Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Ix12 » 09 lut 2018, 13:23

poselstwo pisze:Aby Was pogodzić, to proponuję zmienić sposób myślenia na biblijny i przyjąć chrystocentryczny monoteizm. :D

https://goszen.pl/media/transfer/img/kim_jest_bog_2.jpg


Jezus zaprzecza że jest Bogiem..Marka 10:18..Prawdziwy chrześcijanin dąży do prawdy, reszta wierzy w co chce..


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
poselstwo
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:12
wyznanie: Inne nie-protestanckie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: poselstwo » 09 lut 2018, 13:26

Czy wiesz, że już pierwsi chrześcijanie śpiewali hymny do Chrystusa jako Boga? Oni zapewne też wierzyli w to, co chcieli :D

p.s. dodany przeze mnie diagram objaśnia jasno werset, którym się podpierasz.


W.M. Branham

Osoby chcące iść za Poselstwem i szukające Wspólnoty zachęcamy do kontaktu (okolice Trójmiasta) poselstwo.branham@gmail.com
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: KAAN » 09 lut 2018, 13:43

Ix12 pisze:KAAN nie ośmieszaj, się to że opowiadasz głupoty udowodniłem wiele razy na podstawie biblii. Udowodniłem że piszesz w opozycji do Jezusa..
Nie ośmieszaj się, piszę w opozycji do Brooklynu i ciebie, ty nie jesteś Jezusem, ani żaden z oszustów którzy sfałszowali Słowo Boże.
Nie odniosłeś się do wielu wersetów które zaprzeczają Twoim teoriom. Jezus zaprzecza że jest bogiem - Marka 10:18..
Nie zaprzecza fantazjujesz.
Jezus w niebie ma swojego Boga..Jezus jest nie Bogiem tylko POŚREDNIKIEM..
Jezus w niebie jest Bogiem. Pośrednikiem jest przymierza, które zostało zawarte, to sprawa dokonana.
Co do stwarzania z Rodzaju, to kilkadziesiąt wersetów w biblii potwierdza że Stwórca stwarzał wszystko SAM..Jak chcesz to je znajdziesz.
Oczywiście że sam, Bóg jest jedynie Stworzycielem, dlatego Pan Jezus jest Bogiem bo jest Stwórcą:

Hbr 1:8 Lecz do Syna: Tron twój, o boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.
9 Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.
10 Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;

Nie stajesz do debaty bo jesteś cienki jak siki. Odrzucasz mnóstwo wersetów bo obalają Twoje wierzenia. Taka jest prawda..
Nie będę się handryczył z niewierzącymi, żeby imię Pańskie nie było szargane. Taka jest prawda, ze żyjesz w kłamstwie Strażnicy, oszuści z drugiej strony oceanu oszukali miliony ludzi na całym świecie i za swoje zbrodnie duchowe z całą pewnością odpowiedzą przed Bozym majestatem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Ix12 » 09 lut 2018, 14:03

poselstwo pisze:Czy wiesz, że już pierwsi chrześcijanie śpiewali hymny do Chrystusa jako Boga? Oni zapewne też wierzyli w to, co chcieli :D

p.s. dodany przeze mnie diagram objaśnia jasno werset, którym się podpierasz.


Jacy chrześcijanie? Kiedy śpiewali? W biblii nie ma o tym wzmianki.

Werset jest dla mnie wystarczająco jasny, nikt mi go nie musi objaśniać. Biblia jest zrozumiała w całości dla zwykłego człowieka. Jeśli ktoś Ci musi coś objaśniać to już jest sekciarstwo.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Ix12 » 09 lut 2018, 14:14

KAAN pisze:
Ix12 pisze:KAAN nie ośmieszaj, się to że opowiadasz głupoty udowodniłem wiele razy na podstawie biblii. Udowodniłem że piszesz w opozycji do Jezusa..
Nie ośmieszaj się, piszę w opozycji do Brooklynu i ciebie, ty nie jesteś Jezusem, ani żaden z oszustów którzy sfałszowali Słowo Boże.
Nie odniosłeś się do wielu wersetów które zaprzeczają Twoim teoriom. Jezus zaprzecza że jest bogiem - Marka 10:18..
Nie zaprzecza fantazjujesz.
Jezus w niebie ma swojego Boga..Jezus jest nie Bogiem tylko POŚREDNIKIEM..
Jezus w niebie jest Bogiem. Pośrednikiem jest przymierza, które zostało zawarte, to sprawa dokonana.
Co do stwarzania z Rodzaju, to kilkadziesiąt wersetów w biblii potwierdza że Stwórca stwarzał wszystko SAM..Jak chcesz to je znajdziesz.
Oczywiście że sam, Bóg jest jedynie Stworzycielem, dlatego Pan Jezus jest Bogiem bo jest Stwórcą:

Hbr 1:8 Lecz do Syna: Tron twój, o boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.
9 Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.
10 Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;

Nie stajesz do debaty bo jesteś cienki jak siki. Odrzucasz mnóstwo wersetów bo obalają Twoje wierzenia. Taka jest prawda..
Nie będę się handryczył z niewierzącymi, żeby imię Pańskie nie było szargane. Taka jest prawda, ze żyjesz w kłamstwie Strażnicy, oszuści z drugiej strony oceanu oszukali miliony ludzi na całym świecie i za swoje zbrodnie duchowe z całą pewnością odpowiedzą przed Bozym majestatem.


Jezus zaprzecza że jest Bogiem. Marka 10:18..Pisanie do osób nie rozumiejących najprostszych wersetów to strata czasu.

Hebr 1:10 pisze o Stwórcy..(10) Oraz: "Tyś, Panie, na początku założył fundamenty ziemi i dziełem twoich rąk są niebiosa.

Psalm 33:6 (6) Słowem Jehowy zostały uczynione niebiosa, a duchem jego ust cały ich zastęp.

Jezus stał się Synem Boga dopiero po urodzeniu, dużo później - Łuk 1:35, Mat 1:20. Wcześniej był tylko w PLANIE STWÓRCY - 1 Piotra 1:20
Wprawdzie był on przewidziany przed założeniem świata, ale został ujawniony Przy końcu czasów ze względu na was - :mrgreen:

Bóg stworzył wszystko SAM.

„Na poczatku,stworzył Bóg niebo i ziemię” Rodz.1:1

Przez cały rozdział pierwszy od wersetu 1 do 31 i rozdział drugi od 1 do 7 Biblia opisuje i podaje nam do wiadomości,że wszystko stworzył Bóg.

Nigdzie w opisie stworzenia nie ma zadnej wzmianki,że ktoś inny prócz Boga jest stwórcą czegokolwiek,lub,że ktoś pomagał Bogu przy stwarzaniu.

Potwierdza to wiele wersetów biblijnych,gdyby je zliczyć na pewno byłoby ich setki,tak mi się wydaje.Zacytuje kilka z nich najbardziej jasnych nie pozostawiających żadnych wątpliwości,co do tego,że Bóg jest jedynym Stwórcą wszystkiego co istnieje.

„Jam jest Pan(JHWH),uczyniłem wszystko,SAM rozpiąłem niebiosa,rozpostarłem ziemię,a któz był ze mna” Iz.44:24

„To Ja uczyniłem ziemię i na niej stworzyłem człowieka,Ja własnoręcznie rozpiąłem niebo i rozkazuję wszystkim jego zastępom” Iz.45:12

„Albowiem tak mówi Pan(JHWH) stworzyciel nieba,On Bóg,który ukształtował i wykończył ziemię…” Iz.45:18

„Moja to ręka załozyła ziemię i MOJA prawica rozciągnęła niebo” Iz.48:13

„Zapomniałeś o Panu,twoim Stwórcy,który rozciągnął niebiosa i założył ziemię.. ” Iz.51:13

„On uczynił ziemię swą mocą,umocnił świat swą mądrością a swoim rozumem rozpostarł niebiosa” Jer.10:12

„To mówi Pan Zastępów,Bóg Izraela:tak macie powiedzieć waszym panom;Ja uczyniłem ziemię,człowieka i zwierzęta,które są na powierzchni ziemi,SWA wielką siłą i SWYM wyciągniętym ramieniem;mogę je dać komu będe uważał za słuszne” Jer.27:4-5

Myślę,że te kilka wersetów pisma, słow samego Boga,wystarczy aby zrozumieć,że Bóg sam jest Stwórcą wszystkiego.Mówi on wyraźnie i jasno,że uczynił to własną swoją mocą,swoimi własnymi rękami,swoim ramieniem,swoim własnym rozumem,swoją potęgą.

Nikt Mu w tym nie pomagał i Jego własne ramię i własne ręce to uczyniły. Nie ma więc sensu,jak czynią to niektórzy wkładać w ręce Boga pośrednika,którym Bóg miałby się rzekomo posłużyć w akcie stwarzania.

Biblia nic na ten temat nie mówi.

Bóg wielokrotnie powtarza na kartach Biblii,że sam stworzył wszystko.Jego dziełem jest niebo i ziemia i morze i wszystko co w nich się znajduje.

W swojej wielkiej mądrości stworzył cały wszechświat,niezliczone ilości ciał niebieskich,gwiazd,które woła wszystkie po imieniu.On jedyny Bóg -Stwórca dał człowiekowi tchnienie życia w postaci Swego Ducha.

„Tak mówi Pan Bóg,który stworzył i rozpiął niebo,rozpostarł ziemię wraz z jej plonami dał na niej ludziom dech ożywczy i tchnienie tym,co po niej chodzą” Iz.42:5

Prawda o Bogu jako jedynym Stwórcy jest powtarzana bez przerwy na łamach Biblii zarówno przez Stary testament ,w ksiegach mojżeszowych,psalmach,księgach prorockich,jak również w Nowym Testamencie.

Nic nie zmienia sie w tym względzie i w NT także zawarta jest ta sama prawda.To Bóg starego testamentu,Bóg Abrahama,Izaaka i Jakuba,Bóg Izraela,jest Stwórca wszystkiego.

„Wysluchawszy tego podnieśli jednomyślnie głos do Boga i mówili:<<Wszechwładny Stwórco nieba i ziemi i morza i wszystkiego,co w nich istnieje” Dz.Ap.4:24

Apostoł Pawel nauczając nawołuje wszystkich do wiary w prawdziwego Boga,który jest Stwórcą wszechrzeczy.

„..Nauczamy was abyście odwrócili sie od tych marności do Boga żywego.który stworzył niebo i ziemię i morze i wszystko ,co w nich się znajduje” Dz.Ap.14:15

Nastopny werset,który o tym mówi.

„Bóg,który stworzył świat i wszystko na nim ,On który jest panem nieba i ziemi,…..” Dz.Ap.17:24

Dalej w liście do Efezjan mamy potwierdzenie tej samej prawdy.

„I wydobyć na światło czym jest wykonanie tajemniczego planu,ukrytego przed wiekami w Bogu,który stworzył wszystko” Ef.3:9

Dalej wersety z listu do Hebrajczyków,które mówią to samo.



„Każdy bowiem dom jest przez kogoś zbudowany,a tym,który stworzył wszystko jest Bóg” BJW. Hbr.3:4
Wiara w t,że Bóg jest jedynym stwórcą jest bardzo ważna.Do takiego Boga jako do swego stwórcy kierowali swoje modlitwy prorocy,królowi starego przymierza,tak również zwracali się do Boga w swoich modlitwach ludzie nowego przymierza.

Tak modlił się król Ezehjasz,zwracając się do Boga Izraela jako jedynego Boga Stworcy,a dopiero potem kierując do Niego swe prośby.

„I zanosił modły Ezechjasz przed obliczdm Pańskim,mówiąc:<<Panie,Boże Izraela!Który zasiadasz na cherubach.Ty sam jeden jesteś Bogiem wszystkich królestw świata.Tyś uczynił niebo i ziemię” 2 Król.19:15

Tak samo zazynał swoją modlitwę Nehemiasz,od oddania czci Bogu poprzez uznanie na początku,że jest On jedynym Bogiem,który stworzył wszystko.

„Ty panie jesteś jedyny,ty uczyniłeś niebiosa i całe ich wojsko;ziemię i wszystko co na niej,morza i wszystko,co w nich,Ty ożywiasz wszystko.a wojsko niebios oddaje Ci pokłon” Neh.9:6

Tak również modlił się prorok Jeremiasz,na wstępie zwracając się do Boga jako do Stwórcy a dopiero potem wymieniając inne przymioty Boga i kierując do Niego swoje błagania.

Również w Nowym Testamencie nic się nie zmieniło.Apostołowie Chrystusa modlą się do Boga,zwracając sie do Niego jako Stwórcy.

„Wysłuchawszy tego podnieśli jednomyślnie głos do Boga i mówili:<<Wszechwładny Stwórco nieba i ziemi i morza i wszystkiego,co w nich istnieje” Dz.Ap.4:24

Apostoł Paweł klęka i modli się przed Bogiem,który jest Stwórcą wszystkieo na niebie i na ziemi.

„Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem,od którego bierze nazwę wszelki ród na niebie i na ziemi” Ef.3:14

Dzielo stwórcze Boga opisuje i wysławia wiele psalmów,nierzadko poświęconych temu w całosci.To dzieła stwórcze Boga wysławiają Go,oddają Mu chwałę.To przez to dzieło wiemy,że Bóg jest potężny,nieskończenie mądry,Jego dzieła chwalą Go i ukazują Jego potęgę i moc,przez nie poznajemy Jego cechy,zamiłowanie do piękna dobroć dla swoivh stworzeń,dla których uczynił piękny świat,dając im wszystko co potrzebne do życia.

„ Pan króluje,oblókł sie w majestat,Pan przywdział potęgę i nią sie przepasał:tak utwierdził świat,że sie nie zachwieje” Ps.93:1

To za to własnie,za Jego wielkie i potężne dzieła,należy się Bogu od nas cześć i dziękczynienie,podziw i miłość.

„Przyjdzcie radośnie śpiewajmy Panu,wznosmy okrzyki na cześć skały naszego zbawienia;przystąpmy z dziękczynieniem przed Jego oblicze,radosnie śpiewajmy Mu pieśni!Albowiem Pan jest wielkim Bogiem i Królem nad wszystkimi bogami;głebiny ziemi sa w Jego ręku i szczyty gór do Niego należa.Morze jest Jego własnością;bo On sam je uczynił, i stały ląd ukształtowały Jego ręce. Wejdzcie,uwielbiajmy,padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem,który nas stworzył” Ps.95.1-6

A więc cześc,uwielbienie,chwała i radość należ sie Bogu za to co stworzył,Bóg oczekuje od nas wdzięczności za to,abysmy dostrzegli i podziwiali wszystko co uczynil.Abyśmy wiedzieli,że te wszystkie piękne cuda otaczającego nas świata stworzył Bóg,nasz Stwórca,a nie jak słyszymy w telewizji stworzyła je matka natura.

Trzeba to dostrzegac i podziwiac,bo tym własnie chwalimy naszego Boga.

„Rozgłaszajcie Jego chwałę wsród narodów,Jego cuda-wśród wszystkich ludów!Bo wielki jest pan i godzien wielkiej chwały,wzbudza On większy lęk niz wszyscy bogowie.Bo wszyscy bogowie pogan to ułuda,a Pan uczynił niebiosa.Przed Nim kroczą majestat i pięknopotęga i jasność w Jego przybytku” Ps.96:3-6

A więc należy głosic,opowiadac o tym co Bo stworzył,rozgłaszac o Jego dziełach.Tego Bóg oczekuje od nas.

Przepiękny Psalm 104 w całości poświęcony opisowi dzieł stwórczych Boga i nawołujacy do składania Mu za to czci i dziękczynienia.W setkach miejsc Biblii opisane są dzieła stwórcze Boga i pouczenia dla nas,że nalezy Mu za to dziękowac.

‚Alleluja,Chwalcie pana,bo dobry,bo Jego łaska na wieki.Chwalcie Boga nad bogami,bo Jego łaska na wieki.Chwalcie Pana nad panami,bo Jego łaska na wieki.On sam cudów wielkich dokonał,bo Jego łaska na wieki.On w mądrości uczynił niebiosa,bo Jego łaska na wieki.On rozpostarł ziemie nad wodami,bo Jego łaska na wiki.On uczynił wielkie światła,bo Jego łaska na wieki.Słońce by dniem władało,bo Jego łaska na wiki.Kśiezyc i gwiazdy,by władały nocą bo Jego łaska na wieki.” Psalm.136:1-9

Bóg jest władcą nad swoimi dziełami,panuje nad nimi,wszystko do Niego należy.On daje wszystkim pokarm,zsyła descze, i światło słoneczne. Od Niego zależy wszystko,gdyz On ma moc wszystko uczynić.Pięknie opowiada o tym Psalm 147.

„On liczbę gwiazd oznacza,wszystkie je woła po imieniu.Pan nasz jest wielki i zasobny w siły,mądrość Jego jest niewypowiedziana” Ps147:4-5

Po raz kolejny powtórzę że za to wszystko należy Mu się od nas cześć,dziękczynienie,podziw.Należy Go za to wywyższac,dziekować w modlitwach.

Podsumowaniem moze tu być przepiekny Psalm 148 zatytułowanu=y”Niebios i ziemia chwalcie Pana”

„Alleluja.Chwalcie Pana z niebios,chwalcie Go na wysokościach.Chwalcie Go wszyscy Jego aniołowie,chwalcie Go wszystkie Jego zastępy.Chealcie Go słońce i księzycu,chwalcie Go wszystkie gwiazdy świecące.Chwalcie Go nieba najwyższe;i wody co są ponad niebem.niech imię Pana wychwalają.On bowiem nakazał i zostały stworzone utwierdził je na zawsze na wieki.” Ps.148.1-6

Widzimy więc,że nie tylko ziemskie stworzenia,nie tylko ludzie oddaja Stwórcy cześc za Jego dzieła. Czynią to także istoty niebiańskie,które takze są Jego dziełem.Podsumowaniem tego może byc ostatnia ksiega Biblii,ksiega objawienia,w której napisano także,że wszystko stworzenie na niebie i na ziemi oddaje Bogu cześć za tr,że stworzył wszystko i ze z Jego woli wszystko zaistniało.

„Godzien jesteś Panie i Boże nasz,odebrać chwałe i cześć i moc,boś Ty stworzył wszystko,a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone” Obj.4:11

oraz:

To bowiem co o Bogu można poznać,jawne jest wśród nich,gdyż Bóg im to ujawnił.Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty-wiekuista Jego potęga oraz bóstwo-stają sie widzialne dla umysłu przez Jego dzieła,także nie moga sie wymówic od winy” Rz.1:19-20


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Sebek » 09 lut 2018, 16:09

Mat 9:2
A oto przynieśli mu sparaliżowanego, leżącego na posłaniu. Jezus, widząc ich wiarę, powiedział do sparaliżowanego: Ufaj, synu! Twoje grzechy są ci przebaczone.


Tylko Bóg ma moc przebaczania grzechów.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: KAAN » 09 lut 2018, 17:08

Ix12 pisze:Jezus zaprzecza że jest Bogiem. Marka 10:18..Pisanie do osób nie rozumiejących najprostszych wersetów to strata czasu.
Jezus nie zaprzecza ze jest Bogiem, nie rozumiesz najprostszych tekstów.

Hebr 1:10 pisze o Stwórcy..(10) Oraz: "Tyś, Panie, na początku założył fundamenty ziemi i dziełem twoich rąk są niebiosa.

Psalm 33:6 (6) Słowem Jehowy zostały uczynione niebiosa, a duchem jego ust cały ich zastęp.
I sam udowodniłeś że Jezus to Jehowa.

Jezus stał się Synem Boga dopiero po urodzeniu, dużo później
Jezus był zawsze Bogiem i Synem Bożym:

Ewangelia św. Jana 17:5 A teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim świat powstał.

Wcześniej był tylko w PLANIE STWÓRCY - 1 Piotra 1:20
Jego misja jako zbawiciela była w planie Stwórcy, a nie osoba. Staraj się czytać ze zrozumieniem.

Wprawdzie był on przewidziany przed założeniem świata, alezostał ujawniony Przy końcu czasów ze względu na was
Poprawnie jest tak:
20 Wprawdzie był On na to przeznaczony już przed założeniem świata, ale objawiony został dopiero w czasach ostatnich ze względu na was,
Bóg stworzył wszystko SAM.

Twoi mentorzy - oszuści przekręcili Słowo żebyś zrozumiał nie tak jak jest w oryginale.
„Na poczatku,stworzył Bóg niebo i ziemię” Rodz.1:1

Przez cały rozdział pierwszy od wersetu 1 do 31 i rozdział drugi od 1 do 7 Biblia opisuje i podaje nam do wiadomości,że wszystko stworzył Bóg.
No własnie, Jezus jest Bogiem.

„Jam jest Pan(JHWH),uczyniłem wszystko,SAM rozpiąłem niebiosa,rozpostarłem ziemię,a któz był ze mna” Iz.44:24
Pan Jezus jest JHVH
Nikt Mu w tym nie pomagał i Jego własne ramię i własne ręce to uczyniły. Nie ma więc sensu,jak czynią to niektórzy wkładać w ręce Boga pośrednika,którym Bóg miałby się rzekomo posłużyć w akcie stwarzania.

Biblia nic na ten temat nie mówi.
Przeciwnie:

List do Hebrajczyków 1:2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.
Bóg wielokrotnie powtarza na kartach Biblii,że sam stworzył wszystko.Jego dziełem jest niebo i ziemia i morze i wszystko co w nich się znajduje.
Bo Jezus jest Bogiem.

„Godzien jesteś Panie i Boże nasz,odebrać chwałe i cześć i moc,boś Ty stworzył wszystko,a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone” Obj.4:11
I jeszcze :

Objawienie św. Jana 1:7 Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen.
8 Jam jest alfa i omega (początek i koniec), mówi Pan, Bóg, Ten, który jest i który był, i który ma przyjść, Wszechmogący.

Objawienie św. Jana 2:8 A do anioła zboru w Smyrnie napisz: To mówi pierwszy i ostatni, który był umarły, a ożył;

Objawienie św. Jana 21:6 I rzekł do mnie: Stało się. Jam jest alfa i omega, początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota.

Objawienie św. Jana 22:13 Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec.


i teraz porównaj:

Iz 41:4 Któż tego dokonał i uczynił to? Kto od początku powołuje do życia pokolenia ludzkie? Ja, Pan(JHVH), jestem pierwszy i Ja też będę z ostatnimi.

Iz 44:6 Tak mówi Pan(JHVH), Król Izraelski i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga
.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Realista » 10 lut 2018, 09:11

Nie ma chyba nic bardziej bałamutnego aniżeli licytowanie się na wyrwane z kontekstu cytaty. W dodatku część tych cytatów została przetłumaczona z "rzetelnością" godną Świadków Jehowy - z którymi KAAN tak walczy. Zatem to co go razi u ŚJ, zupełnie nie przeszkadza mu u innych bo przecież "prawdy" należy bronić nawet wbrew faktom :)


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: KAAN » 10 lut 2018, 09:40

Realista pisze:Nie ma chyba nic bardziej bałamutnego aniżeli licytowanie się na wyrwane z kontekstu cytaty. W dodatku część tych cytatów została przetłumaczona z "rzetelnością" godną Świadków Jehowy - z którymi KAAN tak walczy. Zatem to co go razi u ŚJ, zupełnie nie przeszkadza mu u innych bo przecież "prawdy" należy bronić nawet wbrew faktom :)
Realista nie ma zdolności oceny prawdy, do tego trzeba mieć kwalifikacje duchowe, których nie ma. Prawda jest taka, że Biblia uczy o boskości Pana Jezusa, a wbrew prawdzie ludzie tacy jak Realista wykręcają znaczenie Pisma udając że lepiej wiedzą od Boga.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Realista » 10 lut 2018, 11:22

KAAN pisze:Realista nie ma zdolności oceny prawdy, do tego trzeba mieć kwalifikacje duchowe, których nie ma
Prawdziwość twierdzeń weryfikujemy w taki sam sposób w jaki wykazujemy błąd tj. badając siłę przesłanek. Na jakieś wydumane "kwalifikacje duchowe" powołują się Ci, którzy nie są w stanie - w sposób rzeczowy - bronić stawianych przez siebie twierdzeń.

KAAN pisze:Prawda jest taka, że Biblia uczy o boskości Pana Jezusa, a wbrew prawdzie ludzie tacy jak Realista wykręcają znaczenie Pisma udając że lepiej wiedzą od Boga.
Oczywiście, że "Biblia uczy o boskości Jezusa" i nigdy nie twierdziłem inaczej. Natomiast nie uważam, aby uczyła o "boskości Jezusa" w trynitarnym sensie (używając terminologii Williama Ellery Channinga). Uważam, że cały Nowy Testament w tym wypadku postuluje deifikację przez apoteozę - znaną również z kontekstu żydowskiego. Natomiast nigdy nie identyfikuje go ze Stwórcą Wszechświata.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: kontousunięte1 » 10 lut 2018, 12:58

Realista:
Oczywiście, że "Biblia uczy o boskości Jezusa" i nigdy nie twierdziłem inaczej. Natomiast nie uważam, aby uczyła o "boskości Jezusa" w trynitarnym sensie (używając terminologii Williama Ellery Channinga). Uważam, że cały Nowy Testament w tym wypadku postuluje deifikację przez apoteozę - znaną również z kontekstu żydowskiego. Natomiast nigdy nie identyfikuje go ze Stwórcą Wszechświata.


Jak więc rozumieć, że On wszystko stworzył, że to dla Niego istnieje? (Ew.Jana na przykład).
Zaciekawiłeś mnie bardzo potwierdzając boskość Jezusa i jednocześnie piszesz o innym sensie niż trynitarny. Jak więc?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: KAAN » 10 lut 2018, 14:41

Realista pisze:Uważam, że cały Nowy Testament w tym wypadku postuluje deifikację przez apoteozę - znaną również z kontekstu żydowskiego.
Żadną apoteozę, ale bezpośrednie objawienie, osobistą identyfikację, poczytaj to co cytowałem. Pan Jezus zawsze był Bogiem, a nie stał się Bogiem.
Realista pisze:Natomiast nigdy nie identyfikuje go ze Stwórcą Wszechświata.
Ile razy muszę cytować ci proste w przekazie wersety?

List do Hebrajczyków 1:2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

List do Hebrajczyków 1:8 Lecz do Syna: Tron twój, o boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.
9 Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.
10 Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Realista » 10 lut 2018, 14:52

kontousunięte1 pisze:Jak więc rozumieć, że On wszystko stworzył, że to dla Niego istnieje? (Ew.Jana na przykład).

Przykładem jak można rozumieć chociażby prolog ew. Jana czy ustępy z Listu do Hebrajczyków znajdziesz chociażby w Dysertacjach Johna Simpsona zupełnie za darmo np. tutaj https://books.google.pl/books?id=eKoXAA ... re&f=false

Oczywiście można to omówić dosyć szczegółowo, ale jestem sceptyczny, że w takiej formule jak komentarze na forum. Zapewne zdecydowanie lepszą formułą jest dział polemiki w którym odbywa się to bez niepotrzebnego zamieszania.



kontousunięte1 pisze:Zaciekawiłeś mnie bardzo potwierdzając boskość Jezusa i jednocześnie piszesz o innym sensie niż trynitarny. Jak więc?

Napisałem o tym powyżej; Uważam, że cały Nowy Testament w tym wypadku postuluje deifikację przez apoteozę - znaną również z kontekstu żydowskiego. Zresztą to pogląd dosyć popularny zarówno w kręgach teologów liberalnych, teologów unitariańskich jak William Ellery Channing, Ralph Waldo Emerson, prof. James Luther Adams et consortes czy nawet takich znakomitych teologów jak Andrzej Frycz Modrzewski [m.in. Sylwy o Homouzji].


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: kontousunięte1 » 10 lut 2018, 15:11

Realista pisze:
kontousunięte1 pisze:Jak więc rozumieć, że On wszystko stworzył, że to dla Niego istnieje? (Ew.Jana na przykład).

Przykładem jak można rozumieć chociażby prolog ew. Jana czy ustępy z Listu do Hebrajczyków znajdziesz chociażby w Dysertacjach Johna Simpsona zupełnie za darmo np. tutaj https://books.google.pl/books?id=eKoXAA ... re&f=false

Oczywiście można to omówić dosyć szczegółowo, ale jestem sceptyczny, że w takiej formule jak komentarze na forum. Zapewne zdecydowanie lepszą formułą jest dział polemiki w którym odbywa się to bez niepotrzebnego zamieszania.



kontousunięte1 pisze:Zaciekawiłeś mnie bardzo potwierdzając boskość Jezusa i jednocześnie piszesz o innym sensie niż trynitarny. Jak więc?

Napisałem o tym powyżej; Uważam, że cały Nowy Testament w tym wypadku postuluje deifikację przez apoteozę - znaną również z kontekstu żydowskiego. Zresztą to pogląd dosyć popularny zarówno w kręgach teologów liberalnych, teologów unitariańskich jak William Ellery Channing, Ralph Waldo Emerson, prof. James Luther Adams et consortes czy nawet takich znakomitych teologów jak Andrzej Frycz Modrzewski [m.in. Sylwy o Homouzji].

Link, który podałeś nie jest po polsku :-( .
Tak "słownikowo" i w wielkim uproszczeniu:"apoteoza
1. «otoczenie kogoś lub czegoś czcią i uwielbieniem»
2. «przedstawienie postaci, idei lub wydarzenia w sposób wyidealizowany»
3. «patetyczny utwór pochwalny»
4. «urzędowe uznanie człowieka za bóstwo»"
Tylko, że to nie jest równoznaczne z uznaniem Pana Jezusa za Boga w taki sposób, jak rozumiemy mówiąc o Trójcy Świętej. Mnie by to bardziej pasowało do kultu, jakim katolicy otaczają MB.
Ty tak "uczono" ;-) piszesz i podajesz nazwiska, które mnie nic nie mówią (jedynie A.Frycz Modrzewski jest mi znany, ale z innych lektur, z literatury). Nie wiem tez o jakim dziale polemik piszesz. Tu, na forum.
Ciekawa jestem, ponieważ sporo ludzi wierzy "inaczej" i nie wiem dlaczego tak właśnie wierzą.
Czy to jedynie kwestia wychowania w wierze trynitarnej? Chyba nie; samodzielnie przecież czytałam Pismo i przemawia do mnie to, że Pan Jezus jest prawdziwym Bogiem.


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ekumenia czyli kumanie się z innowiercami

Postautor: Realista » 10 lut 2018, 15:27

KAAN pisze:Ile razy muszę cytować ci proste w przekazie wersety?

Taka "apologetyka" ala Świadkowie Jehowy polegająca na mało refleksyjnym cytowaniu Biblii jest pozornie efektowna, ale niestety nie można jej uznać za efektywną.

KAAN pisze:List do Hebrajczyków 1:2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

Fragment nie mówi o stworzeniu wszechświata, ale o uczynieniu wieków. Rzeczownik aion, ani w NT ani w ST nie odnosi się do uniwersum. Zazwyczaj ma konotacje temporalne, można więc oddać go poprzez wiek, stulecie. Czasownik poiein właściwie należy przetłumaczyć jako uczynił. Sądzę, że jest to nawiązanie do Septuginty i tego, że Mesjasz miał być Ojcem nadchodzącego czy też przyszłego wieku - Pater tou mellontos aionos (Iz 9,5). Zresztą owo uczynienie zostało dokonane przez Syna, który przemówił w dniach ostatnich co lokalizuje podmiot logiczny i ontologiczny w narodzonym za panowania cesarza Augusta Jezusie z Nazaretu.

KAAN pisze:List do Hebrajczyków 1:8 Lecz do Syna: Tron twój, o boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.
9 Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.
10 Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;

Proste w przekazie wersety...doczekały się kilku różnych interpretacji ponieważ tekst grecki wcale nie jest taki oczywisty chociażby do czego właściwie odnieść czasownik "mówić", który pojawia się w pierwszym rozdziale dosyć często? Wielu egzegetów widziało ten problem różnie. Oczywiście czytając tłumaczenie nie widzisz tych dylematów,a pojawiają się już od wersetu 5.

Ja rozumiem ten fragment podobnie do Tomasza z Akwinu, który napisał:

Sciendum est autem circa primum, quod hoc potest dupliciter legi: uno modo, ut sit sermo prophetae directus ad patrem, ut sit sensus tu, domine, scilicet Deus pater, fundasti terram in principio...Odnośnie pierwszego należy zaś wiedzieć, że może to być czytane dwojako: w jeden sposób, że mowa proroka skierowana jest do Ojca, tak iż sens byłby: Ty, Panie, tzn. Boże Ojcze, osadziłeś ziemię...[Epistolam B. Pauli ad Hebraeos 1-6,67]. W podobnym duchu utrzymana była dysertacja, którą opublikowałem kilka lat temu, a pochodziła z Initium Evangelii S. Joannis Apostoli Ex Antiquitate Ecclesiastica restitutum, Indidemque Nova ratione illustratum…wyd. w Londynie 1726 r. Dostępna tutaj: http://christianismirestitutio.pl/wp-co ... -Crell.pdf

Naturalnie chcąc rozmawiać na ten temat należy udać się do tekstów źródłowych, gdyż w oparciu o tłumaczenia nie da się przeprowadzić rzetelnej egzegezy. Oczywiście można sie z tym zgadzać lub nie, ale arbitralne wydawanie osądów przez kogoś kto nawet nie zapoznał się z opiniami przeciwnymi jest niepoważne. Przeczytałem kilka dosyć znanych komentarzy na ten temat m.in. Gnomon Novi Testamenti Bengela, Synopsis Criticorum Poola (teraz nawet jest projekt tłumaczenia tego na j. angielski) czy współczesne komentarze chociażby KULowski czy F. F. Bruca i po prostu pogląd wyrażony w Initium Evangelii S. Joannis Apostoli Ex Antiquitate Ecclesiastica restitutum jest jak dla mnie najbardziej spójny.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości