Kobiety w Biblii

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Adalbertus » 03 maja 2018, 17:57

Suzuja pisze:https://m.youtube.com/watch?v=-S0Z8bARn_Y

Polski Biblista(Prof. Piotr Briks)


Profesor nie jest dowodem.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Suzuja » 03 maja 2018, 20:36

No tak. Gość który spędził wiele lat studjując Biblię nie wie co mówi. Weź się człowiek ogarnij


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Adalbertus » 03 maja 2018, 21:01

Suzuja pisze:No tak. Gość który spędził wiele lat studjując Biblię nie wie co mówi. Weź się człowiek ogarnij


Żaden argument. Znam wielu, którzy całe życie studiowali Biblię i doszli do innych wniosków.

Pan profesor w podanym przez Ciebie wykładzie nie odnosi się do daty powstania 1. Mojżeszowej. Wypowiada się tylko na temat jednego fragmentu, podając jakąś hipotezę na jego powstanie. Nie przedstawia, żadnych dowodów popierających tą hipotezę.

Pan profesor do swoich poglądów podchodzi z odpowiednim dystansem, o którym możesz usłyszeć w konkluzji. https://youtu.be/-S0Z8bARn_Y?t=3333

Mam nadzieję, że profesor, mówiąc o "przodkach siedzących za dwa tysiące lat na podobnym wykładzie" po prostu się przejęzyczył.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: artur403 » 03 maja 2018, 21:52

A wiecie, że dzisiaj kobiety są często nauczycielkami?
I jak to się ma do Biblii??


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Suzuja » 03 maja 2018, 22:16

Adalbertus pisze:
Suzuja pisze:No tak. Gość który spędził wiele lat studjując Biblię nie wie co mówi. Weź się człowiek ogarnij


Żaden argument. Znam wielu, którzy całe życie studiowali Biblię i doszli do innych wniosków.

Pan profesor w podanym przez Ciebie wykładzie nie odnosi się do daty powstania 1. Mojżeszowej. Wypowiada się tylko na temat jednego fragmentu, podając jakąś hipotezę na jego powstanie. Nie przedstawia, żadnych dowodów popierających tą hipotezę.

Pan profesor do swoich poglądów podchodzi z odpowiednim dystansem, o którym możesz usłyszeć w konkluzji. https://youtu.be/-S0Z8bARn_Y?t=3333

Mam nadzieję, że profesor, mówiąc o "przodkach siedzących za dwa tysiące lat na podobnym wykładzie" po prostu się przejęzyczył.


Opowiada o początkach księgi rodzaju(stworzeniu świata). Ergo, jezeli księgi ktore są poźniejsze chronologicznie powstaly wczesniej w histori niz poczatek ksiegi rodzaju to znaczy iż całą księga Rodzaju, jest wymysłem...

Btw, jeżeli pracę naukowe to hipotezy to naprawdę nie mamy o czym rozmawiać. Protestanci jak wiadomo nie uznają nauki, bo przecież fideizm jest miły Bogu


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Adalbertus » 03 maja 2018, 22:35

Posłuchaj wykładu i późniejszej konkluzji.

Profesor słusznie zauważa, że jego zdanie nie musi być ostateczne i może ulec zmianie, bo taka jest cecha nauki.

Profesor nie wskazał żadnego dowodu na poparcie swych tez. Nie pochwalił się żadnym manuskryptem, bądź tabliczką glinianą zawierającą 1. Księgę Mojżeszową z datą jego powstania. Nie znalazł żadnej przedmowy autora, w której zawarty byłby rok jej wydania.

Dzisiaj mówią tak, a jutro inaczej. Nic na pewno.

Protestanci jak wiadomo nie uznają nauki, bo przecież fideizm jest miły Bogu


Powalający i bardzo merytoryczny argument.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2018, 22:38 przez Adalbertus, łącznie zmieniany 1 raz.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Kitka » 03 maja 2018, 22:35

Adalbertus, Suzuja - idźcie sobie rozmawiać o Genesis do innego wątku.
Tu o kobietach rozmawiamy


artur403 pisze:A wiecie, że dzisiaj kobiety są często nauczycielkami?
I jak to się ma do Biblii??
Ano tak, że np. Tymoteusza uczyła od niemowlęctwa jego mama

Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. 2 Tm 3,14-15

A czym skorupka za młodu nasiąknie...


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: dziunio » 03 maja 2018, 22:52

Żadna nowość. Kobiety i dzieci mogą.

Tyt:2 Podobnie starsze kobiety winny być w zewnętrznym ułożeniu jak najskromniejsze, winny unikać plotek i oszczerstw, nie upijać się winem, a uczyć innych dobrego. 4 Niech pouczają młode kobiety, jak mają kochać mężów, dzieci, 5 jak mają być rozumne, czyste, gospodarne, dobre, poddane swym mężom - aby nie bluźniono słowu Bożemu.


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Kitka » 03 maja 2018, 22:57

dziunio pisze:Żadna nowość. Kobiety i dzieci mogą.
Tzn. na uczelniach już nie mogą? Na uniwersytetach trzeciego wieku? W firmie na szkoleniach?


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: dziunio » 03 maja 2018, 22:58

W Tekście chodzi o wykładanie doktryn :) chyba nie muszę tłumaczyć jakich?


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Kitka » 07 maja 2018, 16:33

dziunio pisze:Żadna nowość. Kobiety i dzieci mogą.
Ale tu kładziesz podwaliny pod wiarę u małego człowieka.
To poważna sprawa
Zahacza o doktryny, no nie?

A jak tak kobieta kobietę źle nauczy? A jak być może i doktryn nauczy?

dziunio pisze:W Tekście chodzi o wykładanie doktryn :) chyba nie muszę tłumaczyć jakich?
A gdzie w tekście?


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: dziunio » 07 maja 2018, 17:39

Możesz nauczać dzieci od Biblii po taniec samby,nie negowałem tego.Sprawdź znaczenie użytego tam słowa.Jeśli chcesz mogę pomóc.


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Kitka » 07 maja 2018, 18:12

dziunio pisze:Możesz nauczać dzieci od Biblii po taniec samby,nie negowałem tego.Sprawdź znaczenie użytego tam słowa.Jeśli chcesz mogę pomóc.
Pomagaj, dzielny rycerzu ;)


Awatar użytkownika
dziunio
Posty: 536
Rejestracja: 07 sie 2017, 13:53
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Deus lo vult...
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: dziunio » 07 maja 2018, 18:30

W I Tym. 2:11-14 masz:didaskó od didache czyli doktryna(Biblijna),a nie tańcowa,szachowa czy jakaś inna.
Bibliehub podaj:In the NT, 1321 /didáskō ("teach") nearly always refers to teaching the Scriptures (the written Word of God).
W NT,1321 didaśko("uczyć)" prawie zawsze odnosi się do nauczania Pism(spisanego Słowa Bożego) http://biblehub.com/greek/1321.htm
sama możesz sprawdzić..


Doskonałe są Pańskie pouczenia, bo ludziom pokrzepienie dają; wiecznotrwałe jest Pańskie prawo, bo mądrymi czyni wszystkich, co są prostego serca. (9) Nakazy Pańskie są słuszne i radują serce, wyraźna jest wola Pana i wzrok ludzki oświeca(Psalm 19:8-9)
Bo przykazanie jest niczym pochodnia, a pouczenia – światłem,
rady zaś i napomnienia – drogowskazem życia(Prz 6:23)

https://youtu.be/jMcrf1OuKDQ
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kobiety w Biblii

Postautor: Kitka » 08 maja 2018, 15:58

ok, poszperałam
Za Wielkim Słownikiem grecko-Polskim Nowego Testamentu:
didache - to nauczanie, nauka (nie doktryna Biblijna) - np. n.faryzeuszy, n.Jezusa, n.apostołów, obca n.,n.Balaama, n.nikolaitów, n. ogólnie jako czynność
didasko - uczyć, nauczać (ogólnie jako czynność, uczyć kogoś/czegoś)
Nie ma wprost powiązania tych słów z nauczaniem biblijnym/doktrynalnym, że chodzi o naukę Pism (spisanego Słowa Bożego - swoją drogą wtedy nie było spisanego NT, tylko ST, a doktryny to tworzy się na bazie Słowa Bożego)



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości