Zadaj pytanie ateiście

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: betme » 27 kwie 2016, 16:03

Puritan pisze:
Ariela pisze:[b]- Gdzie Biblia zabrania gwaltu? I jaka jest kara dla gwalciciela? I jaka jest definicja gwaltu?
- Gdzie Biblia zabrania niewolnictwa i jaka jest kara za handel ludzmi?- Gdzie Biblia zabrania pedofilii i jaka jest kara dla pedofili?

Biblia zabrania gwałtu w Dekalogu "Nie będziesz cudzołożyć". W Starym Testamencie karą za gwałt na cudzej żonie była śmierć, a za gwałt na dziewicy gwałciciel musiał zapłacić karę finansową.
Biblia nie zabrania niewolnictwa, ale zachęca do dobrego traktowania niewolników. Niewolnictwo zostało obalone w społeczeństwach chrześcijańskich.
Biblia zabrania wszelkich kontaktów seksualnych pomiędzy ludźmi nie będącymi w związku małżeńskim, zatem dotyczy również pedofilii.

pod warunkiem, że instytucja małżeństwa była od Adama i Ewy.
Gdzieś krąży dowcip w necie: ze kobieta sie uskarża do Boga, że jej małżeńtwo to pasmo nieszczęść, a Bóg jej odpowiada, że to nie jego problem, bo on małżeństwa nie wymyślił.
:P


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: fryderyk » 28 kwie 2016, 11:03

betme pisze:w zasadzie czy mozna nie wierzyć w cos co nie istinieje?


Czy można? Ba! Nawet trzeba :)

betme pisze:albo inaczej: wiecie, że Bóg nie istnieje, to po co się nazywać ateistami? nie lepiej być po prostu ludźmi lub molekułami w procesie ewolucji?


Jaki Bóg? Możesz go zdefiniować?
Ateizm to nie jest jakaś grupa społeczna, która ma identyczne przekonania.
Np. ja mogę się nazwać ateistą w stosunku do żydowskiego Boga Jahwe i arabskiego Boga Allaha. Nie wierzę w ich istnienie. Jestem przekonany, że oni zostali wymyśleni przez ludzi.

Ale wierzę w istnienie Boga Prawdy - czyli prawdziwą przyczynę powstania wszechświata.


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: fryderyk » 28 kwie 2016, 11:17

betme pisze:

tu Tabela czwarta streszcza część proroctw. http://genesisapologetics.com/how-do-we ... the-bible/
a tu film obrazujący wypełnienie proroctw dotyczących Jezusa. https://www.youtube.com/watch?v=HrbjmNl4YEQ
daje do myślenia. reszte sam znajdziesz.


Pierwsze z brzegu proroctw na wskazanej przez Ciebie liście:
"Messiah would be born of a virgin."
Zapowiedziane w starym testamencie w: Isaiah 7:14
wypełnione w NT w: Matthew 1:22–23; Luke 1:26–31

Czyli sytuacja jest następująca:
Jedna książka prorokuje coś niesamowicie nieprawdopodobnego.
Druga książka stwierdza, że to coś się spełniło.

A gdzie faktyczny dowód, że kobieta urodziła dziecko bez udziału męskiego nasienia?
Oczywiście nigdzie.


Impactorze, pozwól że zacytuję Ciebie:

"Aby proroctwo było rzeczywiście proroctwem, musi ono spełniać WSZYSTKIE poniższe kryteria:

1. Musi to być rzeczywiście proroctwo, czyli musi ono opisywać jedno konkretne unikatowe wydarzenie, a jego opis nie może być stosowalny wobec żadnego innego wydarzenia. Nie może być to więc opis zdarzeń, które później mogłyby być błędnie interpretowane jako proroctwo w stosunku do innych podobnych wydarzeń.

2. Musi być napisane przed wydarzeniem, które opisuje.
To chyba oczywiste.

3. Przewidziane wydarzenie musi rzeczywiście zajść.
Jeżeli wydarzenie opisane w proroctwie nie nastąpi w podanym przez proroctwo czasie, to proroctwo jest fałszywe.
A jeżeli proroctwo nie podaje kiedy to nastąpi, to takie proroctwo jest bezużyteczne, naruszając jednocześnie warunek nr 4.

4. Przewidzenie to musi być falsyfikowalne i weryfikowalne.
Jeśli proroctwo twierdzi, że coś nastąpi za czyjegoś życia, ale kiedy to wcale nie następuje ktoś może stwierdzić „nie jest wcale powiedziane, że to miało być w ciągu tego życia (np. ziemskiego)”, to jest ono niefalsyfikowalne, ponieważ nie ma sposobu na zademonstrowanie tego faktu, ani nawet zademonstrowania, że jakiekolwiek inne życie istnieje lub istnieć będzie.

Przykład na proroctwo nieweryfikowalne: „Budynek X jest święty i reprezentuje obietnicę, że wojna nigdy więcej nie nastąpi.”. Nie istnieje obserwacja której można by dokonać i która pozwalałaby zademonstrować prawdziwość tego twierdzenia.


5. Nie może być nadmiernie niejasne i/lub ogólnikowe.

Jeżeli proroctwo jest wystarczająco niejasne i/lub ogólnikowe, to jakakolwiek ilość wydarzeń może do niego pasować. Na przykład proroctwo „Zawalczą dwie potęgi, i upadnie imperium” mogłoby odnosić się do nieskończonej ilość różnych wydarzeń, np:
- jakiekolwiek dwa kraje toczące wojnę, w której rezultacie jedno upada,
- jakiekolwiek dwa kraje zaatakowały kraj trzeci, co doprowadziło do jego upadku
- Biedronka i Lidl współzawodniczą o konsumenta, ostatecznie Biedronka przegrywa i bankrutuje

Takie proroctwo staje się bezużyteczne, ponieważ nie opisując niczego konkretnego, nie opisuje nic.


6. Nie może przewidywać wydarzenia prawdopodobnego lub nienadzwyczajnego.

Każdy może przewidzieć wschód słońca, przyniesienie przez kelnera butelki wina po tym jak się ją zamówiło, krach giełdowy, trzęsienie ziemi, albo wojnę. Takie rzeczy zdarzają się regularnie a przewidywanie ich nie wymaga nadnaturalnych zdolności.
To samo odnosi się do wyciągania wniosków z bieżących wydarzeń: jeżeli tej zimy nastąpiły obfite opady śniegu, a potem nagłe ocieplenie, to nie trzeba być prorokiem żeby przewidzieć powodzie.

Proroctwo może nabrać jakieś wartości poprzez dodanie szczegółów. Np. zamiast nienadzwyczajnego i bezwartościowego „nastąpi trzęsienie”, powie „Białystok zostanie zniszczony przez trzęsienie w ciągu następnych pięciu lat, w lecie.”

Poza tym przewidywanie 7000 wydarzeń, z których każde ma prawdopodobieństwo 1/100 albo nawet 1/70 000, a potem - kiedy jedno, dwa albo kila z nich nastąpi - twierdzenie że proroctwo się spełniło jest idiotyzmem wynikającym z nieznajomości prawa prawdopodobieństwa i błędem logicznym Wielokrotnego Testu.


7. Nie może być samospełniające się.

Na przykład grecka tragedia Edypa – Wyrocznia Delficka prorokowała, że Edyp zabije swojego ojca i poślubi swoją matkę, co doprowadziło do łańcucha zdarzeń których rezultatem było wypełnienie się przepowiedni.


*****************************************
!!! A teraz gwóźdź programu !!!
*****************************************

JEDYNYM przykładem proroctwa Jezusa, które spełniające warunki bycia proroctwem są jego słowa w Ewangelii Łukasza 21:32

Jest to mój ulubiony fragment – biblijny dowód na to, że Jezus był fałszywym prorokiem i nie miał pojęcia, o czym gada.

Jezus mówi wprost, że koniec świata, sąd ostateczny i jego ponowne przyjście będzie miało miejsce za życia otaczających go ludzi. „Nie wymrze to pokolenie, a wszystko to się dokona.„

betme pisze:
Potop, można słusznie sądzić - okrutny morderca.

No to się zgadzamy. I jak to łączysz z rzekomym miłosierdziem, dobrocią, itd?

