Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: biooslawek » 06 mar 2013, 22:20

Po potopie Jehowa pozwolił Noemu i jego rodzinie jeść mięso, ale kategorycznie zabronił im spożywania krwi (Rdz 9:1, 3, 4). W gruncie rzeczy dotyczy to całej ludzkości, ponieważ wszyscy obecnie żyjący wywodzą się właśnie od rodziny Noego. Kiedy zostało nadane to uniwersalne dla całej ludzkości prawo, nie było jeszcze nadane Prawo Mojżeszowe, ludzie nie znali też nauk Jezusa i apostołów.

Dzieje Apostolskie informują nas, jakich niezbędnych nakazów PRAWA MOJŻESZOWEGO mają przestrzegać chrześcijanie. Więc co na temat obchodzenia się z krwią mówią pisma chrześcijańskie? Zacytujmy:

Dzieje Apostolskie 15: 19 Toteż moje rozstrzygnięcie jest takie: nie należy niepokoić tych spośród narodów, którzy się nawracają do Boga, 20  ecz trzeba im napisać, by się powstrzymywali od rzeczy splugawionych przez bożki i od rozpusty, i od tego, co uduszone, i od krwi. (....). 28 Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych: 29macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie.

Widzimy, że powyższe wersety wyraźnie zakazują spożywania krwi, choć wielu tzw. chrześcijan i tego nakazu nie przestrzega. Powyższe wersety uczą nas chrześcijan czego, według ustalenia apostołów, starszych pod kierownictwem ducha świętego, mamy przestrzegać z Prawa Mojżeszowego. Nie musimy już się poddawać np. obrzezaniu, czy przestrzegać sabatu. Jehowa za pośrednictwem swojego ducha pobudził apostołów i starszych do oznajmienia chrześcijanom (przede wszystkim tym nawróconym z pogan), że koniecznie mają wystrzegać się spożywania krwi, np. "tego, co uduszone", to znaczy niewykrwawionego mięsa. A jak Prawo Mojżeszowe nakazywało postępować z krwią? A co z transfuzją? Cz dla ratowania życia można pozwolić wstrzyknąć sobie krew, czy jedynie nie wolno jej spożywać? 

Powtórzonego Prawa 12: 16Tylko krwi nie wolno wam jeść. Masz ją wylać na ziemię jak wodę. 

"Wylać na ziemię, jak wodę", a nie pozwalać wstrzykiwać ją sobie do żył, gdy opuści organizm (własny, czy cudzy).
Niech ktoś pokaże mi miejsce w Prawie Mojżeszowym (czy gdziekolwiek w Biblii), gdzie Bóg nakazuje postępować inaczej z krwią niż wylewać ją na ziemię. A akurat właśnie, m. in., tego aspektu Prawa Mojżeszowego nakazano nam przestrzegać w Dziejach Apostolskich- co, do ściśle określonego sposobu obchodzenia się z krwią, która opuści organizm. Gdzie niby Biblia pozwala na przetaczanie krwi z jednego do drugiego organizmu!


Bóg zezwolił tylko na jeden sposób korzystania z krwi; do celów ofiarnych. W Prawie Mojżeszowym polecił Izraelitom dokonywać przebłagania za grzech przez składanie ofiar ze zwierząt (Kpł 17:10, 11). Aby zilustrować przebłagalną wartość krwi, Bóg nakazał wylewać ją u podstawy ołtarza i smarować nią rogi umieszczone na jego narożnikach. Wylewanie jej u podstawy ołtarza wskazywało, że stanowi ona podstawę przebłagania grzechów. A smarowanie nią rogów (będących symbolem mocy) podkreślało, że właśnie krew decyduje o wartości (mocy) ofiary;

Księga Kaplańska 9: 9 Wówczas synowie Aarona przynieśli mu krew, a on umoczył palec we krwi i posmarował nią rogi ołtarza,pozostałą zaś krew wylał u podstawy ołtarza. 

Jak wspomniałem posmarowanie rogów ołtarza symbolizowało przebłagalną moc krwi. Krew Pana Jezusa symbolizowała, to samo, ponieważ Pan Jezus wylał swą duszę [swoją krew] za nasze życie.

1 Koryntian  1:18Albowiem dla tych, którzy giną, mowa o palu męki jest głupstwem, ale dla nas, którzy dostępujemy wybawienia, jest mocą Bożą. 

Jezus oddał za nas swoje życie:

Izajasza 53:12 Dlatego dam mu dział wśród wielu i z mocarzami będzie dzielił łup, ponieważ wylał na śmierć swą duszę [krew] i do występnych został zaliczony

Można by równie dobrze napisać, że Jezus wylał za nas swoją krew. I też w wielu miejscach tak napisano.

Powtórzonego Prawa 12:23 Tylko bądź stanowczo zdecydowany nie jeść krwi, gdyż krew jest duszą i nie wolno ci jeść duszy wraz z mięsem.

Kolosan 1:20 i żeby przez niego [Jezusa] na nowo pojednać ze sobą wszystko inne — czy to, co na ziemi, czy to, co w niebiosach — wprowadzając pokój przez krew, którą on przelał na palu męki.

Co nas może uchronić przed niepomyślnym wyrokiem Bożym, ale bowiem „zapłatą za grzech jest śmierć” (Rzymian 6:23)? Jest ktoś, kto zapłacił za nasze grzechy. Tą osobą jest Pan Jezus Chrystus. Kiedy nasi prarodzice zgrzeszyli i zaprzepaścili dar życia wiecznego, Pan Jezus został posłany na ziemię jako doskonały człowiek, równy doskonałemu Adamowi i złożył swoje życie w ofierze. Innymi słowy podarował nam wieczne życie, które zatracił Adam, przekazując nam, jako jego potomkom, grzech i śmierć. Kiedy Pan Jezus oddał nam swoje wieczne życie, to tym samym utracił je jako człowiek na zawsze, ponieważ jak się komuś coś oddaje na zawsze (na wieczność), żeby ktoś inny z tego korzystał, to się to na zawsze traci. Taka jest istota nauki o okupie. A jaką rolę odegrała tutaj krew?

Pan Jezus wylewając swoją krew na ziemię, która symbolizowała jego życie, złożył ją niejako Bogu w ofierze. Oddał Bogu, co do niego należy. Nie przywrócił nam widoków na życie wieczne przez transfuzję swojej krwi, tylko przez  ZAPŁACENIE BOGU OKUPU ze swojej doskonalej krwi (doskonałego życia). I taka jest istota nauki o okupie. Taka jest istota nauk biblijnych, jeżeli chodzi o sposób obchodzenia się z krwią. Według Prawa Mojżeszowego, które każe krew która opuściła organizm wylać na ziemię, nakazano nam chrześcijanom tego wymogu przestrzegać w Dziejach Apostolskich. Kto tak czyni "stara się nie wychodzić ponad to, co napisano".

Pośród praktyk, jakich mają KONIECZNIE wystrzegać się chrześcijanie wymieniono obok zakazu niewłaściwego obchodzenia się z krwią ; ZAKAZ UPRAWIANIA ROZPUSTY, BAŁWOCHWALSTWA . Czy dla ratowania swojego życia dopuścił/ dopuściła byś się ROZPUSTY czy BAŁWOCHWALSTWA?

Ktoś może jednak powiedzieć: to szczegół, gdy dla ratowania życia człowieka przetoczy się komuś krew. Proszę zwrócić uwagę na to, że ludzie, oczywiście z pozoru, z punktu widzenia niektórych ludzi, z bardziej błahych powodów ryzykowali życie, by nie tylko nie złamać prawa Bożego. Daniel i jego przyjaciele odmówili spożywania pokarmów zakazanych Prawem Mojżeszowym ze stołu króla babilońskiego. Nie chcieli też oddać pokłonu symbolowi państwowemu, by nie dopuścić się bałwochwalstwa. Adam i Ewa dostali od Boga jeden prosty zakaz. Nie mieli spożywać owocu z konkretnego drzewa. I jak się skończyło złamanie tego Bożego zakazu? Adam i Ewa przypłacili to sprzeniewierzenie się prawu Bożemu życiem, a my odziedziczyliśmy po nich niedoskonałość i śmierć.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2013, 22:32 przez biooslawek, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 06 mar 2013, 22:32

Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Krótko i treściwie: NIE.

Biblia nie zakazuje transfuzji krwi.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: Piotrek. » 06 mar 2013, 22:40

Taaa.. To pokazuje kolejny raz , że ŚJ traktują instrumentalnie Biblię , w zależności od swoich potrzeb. Russel nie miał nic przeciwko transfuzji :D

Tak ciężko wpaść na to , że powstrzymywanie się od krwi było spowodowane tym , że krew zwierzęca (skąd odniesienie do ludzkiej :eek: ) służyła do składania ofiar fałszywym bożkom , więc wiązałą się z bałwochwalstwem ?


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Biblia zakazuje transfuzji krwi?

Postautor: biooslawek » 06 mar 2013, 22:44

Piotrek. pisze:Tak ciężko wpaść na to , że powstrzymywanie się od krwi było spowodowane tym , że krew zwierzęca (skąd odniesienie do ludzkiej :eek: ) służyła do składania ofiar fałszywym bożkom , więc wiązałą się z bałwochwalstwem ?


Rzeczywiście poznawcze i uzasadnione wyjaśnienie.

Masz tutaj jeszcze w PDF

http://bioslawek.files.wordpress.com/20 ... i-krwi.pdf


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 06 mar 2013, 22:47

Biblia zezwala na dokonywanie transfuzji krwi. Zakazuje tego omylne Towarzystwo Strażnica. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 06 mar 2013, 22:52

3 Mojż 16:15-16 Zabije kozła na ofiarę za grzech ludu i wniesie jego krew poza zasłonę, i uczyni z jego krwią podobnie, jak uczynił z krwią cielca: pokropi nią ponad wiekiem i przed wiekiem. Tak dokona przebłagania za świątynię z powodu nieczystości synów izraelskich i ich przestępstw spowodowanych wszystkimi ich grzechami. Tak samo też uczyni z Namiotem Zgromadzenia, który jest u nich wśród ich nieczystości.

1 Jana 1:7 Jeśli zaś chodzimy w światłości, jak On sam jest w światłości, społeczność mamy z sobą, i krew Jezusa Chrystusa, Syna jego, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu.

Widzisz więc , że krew straciła swoje znaczenie , jeśli chodzi o składanie nią ofiar.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
DARK
Posty: 2913
Rejestracja: 01 sty 2013, 16:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: DARK » 06 mar 2013, 22:54

Biblia nie porusza tematu transfuzji. ;-)

biooslawek pisze:Gdzie niby Biblia pozwala na przetaczanie krwi z jednego do drugiego organizmu!


Dlaczego ŚJ dopuszczają do stosowania niektóre składniki krwi, a innych nie? Co na to biblia?
Dlaczego dla osocza stop, a dla jego składników zielone światło?
Gdzie biblia naucza o częściowym przyjmowaniu krwi, np. w postaci jej składników??

Spożywanie krwi zwierząt i przelewanie krwi to nie transfuzja.


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 06 mar 2013, 23:00

DARK pisze:Biblia nie porusza tematu transfuzji. ;-)

biooslawek pisze:Gdzie niby Biblia pozwala na przetaczanie krwi z jednego do drugiego organizmu!


Dlaczego ŚJ dopuszczają do stosowania niektóre składniki krwi, a innych nie? Co na to biblia?
(....)


Mam do ciebie pytanie: gdyby się okazało, że ŚJ podjęli niewłaściwą decyzję dopuszczając do użytku w lecznictwie niektóre składniki krwi, to czy to by znaczyło, że Biblia zezwala na transfuzję krwi, albo na przyjmowanie tych składników? Tak, że popełniasz błąd logiczny, ponieważ zmieniasz temat dyskusji. Przypominam, że temat dotyczy tego, co mówi Biblia i chcę wiedzieć, jak ty to rozumiesz. JA NIE NAPISAŁEM, ŻE TRANSFUZJA JEST ZAKAZANA, BO ŚJ JEJ NIE PRZYJMUJĄ, TYLKO DLATEGO,ŻE BIBLIA NA NIĄ NIE ZEZWALA.
Jeżeli chodzi o te dopuszczone składniki, to jutro napiszę na ten temat post. Ja tam nie unikam trudnych tematów.

Piotrek. pisze:3 Mojż 16:15-16 Zabije kozła na ofiarę za grzech ludu i wniesie jego krew poza zasłonę, i uczyni z jego krwią podobnie, jak uczynił z krwią cielca: pokropi nią ponad wiekiem i przed wiekiem. Tak dokona przebłagania za świątynię z powodu nieczystości synów izraelskich i ich przestępstw spowodowanych wszystkimi ich grzechami. Tak samo też uczyni z Namiotem Zgromadzenia, który jest u nich wśród ich nieczystości.

1 Jana 1:7 Jeśli zaś chodzimy w światłości, jak On sam jest w światłości, społeczność mamy z sobą, i krew Jezusa Chrystusa, Syna jego, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu.

Widzisz więc , że krew straciła swoje znaczenie , jeśli chodzi o składanie nią ofiar.


I do czego mam to przypiąć, lub do czego przyłatać. Nie możesz się pokusić o jakiś komentarz?
Ostatnio zmieniony 06 mar 2013, 23:04 przez biooslawek, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 06 mar 2013, 23:03

biooslawek pisze:Przypominam, że temat dotyczy tego, co mówi Biblia

No to temat jest do zamknięcia, ponieważ Biblia nic nie mówi na temat transfuzji krwi. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 06 mar 2013, 23:13

Rembov pisze:
biooslawek pisze:Przypominam, że temat dotyczy tego, co mówi Biblia

No to temat jest do zamknięcia, ponieważ Biblia nic nie mówi na temat transfuzji krwi. :)


Nie musi, wystarczy, że uczy dosadnie i przy wielu okazjach, z nadzwyczajną szczegółowością, co robić z krwią, która opuści organizm: WYLEWAĆ NA ZIEMIĘ, A NIE POZWALAĆ SOBIE WSTRZYKIWAĆ. A może się mylę? Próbujesz tej samej praktyki, co podczas dyskusji o służbie wojskowej. Ignorujesz, co napisałem i powtarzasz swoje herezje na zasadzie zaciętej płyty. Kończę z tobą dyskusję w każdym jednym temacie.

Mam na koniec pytanie: czy chrześcijanin może oglądać pornografie i przy tym uprawiać samogwałt? Biblia nigdzie nie mówi, że nie można oglądać filmów pornograficznych i się przy nich onanizować. Nie mówi też nic o zakazie palenia papierosów i używania narkotyków. Ja (mimo, że Biblia nie nazywa tych praktyk bezpośrednio po imieniu) wiem,że są zakazane, bo potrafię to wywnioskować z innych wersetów (jak w przypadku zakazu służby wojskowej, czy transfuzji krwi). A ty jak uważasz? Znajdź mi uzasadnienie biblijne pozwalające twierdzić,że Bóg dopuszcza przetaczanie krwi.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 07 mar 2013, 00:10

biooslawek
. Ja tam nie unikam
trudnych tematów.

Ale się ubawiłem. :mrgreen:
Wystarczyło parę moich postów, żeby 'unikający trudnych tematów' dał mi ignora. :)
Prada niestety boli....
Zezwalam na cytowanie moich postów, żeby biooslawek i tak je widział :)


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 07 mar 2013, 00:16

Jeśli

13 Nikt nie ma miłości większej niż ta, gdy ktoś daje swą duszę za swoich przyjaciół.(Jan 15)
a
" dusza ciała jest we krwi"(Kpł 17)

to można dać swoją duszę, która jest we krwi, żeby uratować swojego bliźniego.

Jak to się dziś nazywa? Chyba oddawanie krwi i transfuzja, czyż nie?


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 07 mar 2013, 01:10

agent terenowy pisze:Jeśli

13 Nikt nie ma miłości większej niż ta, gdy ktoś daje swą duszę za swoich przyjaciół.(Jan 15)
a
" dusza ciała jest we krwi"(Kpł 17)

to można dać swoją duszę, która jest we krwi, żeby uratować swojego bliźniego.

Jak to się dziś nazywa? Chyba oddawanie krwi i transfuzja, czyż nie?

:-D


biooslawek
Posty: 1246
Rejestracja: 21 lut 2012, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: biooslawek » 07 mar 2013, 09:27

agent terenowy pisze:Jeśli

13 Nikt nie ma miłości większej niż ta, gdy ktoś daje swą duszę za swoich przyjaciół.(Jan 15)
a
" dusza ciała jest we krwi"(Kpł 17)

to można dać swoją duszę, która jest we krwi, żeby uratować swojego bliźniego.

Jak to się dziś nazywa? Chyba oddawanie krwi i transfuzja, czyż nie?Czy Jezus wylał są duszę (krew), czy ją nam przetoczył? Biblia nigdzie nie mówi, że dla ratowania życia mamy jeść pokarmy zawierające krew, czy przyjmować transfuzje. Biblia krew każe wylewać na ziemię, bez żadnych wyjątków. Dlaczego wychodzisz ponad to, co napisane i dopuszczasz się nadinterpretacji?

Ale pytanie zadałeś ciekawe. Nie rozumiesz tylko, że oddać życie za kogoś, złożyć je nie jako w ofierze za niego, to nie to samo, co ratowanie swojego życia jego krwią (duszą) przyjmowaną do organizmu. Np. czy możesz ratować czyjeś życie pozwalając mu się zabić i zjeść? Mylisz pojęcia.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 07 mar 2013, 09:40

Bóg uznał wszystkie pokarmy za czyste. WSZYSTKIE. Więc nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił.

Bardzo fajnie podsumował sprawę agent terenowy :thumbup:
biooslawek pisze:Czy Jezus wylał są duszę (krew), czy ją nam przetoczył?
Nakazał nam ją pić.
Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 35 gości