Ile należy się za służbę Bogu?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
PawełSz
Posty: 553
Rejestracja: 29 maja 2012, 11:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ile należy się za służbę Bogu?

Postautor: PawełSz » 05 lip 2012, 11:25

Wszystkie posługi winny być bezpłatne, zgodnie z zaleceniem Chrystusa: Darmoście wzięli, darmo dawajcie (Mt 10,8).

Dziesięcina wywodzi się jeszcze ze Starego Testamentu. Oddawanie do świątyni dziesiątej części z tego, co Izraelici zarobili lub wyhodowali było wymogiem zakonu (Księga Kapłańska 27:30; Księga Liczb 18:26; Księga Powtórzonego Prawa 14:24; 2 Księga Kronik 31:5). Nowy Testament nigdzie nie nakazuje ani nie poleca chrześcijanom, by składali dziesięcinę.
Jednak chrześcijanie nie powinni czuć się zobligowani, by zawsze dawać dziesięcinę. Powinniśmy dawać tyle, ile możemy, według tego, co uznamy za właściwe. (List św. Jakuba 1:5). „Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg” (2 List św. Pawła do Koryntian 9:7).
Gdyby nie istniał kler nie było by też dziesieciny.
Dziesięcine można zbierać na inne cele niż kościół,
o tym właśnie mówi biblia: np. . cele charytatywne ,misja czy postawienie nowego budynku zborowego.
Wszyscy ludzie są kapłanami:
Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości.
” — 1 List Piotra 2:9, Biblia Warszawska

Nauka o kapłaństwie powszechnym oparta jest na Nowym Testamencie Pisma Świętego i zakłada, iż każdy chrześcijanin ma bezpośredni przystęp do Boga przez pośrednictwo Boga-człowieka Jezusa Chrystusa (solus Christus), bez konieczności istnienia kapłanów-pośredników.

więc ile się należy za służbę Bogu:

Przecież w Biblii wyraźnie jest napisane, ze Bóg nie potrzebuje i nie chce pieniędzy:
"A Piotr rzekł do niego: Niech zginą wraz z tobą pieniądze twoje, żeś mniemał, iż za pieniądze można nabyć dar Boży." (Dz 8:20, Biblia Warszawska)
oraz:
"Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych, ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko." (Dz 17:24-25, Biblia Warszawska)
A także:
Nie możecie służyć Bogu i mamonie! (Mat 6:24, Biblia Poznańska)
Wygląda na to, że księża i pastorzy biorą pieniądze wbrew Bogu.


Tylko Bogu chwała :)
Powtórzonego Prawa 6:4 "4 Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym"
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 05 lip 2012, 13:14

Proszę abyś zapoznał się z Regulaminem i pisał w odpowiednich działach. Ten temat przeniosłem ale kolejne będę po prostu wrzucał do kosza.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
makesh
Posty: 2043
Rejestracja: 20 maja 2010, 16:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: makesh » 05 lip 2012, 16:05

Moze ci ktorzy "sluza" tez nie musza jesc i pic, ubierac sie i miec gdzie spac?


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7822
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 05 lip 2012, 16:41

PawełSz, kompletnie mylisz pojęcia, miesza ci się kasa dla ludzi za służbę, z kasą dla Boga, oczywiście, że Bóg kasy nie potrzebuje, z resztą wszystko jest Jego, ale ludzie potrzebują kasę, aby zapłacić rachunki, kupić jedzenie itd.

Nie rozumiesz też słów "Nie możecie służyć Bogu i mamonie", twoim tokiem rozumowania, gdy się pracuje i otrzymuje za to wynagrodzenie to jest to służenie mamonie, co jest totalnym absurdem.

Poza tym zapominasz, że praca pastora itd. to posługiwanie głównie ludziom, Bogu nie trzeba głosić kazań ;)

A kolekta jest potrzebna nie tylko na misję i kupno nowego budynku, ale też na utrzymanie budynku, jesteś jeszcze młody i chyba najwidoczniej nie zdajesz sobie sprawy z tego, że za prąd, wodę, wywóz śmieci itd. itd. itd. trzeba płacić ;)


andrzej2
Posty: 294
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:20
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: andrzej2 » 05 lip 2012, 20:48

1) Dziesięcina nie ma poparcia w NT, ale jest to małe odstępstwo. Jak ktoś się przy tym upiera to po prostu jest zaślepiony tradycją;
2) W większości zborów są zwykłe kolekty, czyli zbieranie co niedziele zwykłych datków. Jest to zgodne z NT, a na pewno nie jest zabronione;
- Są dobrowolne;
- Nie na narzuconej kwoty czy procentu;
3) Zbierana kasa idzie na utrzymanie zboru i pastora (jeżeli ten nie pracuje) oraz na dodatkowe cele (charytatywne, pomoc ubogim, imprezy zborowe).
4) Nie wiem jak tobie, ale myślę że 90% osób woli coś dać i w zimę siedzieć w ławach niż spotykać się pod chmurką w temperaturze -5 stC.
5) Z tego co wiem starsi zborownicy podobno dają najwięcej, nawet więcej niż 10%, bo w pewnym sensie zbór to ich drugi dom.Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 47 gości