Widzisz, masz wyższą moralność niż Bóg w którego istnienie wierzysz... Nie dziwi Cię to?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: KAAN » 28 kwie 2016, 12:18

fryderyk pisze:"Aby proroctwo było rzeczywiście proroctwem, musi ono spełniać WSZYSTKIE poniższe kryteria:....
Ateista nie ma kwalifikacji do oceniania proroctwa, ponieważ proroctwo ma duchowe przesłanie a ateista tego nie ogarnia. Wasze dywagacje na temat proroctw są z definicji bez sensu i totalnie nic nie znaczące. Proroctwo nie zostało dane dla ateistów, ale dla wierzących.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: fryderyk » 28 kwie 2016, 13:06

KAAN pisze:
fryderyk pisze:"Aby proroctwo było rzeczywiście proroctwem, musi ono spełniać WSZYSTKIE poniższe kryteria:....
Ateista nie ma kwalifikacji do oceniania proroctwa, ponieważ proroctwo ma duchowe przesłanie a ateista tego nie ogarnia. Wasze dywagacje na temat proroctw są z definicji bez sensu i totalnie nic nie znaczące. Proroctwo nie zostało dane dla ateistów, ale dla wierzących.


Moje dywagacje na temat proroctw Biblijnych znaczą dla mnie tyle, że proroctwa te nie przekonują mnie do swojego nadprzyrodzonego pochodzenia.
A co tam one znaczą dla ciebie czy innych fundamentalistów to nie ma dla mnie znaczenia.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: KAAN » 28 kwie 2016, 13:32

fryderyk pisze:
KAAN pisze:
fryderyk pisze:"Aby proroctwo było rzeczywiście proroctwem, musi ono spełniać WSZYSTKIE poniższe kryteria:....
Ateista nie ma kwalifikacji do oceniania proroctwa, ponieważ proroctwo ma duchowe przesłanie a ateista tego nie ogarnia. Wasze dywagacje na temat proroctw są z definicji bez sensu i totalnie nic nie znaczące. Proroctwo nie zostało dane dla ateistów, ale dla wierzących.
Moje dywagacje na temat proroctw Biblijnych znaczą dla mnie tyle, że proroctwa te nie przekonują mnie do swojego nadprzyrodzonego pochodzenia.
I prawidłowo, bo proroctwo jest nie dla ciebie, kiedy się nawrócisz i Bóg da ci dar wiary to wtedy pogadamy :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: fryderyk » 28 kwie 2016, 13:38

KAAN pisze:I prawidłowo, bo proroctwo jest nie dla ciebie, kiedy się nawrócisz i Bóg da ci dar wiary to wtedy pogadamy :)


Tylko chyba kolejność nieco inna. Powinno być:
" kiedy Bóg da ci dar wiary i się nawrócisz to wtedy pogadamy" .

Na razie mi jej nie daje...


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: KAAN » 28 kwie 2016, 14:01

fryderyk pisze:
KAAN pisze:I prawidłowo, bo proroctwo jest nie dla ciebie, kiedy się nawrócisz i Bóg da ci dar wiary to wtedy pogadamy :)

Tylko chyba kolejność nieco inna. Powinno być:
" kiedy Bóg da ci dar wiary i się nawrócisz to wtedy pogadamy" .
Na razie mi jej nie daje...
Nie zwalaj winy na Pana Boga, Ewangelię wyłożył przed tobą, a ty nie masz dobrej woli aby nad nią się zastanowić. To twoja odpowiedzialność i twój grzech niewiary.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: fryderyk » 28 kwie 2016, 14:16

KAAN pisze:
fryderyk pisze:
KAAN pisze:I prawidłowo, bo proroctwo jest nie dla ciebie, kiedy się nawrócisz i Bóg da ci dar wiary to wtedy pogadamy :)

Tylko chyba kolejność nieco inna. Powinno być:
" kiedy Bóg da ci dar wiary i się nawrócisz to wtedy pogadamy" .
Na razie mi jej nie daje...
Nie zwalaj winy na Pana Boga, Ewangelię wyłożył przed tobą, a ty nie masz dobrej woli aby nad nią się zastanowić. To twoja odpowiedzialność i twój grzech niewiary.


Przeczytałem, zastanowiłem się nie raz i nie wierzę, że wszystko to prawda.
Wierzę, że istniał Jezus i Piłat.
Nie wierzę, że Jezus był Bogiem wcielonym w człowieka. Miałem bardzo dobrą wolę żeby w to wierzyć nawet przez większość życia w to wierzyłem!
Ale przestałem...


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: betme » 28 kwie 2016, 17:58

Zawile te Wasze definicje proroctw. W takim razie napisz nam, jakich konkretnie dowodow oczekiwalbys na slusznosc proroctw dotyczacych Jezusa?

Potop byl konsekwencja grzechow. To byla kara. Surowa. Przyszedl Jezus i dzis mozesz byc szczesliwym ateista na Ziemi.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: konto skasowane » 28 kwie 2016, 19:05

Nie mądre jest dawać nagrody i prezenty dziecku za złe zachowanie. To jest chyba dostatecznie logiczne.


.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: KAAN » 28 kwie 2016, 19:09

fryderyk pisze:
KAAN pisze:
fryderyk pisze:Tylko chyba kolejność nieco inna. Powinno być:
" kiedy Bóg da ci dar wiary i się nawrócisz to wtedy pogadamy" .
Na razie mi jej nie daje...
Nie zwalaj winy na Pana Boga, Ewangelię wyłożył przed tobą, a ty nie masz dobrej woli aby nad nią się zastanowić. To twoja odpowiedzialność i twój grzech niewiary.
Przeczytałem, zastanowiłem się nie raz i nie wierzę, że wszystko to prawda. ...
To masz pecha jak stąd do Halifaxu będziesz w piekle jak się nie nawrócisz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: fryderyk » 28 kwie 2016, 22:55

betme pisze:Zawile te Wasze definicje proroctw. W takim razie napisz nam, jakich konkretnie dowodow oczekiwalbys na slusznosc proroctw dotyczacych Jezusa?


No przecież napisałem Ci jasno i wyraźnie...
Główne proroctwo Jezusa się nie wypełniło.

betme pisze:Potop byl konsekwencja grzechow. To byla kara. Surowa. Przyszedl Jezus i dzis mozesz byc szczesliwym ateista na Ziemi.


Spoko, fajnie :)

dr.sky pisze:Nie mądre jest dawać nagrody i prezenty dziecku za złe zachowanie. To jest chyba dostatecznie logiczne.


Jasne. Najlepiej je utopić w globalnym potopie, a z nim razem niczemu nie winne miliony zwierząt.
A czym przepraszam zawiniły niemowlęta i cała reszta dzieci np. do 3 roku życia, że należało je ukarać topiąc je ?

KAAN pisze:To masz pecha jak stąd do Halifaxu będziesz w piekle jak się nie nawrócisz..

Ale to ten Bóg mi nie daje przecież wiary. To nie moja wina...


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: betme » 28 kwie 2016, 23:23

Daje Ci wiarę, ale Twoja wolna wola nie odbiera :)

To niespełnione proroctwo Jezusa nie dotyczyło przypadkiem zburzenia Jerozolimy? Ono nastało za życia uczniów...
Najpierw powiedział, że Jerozolima będzie zburzona, wskazał znaki jakimi to przewidzą, Jezus dodaje również przykład drzewa figowego, że jak dojrzewa to lato jest blisko tak oni wiądzc znaki na zburzenie Jerozolimy będą mogli wejść do Królestwa Bożego. Ale klucz to Twojego cytatu znajduje się tu:

34 Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, 35 jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. 36 Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym".

Zatem, za życia muszą być zawsze gotowi na spotkanie z Nim. Nic inne nie jest ważne, jak Bóg. Zatem za ich życia zburzona jest Jerozolima i gdy nadal wierzą są z Nim.

Zatem przytoczę fragment, który Ty skróciłeś:
29 I powiedział im przypowieść: "Patrzcie na drzewo figowe i na inne drzewa. 30 Gdy widzicie, że wypuszczają pączki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. 31 Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. 32 Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie. 33 Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.

Jednak istotne jest przeczytać cały rozdzial 21.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zadaj pytanie ateiście

Postautor: konto skasowane » 28 kwie 2016, 23:28

Nie, to pycha wypiera wiarę. Tłumaczenie że nie ma się wiary jest w przypadku pysznego człowieka żartem.


.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości