Dyskusje Kesjii

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Albertus » 19 cze 2021, 15:26

Kesja777 pisze:
Albertus pisze:
Kesja777 pisze:
Gorzej jak ktoś szuka kłopotów :)

Chodzi mi o to, żeby sprawdzić, czy słowa Biblii się sprawdzają w rzeczywistości. Czy można zagwarantować, że cytując komuś wersety, sprawdzi mu się w życiu, ale również czy świat podlega zasadom głoszonym przez wierzących.


Pewnych rzeczy nie da się sprawdzić. Pewne rzeczy dopiero się wydarzą. Dlatego opieramy się na wierze a nie na wiedzy.

Wiara jest łaską.

To nie my robimy łaskę Bogu że w niego uwierzymy. To On oferuje nam łaskę wiary.


A czym się różni wiara w Boga od wiedzy, że On jest i jaki jest?


Nie pisałem o wierze w istnienie Boga tylko o wierze w to o czym pisze w Biblii. Niektóre rzeczy o których pisze w Biblii jeszcze sie nie wydarzyły a niektórych nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Siłą rzeczy opieramy sie więc na wierze a nie na wiedzy.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 19 cze 2021, 15:30

Albertus pisze:
Kesja777 pisze:
Albertus pisze:
Pewnych rzeczy nie da się sprawdzić. Pewne rzeczy dopiero się wydarzą. Dlatego opieramy się na wierze a nie na wiedzy.

Wiara jest łaską.

To nie my robimy łaskę Bogu że w niego uwierzymy. To On oferuje nam łaskę wiary.


A czym się różni wiara w Boga od wiedzy, że On jest i jaki jest?


Nie pisałem o wierze w istnienie Boga tylko o wierze w to o czym pisze w Biblii. Niektóre rzeczy o których pisze w Biblii jeszcze sie nie wydarzyły a niektórych nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Siłą rzeczy opieramy się więc na wierze a nie na wiedzy.


Słyszałam, że niektóre proroctwa ST już się sprawdziły i niektóre słowa Jezusa. czy w kręgu jakim przebywasz pojawiają się jakieś proroctwa?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Albertus » 19 cze 2021, 15:32

Kesja777 pisze:
Albertus pisze:
Kesja777 pisze:
To trzeba byłoby całą ją przerobić na czasy współczesne? Jak stosować w życiu coś co jest nieaktualne?


Nie. Po prostu aby zrozumieć biblijny sposób obrazowania trzeba niewielką odrobinę intelektualnego wysiłku.


Wydaje mi się bardziej, że na siłę szuka się pozytywów w łowieniu ryb i próbuje się przekonać o nich rybę.


Św Ignacy jak go prowadzono na śmierć na arenie powiedział:

Jestem Bożą pszenicą. Zostanę starty zębami dzikich zwierząt, aby się stać czystym chlebem Chrystusa.


Czy nie jesteś tego w stanie zrozumieć?

Jak nie jesteś to ty masz problem.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 19 cze 2021, 15:34

po prostu nie jestem chrześcijańską sadomasochistką


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Albertus » 19 cze 2021, 15:42

Kesja777 pisze:
Albertus pisze:
Kesja777 pisze:
A czym się różni wiara w Boga od wiedzy, że On jest i jaki jest?


Nie pisałem o wierze w istnienie Boga tylko o wierze w to o czym pisze w Biblii. Niektóre rzeczy o których pisze w Biblii jeszcze sie nie wydarzyły a niektórych nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Siłą rzeczy opieramy się więc na wierze a nie na wiedzy.


Słyszałam, że niektóre proroctwa ST już się sprawdziły i niektóre słowa Jezusa. czy w kręgu jakim przebywasz pojawiają się jakieś proroctwa?


Czasami Bóg daje komuś dar proroctwa ale nie na tym opiera się nasza wiara.

A słowa Chrystusa na pewno się spełnią.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Albertus » 19 cze 2021, 15:44

Kesja777 pisze:po prostu nie jestem chrześcijańską sadomasochistką


Nie chodzi o to że masz iść na śmierć meczeńską tylko o starożytny sposób obrazowania, pełen metafor i analogii do zrozumienia którego potrzeba odrobinę wysiłku intelektualnego


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 19 cze 2021, 19:55

Kesja777 pisze:ok, nie chcę byś się wywnętrzniał na forum, ja wyszłam z kręgów "nawróconych", bo doznałam więcej szkody niż pożytku i tak dziwi mnie to forum, że jest otwarte na bardzo różne kwestie, ma szerszą perspektywę niż wierzący w zborach.
Dobrze napisałaś "nawróconych" w cudzysłowie, prawdziwi nawróceni nie wyrządzają szkody. Inna sprawa, że twoja ocena może być niesłuszna. Nie wiem czy masz tak wielkie rozeznanie co do wiary ludzi w zborach, myślę że piszesz grubo na wyrost :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 19 cze 2021, 19:58

Kesja777 pisze:...to czym różni się wiara chrześcijańska od religii?
To należy do podstawowych spraw duchowych, dziwne że tego nie wiesz. Religia jest systemem ideologicznym stworzony przez człowieka, natomiast wiara chrześcijańska jest prawdą objawioną przez Pana Boga.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 20 cze 2021, 15:04

Albertus pisze:
Czasami Bóg daje komuś dar proroctwa ale nie na tym opiera się nasza wiara.

A słowa Chrystusa na pewno się spełnią.


a czy Biblia nie jest ogólnie prorocza? żeby w coś wierzyć trzeba mieć podstawy. Jakie są podstawy Twojej wiary?
Jak poznać, że zbór jest żywy?


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 20 cze 2021, 15:07

Albertus pisze:
Kesja777 pisze:po prostu nie jestem chrześcijańską sadomasochistką


Nie chodzi o to że masz iść na śmierć meczeńską tylko o starożytny sposób obrazowania, pełen metafor i analogii do zrozumienia którego potrzeba odrobinę wysiłku intelektualnego


no właśnie na intelekt mi to nie pasuje, raczej na wiarę
a Ty jakiej metafory byś dzisiaj użył?

czy nie uważasz, że struktury religijne są jak sieci trzymające ludzi pod kontrolą, m. in. wywoływaniem poczucia winy?


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 20 cze 2021, 15:10

KAAN pisze:
Kesja777 pisze:ok, nie chcę byś się wywnętrzniał na forum, ja wyszłam z kręgów "nawróconych", bo doznałam więcej szkody niż pożytku i tak dziwi mnie to forum, że jest otwarte na bardzo różne kwestie, ma szerszą perspektywę niż wierzący w zborach.
Dobrze napisałaś "nawróconych" w cudzysłowie, prawdziwi nawróceni nie wyrządzają szkody. Inna sprawa, że twoja ocena może być niesłuszna. Nie wiem czy masz tak wielkie rozeznanie co do wiary ludzi w zborach, myślę że piszesz grubo na wyrost :)


podobno z głębokości serca mówią usta, a co w sercu to na języku, no i owoce podobno nie kłamią, ale nie zarzucam komukolwiek braku wiary
Po prostu widzę niespójność. Ludzie żyją jakby w dwóch światach. Wyznają jedno, a życie toczy się swoimi torami. To tak ogólnie. Nie chcę też generalizować.


Kesja777
Posty: 111
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:18
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Jestem osobą poszukującą prawdy, otwartą na konstruktywną dyskusję.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Kesja777 » 20 cze 2021, 15:12

KAAN pisze:
Kesja777 pisze:...to czym różni się wiara chrześcijańska od religii?
To należy do podstawowych spraw duchowych, dziwne że tego nie wiesz. Religia jest systemem ideologicznym stworzony przez człowieka, natomiast wiara chrześcijańska jest prawdą objawioną przez Pana Boga.


a nie zauważasz przemieszania tych dwóch zjawisk jak religia i chrześcijaństwo?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Albertus » 20 cze 2021, 16:47

Kesja777 pisze:
Albertus pisze:
Kesja777 pisze:po prostu nie jestem chrześcijańską sadomasochistką


Nie chodzi o to że masz iść na śmierć meczeńską tylko o starożytny sposób obrazowania, pełen metafor i analogii do zrozumienia którego potrzeba odrobinę wysiłku intelektualnego


no właśnie na intelekt mi to nie pasuje, raczej na wiarę
a Ty jakiej metafory byś dzisiaj użył?

czy nie uważasz, że struktury religijne są jak sieci trzymające ludzi pod kontrolą, m. in. wywoływaniem poczucia winy?


A dlaczego miałbym używać innej metafory? Dla mnie metafory biblijne są czytelne. Wystarczy odrobina wysiłku intelektualnego.Pewien wysiłek intelektualny jest konieczny do zrozumienia czegokolwiek, nie tylko Biblii


Co masz na myśli pod pojęciem religii?

Bo jeśli na przykład weźmiemy taką definicję:

system wierzeń i praktyk określający relację między różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską a społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wierzenia), w czynnościach religijnych (np. kult, rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).


https://pl.wikipedia.org/wiki/Religia

To nie ma wątpliwości że chrześcijaństwo też jest religią, niezależnie od tego o jaką wspólnotę chrześcijańską chodzi.

Można się zastanawiać czy we wspólnotach chrześcijańskich nie zdarzają się tendencje od nadmiernej kontroli i manipulacji ale wydaje mi się ze ty mylisz kontrolę z istnieniem jakichkolwiek norm i zasad dyscyplinarnych wewnątrz wspólnot chrześcijańskich....

Takie normy i zasady dyscyp0linarne są niezbędne i istnieją w Kościele od samego początku i są konieczne, niezbędne i bardzo dobre


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: Albertus » 20 cze 2021, 16:58

Kesja777 pisze:
Albertus pisze:
Czasami Bóg daje komuś dar proroctwa ale nie na tym opiera się nasza wiara.

A słowa Chrystusa na pewno się spełnią.


a czy Biblia nie jest ogólnie prorocza? żeby w coś wierzyć trzeba mieć podstawy. Jakie są podstawy Twojej wiary?
Jak poznać, że zbór jest żywy?


Biblia jest prorocza i wiele proroctw już się wypełniło w Chrystusie i to one między innymi są podstawą naszej wiary. Jednak aby zrozumieć Biblię należy ją czytać w takim Duchu w jakim została napisana.

Aby oceniać co jest żywe a co nie trzeba samemu być żywym a życie Boże w człowieku przejawia się w dążności Ducha której owcem jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.

Jeśli oczekujesz że żywa społeczność to taka w której wszyscy będą doskonali, zawsze mili i będą ci służyli to nigdy takiej nie znajdziesz. Życie boże przejawia się w cierpliwości wobec słabości innych.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dyskusje Kesjii

Postautor: KAAN » 20 cze 2021, 19:00

Kesja777 pisze:
KAAN pisze:
Kesja777 pisze:...to czym różni się wiara chrześcijańska od religii?
To należy do podstawowych spraw duchowych, dziwne że tego nie wiesz. Religia jest systemem ideologicznym stworzony przez człowieka, natomiast wiara chrześcijańska jest prawdą objawioną przez Pana Boga.
a nie zauważasz przemieszania tych dwóch zjawisk jak religia i chrześcijaństwo?
Tak, zauważam, robią to ludzie niewierzący lub ludzie lichej wiary.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości