"przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 12 kwie 2018, 13:35

Sanjuanito pisze:Pismo Święte zawiera w sobie rzeczy, które są jawną redakcją innych tekstów - jak ogłoszenie babilońskiego króla. Nie powstało ono jako dekret Boga, tylko jako dekret króla, który został zapisany w naszym Świętym tekście.

Biblia jako dyktando Boga jest nie do obronienia, a oprócz tego jest zupełnie nie potrzebne. Ludziom myli się Pismo Święte z Chrystusem, który jest prawdziwym Słowem Bożym.

Według mnie jest to po prostu brak wiedzy. Co ciekawe w tym przypadku to nie wiedza nadyma człowieka, tylko właśnie jej brak.
Mam wrażenie, że mylisz słowa napisane lub wypowiedziane w Biblii przez pogan, albo nawet szatana, z przekazem pozabiblijnym. Przekaz pozabiblijny nie jest święty ponieważ nie jest wkomponowany w przekaz Słowa Bożego przez samego Boga. Biblia zawiera teksty nie wypowiedziane przez Boga ale składają się na przekaz Boży. To subtelna różnica, którą powinieneś zrozumieć. Podam przykład:

Księga Ezdrasza 7:11 A to jest odpis listu, który król Artakserkses dał Ezdraszowi, kapłanowi, uczonemu, biegłemu w treści przykazań Pana i jego ustaw, jakie nadał Izraelowi:
12 Artakserkses, król królów, przesyła Ezdraszowi, kapłanowi, uczonemu w zakonie Boga niebios, pozdrowienie! Postanowienie:
13 Wydaję zarządzenie, którego mocą każdy, kto w moim królestwie jest z ludu izraelskiego, z jego kapłanów i Lewitów, i pragnie pójść z tobą do Jeruzalemu, niech idzie,...


Tekst ten zawiera zarządzenie Artakserksesa o repatriacji Izraela. Czy to jest czerpanie z pozabiblijnych źródeł? To coś całkowicie przeciwnego! To Bóg sprawił ze Artakserkses a przed nim Cyrus Wielki rządzili tak, aby po 70 latach Juda i połowa plemienia Beniamina wrócili do Jeruzalemu i odbudowali go. Artakserkses wydał jeszcze co najmniej cztery dekrety dotyczące Izraela i Jeruzalemu i zostały one wpisane w proroctwo Biblii a w szczególności w proroctwo siedemdziesięciu tygodni Daniela wyznaczających dokładną datę ukrzyżowania Pana Jezusa. Czy Biblia czerpała z piśmiennictwa pogańskiego króla? Nie! To Bóg pisał Biblię ręką poganina.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 12 kwie 2018, 13:39

Czy Bóg pisał jego ręką, czy raczej go inspirował?

W zasadzie zgadzam się z Tobą. W ten sposób rozumiem inne teksty, które "znalazły się" w Piśmie, chociaż są starsze od Pisma. Nie rozumiem tylko, dlaczego niesiesz ze sobą taki bojowniczy klimat.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 12 kwie 2018, 13:40

Sanjuanito pisze:Czy słyszałeś kiedyś o procesie kształtowania się kanonu Pisma Świętego? Brakuje Ci wiedzy na temat historii Kościoła. Jeżeli Cię to interesuję, mogę poszukać i przekazać Ci trochę wiarygodnych pozycji.

Zarówno język jak i kultura są zjawiskami dynamicznymi. Czy wiesz kiedy i w jaki sposób ukształtowała się wspomniana przez Ciebie kultura środowisk ewangelicznych?
Brakuje ci rzetelnej wiedzy o Biblii, należysz do nurtu tradycjonalistów, którzy myślą ze kanon Biblii został ukształtowany przez kulturę i ludzi. Ja znam historię Kościoła i wiem co nawyprawiali różni wynalazcy chrześcijańskiej religii. Musisz sięgnąć do korzeni wiary i wyrzucić akademicką wiedzę na śmietnik. Mam wrażenie ze ukończyłeś jakiś uniwersytet chrześcijański, a niestety na uniwersytetach króluje liberalna teologia fałszująca prawdę Słowa Bożego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 12 kwie 2018, 13:47

Chętnie z Tobą o tym porozmawiam. Cieszę się, że znasz historię Kościoła, to na pewno pomoże. Faktycznie spotkałem się z liberalną teologią i zauważyłem, że bardzo porządnie się z nią rozbiegam. Nie na każdym uniwersytecie panuje liberalna teologia - wiem o tym na pewno.

Ponad to uważam, że nie ma co się chlubić jeśli się skończyło jakiś uniwersytet (ja nie skończyłem). Ale tym bardziej nie ma co się chlubić, jeśli się żadnego nie skończyło.

Czy to znaczy, że nie akceptujesz pierwszych Soborów? Nie jesteś chrześcijaninem? Muszę wyrzucić akademicką wiedzę na śmietnik? Paweł Apostoł stosował swoją wiedzę, chociaż uznawał ją za nic wobec poznania Chrystusa. Ja raczej pójdę za tym co mówił Paweł Apostoł, niż za tym co mówisz Ty, ponieważ Twoje tezy (że kanon Biblii nie został ukształtowany, tylko najwyraźniej spadł z nieba) są nie do obronienia.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 12 kwie 2018, 13:49

Są szkoły teologiczne, które lekceważą Pismo Święte i interpretują je zgodnie z tym jak jest im wygodnie, odpowiedzią na złą teologię nie jest brak teologii, tylko dobra i zasadna teologia.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: KAAN » 12 kwie 2018, 13:58

Sanjuanito pisze:Czy Bóg pisał jego ręką, czy raczej go inspirował?
Próbujesz dociekać coś czego nie da się zrozumieć. Bóg kształtował swoje Słowo w przedziwny sposób, niemożliwy do zrozumienia. Kiedy Mojżesz cytuje słowa szatana, to kto był ich świadkiem? Czy Adam spisał swoją rozmowę z wężem? Może tak, może nie, nie wiemy, ale teoretycznie Noe mógł cały przekaz przedpotopowy przechować na arce. A moze Pan Bóg wszystko Mojżeszowi "podyktował" do serca w czasie pisania? A moze mówił do niego twarzą w twarz jak mówi świadectwo tekstu mojżeszowego?
Jesteś w stanie to przyjąć czy wolisz przyjąć wymysły ateistycznych, albo pogańskich historyków, którzy chcąc zdyskredytować Biblię piszą o niej jako o zbiorze pogańskich mitów. Bóg działa w sposób cudowny i nie musiał czerpać z kultur.
Sanjuanito pisze:W zasadzie zgadzam się z Tobą. W ten sposób rozumiem inne teksty, które "znalazły się" w Piśmie, chociaż są starsze od Pisma.
Nie są starsze, Biblia jest najstarszym przekazem, jej początki są w początku stworzenia.
Nie rozumiem tylko, dlaczego niesiesz ze sobą taki bojowniczy klimat.
Moje stąnowisko odczytujesz jako bojowniczy klimat, bo kultura w jakiej się wychowałeś nie znosi sprzeciwu, ta kultura (postmodernizm) zniszczyła autorytety i wprowadził straszliwy zamęt w postaci relatywizmu różnego rodzaju. Przeciwne stanowisko niż rozmówcy odczytywane jest jako agresja; powinienem się się poddać autorytetowi "naukowemu", bo naukowiec wie lepiej a nie jakiś tam nawiedzony zbawiony z wiary człowiek. Prawda została zrelatywizowana do poziomu jednostki; to co dla ciebie jest prawdą jest tak samo prawdziwe jak dla mnie i istnieją dwie prawdy funkcjonujące niezależnie. Jeśli ja teraz powiem że to nie jest logiczne i nie uznam twojej "prawdy" to jestem nazwany agresorem, sekciarzem, ciemnogrodem, a na pewno jestem zbyt mało wykształcony bo nie rozumiem tak oczywistych dla ciebie prawd. Nie chcę powiedziec że ty jakoś mnie nazwałes tymi wszystkimi epitetami i wszystko co piszę dotyczy bezpośrednio ciebie, chciałem ci tylko przekazać w jak najbardziej skondensowany sposób i sugestywnie jak funkcjonuje ten świat.

Myślę ze przybliżyłem ci moje pojmowanie sprawy i ufam że spowoduje to że będziemy mogli szczerze i konstruktywnie ze sobą rozmawiać :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 12 kwie 2018, 14:20

Myślę, że tak, że to co napisałeś poszerzyło moje rozumienie.

Wiem, zrozumienie natchnienia Pisma jest na tyle trudne, że ostatecznie prawdę na ten temat poznamy dopiero w przyszłym świecie. Mimo to staram się, ile mi się uda, bo to dla mnie ważne. Może nie zrozumiem wszystkiego, ale może chociaż trochę.

Chyba rozumiem co masz na myśli, kiedy mówisz, że Biblia jest starsza - czy chodzi Ci o to, że czy w formie skończonej, czy jako mądrość i dobra duchowość jest źródłem, z którego dopiero mogli czerpać ludzie jak np. wspomniany Artakserkses? Według mnie to jest miejsce dla Chrystusa, a nie Pisma Świętego. Do tego, że Pismo było tworzone w momencie, kiedy było tworzone przekonują mnie indywidualne style poszczególnych autorów. Nie wiem jak to wygląda w ST, ale nowotestamentowa greka jest bardzo zróżnicowana. Można nawet powiedzieć, że co do stylu pisania jeden autor pisze świetnie, a inny dużo gorzej - co oczywiście nie wpływa na jakość przekazu, pokazuje tylko, że człowiek miał w pisaniu swój udział i nadał tekstowi własny charakter.

Rozum, mimo tego, że nie jest ostatnim narzędziem, które używam w poruszaniu się po świecie jest pierwszym. Wpierw sprawdzam co mi powie logika, nauka, rozsądek, a potem decyduję na podstawie innych rzeczy. Nie jestem postmodernistą, chociaż znam ich i do pewnego momentu szanuję to co mają do powiedzenia. Postmoderniści zauważyli, że nawet rozum może nam kłamać, co w porównaniu do modernistów uważam za spory rozwój. Wierzę w Boga, który istnieje i to, że możemy Go poznać, dzięki temu, że On się nam objawił i objawia.

Jesteś dla mnie trochę zagadką, ponieważ z jednej strony mówisz coś takiego jak
" Kiedy Mojżesz cytuje słowa szatana, to kto był ich świadkiem? Czy Adam spisał swoją rozmowę z wężem? Może tak, może nie, nie wiemy, ale teoretycznie Noe mógł cały przekaz przedpotopowy przechować na arce. A moze Pan Bóg wszystko Mojżeszowi "podyktował" do serca w czasie pisania? A moze mówił do niego twarzą w twarz jak mówi świadectwo tekstu mojżeszowego?"

a z drugiej strony:

"Nie są starsze, Biblia jest najstarszym przekazem, jej początki są w początku stworzenia."

Pan Bóg nie musiał, ale jak przekonuje mnie Pismo korzystał z naszych ludzkich kultur. Co ja poradzę, że ludzie, którzy zakładają, że Boga nie ma, mówią, że Bóg nie stoi za Pismem Świętym? Ja tam jestem przekonany, że stoi.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: kontousunięte1 » 12 kwie 2018, 15:01

Szukając materiałów, o których wcześniej rozmawialiśmy, trafiłam na inny dokumentalny film.
https://www.youtube.com/watch?v=3p05pyt0ulE
Ciekawe, ciekawe.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: kontousunięte1 » 12 kwie 2018, 15:08

Oliwka, w tym powyższym materiale od 18 minuty - Je-szu-a. Wiem, że używasz właśnie takiej formy imienia Jezus. Posłuchaj.


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: dziunio » 12 kwie 2018, 15:16

kontousunięte1 pisze:Trzeba sobie chyba uświadomić, że chrześcijaństwo to nie jest pierwsza religia monoteistyczna.
Całe fragmenty Pśw. są żywcem ściągnięte z Sumeru, Egiptu, a nawet świętych ksiąg religii Wschodu.
I nie chodzi o jakieś fragmenty mitów, ale o zwykły plagiat.
Pytam więc, skoro różnica w datach jest ogromna (rzędu co najmniej około 2 tys.lat) to kto dostał to nieomylne słowo od Ducha św.? Biblia jest MŁODSZA, więc chyba jasne jest kto od kogo ściągał.

Chrześcijaństwo to za stare nie jest jeśli jednak sięgniesz do jego korzeni i nazwiesz to np Jahwizem,to Twój umysł który napewno czytał Księgę Genezis powinien domyślić się,że jednak pierwszym monoteistami był Adam z Ewą,a nie jacyś zwyrodnialcy z Sumeru,Egiptu czy smokizm od Chińczyków.Te rewelacje egipskie są warte tyle co rewelacje zawarte w innych filmach ateizujących jak zeit geist,treść księgi urantii itd.
Wielu ateistu gnostyków zarzuca nawet Pan Jezusowi plagat modlitwy Ojcze nasz jednak cała modlitwa swoje korzenie znajduje
w Starym Testamencie i z stamtąd czerpał Jezus,a nie z jakiś zafajdanych hieroglików tłumaczonych na własną bezbożną modle.
Skoro ściągali ciekawe dlaczego przekaz Biblijny nie mówi np o piramidalnej arce Noego,a nawet ten przekaz ma wiele wariantów..
Dziunio i kontousunięte1 słuchają tego samego nauczyciela,kontousunięte1 napisze pierwsza,Dziunek napisze dopiero po niej,a napisali podobnie
czy to oznacza,że Dziunek ściągał od Wuki?Do tego Dziunkowi mogła pierwsza treść się zetrzeć czy coś
i musiał wrócić do nauczyciela po dokładne info jeszcze raz,a kontousunięte1 napisała niechlujnie i dodała sporo od siebie.


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: kontousunięte1 » 12 kwie 2018, 15:26

https://www.youtube.com/watch?v=eceAc7pmS-U
Sanjuanito - chyba ten link mówi o temacie. Nie jestem pewna, ale już muszę wyjść i nie mam czasu dalej szukać. Jeśli odsłuchasz i stwierdzisz, że to nie to, będę jutro szukać dalej. Nawet nie jestem pewna, że to w tej serii filmów jest.
Daj znać, proszę.


Awatar użytkownika
Sanjuanito
Posty: 102
Rejestracja: 09 kwie 2018, 15:56
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Kocham Boga i kocham ludzi.
Pan Bóg mnie kocha, ludzie różnie.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Sanjuanito » 12 kwie 2018, 15:35

Oj kontousunięte1, strasznie się tego słucha. Kolega na tym filmie mówi brzmi jak terrorysta-porywacz, a przejmująca muzyka dorzyna cały przekaz. Nie jestem w stanie tego przerobić.

Z tego co mówił na początku, to widać, że miesza trochę faktów z własną interpretacją faktów. Może wspomina o tym, co jest dla nas ciekawe, ale ja tego nie znalazłem - nie dałem rady.


Najlepiej chwalimy Boga wtedy, gdy odzwierciedlamy Go najdokładniej.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: kontousunięte1 » 12 kwie 2018, 16:35

Sanjuanito pisze:Oj kontousunięte1, strasznie się tego słucha. Kolega na tym filmie mówi brzmi jak terrorysta-porywacz, a przejmująca muzyka dorzyna cały przekaz. Nie jestem w stanie tego przerobić.

Z tego co mówił na początku, to widać, że miesza trochę faktów z własną interpretacją faktów. Może wspomina o tym, co jest dla nas ciekawe, ale ja tego nie znalazłem - nie dałem rady.

Wiem, że ciężko przez to przebrnąć. Ja trafiłam jakiś czas temu na tego lektora, kiedy szukałam o Słowianach (interesuje mnie archeologia słowiańska itp.), no i tak po nitce do kłębka. Nieco się osłuchałam przy tych tematach Słowian i ni stąd ni zowąd "przeniosło" mnie do Egiptu i w inne rejony tematyczne (które tez mnie ciekawią - Biblia, dawne kultury, chrześcijaństwo). Nawet gdzieś pod jakimś filmikiem mu napisałam uwagę o tej muzyce i lektorze, ale nie zareagował.
Wiem, że wiele miesza (w temacie Słowian tez pojechał ;-) ), ale nad niektórymi sprawami warto się zastanowić, tym bardziej, że od dawna w różnych źródłach przewija się ta wiedza. Głównie mam na myśli książki.
Ciesze się, że nie wiem, jak brzmi terrorysta-porywacz :-( i niech tak zostanie.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: Oliwka » 12 kwie 2018, 16:40

Własnie dlatego SŁOWO NIE MA DO WAS DOSTEPU macie kanony macie metody macie studia biblijne ale w tym nie ma Ducha Mesjasza.
Macie wiarygodne pozycje itp ale nie macie Objawienia a przeciez napisano ze Objawił TAJEMNICE świetym swoim ,apostołom i prorokom.

Kim jestes moze świety ,moze apostoł moze prorok ?
Prosiłes o potwierdzenie ?


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: "przekazy" sumeryjskie kontra Biblia

Postautor: kontousunięte1 » 12 kwie 2018, 16:47

O co ci chodzi w powyższym wpisie i do kogo to piszesz, Oliwka?
Kim są ci "wy"?



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości