Listy Ig.Antiocheńskiego

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: kontousunięte1 » 30 cze 2016, 21:59

Dezerter pisze:Ale ostrzegam, że tamto forum wbrew nazwie jest forum antybiblijnym zarządzanym przez deistów :-(
Niestety znam wielu dobrych i wydawało by się mocnych w wierze chrześcijan (kiedyś), którzy na tym forum stracili wiarę ! :-(
Ja odradzam ci dłuższe pisanie tam i poważnie ostrzegam, bo zależny mi na twoim zbawieniu :-)

Bardzo dziękuję za tą informację. W takim razie jeszcze zastanowię się, czy w ogóle aktywować link, kiedy już się pojawi.
Szczególnie serdecznie dziękuję za to: "zależny mi na twoim zbawieniu" :yes:


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: kontousunięte1 » 28 lip 2016, 10:34

Pozwolę sobie podsumować książkę, która była inspiracją tego tematu.
"Eucharystia pierwszych chrześcijan" pod redakcją Starowieyskiego.
Totalnie mnie rozczarowała. Jedno wiem na pewno, że gdybym była młodsza podjęłabym się nauki języka greckiego na przykład.
Książka /tłumaczenia pism/ jest zmanipulowana przez katolickiego księdza. Stąd moje zaufanie do tłumaczeń tego pana kompletnie podupadło.
Bo czy na przykład św.Ireneusz mógł napisać, że łamie się hostię?
Od kiedy słowo "hostia" jest użyciu?
W książce są nieliczne pisma z początków chrześcijaństwa, a główny nacisk położono na czasy początków KrK.
No i tłumaczenie "przewodniej roli kapłana", sprawa mszy....ręce opadają, szczęka dawno wypadła.
Szkoda, że nie można liczyć na rzetelne przekłady.


Awatar użytkownika
Mieszko16
Posty: 38
Rejestracja: 21 lip 2016, 15:16
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: Mieszko16 » 28 lip 2016, 15:28

artur403 pisze:Ale Cyprian nie domyślał się nawet, że kiedyś za tysiąc lat pojawią się protestanci. A Eucharystia jest Ofiarą Chrystusa na Krzyżu, więc jest ofiarą przebłagalną. Pierwotny Kościół to wyznawał.

Jest to sprzeczne z Hebr 10:10


"Albowiem przyjdzie czas, gdy zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich pożądliwości zgromadzą sobie sami nauczycieli, mając świerzbiące uszy," 2 Tym 4:3
"Gdzież jest mądry? Gdzież jest uczony w Piśmie? Gdzież badacz wieku tego? Izali w głupstwo nie obrócił Bóg mądrości świata tego? Albowiem ponieważ w mądrości Bożej świat nie poznał Boga przez mądrość, upodobało się Bogu przez głupie kazanie zbawić wierzących," 1 Kor 1:20,21
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: Albertus » 28 lip 2016, 15:58

Mieszko16 pisze:
artur403 pisze:Ale Cyprian nie domyślał się nawet, że kiedyś za tysiąc lat pojawią się protestanci. A Eucharystia jest Ofiarą Chrystusa na Krzyżu, więc jest ofiarą przebłagalną. Pierwotny Kościół to wyznawał.

Jest to sprzeczne z Hebr 10:10


Dlaczego uważasz że jest to sprzeczne z Hbr10:10?

(10) Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
Mieszko16
Posty: 38
Rejestracja: 21 lip 2016, 15:16
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: RE: Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: Mieszko16 » 28 lip 2016, 17:32

Albertus pisze:
Mieszko16 pisze:
artur403 pisze:Ale Cyprian nie domyślał się nawet, że kiedyś za tysiąc lat pojawią się protestanci. A Eucharystia jest Ofiarą Chrystusa na Krzyżu, więc jest ofiarą przebłagalną. Pierwotny Kościół to wyznawał.

Jest to sprzeczne z Hebr 10:10


Dlaczego uważasz że jest to sprzeczne z Hbr10:10?

(10) Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.


"A Eucharystia jest Ofiarą Chrystusa na Krzyżu, więc jest ofiarą przebłagalną" Mowa jest o bezkrwawej ofierze podczas Mszy (przynajmniej ja tak odczułem jeśli nie o tym mowa to mnie popraw). A ta bezkrwawa ofiara ciągle składana jest sprzeczna z Hebr 10:10 bo Jezus złożył ofiare raz na zawsze.


"Albowiem przyjdzie czas, gdy zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich pożądliwości zgromadzą sobie sami nauczycieli, mając świerzbiące uszy," 2 Tym 4:3
"Gdzież jest mądry? Gdzież jest uczony w Piśmie? Gdzież badacz wieku tego? Izali w głupstwo nie obrócił Bóg mądrości świata tego? Albowiem ponieważ w mądrości Bożej świat nie poznał Boga przez mądrość, upodobało się Bogu przez głupie kazanie zbawić wierzących," 1 Kor 1:20,21
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: RE: Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: Albertus » 28 lip 2016, 22:37

Mieszko16 pisze:
Albertus pisze:
Mieszko16 pisze:Jest to sprzeczne z Hebr 10:10


Dlaczego uważasz że jest to sprzeczne z Hbr10:10?

(10) Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.


"A Eucharystia jest Ofiarą Chrystusa na Krzyżu, więc jest ofiarą przebłagalną" Mowa jest o bezkrwawej ofierze podczas Mszy (przynajmniej ja tak odczułem jeśli nie o tym mowa to mnie popraw). A ta bezkrwawa ofiara ciągle składana jest sprzeczna z Hebr 10:10 bo Jezus złożył ofiare raz na zawsze.


Ofiara Mszy Świętej jest uobecnieniem Jedynej i Niepowtarzalnej Ofiary Chrystusa na Golgocie dlatego nie ma żadnej sprzeczności.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: RE: Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: Rafi » 28 lip 2016, 22:49

Albertus pisze:Ofiara Mszy Świętej jest uobecnieniem Jedynej i Niepowtarzalnej Ofiary Chrystusa na Golgocie dlatego nie ma żadnej sprzeczności.
Tak, tak. Oczywiście. To dlatego przez wieki w KK odprawiano msze intencjalne nawet bez wiernych i do teraz "zamawia się" mszę. Dwa razy do kiesy się wrzuci aby intencję odczytac i juz zmarły krewny jest z czyśca do nieba transferem przerzucony. A jak się dobrze człowiek pokręci i kilka mszy z okazji matury zamówi, to nagle tematy pasują :lol:
A jak się człowiek w to wczyta to nagle się okazuje, że w czasie mszy składana jest współofiara razem z Jezusem, która łączy się z ofiarą Jezusa i tworzy się NOWA jakość.
Eeee. Daj spokój.
Choc jak wielu takich jak ty będzie to powtarzac do przez całe stulecie, to może kilku się zwiedzie i uwierzy.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: kontousunięte1 » 29 lip 2016, 09:56

Jest dokładnie tak, jak Rafi pisze.
A w ogóle msza to pojęcie kompletnie nieznane pierwszym chrześcijanom. Nie ma też uzasadnienia w NT.
Poczytajcie choćby u Lutra co o mszy pisze. A to przecież był ksiądz, więc siedział w tym po uszy.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: RE: Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: Kamil M. » 29 lip 2016, 15:45

Mieszko16 pisze:A ta bezkrwawa ofiara ciągle składana jest sprzeczna z Hebr 10:10 bo Jezus złożył ofiare raz na zawsze.

Ale bardzo ciekawym jest zgłębić na czym ta jedyna w swoim rodzaju ofiara Jezusa polega :) Interesujące, że List do Hebrajczyków kiedy pisze o ofierze Chrystusa to nie skupia się na Jego śmierci na krzyżu, ale na czymś innym: na chwili, w której zmartwychwstały Chrystus wstąpił przed oblicze Boga ofiarowując Mu swe ciało i krew. Ostateczność Chrystusowej ofiary zasadza się tutaj w fakcie, że wreszcie, raz na zawsze człowiek z krwi i kości dostąpił wywyższenia i uwielbienia po prawicy Boga, że żyje teraz już na wieki w obecności Ojca. Co do tego można dodać? Czym można to zastąpić? Niczym.
W jaki sposób jednak chrześcijanie uczestniczą w tym, że Chrystus osiągnął cel powołania człowieka? Między innymi w ten sposób, że uczestniczą w Jego Ciele i Krwi. Wprawdzie sami fizycznie pozostajemy w tym życiu i świecie, jednak poprzez uczestnictwo w Ciele i Krwi Chrystusa, poprzez zjednoczenie się z Chrystusem w tych tajemnicach, które nam pozostawił, wchodzimy razem z Nim poza zasłonę do miejsca najświętszego przed oblicze samego Boga. Jezus ofiarował się (po grecku dosłownie "przyniósł siebie samego" - prosenenken eauton) Bogu raz na zawsze, dlatego właśnie poświęcił dla nas nową drogę do Boga poprzez Jego Krew i Ciało (Heb 10:19-22).


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Listy Ig.Antiocheńskiego

Postautor: artur403 » 30 lip 2016, 08:45

Oczywiście pierwsi chrześcijanie odprawiali Msze pod nazwą Liturgia.
Do dzisiaj w prawosławiu się mówi Boska Liturgia.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości