Branhamizm

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Branhamizm

Postautor: Puritan » 21 maja 2010, 17:22

Branhaizm to prąd religijny, którego założycielem był "prorok" William Marrion Branham.
Tak oto Branham wypowiada się o chrześcijańskiej doktrynie Trójcy:

Myślę, że zarówno wy jednościowcy jak i trynitarianie jesteście w błędzie. Nie mówię tego, by się odróżniać, ale jest to zawsze środek drogi. Nadeszła godzina, kiedy nie mogę już więcej milczeć odnośnie tych spraw – jest zbyt blisko Jego przyjścia. Trynitarianizm jest od diabła. Mówię to jako TAK MÓWI PAN. Spójrzcie, skąd to pochodzi. To rozpoczęło się na Soborze Nicejskim, gdzie kościół katolicki doszedł do władzy. Słowo trójca nie jest nawet użyte w Biblii, a jeśli mają to być trzej bogowie, to mówię wam, że ta idea pochodzi z piekła. Jest jeden Bóg. Taka jest dokładnie prawda


A tak o grzechu Ewy:
Według niego wydarzenie w raju dotyczące uległości Ewy w obliczu kuszenia przez węża miało kontekst seksualny, a „spożycie zakazanego owocu” było aktem, który doprowadził do poczęcia Kaina - kiedy potem Ewa skusiła Adama do „spożycia zakazanego owocu” skutkiem tego było poczęcie Abla, w konsekwencji od bliźniaczych braci Kaina i Abla (synów jednej matki lecz różnych ojców) ród ludzki rozdzielił się na pokolenie Kaina, (miłujące cielesność, postrzegające wiarę przez pryzmat formalnego rytualizmu religijnego, pomimo wiary skłonne jednak do zła) i pokolenie Abla, pochodzące od Adama jako bezpośredniego syna Bożego, posiadające znamiona głębokiej jedności duchowej z Bogiem.
Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/William_Marrion_Branham

Dosyć ciekawa ta religia, ale opierająca się na proroctwach człowieka, a nie na Biblii.

Też ciekaw jestem co skłoniło użytkownika byłembaptystą do przejścia na branhaizm, więc jeśli zechciałby tu coś napisać, to chętnie bym poczytał.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2010, 10:19 przez Puritan, łącznie zmieniany 1 raz.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 22 maja 2010, 09:56

Odpiszę Ci Puritaninie jeśli Cię to interesuje, tylko chyba Cię zawiodę. Ja odszedłem od baptystów, przez zgorszenie się baptystami, a także pastor baptystów uznał, że nie możemy razem współpracować ze względu na różnice teologiczne, a ja się nie narzucam, to odszedłem i Branham nic tu nie miał do tego. Nie uważam się za branhamowca, czytałem tylko parę lat Branhama jak byłem u baptystów, potem czytałem jak nigdzie nie chodziłem, a teraz raczej z braku czasu nie czytam i chodzę normalnie do zboru niezależnego, że tak powiem do spokojnych zielonoświątkowców. Nie tworzę żadnego zboru branhamowego, nie rozpowszechniam wiary w Branhama, nie zależy mi na tym aby ktoś Branhama czytał. Nie byłem nigdy członkiem takiego zboru branhamowego /do takiego najbliższego mam ok 200 km/. Parę moich osób znajomych czytało te kazania, trochę rozmawialiśmy na ten temat, a teraz praktycznie nie rozmawiamy. Nie miałem zamiaru na tym forum zakładać wątku o Branhamie. Między mną i innymi jest taka różnica, że antybranhamowcy uważają go za zwodziciela, fałszywego proroka itp, branhamowcy chłoną każde jego słowo przyjmują jego zwyczaje, kazania numerują na wersety, a ja podchodzę do niego normalnie jak do innych książek i innych nauczycieli z którymi częściowo się zgadzam, a częściowo nie. Muszę jednak powiedzieć że kilka jego kazań mi sie podobało i myślę, że podobało by się innym chrześcijanom, gdyby nie wiedzieli, że to Branham, bo na to nazwisko od razu wiekszość reaguje alergicznie, tak naprawdę nie wiedząc co to jest. Ja po prostu przeczytałem z 200 kazań, znam paru branhamowców, znam antybranhamowców i mogę jedynie pełnić rolę informacyjną. Więcej napiszę po weekendzie, jak masz jakieś konkretne pytania to napisz. Mogę napisać o branhamowcach i ich rodzajach, kazaniach, doktrynie, zjawiskach nadprzyrodzonych i innych sprawach. Ja przyjąłem od Branhama tylko niechęć do denominacji /chociaż chyba to już wcześniej miałem zanim zacząłem go czytać/. Oryginalnego branhamowca raczej sie nie namówi aby tutaj pisał, logicznie odpowiadać umie niewielu z nich, tylko dają ci do poczytania Branhama i nic nie mówią, wg mnie mają gorliwość ale nierozsądną. Branhamizm reformowany to żart, wyjaśniłem to tutaj Qusterowi: http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=2822&postdays=0&postorder=asc&start=30 - trzeci post od dołu.
Na tym forum jest uzytkownik, były branhamowiec ale on nie chce rozmawiać o Branhamie, w sumie to nigdy nie był typowym branhamowcem, bo mimo że należał do takiego zboru to nigdy nie wierzył w tzw. nasienie węża /ja tez nie wierzę/. Zapoznałem się z nim jak pisał na forum Biblia2 w wątku pt. Branham i jego poglądy w tej sprawie były tak podobne do moich, że sobie pokorespondowaliśmy w tym temacie prywatnie. Podobało mi sie to co on tam napisał :"lepszy żywy pies niż martwy lew" i ja też tak myślę, nawet jakby Branham był kiedyś kimś znaczącym w Kościele to teraz już nie żyje i myślę że lepiej dać mu spokój. Jeśli jednak kogoś to interesuje to mogę, starając się być obiektywnym, coś o nim napisać. Wiele jest spraw niejasnych, których sie nie da obecnie wyjaśnić np. zdjęcie Branhama ze światłem nad głową w Szwajcarii, branhamowcy mówią że to anioł, anty mówią, że blask lampy błyskowej itp. To tyle na szybko.
Załączniki
acb20aec2e.jpeg
Zbór branhamowców w Woli Piotrowej, zdjecie z balkonu.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 22 maja 2010, 10:43

byłembaptystą,

Nie napisałeś o najistotniejszej kwestii. Jedną z cech kultów jest podawanie w wątpliwość boskości Jezusa. Chociaż zwolennicy Branhama piszą zaimki dotyczące Jezusa z wielkiej litery, to w praktyce zaprzeczają temu, że jest On Bogiem.

Wikipedia podaje:

Their doctrine also states that Jesus is the Son of God just as Adam was a Son of God (a perfect human being), and that God's Spirit, entered Jesus at His baptism and then left Jesus in Gethsemane, prior to the crucifixion, so that He could suffer and die as a mortal. It was because God the Father was in Christ that He could speak as though He was God, because God was literally dwelling within Him and using Him to speak.

http://en.wikipedia.org/wiki/Branhamism

Ich doktryna mówi również, że Jezus jest Synem Bożym tak samo jak Adam był Synem Bożym (czyli doskonałym człowiekiem), oraz że Duch Boży zamieszkał Jezusa w momencie Jego chrztu i opuścił Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, przed ukrzyżowaniem, więc mógł On cierpieć i umrzeć jako śmiertelnik. Było tak dlatego, że Bóg Ojciec był w Chrystusie, który mógł przemawiać jakby był Bogiem, ponieważ Bóg literalnie zamieszkiwał Go i przemawiał przez Niego.


Więc chyba nie masz za złe ewangelicznym chrześcijanom, że uznają Branhama za fałszywego proroka?


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 22 maja 2010, 20:07

Odnośnie Branhama i branhamowców to trzeba oddzielić jedno od drugiego. Branham miał swoje pomysły i teologie, branhamowcy są podzieleni na różne grupy i koncepcje, przeważnie każda grupa twierdzi, że tylko oni właściwie zrozumieli przesłanie Branhama. Otrzymuję z Krefeld /Niemcy/ tzw. Okólniki, które pisze Ewald Frank i w tych okólnikach głównie poświęca miejsce wyjaśnianiu jak należy prawidłowo rozumieć tzw. poselstwo i piętnuje inne grupy branhamowe i czasami podaje ich nauki, to można nieźle się zdziwić czego to ludzie nie wymyślą. Sam Ewald uważa się za sługę wiernego i rozumnego z Mat 25, który rozdziela pokarm /kazania Branhama/ na właściwy czas por. ze Świadkami Jehowy. Z drugiej strony Ewald należy do tych rozsądniejszych i umiarkowanych baranhamowców: odrzuca tzw. siedem gromów i naukę, że Branham był aniołem z Objawienia 10:7.

Odnośnie istoty Boga Branham na początku nie poświęcał temu miejsca w swoim nauczaniu, należał do zboru baptystów i trudno powiedzieć jak wierzył. W pierwszych nagrywanych kazaniach /lata 50-te/ używał normalnie wersetów, tzw. klasycznych dla trynitaryzmu np. Jezus jest po prawicy Ojca itp., znał je, używał ale nie wiem jak rozumiał, nie poświęcał nauce o Bogu zbyt dużo miejsca, był raczej ewangelistą. Zielonoświątkowców poznał przez UPCI i PAW – jednościowców i zaczął się tym tematem interesować. Twierdził, że odrzuca nauki trynitarną i jednościowców i że stoi pośrodku między nimi. Ja nie widzę żadnej różnicy między tym co głosił Branham, a modalizmem, dorzucał czasem adopcjonizm, tak na mój gust podobne to jest do tego, jakby ktoś wypierał się że jeździ samochodem i mówił: ja nie jeżdżę samochodem, bo jeżdżę autem. W nauczaniu Branhama pojawiają się czasami wypowiedzi adopcjonistyczne ale raczej bym nie powiedział, że negował boskość Chrystusa, mówił: „Jahwe urodził się w stajni”, „Jezus w Nowym Test. to Jahwe ze Starego Testamentu”, Jakbym miał to zakwalifikować, to pod koniec życia był modalistą wierzącym w boskość Jezusa.

Wg mnie on niezbyt nadawał się na teologa i do wykładania trudnych spraw teologicznych jak np. istota Boga tylko bardziej na jakiegoś misjonarza, ewangelistę, a zabrał się za wykład systematyczny Biblii. Branham mi się kojarzy z Wałęsą, który nadawał się do strajków, akcji itp. ale jak się wziął za politykę i zaczął się wypowiadać..../ale to moje subiektywne odczucie/. Branham historie Kościoła znał raczej słabo, przytaczał czasami różne fakty na temat soborów, Ireneusza, Lutra i brzmiało to jakby wiedzę o nich czerpał z jakiś książeczek dla dzieci, a nie z poważnych opracowań historycznych, czasem powoływał się na popularne gazety jako źródła informacji /Life, Look/.

Co do nazywania Branhama fałszywym prorokiem, nie mam do tego kto tak mówi żadnych pretensji, nie zależy mi na tym jaki kto ma do niego stosunek /do zbawienia jest ważny stosunek do Jezusa, a nie do Branhama/. Ja go tak nie nazywam ale dlatego, że nikogo tak nie nazywam. Dotychczas nie zastanawiałem się kto zasługuje na takie miano. Raczej mówiłem: nie zgadzam się z tymi rzeczami co mówił Branhamem, czy z Haginem ale nie określałem, że to fałszywy prorok/nauczyciel czy nie. Jak pomyślę o fałszywym proroku to pierwsza myśl jest taka: niespełnione proroctwa. Branham też zapowiadał, że koniec jest blisko /był podgrzany zimną wojną, wizją wojny atomowej, Zatoką Świń, lotami w kosmos czyli atmosferą tamtych dni/ i przepowiadał koniec świata na 1977 r. z tym, że jest to zawarte w książce opartej na kazaniach Branhama, a napisanej przez Lee Valee /czy jakoś tak/ ale Ewald Frank mówi, że Branham nic takiego nie powiedział i ze można to sprawdzić na oryginalnych taśmach /ja nie sprawdzałem/. Faktem jest, że Branham się spodziewał się końca świata w każdej chwili.

Jeśli ktoś sobie chce poszukać stron branhamowców w Polsce to wystarczy, że wpisze w google: Branham i ich znajdzie, szczególnie aktywni są ci z Cieszyna. Ja podaje tylko kanał na You Tube gdzie są zamieszczane pieśni i kazania z Woli Piotrowej:
http://www.youtube.com/user/ksds012905

Żeby nie było, że ich reklamuję to podaję link do strony byłego branhamowca /obecnie antybranhamowca/ z centrali w Jefersonville i Forum /po angielsku/:
http://people.delphiforums.com/JohnK63/home.htm

Jest taka książka: Alfred Pohl -”17 powodów dlaczego odszedłem z ruchu zielonoświątkowego” do kupienia u Chrześcijan Dnia Sobotniego. Ten Pohl był współpracownikiem Branhama i odszedł od niego bo mówił, że te cuda Branhama nie były takie wielkie jak się mówiło, ludzie umierali po rzekomym uzdrowieniu. Więcej wspomnień Pohla można znaleźć w internecie /po angielsku/ wystarczy wpisać w google: Alfred H. Pohl.

W internecie można znaleźć takie polskie opracowanie: „Przeciw Branhamowi 2” w PDF, porównanie wypowiedzi Branhama z Biblią.

Wątki poświęcone Branhamowi znajdują się na forach: Ul. Prosta, Biblia, Emaus.

Tyle chciałem powiedzieć w tym temacie, więcej napisze jak ktoś się o coś zapyta.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 12 lis 2012, 21:09

Polecam książkę Czyim prorokiem był William M. Branham? - Tadeusz Połgensek (tutaj jest za darmo). Obnaża prawdę o tym zboczonym fałszywym nauczycielu, fałszywym proroku, damskim bokserze itd.


Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 25 lis 2012, 00:49

Hardi, czytales kiedys kazania Branhama? Nie zgadzam sie z jego teologia, ale podziwiam jego poswiecenie, wiare i skromnosc. Byl pierwszym charyzmatykiem dzialajacym na taka skale, jego kampanie uzdrowiencze sa legenda, jest calkowitym przeciwienstwem wspolczesnych teleewangelistow, glosil skromnosc, poprzestawanie na malym, wiare tylko w Biblie, zawsze wywyzszal tylko Jezusa. Co prawda nie wierzyl w Trojce ale byl modalista, a wiec wierzyl, ze Bog wcielil sie w Jezusa i stad byl on "Bogiem w ciele". (modalizm zreszta jest najblizszy trynitaryzmowi)...

Kiedys Bog dotknal mnie przez jego usluge, posluchaj sam i powiedz czy to dla ciebie taki czlowiek jak go tak szybko oceniles:

Branham


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 26 lis 2012, 04:30

Czy nie wiesz, że odrobina kwasu cały zaczyn zakwasza? a w przypadku Branhama to tego kwasu jest baaaaaaaardzo dużo, karmienie się jego wykładami to tak jak picie ze ścieków, jest tam coś wody, ale ile syfu...


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 12 cze 2013, 14:35

nową stronę znalazłem, niestety po angielsku, strona krytyczna wobec Branhama, trochę poczytałem, ale po angielsku idzie mi znacznie wolniej niż po polsku ale jak kogoś to interesuje to niech sobie zobaczy

http://seekyethetruth.com/Home/Default. ... tatic=true


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 12 cze 2013, 14:58

dorzucę to:

https://www.facebook.com/SeekYeTheTruth

to ten sam człowiek pisze


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 12 cze 2013, 15:50

Branham był jednym z promotorów charyzmatycznego ruch tzw trzeciej fali, jego współpracownik Lindsay był tym od którego to się rozszerzyło na cały swiat. Potem doszli Hagin, Copeland, Hinn, Meyer i inni. Nieźle namieszał.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
poselstwo
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:12
wyznanie: Inne nie-protestanckie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Branhamizm

Postautor: poselstwo » 02 lut 2018, 13:38

Odświeżam. Czy są na forum osoby idące za poselstwem brata Branhama? :) Czy osoby wypowiadające się negatywnie kiedykolwiek zapoznały się chociażby z jednym wykładem? Obawiam się, że zarówno ta książka antybranhamowa (którą znam), jak i negatywne wypowiedzi opierają się na nieprawdziwych informacjach m.in. z sieci. ;) Wielkim problemem tej publikacji jest brak źródeł na podstawie których podawane są oskarżenia. Każdy może napisać, że Branham powiedział to i to, albo Ellen G. White rzekła to i to. Niestety książka nie odwołuje się do jakichkolwiek źródeł. :]


W.M. Branham

Osoby chcące iść za Poselstwem i szukające Wspólnoty zachęcamy do kontaktu (okolice Trójmiasta) poselstwo.branham@gmail.com
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Branhamizm

Postautor: Noemi » 02 lut 2018, 14:59

zgodnie z regulaminem forum nie odswiezamy tak starych tematow, zamykam



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości