Co może Bóg według kalwinistów

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Co może Bóg według kalwinistów

Postautor: Hardi » 21 sie 2011, 17:38

ann_in_grace pisze:
Hardi pisze:Bóg zna wszystko i wie wszystko co będzie kiedyś...
Bo spojrzal w krysztalowa kule i sie dowiedzial?

Rozumiem, że chcesz przez to powiedzieć, że demony posiadają większą wiedzę niż Bóg, bo On niby musiałby posługiwać się kryształową kulą i zobaczyć co demony w niej pokazują?

ann_in_grace pisze:Czy dlatego, ze wszystkim tak zarzadzil (preordained)?

Czyli jeśli nic sam nie zaplanuje to nic nie będzie wiedzieć :?: Więc podobnie jak ludzi, chociaż nawet wielu ludzi nie musi planować, aby coś wiedzieć...

Wychodzi na to, że Bóg nie jest wszechmocny i nie jest ponad człowiekiem, ani ponad demonami... :-/


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co może Bóg według kalwinistów

Postautor: fantomik » 22 sie 2011, 20:49

Hardi pisze:
ann_in_grace pisze:
Hardi pisze:Bóg zna wszystko i wie wszystko co będzie kiedyś...
Bo spojrzal w krysztalowa kule i sie dowiedzial?

Rozumiem, że chcesz przez to powiedzieć, że demony posiadają większą wiedzę niż Bóg, bo On niby musiałby posługiwać się kryształową kulą i zobaczyć co demony w niej pokazują?

Tak twierdzą niektórzy Arminianie oraz Open Theiści.
Hardi pisze:
ann_in_grace pisze:Czy dlatego, ze wszystkim tak zarzadzil (preordained)?

Czyli jeśli nic sam nie zaplanuje to nic nie będzie wiedzieć :?: Więc podobnie jak ludzi, chociaż nawet wielu ludzi nie musi planować, aby coś wiedzieć...
Wychodzi na to, że Bóg nie jest wszechmocny i nie jest ponad człowiekiem, ani ponad demonami... :-/

Oczywiście, że jest, "drugie przyczyny" (czyli w tym też i Twoja "wolna wola") istnieją tylko dlatego, że "pierwsza przyczyna" (Boża Suwerenna Wola) je stworzyła i podtrzymuje. A jakie jest Twoje stanowisko wobec obu tych zagadnień? W końcu o to Ciebie Ann spytała i chyba nie odpowiedziałeś albo w ten retoryczny sposób unikasz odpowiedzi, bo jeszcze by się może okazało, że jesteś Open Theistą?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 23 sie 2011, 01:30

fantomik pisze:Oczywiście, że jest, "drugie przyczyny" (czyli w tym też i Twoja "wolna wola") istnieją tylko dlatego, że "pierwsza przyczyna" (Boża Suwerenna Wola) je stworzyła i podtrzymuje.


Stad tez wiemy ze modlitwy jakie zanosimy zgodnie z Boza wola znajda odpowiedz, poniewaz Bog zaplanowal nie tylko koncowe efekty ale przyczyny oraz wszelakie skutki uboczne wydarzen.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
kometa
Posty: 2092
Rejestracja: 05 maja 2009, 20:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co może Bóg według kalwinistów

Postautor: kometa » 23 sie 2011, 15:04

fantomik pisze:Oczywiście, że jest, "drugie przyczyny" (czyli w tym też i Twoja "wolna wola") istnieją tylko dlatego, że "pierwsza przyczyna" (Boża Suwerenna Wola) je stworzyła i podtrzymuje. A jakie jest Twoje stanowisko wobec obu tych zagadnień?
Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Moje na ten przykład jest takie, że z tymi rzeczami zgodziłbym się w pełni. Nie napisałbym tylko "wolna wola" w cudzysłowie - bo wolna wola jest bez cudzysłowu, czyli naprawdę jest wolną wolą.


Szemkel
Posty: 86
Rejestracja: 30 lip 2011, 18:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Szemkel » 23 sie 2011, 21:16

Bog zaplanowal nie tylko koncowe efekty ale przyczyny oraz wszelakie skutki uboczne wydarzen.


chciałbym Was zapytać czy zauważacie, że konsekwencją takiego myślenia jest konieczność utożsamienia Boga z samym wszechświatem jako takim a więc ... panteizm


Szemkel
jest czarny i nerwowy
i był wielokrotnie karany
za przemyt grzeszników
między otchłanią
a niebem

"Zbigniew Herbert"
Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 18 paź 2011, 20:33

Hmm ciekawe czy Bóg je zaplanował,czy pzrewidział,moim zdaniem Bóg nie zaplanował upadku człowieka,ale znalazł na nie rozwiazanie.To jak miec odpowiedz zanim ktos zada ci pytanie.


Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 18 paź 2011, 21:10

...moze inaczej Bóg wiedział ze pzrydzie dzień w którym człowiek upadnie...


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 18 paź 2011, 22:08

mendrek pisze:...moze inaczej Bóg wiedział ze pzrydzie dzień w którym człowiek upadnie...

To niezaprzeczalnie wiedział, ale co do reszty to śmiem sądzić że myślami znowu idziesz nie w tę stronę. No ale papieżyca nie będę ;)
Sorry mendrek, nie mogłam się powstrzymać :oops:


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 18 paź 2011, 22:32

Co? no dawaj,po to rozmawiamy...chcę wiedzieć co uwazasz pzreciez nie jestem bezbłedny...czekam na kolejne posty nie zalezy mi na polemice ani na słusznosci tylko na prawdzie.


Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 18 paź 2011, 22:45

Zacznijmy od poczatku.Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo-jak mówisz wiedział ze istota ta zdolna jest upaść tak samo jak aniołowie.Hmmm Jezus nie jest stworzony na podobieństwo ale z Boga zrodzony i jest jego odbiciem.
hmmm czsami filozofia popycha mnie do odwaznych haseł...zeby to sie dla mnie zle nie skończyło...
Czy Jezus nie chce nas uczynić Bogami?Istotami które stana sie odbiciem Boga,w ten sposób stajac sie bracmi Chrystusa i dziecmi Bozymi?Oczywiscie wszystko zostaje w odpowiedniej hierarchii(dobze to napisałem?)
Jezus zostaje wywyzszony my w nim a on w Ojcu.
Co własciwie zaoferował szatan prócz poznania dobra i zła?


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 18 paź 2011, 23:17

mendrek pisze:Zacznijmy od poczatku.Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo-jak mówisz wiedział ze istota ta zdolna jest upaść tak samo jak aniołowie.

ok
mendrek pisze:Hmmm Jezus nie jest stworzony na podobieństwo ale z Boga zrodzony i jest jego odbiciem.

no skoro jest Bogiem, to trudno żeby nie był :-D
mendrek pisze:Czy Jezus nie chce nas uczynić Bogami?Istotami które stana sie odbiciem Boga,w ten sposób stajac sie bracmi Chrystusa i dziecmi Bozymi?

Co ma jedno do drugiego? Pierwszy raz Cie nie rozumiem,
a piszesz tak jakbyś z moim tatą rozmawiał :O
mendrek pisze:Oczywiscie wszystko zostaje w odpowiedniej hierarchii(dobze to napisałem?)

Wszystko czyli? Ludzie względem Boga? To ok.
Bo u Boga hierarchizacji nie ma między Ojcem, Synem i Duchem.
mendrek pisze:Co własciwie zaoferował szatan prócz poznania dobra i zła?

Na to rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie umrzecie, (5) lecz Bóg wie, że gdy tylko zjecie z niego, otworzą się wam oczy i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło. (Gen 3,4)


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mendrek » 18 paź 2011, 23:33

Dobra spokojnie filozofuje...hmm czyli Ojciec jest tylko głową w dziele zbawienia?Czemu Ojciec wiekszy jest od Jezusa mimo iz maja te sama nature?Czemu Jezus jest mu posłuszny?Czy jest taki wers "uczynie was Bogami" i o czym nam mówi?
Czemu Syn nie wie kiedy nadejdzdzie "koniec" a Ojciec wie?
To jest bardzo wazne;nie jest napisane bedziecie znac dobro i zło jak Bóg tylko "bedziecie jak Bóg..."
Sugeruje że to co nam oferował szatan Bóg chce nam dać,oczywiscie z ta róznicą ze Bóg nie wciska kitu.
Sugeruje ze bedziemy czysci,jak on i niepodatni na grzech jak on i bedziemy zyc wiecznie jak on.
Nadal bedziemy jednak mu dziećmi i uwielbiac bedziemy jego jednorodzonego naszego Pana brata pzryjaciela.On wywyzszony został za dzieło zbawienia.Królestwo jego Ojca nalezy do niego i my jestesmy jego spadkobiercamia.Chwała jego syna jest chwała Ojca.


Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 18 paź 2011, 23:51

mendrek pisze:Dobra spokojnie filozofuje...

a ja tego nie lubię.
mendrek pisze:hmm czyli Ojciec jest tylko głową w dziele zbawienia?

To chyba nie zdrowe, rozmawiac pół na pół (trochę przez telefon, troche na foum, bo potem, nie wiadomo o co chodzi), teraz wygląda jakbyś sam sobie odpowiadał :lol:
mendrek pisze:Czemu Ojciec wiekszy jest od Jezusa mimo iz maja te sama nature?Czemu Jezus jest mu posłuszny?

5. Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie,
6. Który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,
7. Lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,
8. Uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.
9. Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,
10. Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią
11. I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.
(Flp 2, 5-11)
mendrek pisze:Czemu Syn nie wie kiedy nadejdzdzie "koniec" a Ojciec wie?

Patrz wyżej.


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 19 paź 2011, 00:02

mendrek pisze:To jest bardzo wazne;nie jest napisane bedziecie znac dobro i zło jak Bóg tylko "bedziecie jak Bóg..."

tak powiedział szatan, wierzysz mu?
mendrek pisze:Czy jest taki wers "uczynie was Bogami" i o czym nam mówi?

jak na moje, to nie ma.
mendrek pisze:Sugeruje że to co nam oferował szatan Bóg chce nam dać,oczywiscie z ta róznicą ze Bóg nie wciska kitu.

szatan oferował coś w rodzaji równości Bogu, Bóg tego nie oferuje.

Chodziło Ci o to gdy Żydzi zarzucają Jezusowi że będąc człowiekiem czyni siebie Bogiem i bluźni? Na co Pan odpowiada: "Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście? Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone), do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?"


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości