Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Realista » 16 lip 2017, 18:51

KAAN pisze:
Realista pisze:
KAAN pisze:Taką szatańską nauką jest odbieranie osobowości Duchowi Świętemu.
Taką szatanska naukę głosili zglodnie wszyscy prorocy w Starym Testamencie :evil:
Nie ma szatańskiej nauki w Biblii, zmyślasz.

Prorocy nie pojmowali Ducha św hipostatycznie to jest oczywisty fakt.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 17 lip 2017, 08:57

Realista pisze:
KAAN pisze:
Realista pisze:Taką szatanska naukę głosili zglodnie wszyscy prorocy w Starym Testamencie :evil:
Nie ma szatańskiej nauki w Biblii, zmyślasz.
Prorocy nie pojmowali Ducha św hipostatycznie to jest oczywisty fakt.
Nie ma to znaczenia, objawienie jest progresywne, to co o Bogu można wiedzieć zależy od samego Boga, jego objawienia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 09:06

Czyli wracasz do swojego twierdzenia, że była i jest znana inna ilość osób Boga w ST i w NT?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 17 lip 2017, 10:02

zBiblia pisze:Czyli wracasz do swojego twierdzenia, że była i jest znana inna ilość osób Boga w ST i w NT?
Nie, Bóg jest taki sam, ale objawienie o Bogu jest progresywne i ludzie w ST nie zajmowali się istotą Boga w takim samym zakresie w jakim dzisiaj wierzący są w stanie poznać istotę Bożą. Pomimo innego funkcjonowania obrazu Boga w ST prawda o troistym Bogu jest widoczna w ST z perspektywy NT i wiary chrześcijańskiej.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 11:30

A mógłbyś każde swoje zdanie wyłożyć biblijnie?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 17 lip 2017, 12:17

zBiblia pisze:A mógłbyś każde swoje zdanie wyłożyć biblijnie?
Wszystko już zostało napisane, dawałem przykłady nauki biblijnej w temacie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 14:50

KAAN pisze:
zBiblia pisze:A mógłbyś każde swoje zdanie wyłożyć biblijnie?
Wszystko już zostało napisane, dawałem przykłady nauki biblijnej w temacie.


Podajesz przykłady biblijne na swój użytek, nie mając na względzie fragmentów przeczących twojej teologii, gdyż nie stosujesz się do biblijnego poznania Pisma:
"Ale ja mam świadectwo większe niż Jana. Dzieła bowiem, które Ojciec dał mi do wykonania, te właśnie dzieła, które czynię, świadczą o mnie, że Ojciec mnie posłał. A Ojciec, który mnie posłał, on świadczył o mnie. Nigdy nie słyszeliście jego głosu ani nie widzieliście jego postaci. I nie macie jego słowa trwającego w was, bo temu, którego on posłał, nie wierzycie. Badajcie Pisma; sądzicie bowiem, że w nich macie życie wieczne, a one dają świadectwo o mnie. A jednak nie chcecie przyjść do mnie, aby mieć życie. Nie przyjmuję chwały od ludzi. Ale poznałem was, że nie macie w sobie miłości Boga. Przyszedłem w imieniu mego Ojca, a nie przyjmujecie mnie. Jeśli ktoś inny przyjdzie we własnym imieniu, tego przyjmiecie. Jakże możecie wierzyć, skoro przyjmujecie chwałę jedni od drugich, a nie szukacie chwały, która jest od samego Boga? (...) Wtedy Jezus mówił do tych Żydów, którzy mu uwierzyli: Jeśli będziecie trwać w moim słowie, będziecie prawdziwie moimi uczniami. I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. (...) Moje owce słuchają mego głosu i ja je znam, a one idą za mną. A ja daję im życie wieczne i nigdy nie zginą ani nikt nie wydrze ich z mojej ręki. Mój Ojciec, który mi je dał, większy jest od wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Wtedy Żydzi znowu porwali kamienie, aby go ukamienować. Jezus powiedział do nich: Ukazałem wam wiele dobrych uczynków od mego Ojca. Za który z tych uczynków mnie kamienujecie? Odpowiedzieli mu Żydzi: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo, to znaczy, że ty, będąc człowiekiem, czynisz samego siebie Bogiem. Jezus im odpowiedział: Czy nie jest napisane w waszym prawie: Ja powiedziałem: Jesteście bogami? Jeśli nazwał bogami tych, do których doszło słowo Boże, a Pismo nie może być naruszone; To jakże do mnie, którego Ojciec uświęcił i posłał na świat, mówicie: Bluźnisz, bo powiedziałem: Jestem Synem Bożym? Jeśli nie wykonuję dzieł mego Ojca, nie wierzcie mi. A jeśli wykonuję, choćbyście mnie nie wierzyli, wierzcie uczynkom, abyście poznali i uwierzyli, że Ojciec jest we mnie, a ja w nim" J 5:36-44, 8:31-32, 10:27-38.
''Wszystko badajcie, a trzymajcie się tego, co dobre" 1Tes 5:21.
"Oto daję wam moc stąpania po wężach, skorpionach i po wszelkiej mocy nieprzyjaciela, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, ale cieszcie się raczej, że wasze imiona są zapisane w niebie. W tej godzinie Jezus rozradował się w duchu i powiedział: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te sprawy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je niemowlętom. Tak, Ojcze, bo tak się tobie upodobało. Wszystko zostało mi przekazane od mego Ojca i nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec, ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić" Łk 10:19-22. (Nikt, nawet osoba Duch).
"Tak mówi PAN: Nie uczcie się drogi pogan i nie bójcie się znaków na niebie, bo to poganie ich się boją" Jer 10:2.
""Prześladowania, cierpienia, które mnie spotkały w Antiochii, w Ikonium i Listrze – prześladowania, które zniosłem, a ze wszystkich wyrwał mnie Pan. Tak i wszyscy, którzy chcą żyć pobożnie w Chrystusie Jezusie, będą prześladowani. Lecz ludzie źli i zwodziciele coraz bardziej będą brnąć w zło, błądząc i innych wprowadzając w błąd. Ty zaś trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, wiedząc, od kogo się tego nauczyłeś; I ponieważ od dziecka znasz Pisma święte, które cię mogą uczynić mądrym ku zbawieniu przez wiarę, która jest w Chrystusie Jezusie. Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do strofowania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości; Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła w pełni przygotowany" 2Tm 3:6-17.
Itd.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: nesto » 22 lip 2017, 15:11

Czy można chrzcić osobą?
Oj...


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Florian » 22 lip 2017, 19:20

nesto pisze:Czy można chrzcić osobą?
Oj...


A jak można chrzcić ogniem, przecież chrzest kojarzy się z wodą ? Chrzcić Duchem Świętym to zanurzać w Nim, tak samo jak zanurzać w Chrystusie :
"Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? " (Rz 6:3)

Gdyby określenie "zanurzać w Duchu Świętym" (Dz 11:16) przeczyło Jego osobowości to konsekwentnie powinieneś odebrać osobowość Jezusowi, bo Jezusie czytamy: "chrzest zanurzający w Chrystusa" (Rz 6:3)


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: nesto » 24 lip 2017, 10:05

Mityczny Chrystus, jak słusznie zauważyłeś, nie ma osobowości.
To idea.
W osobie nie można się zanurzać, ani nią chrzcić.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Realista » 01 sie 2017, 21:48

KAAN pisze:
Realista pisze:
KAAN pisze:Nie ma szatańskiej nauki w Biblii, zmyślasz.
Prorocy nie pojmowali Ducha św hipostatycznie to jest oczywisty fakt.
Nie ma to znaczenia, objawienie jest progresywne, to co o Bogu można wiedzieć zależy od samego Boga, jego objawienia.

Rozumiem, że to zaklęcie ma rozwiązywać wszystkie trudności, ale to bezbarwna, jałowa, naiwna odpowiedź pozbawiona nawet małego prawdopodobieństwa. Wszystkie sekty mogą w ten sposób tłumaczyć swoje nowinkarskie hipotezy.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 02 sie 2017, 08:44

Realista pisze:
KAAN pisze:
Realista pisze:Prorocy nie pojmowali Ducha św hipostatycznie to jest oczywisty fakt.
Nie ma to znaczenia, objawienie jest progresywne, to co o Bogu można wiedzieć zależy od samego Boga, jego objawienia.
Rozumiem, że to zaklęcie ma rozwiązywać wszystkie trudności, ale to bezbarwna, jałowa, naiwna odpowiedź pozbawiona nawet małego prawdopodobieństwa. Wszystkie sekty mogą w ten sposób tłumaczyć swoje nowinkarskie hipotezy.
A coś konkretnie umiesz napisać w odpowiedzi na moje stwierdzenie oparte o Słowo? Postudiuj kim był Bileam, czy był prorokiem, czy wypowiadał proroctwo, czy był mężem Bożym, czy może był zwodzicielem, czy właściwie rozumiał Boga?
Rozumowanie proroków nie ma żadnego znaczenia, bo proroctwo jest Słowem Boga niezależnie od stanu duchowego i intelektualnego proroka.
Naiwnie sądzisz, że możesz się wykręcić od rzeczowej odpowiedzi pisząc jałowe i bezbarwne paszkwile podbudowane sekciarską ideologią.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: nesto » 17 sie 2017, 22:09

Słowo "Trójjedyny" nie ma sensu. Podobnie jak słowo "Dwójpoczwórny".


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
albert_Albert
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2017, 09:35
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Nikt ważny.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: albert_Albert » 17 wrz 2017, 10:08

nesto pisze:Słowo "Trójjedyny" nie ma sensu. Podobnie jak słowo "Dwójpoczwórny".

https://pl.wiktionary.org/wiki/tr%C3%B3jjedyny


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: nesto » 17 wrz 2017, 15:28

A co mi tutaj zapodałeś? Definicję chrześcijańską słowa "trójjedyny'?
Podobnie można odmieniać i definiować inne bezsensowne słowa takie jak dwójosiemnasty lub jedenpięcioszesnastkowy.
Tyle, że nic te słowa nie oznaczają, oprócz nazw własnych wymyślonej rzeczywistości.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości