Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 15 kwie 2018, 08:08

Duch Ojca jest Synu (Ew.Jana 14,10), a Duch Syna jest w Bogu Ojcu (Ew.Jana 1,18; 14,11).

Ew.Jana 16,28: " Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca."

Ew.Jana 14,20: " Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was. "


Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Sanjuanito » 15 kwie 2018, 08:32

To jest kolejne miejsce, w którym miałbym problem z Twoim podejściem. Jeżeli odrębność między Ojcem a Synem skończy się, czy nie będzie tak samo z naszą odrębnością od Boga?


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 15 kwie 2018, 08:46

Sanjuanito pisze:To jest kolejne miejsce, w którym miałbym problem z Twoim podejściem. Jeżeli odrębność między Ojcem a Synem skończy się, czy nie będzie tak samo z naszą odrębnością od Boga?

Odrębność Ojca od Syna nigdy się nie skończy. Dlaczego myślisz że się skończy?


Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Sanjuanito » 15 kwie 2018, 08:50

Tak sobie przedłużyłem Twój ciąg myślowy, widać nietrafnie :)


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 15 kwie 2018, 09:07

Sanjuanito pisze:Tak sobie przedłużyłem Twój ciąg myślowy, widać nietrafnie :)

Gdy diabeł kusił Pana Jezusa na pustyni, Pan odpierał jego ataki słowem Bożym, mówiąc: Napisane jest... (Ew.4,1-11). Jeżeli przyjdzie prorok przez którego dzieją się nawet cuda i znaki, to jego poselstwo należy badać słowem Bożym: Napisane jest... i nie wierzyć temu prorokowi jeżeli mówi coś odmiennego od tego co jest napisane. 5 Moj.13,1-5: "...nie usłuchasz słów tego proroka ani tego, kto ma sny, gdyż to Pan, wasz Bóg, wystawia was na próbę, aby poznać, czy miłujecie Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej. ".


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 15 kwie 2018, 10:34

trójlistna koniczyna, biała lub drobnogłówkowa, symbol Irlandii.

Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej.

Trzy listki koniczyny! To macie trzy koniczyny, a nie jedną! Ha... Ha... :) mądrość tego świata jest głupstwem u Pana Boga (1 Kor.1,20).


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunięte1 » 15 kwie 2018, 12:05

Jeremiasz, chyba nie nadążam, ale w końcu wierzysz w Trójcę, czy nie?
Zauważ, że trójca jest bardzo powszechna w całej przyrodzie zarówno ożywionej jak i nie.
My, na przykład też mamy w sobie "kod" trójcy: ciało, duch, dusza. Ktoś podawał przykład wody w trzech stanach skupienia. Takich "trójc" jest pełno na każdym kroku. Przykład z trójlistną koniczyną, jak dla mnie też świadczy o trójcy. Jezus tez podawał przykłady.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 15 kwie 2018, 13:07

kod trójcy w sobie ? jak nie wiele trzeba zeby zakodowac trójca dwójca
Byle tylko nie przyjac SŁOWA
Ja i Ojciec Jeden my
DLACZEGO Jeszua nic nie mówi o Duchu Świetym ?
zapomniał ?
Jesli mówi
Ja i Ojciec przyjdziemy
to gdzie zostawił Ducha Świetego.
uf koniczynka co tez poganin nie wymysli
jezus józef i maryja = trójca
IHS= trójca
brahma sziwa wisznu =super trójca
moze jakies stwory maja 3 pazury ?
Neptun trzyma widły z 3 zęmbami = trójca
brawo!


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 15 kwie 2018, 13:17

Jeremiasz pisze:
Sanjuanito pisze:To jest kolejne miejsce, w którym miałbym problem z Twoim podejściem. Jeżeli odrębność między Ojcem a Synem skończy się, czy nie będzie tak samo z naszą odrębnością od Boga?

Odrębność Ojca od Syna nigdy się nie skończy. Dlaczego myślisz że się skończy?

odrebnosć jest dla tych co jeszcze nie poznali i biegaja do posrednika

BT: Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,
BG: Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.

Werset wyraźnie wskazuje na 2 osoby :[/b]

Boga
pośrednika między Bogiem a ludźmi - Chrystusa

jak widac nadal nie widza ze chodzi o Jednego .

Wyraźnie więc wskazane, że Jezus jest pośrednikiem przebywając w niebie.
[b] Jak wiadomo nie może więc być tam człowiekiem:
"To jednak mówię, bracia, że ciało i krew nie mogą odziedziczyć królestwa Bożego
" 1 Kor 15:50, porównaj od 15:38)

kolejna durnotka -znalazłam w sieci


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 15 kwie 2018, 13:20

kontousunięte1 pisze:Jeremiasz, chyba nie nadążam, ale w końcu wierzysz w Trójcę, czy nie?
Zauważ, że trójca jest bardzo powszechna w całej przyrodzie zarówno ożywionej jak i nie.
My, na przykład też mamy w sobie "kod" trójcy: ciało, duch, dusza. Ktoś podawał przykład wody w trzech stanach skupienia. Takich "trójc" jest pełno na każdym kroku. Przykład z trójlistną koniczyną, jak dla mnie też świadczy o trójcy. Jezus tez podawał przykłady.


Wierzę w to co powiedział Pan Jezus w ew.Mat.28,19: " Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, " Jest to jedna osoba Syna Bożego w trzech różnych etapach historii ludzkości, albo osoba Boga Ojca i jego Syna, najpierw będącego w ciele na ziemi, a następnie po zesłaniu Ducha Świętego, obecność Syna Bożego jako Ducha Świętego.
Wyznanie wiary Nicejsko-Konstantynopolitańskie wyznawane przez wszystkich chrześcijan protestantów, katolików i małą różnicą tekstu, prawosłowian, nic nie mówi o Trójcy Świętej - takie określenie nie jest tam zawarte. Możecie sprawdzić.
Ja bym powiedział że są dwie osoby: Bóg Ojciec i Syn Boży, dwa Duchy Święte: Duch Ojca i Duch Syna. Cały wszechświat znajduje się w Duchu Syna Bożego, a Duch Syna Bożego znajduje się w Duchu Boga Ojca. I są dwie osoby Boga mające duchowe ciała: Bóg Ojciec i Syn Boży. Duch Boga Ojca jest w sercu Syna Bożego, a Duch Syna jest w sercu Boga Ojca (oprócz tego, że tak Ojciec jak i Syn mają swoje duchy, analogicznie do tego jak to jest z człowiekiem wierzącym napełnionym Duchem Jezusa, to jest Duchem Świętym (Rzym.8,16)).
To co teraz mówię, ta moja wiara, może ulec zmianie pod wpływem objawienia Ducha Prawdy, to jest Ducha Jezusa, to jest Ducha Świętego. Jak zauważyłaś zmieniłem wczorajszy wieczorny post o rozdzieleniu Ducha Bożego, dlatego bo Pan powiedział mi, przekonał mnie, że tak nie było.

Tak więc moja wiara nie jest zamknięta, zdaję sobie z tego sprawę, że Patrząc na Pana Boga z różnych perspektyw, można bardzo różnie go postrzegać, tak jak różne bryły w przestrzeni oglądane z różnych stron, dają wrażenie różnych przedmiotów np kula, stożek, sześcian graniastosłup itp.

Wiara w trójjedyność Pana Boga jest zbawiającą wiarą, tak uważam, i jej zarys jest zawarty w słowie Pana z ew.Mat.28,19. Mnie jednak głoszenie trzeciej osoby przez pastorów nie przekonywało, Duch Święty wydawał mi się odległy i nieznany, a ja go znałem i znam. To jest Pan Jezus będący ciałem w Niebie, ale jednocześnie Duchem swym tutaj na ziemi między nami i w nas.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunięte1 » 15 kwie 2018, 13:27

Jeremiasz
Teraz rozumiem, dobrze wytłumaczyłeś, dzięki wielkie.


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: dziunio » 15 kwie 2018, 13:40

Jeremiasz pisze:
kontousunięte1 pisze:Jeremiasz, chyba nie nadążam, ale w końcu wierzysz w Trójcę, czy nie?
Zauważ, że trójca jest bardzo powszechna w całej przyrodzie zarówno ożywionej jak i nie.
My, na przykład też mamy w sobie "kod" trójcy: ciało, duch, dusza. Ktoś podawał przykład wody w trzech stanach skupienia. Takich "trójc" jest pełno na każdym kroku. Przykład z trójlistną koniczyną, jak dla mnie też świadczy o trójcy. Jezus tez podawał przykłady.


Wierzę w to co powiedział Pan Jezus w ew.Mat.28,19: " Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, " Jest to jedna osoba Syna Bożego w trzech różnych etapach historii ludzkości, albo osoba Boga Ojca i jego Syna, najpierw będącego w ciele na ziemi, a następnie po zesłaniu Ducha Świętego, obecność Syna Bożego jako Ducha Świętego.
.

To bardziej chyba jakiś modalizm? https://pl.wikipedia.org/wiki/Modalizm_(herezja)


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 15 kwie 2018, 13:45

Jeremiasz pisze: Ja bym powiedział że są dwie osoby: Bóg Ojciec i Syn Boży, dwa Duchy Święte: Duch Ojca i Duch Syna..
To fałszywa teologia tzw jednościowa, albo modalizm.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 15 kwie 2018, 13:50

Jeremiasz
Ja bym powiedział że są dwie osoby: Bóg Ojciec i Syn Boży, dwa Duchy Święte: Duch Ojca i Duch Syna.
Cały wszechświat znajduje się w Duchu Syna Bożego, a Duch Syna Bożego znajduje się w Duchu Boga Ojca..


Swiat lezy w ZŁYM.
I są dwie osoby Boga mające duchowe ciała: Bóg Ojciec i Syn Boży.
Duch Boga Ojca jest w sercu Syna Bożego, a Duch Syna jest w sercu Boga Ojca (oprócz tego,
że tak Ojciec jak i Syn mają swoje duchy, analogicznie do tego jak to jest z człowiekiem wierzącym napełnionym
(Rzym.8,16))


Jedno CIAŁO/OSOBA
Jeden Duch a nie dwa
Jedno ZANURZENIE
skoro

Duchem Jezusa, to jest Duchem Świętym

to gdzie sie podział Duch Ojca ?

......


Wierzę w to co powiedział Pan Jezus w
ew.Mat.28,19: " Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, "
Jest to jedna osoba Syna Bożego w trzech różnych etapach historii ludzkości,
albo osoba Boga Ojca i jego Syna, najpierw będącego w ciele na ziemi, a następnie po zesłaniu Ducha Świętego,
obecność Syna Bożego jako Ducha Świętego.


Jeszua powiedział uczniom Na droge pogan nie wchodzcie


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: kontousunięte1 » 15 kwie 2018, 13:54

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze: Ja bym powiedział że są dwie osoby: Bóg Ojciec i Syn Boży, dwa Duchy Święte: Duch Ojca i Duch Syna..
To fałszywa teologia tzw jednościowa, albo modalizm.

I to jest to, między innymi, o czym wspominałam (już nawet nie wiem, czy w tym czy w innym temacie), tzn. o braku jedności, zgody wśród chrześcijan nawet w tak podstawowych sprawach.
Każdy po swojemu, każdy potrafi na podstawie tej samej Biblii opierając się na cytatach dowieźć swoich racji. Co więc jest PRAWDĄ. Kidy czytam ciebie i przypomnę sobie wykłady i książki o Trójcy - muszę przytaknąć, ale kiedy inni piszą i dowodzą "dwójcę" :oops: , jednotę :oops: , też na podstawie Pisma to ich wywód jest logiczny i spójny. I najmniej ważne tu jest jak to nazwiemy, modalizm czy jakieś coś, to nieważne. Prawdy mamy szukać, a Jeremiasz przynajmniej szuka, a większość każdą głupotę łyka bez żadnej refleksji a dyskutantom od heretyków ubliża (nie piszę o tobie, Kaan).



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości