie ortodoksyjene Żydówki.
Bzdura. Wiele kobiet nakrywa w zborach protestanckich. Po drugie to temat nauczania nie beretów.
Znam osobiście kobiety, które nauczają. Zdania są podzielone. Ja nie widzę przeciwskazań, aby kobieta nauczała w zborze - byle zgodnie ze Słowem Bożym i w jakim temacie. Po drugie co innego nauczanie a co innego kazanie, wykład czy świadectwo.


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 01 mar 2015, 17:29

Napewno nie powinna kosciolowi przewodzić.
"Biskup zaś powinien być męzem jednej zony"
To się zgadza. :-)


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.



Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
Służebnica
Posty: 89
Rejestracja: 23 sty 2015, 11:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nauczanie kobiet w kościołach

Postautor: Służebnica » 01 mar 2015, 18:08

Bóg nie ma względy na osobę. Ludzie patrzą na to co mają przed oczyma, a Bóg patrzy na serce.


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 03 mar 2015, 16:03

myślę, że nakrywanie głów to sprawa poboczna, nie jest niezbędna do zbawienia. natomiast pytanie czemu kobiety nie powinny i nie moga nauczać to bardzo prosta sprawa.kobiety maja tendencję do wysnuwania i roztrzsania spraw, do grzebania, rozdrapywania, podawanie wszystko pod uczucia. a w nauczaniu trzeba rozwagi, zamykania spraw, od--do i koniec.
kobity tego nie potrafią :)


Kościół nie tak bardzo Zielonoświątkowy
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 03 mar 2015, 17:08

Głóg pisze:Słabo się znam na teologii i wyzwiecie mnie od heretyków ale, dlaczego mamy się słuchać nakazów i zakazów Pawła? Przecież to zwykły człowiek...

No i jeśli kobieta będzie nauczać, to pójdzie do piekła? Paweł też nakazuje zakrywać głowę kobiecie, a jednak bardzo rzadko one to robią. Wtedy już nie pójdą do piekła?


Słuchamy Pawła, bo nie pisał on od siebie, ale natchniony przez Ducha Świętego.

Sluzebnica, werset, który cytujesz jest jednym z najbardziej wyrywanych z kontekstu wersetem w całej Biblii, tak samo jest w tym przypadku.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 04 mar 2015, 12:43

Monikaa pisze:
Janek pisze:Dlaczego wsrod 12 apostolow nie bylo kobiety daje do mylsenia


To taka była tradycja, kultura i prawo żydowskie.


Jezus sie tradycja..akurat nie przejmowal.Powod jest inny.Po prostu kobieta nie powinna nauczac bo ja latwiej zwiesc i jest podatniejsza na emocje :) Dlatego w zadnym zborze w czaasch apostolow nie nauczala kobieta.Dopiero z czasem przyszlo odstepstwo.Chusty tez powinny nosic bo tak mowi zakon..i sluchac Mezow we wszystkim !!! :D


josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: josta » 10 mar 2015, 21:59

Janek pisze:Jezus sie tradycja..akurat nie przejmowal.Powod jest inny.Po prostu kobieta nie powinna nauczac bo ja latwiej zwiesc i jest podatniejsza na emocje :)


Takie hasła przejda tylko u chrześcijan, w "prawdziwym" swiecie będziecie pożarci za to żywcem :-D.
A tak na poważnie to ja również zgadzam się z tym, że kobieta nie powinna przewodzić. Dzisiaj w gazecie przeczytałam ciekawą rzecz. Na pewnym polskim uniwersytecie odbywają sie co roku wybory miss. Chciano je zbojkotować, ale o to aby się odbyły walczyły najbardziej..same uczestniczki. Padł taki oto komentarz redakcji: kobiety walczyly o to aby nie być traktowane przedmiotowo, aby miay swobodę i mozliwośc edukacji, a teraz gdy robic moga wszystko..chcą startować w wyborach miss.

:D
Tyle w temacie przewodnictwa kobiet.


Janek pisze:..i sluchac Mezow we wszystkim !!! :D


Bo mądrośc kobiety polega na tym, że się z nią nie afiszuje:P.


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości