Czy Leon Snyder będzie ostatnim opiekunem ŚRME (LHMM)

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Jan.Epif
Posty: 9
Rejestracja: 25 wrz 2015, 07:19
wyznanie: Restoracjonizm
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy Leon Snyder będzie ostatnim opiekunem ŚRME (LHMM)

Postautor: Jan.Epif » 19 paź 2017, 20:52

Od ponad 20 lat liczba członków Świeckiego Ruchu Misyjnego "Epifania" ciągle spada, likwidowane są kolejne zbory, jest coraz mniej starszych i diakonów. Likwidowane są kolejne edycje epifanicznych czasopism. Dla przykładu w Polsce liczba epifanistów w roku 1972 zbliżała się do 2500 i stale rosła. Od tego czasu nastąpił stały spadek liczby członków. Obecnie liczba epifanistów (łącznie z grupą Adama Urbana) to już niewiele więcej niż połowa tej liczby. W roku 2016 było to 1338 osób. Liczba zborów epifanicznych w roku 2016 to 64 gdy jeszcze nie tak dawno było to 81. Znikają kolejne edycje "Teraźniejszej Prawdy" (grecka, duńska, ukraińska, litewska, portugalska). Edycja niemiecka miała dwuletnią przerwę. Konwencje epifaniczne są odwoływane np. we Francji, Anglii czy Nigerii. A zmniejszająca się liczba członków ruchu nie przekracza już 4 tysięcy.

Do tego dochodzą podziały w ruchu. W Stanach Zjednoczonych działa grupa „Epiphany Bible Students Association” założona przez nieżyjącego już specjalnego pomocnika Johnsona - Johna Hoefle, oraz grupa powstała całkiem niedawno zarzucająca kierownictwu ruchu przemianę LHMM w „Bible Standard Ministries”. W Polsce grupa Adama Urbana też już postanowiła się oddzielić od kierownictwa epifanicznego Domu Biblijnego z Chester Spring.

Dziś epifaniści to kilkanaście zborów liczących od kilku do kilkudziesięciu osób w USA, mniej niż 200 osób we Francji, nieco więcej w Anglii, niewielka grupa w Niemczech, kilka zborów na Ukrainie, kilkaset osób w Indiach, trudne do określenia grupy w Nigerii i Kenii, małe grona na Karaibach, ostatki w Brazylii i ponad 1330 w Polsce. Jednocześnie opiekun ruchu Leon J. Snyder ma już 80 lat i nie wyznaczył następcy. W kontekście podziałów, starzenia się społeczności, nieprzystającej do współczesności dotryny i kłopotów wewnętrznych zachodzi więc pytanie: czy Leon Snyder to ostatni opiekun ŚRME (LHMM)?


Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości