Rozważania

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Rozważania

Postautor: wesz » 08 lis 2018, 09:00

Chciałbym podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami dotyczącymi wiary chrześcijańskiej. Oto kilka uwag:

1. Biblia nie jest natchnionym słowem bożym, ale owocem trwających ponad tysiąc lat przemyśleń umysłów ludzkich.

2. Ewangelie nie są wiernym przekazem z życia Jezusa, a interpretacją teologiczną każdego z autorów piszących dwa pokolenia po śmierci Jezusa (np. św. Jan pisze: wykonało się - jak gdyby Jezus przewidział swoją śmierć, bo znał jej konsekwencje zapisane przez św. Pawła)

3. Od dwóch tysięcy lat obserwujemy proces nadbudowywania teologicznego doktryny chrześcijańskiej: ubogi cieśla głosi Królestwo Niebieskie, po śmierci zaś jego uczniowie głoszą już wskrzeszenie go z martwych przez Boga, potem że to on własną mocą powstał z martwych; po 300 latach zrównuje się Jezusa ze Stworzycielem, następnie nazywa się jego matkę Bogarodzicą, w średniowieczu eucharystię uznaje się za prawdziwe ciało Chrystusa, w czasach nowożytnych ogłasza się niepokalane poczęcie i wniebowzięcie Maryi itd.

4. Zmartwychwstanie Jezusa nie dokonuje się fizycznie, w ciele (tzn. nie ma żadnego pustego grobu), tylko Jezus zmartwychwstaje w umysłach apostołów, którzy nie mogąc wybaczyć sobie że go opuścili, doznają halucynacji

Co o tym sądzicie?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: KAAN » 08 lis 2018, 09:57

wesz pisze:Co o tym sądzicie?
Wyznanie wiary ateisty.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Luba » 08 lis 2018, 11:23

wesz pisze:Chciałbym podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami dotyczącymi wiary chrześcijańskiej. Oto kilka uwag:

1. Biblia nie jest natchnionym słowem bożym, ale owocem trwających ponad tysiąc lat przemyśleń umysłów ludzkich.

2. Ewangelie nie są wiernym przekazem z życia Jezusa, a interpretacją teologiczną każdego z autorów piszących dwa pokolenia po śmierci Jezusa (np. św. Jan pisze: wykonało się - jak gdyby Jezus przewidział swoją śmierć, bo znał jej konsekwencje zapisane przez św. Pawła)

3. Od dwóch tysięcy lat obserwujemy proces nadbudowywania teologicznego doktryny chrześcijańskiej: ubogi cieśla głosi Królestwo Niebieskie, po śmierci zaś jego uczniowie głoszą już wskrzeszenie go z martwych przez Boga, potem że to on własną mocą powstał z martwych; po 300 latach zrównuje się Jezusa ze Stworzycielem, następnie nazywa się jego matkę Bogarodzicą, w średniowieczu eucharystię uznaje się za prawdziwe ciało Chrystusa, w czasach nowożytnych ogłasza się niepokalane poczęcie i wniebowzięcie Maryi itd.

4. Zmartwychwstanie Jezusa nie dokonuje się fizycznie, w ciele (tzn. nie ma żadnego pustego grobu), tylko Jezus zmartwychwstaje w umysłach apostołów, którzy nie mogąc wybaczyć sobie że go opuścili, doznają halucynacji

Co o tym sądzicie?




Ad. 1.....Fakt, ktorego nie da sie obiektywnie podwazyc.

Ad. 2....Zgadzam sie, ze to interpretacje teologiczne zycia i torczosci wyjatkowego CZLOWIEKA

Ad. 3....No trudno o lepsze podsumowanie obserwowanego procesu rozwoju doktryny chrzescijanskiej :-D

Ad. 4....Nie do konca sie zgadzam...bo choc z tym pustym grobem to bujda, to jednak nie sadze, aby apostolowie doznawali halucynacji (tak jak pseudoapostol z Tarsu)

Ja uwazam, ze czlowiek jest istota rowniez duchowa, ale do ozywienia martwego ludzkiego ducha potrzebne jest zaistnienie szczegolnych warunkow i okolicznosci.

Takie warunki zaistnialy kiedys w rzeczywistosci .

Biblia zawiera pewien zarys tych wydarzen ( opis stwarzania, dzialalnosc wyjatkowego CZLOWIEKA) i mimo,ze jest taka niby retro ,to przeciez dzieki niej latwiej nam orientowac sie w nieskonczonosci Boga, ktorej- bedac ograniczeni Prawem- nie potrafimy pojac.

Poza tym Biblia to - jakby na nia nie spojrzec- historia czlowieka i jego bezradnosci w rzeczywistosci ograniczonej prawem, w ktorej wlasciwie nie ma miejsca dla wolnego Ducha Prawdy.

Czy ateisci maja w ogole jakies rozterki duchowe...?

Czasami mam wrazenie, ze utozsamiaja sie tylko ze ssakami czlekopodobnymi.

Ale w takim razie skad bierze sie swiadomosc istnienia i zdolnosc przezywania milosci i piekna ?


Temat studnia.... :) jednak wciaz aktualny i wymyka sie spod kontroli czlowieka ograniczonego cialem i prawem, wkraczajac w niczym nie ograniczona rzeczywistosc duchowa.

Warto znac Biblie i poruszona w niej problematyke, dotyczaca czlowieka :)


Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Torcik » 08 lis 2018, 11:28

4. Zmartwychwstanie Jezusa nie dokonuje się fizycznie, w ciele (tzn. nie ma żadnego pustego grobu), tylko Jezus zmartwychwstaje w umysłach apostołów, którzy nie mogąc wybaczyć sobie że go opuścili, doznają halucynacji

Różne teorie już słyszałam, ale ta mnie powaliła ze śmiechu. Chyba, że...marsjanie jakąś biologiczno-chemiczną bronią potraktowali tereny, gdzie wówczas żył, umarł i zmartwychwstał Pan Jezus, która spowodowała trwałe i wręcz długotrwałe skutki u apostołów, a także u wszystkich, którzy w ich głoszenie uwierzyli (ta zaraza trwa do dziś i wierzący mają halucynacje). Mogę tak dłużej to sf ciągnąć, ale zdaje mi się, że nie mamy tu działu twórczości literackiej...może szkoda ;-)
Rozbrajające teorie, szok :roll:

Luba
Ad. 1.....Fakt, ktorego nie da sie obiektywnie podwazyc.
A kto miał pisać, jak nie ludzie? Pewnie jestem zacofana, ale nie słyszałam o piszacych jaskółkach, komarach czy wiewiórkach... Umknęło ci tylko, że pisali ludzie z Bożego natchnienia. Ot, taki drobiazg. ;-)
Warto znac Biblie i poruszona w niej problematyke, dotyczaca czlowieka

Biblia jest po to dana, abyśmy poznali Boga i Jego przekazy.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Luba » 08 lis 2018, 11:40

Torcik pisze: Umknęło ci tylko, że pisali ludzie z Bożego natchnienia. Ot, taki drobiazg. ;-)



Torciku, czym jest to "Boze natchnienie" wg twojej definicji ?


wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: wesz » 08 lis 2018, 11:52

Torcik pisze:
4. Zmartwychwstanie Jezusa nie dokonuje się fizycznie, w ciele (tzn. nie ma żadnego pustego grobu), tylko Jezus zmartwychwstaje w umysłach apostołów, którzy nie mogąc wybaczyć sobie że go opuścili, doznają halucynacji

Różne teorie już słyszałam, ale ta mnie powaliła ze śmiechu. Chyba, że...marsjanie jakąś biologiczno-chemiczną bronią potraktowali tereny, gdzie wówczas żył, umarł i zmartwychwstał Pan Jezus, która spowodowała trwałe i wręcz długotrwałe skutki u apostołów, a także u wszystkich, którzy w ich głoszenie uwierzyli (ta zaraza trwa do dziś i wierzący mają halucynacje). Mogę tak dłużej to sf ciągnąć, ale zdaje mi się, że nie mamy tu działu twórczości literackiej...może szkoda ;-)
Rozbrajające teorie, szok :roll:


Być może są rozbrajające, ale pochodzą z badań naukowych takich jak psychoanaliza i historia chrześcijaństwa


wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: wesz » 08 lis 2018, 12:00

Luba pisze:
Czy ateisci maja w ogole jakies rozterki duchowe...?

Czasami mam wrazenie, ze utozsamiaja sie tylko ze ssakami czlekopodobnymi.

Ale w takim razie skad bierze sie swiadomosc istnienia i zdolnosc przezywania milosci i piekna ?



Ateiści, będąc przekonanymi że po śmierci nic nie ma, starają się wyzyskać z życia jak najwięcej. Perspektywa nicości po śmierci może być przygnębiająca, ale jest konsekwencją rzetelnych badań religioznawczych i nauk ścisłych.

Faktycznie, różnimy się znacznie od ssaków człekopodobnych, ale to nie znaczy że nie istnieją wiarygodne teorie tłumaczące wspólne pochodzenie ;)

Myślę że świadomość istnienia i zdolność przeżywania miłości i piękna to efekty uboczne silnego rozwoju kresomózgowia w trakcie antropogenezy. Różne teorie go tłumaczą, prof. Bielicki uważa że endomorfiny i konieczność buforowania organizmu po wytężonym biegu za zwierzyną przyczyniły się do silnego rozrostu kresomózgowia, a w konsekwencji do powstania wyższych zdolności poznawczych


Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Luba » 08 lis 2018, 12:08

Torcik pisze:Biblia jest po to dana, abyśmy poznali Boga i Jego przekazy.


Abysmy poznali Boga i Jego przekazy, zostal nam "dany" Syn Bozy, a nie Biblia :)

Biblia zawiera tylko szczatkowe opisy tego wydarzenia, pelne subiektywnych interpretacji teologicznych.

Caly ST konfrontuje nas tylko z Jahwe, nieznanym i obcym Synowi Bozemu.

Oprocz czterech Ewangelii w NT mamy przebojowa filozofie nawroconego Zyda, ktora ni przypial ni przylatal do tych czterech Ewangelii :)

Dobrze, ze jest w Biblii uchwycona Tora Boga.

Ale Boga i Jego przekazy poznajemy nie tylko z Biblii.

Balwochwalcze traktowanie Biblii bardzo utrudnia, a czasem wrecz uniemozliwia " poznanie Boga i Jego przekazow"


Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Luba » 08 lis 2018, 12:23

wesz pisze:
Myślę że świadomość istnienia i zdolność przeżywania miłości i piękna to efekty uboczne silnego rozwoju kresomózgowia w trakcie antropogenezy. Różne teorie go tłumaczą, prof. Bielicki uważa że endomorfiny i konieczność buforowania organizmu po wytężonym biegu za zwierzyną przyczyniły się do silnego rozrostu kresomózgowia, a w konsekwencji do powstania wyższych zdolności poznawczych


No w porzadku, panie wesz :-D

Teorie profesora robia rzeczywiscie wrazenie, ale czy prof. udziela przy okazji odpowiedzi na pytanie skad wzielo sie "kresomozgowie" i dlaczego "powstaja w nim wyzsze zdolnosci poznawcze"...?...i co dzieki tym zdolnosciom mielibysmy poznawac...?....i w ogole dlaczego te wszystkie cuda sie dzieja ?


Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Torcik » 08 lis 2018, 12:34

Luba pisze:
Torcik pisze: Umknęło ci tylko, że pisali ludzie z Bożego natchnienia. Ot, taki drobiazg. ;-)



Torciku, czym jest to "Boze natchnienie" wg twojej definicji ?

Mojej definicji? :eek: Ależ to nie ja jestem uprawniona do definiowania, ale ... przyjmuje się, że :"Natchnienie biblijne - bezpośredni, pozytywny i nadprzyrodzony wpływ Boga na umysł i wolę piszącego, dzięki czemu księga, która powstaje jest dziełem dwóch autorów: Boga i człowieka. Natchniona jest cała Biblia."
Pod tą definicją mogę się podpisać.
wesz pisze:
Torcik pisze:
4. Zmartwychwstanie Jezusa nie dokonuje się fizycznie, w ciele (tzn. nie ma żadnego pustego grobu), tylko Jezus zmartwychwstaje w umysłach apostołów, którzy nie mogąc wybaczyć sobie że go opuścili, doznają halucynacji

Różne teorie już słyszałam, ale ta mnie powaliła ze śmiechu. Chyba, że...marsjanie jakąś biologiczno-chemiczną bronią potraktowali tereny, gdzie wówczas żył, umarł i zmartwychwstał Pan Jezus, która spowodowała trwałe i wręcz długotrwałe skutki u apostołów, a także u wszystkich, którzy w ich głoszenie uwierzyli (ta zaraza trwa do dziś i wierzący mają halucynacje). Mogę tak dłużej to sf ciągnąć, ale zdaje mi się, że nie mamy tu działu twórczości literackiej...może szkoda ;-)
Rozbrajające teorie, szok :roll:


Być może są rozbrajające, ale pochodzą z badań naukowych takich jak psychoanaliza i historia chrześcijaństwa

Od kiedy psychoanaliza jest zaliczana do "badań naukowych"?
"badania naukowe, naukozn. działalność wyspecjalizowanych pracowników, instytucji i organizacji naukowych, prowadzona metodycznie, zgodnie z procedurami dochodzenia do twierdzeń, odkryć i wynalazków, ich weryfikacji i kontroli, przyjętymi w danej dyscyplinie i danej epoce historycznej (metodologia nauk); podstawowy składnik nauki w aspekcie dynamicznym, czynnościowym."
Stawia się tezę i na podstawie dowodów, np.materialnych, weryfikowalnych, porównawczych lub innych udowadnia się tezę. Psychoanaliza takich warunków nie spełnia. Historia chrześcijaństwa jest mi znana, także ta alternatywna, pozabiblijna i...jak pisałam, różne dziwy czytałam, ale to jest dla mnie nowość.
Luba pisze:
Torcik pisze:
Biblia jest po to dana, abyśmy poznali Boga i Jego przekazy.


Abysmy poznali Boga i Jego przekazy, zostal nam "dany" Syn Bozy, a nie Biblia :)

Biblia zawiera tylko szczatkowe opisy tego wydarzenia, pelne subiektywnych interpretacji teologicznych.

Caly ST konfrontuje nas tylko z Jahwe, nieznanym i obcym Synowi Bozemu.

Oprocz czterech Ewangelii w NT mamy przebojowa filozofie nawroconego Zyda, ktora ni przypial ni przylatal do tych czterech Ewangelii :)

Dobrze, ze jest w Biblii uchwycona Tora Boga.

Ale Boga i Jego przekazy poznajemy nie tylko z Biblii.

Balwochwalcze traktowanie Biblii bardzo utrudnia, a czasem wrecz uniemozliwia " poznanie Boga i Jego przekazow"


Nie traktuję Biblii w sposób bałwoichwalczy, chociaż wiem, że niektórzy tak mają.
Jednak gdyby nie spisane Słowo Boże na kartach Pisma św. kto wiedziałby o Synu Bożym? Zastanów się z kim walczysz, bo trochę zaczyna mi się taka retoryka nie podobać.
Jakie "szczątkowe opisy"? A gdzie masz bardziej szczegółowe opisy O Jezusie? W apokryfach z VIII wieku? Komu bardziej ufać? Bezpośrednim świadkom, czy twórcom-fantastom?
Już cię prosiłam w innym temacie, abyś konkretnie napisała o różnicach nauczania Pawła i Jezusa, a ty znowu tu "jedziesz po Pawle" ale żadnych merytorycznych przykładów nie masz.
Nadal nie wiem, co nazywasz Torą Boga. Sądzę, że dla mnie Tora oznacza coś innego niż dla ciebie. Dla mnie Tora jest weryfikowalna, twoja to jakiś bliżej niesprecyzowany wymysł.
Oczywiście, że Boże przekazy są znacznie szersze niż te, które zapisano w Biblii.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
wesz
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2018, 22:01
wyznanie: Ateista
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: wesz » 08 lis 2018, 12:36

Luba pisze:
Teorie profesora robia rzeczywiscie wrazenie, ale czy prof. udziela przy okazji odpowiedzi na pytanie skad wzielo sie "kresomozgowie" i dlaczego "powstaja w nim wyzsze zdolnosci poznawcze"...?...i co dzieki tym zdolnosciom mielibysmy poznawac...?....i w ogole dlaczego te wszystkie cuda sie dzieja ?


Profesorowie Bielicki i Fiałkowski stale w swej książce "Homo przypadkiem sapiens" powtarzają o przypadkowości i bezcelowości powstania mózgu Homo sapiens. Na razie kresomózgowie może jeszcze wydawać się cudem, ale powstają teorie próbujące rzucić światło na jego pochodzenie, abyśmy nie grzęźli w mrokach cudów


Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Luba » 08 lis 2018, 12:54

Torcik pisze: trochę zaczyna mi się taka retoryka nie podobać.


Torciku,ja wcale nie zabiegam o twoja przychylnosc dla mojej retoryki :-D
Twoja tez mi sie czasami nie podoba, ale to przeciez nic szczegolnego kiedy porusza sie ciezkie tematy.

Proponuje, abysmy koncentrowaly sie na temacie rozmowy.

I nie oczekuj ode mnie natychmiastowych odpowiedzi.

Nie jestesmy przeciez w przedszkolu.


Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: Luba » 08 lis 2018, 12:59

Torcik pisze:Nadal nie wiem, co nazywasz Torą Boga. Sądzę, że dla mnie Tora oznacza coś innego niż dla ciebie.


Pisalam o tym ale musialo umknac twojej uwadze.

Tora Boza to nauka, pouczenie, wskazowka...pochodzace od Boga.

A jak ty rozumiesz to pojecie ?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: KAAN » 08 lis 2018, 13:15

wesz pisze:Ateiści, będąc przekonanymi że po śmierci nic nie ma, starają się wyzyskać z życia jak najwięcej. Perspektywa nicości po śmierci może być przygnębiająca, ale jest konsekwencją rzetelnych badań religioznawczych i nauk ścisłych.
Świat duchowy nie poddaje się badaniom naukowym, religioznawcy nie znają się na wierze chrześcijańskiej. Obie dziedziny wiedzy tego świata nie przystają do tematu, to tak jakbyś wbijał termometrem gwoździa w beton; porażka gwarantowana.

Po twojej śmierci nie będzie nicości, będziesz osądzony i zostaniesz wrzucony do piekła skąd nie wyjdziesz nigdy. To bardziej przygnębiająca perspektywa niż nicość. Jest wyjście dla ciebie - nawrócenie i wiara.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rozważania

Postautor: KAAN » 08 lis 2018, 13:16

wesz pisze:Profesorowie Bielicki i Fiałkowski stale w swej książce "Homo przypadkiem sapiens" powtarzają o przypadkowości i bezcelowości powstania mózgu Homo sapiens.
Chyba rzeczywiście ich mózgi powstały przypadkowo i bez sensu. Wierzący naukowcy podziwiają niezwykły Boży projekt mózgu i każdej innej części ciała ludzkiego i nie tylko.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości