luteranie i narodzenie na nowo

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 03 mar 2016, 08:45

Czy Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce wierzy w konieczność narodzenia się na nowo, czyli świadomej, osobistej decyzji uznającej swoją grzeszność, wartość ofiary Pana Jezusa na krzyżu dla przebłagania grzechów, Bóstwa Jezusa oraz błogosławieństwa z tego płynące? Szukam w Googlu i znajduję niejasne [dla mnie] wytłumaczenia.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Zbyszekg4 » 03 mar 2016, 08:54

Znam z internetu kazania pastora Leszka Czyża ze zboru luterańskiego w Wiśle-Malince, i on na pewno ideę nowonarodzenia głosi.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 03 mar 2016, 09:01

OK, ale jak to wygląda oficjalnie? W obecnych czasach [a może od 2000 lat?] każdy wierzy po swojemu ;-)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Zbyszekg4 » 03 mar 2016, 09:11

Oficjalnie u luteran? Nie wiem, ale możesz sam zapytać, pisząc/dzwoniąc do pastora Czyża [kiedyś napisałem i mi odpowiedział]; tu znajdziesz namiary: http://malinka.org.pl/kontakt/


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 03 mar 2016, 10:01

Oj, nie wiedziałem, że luteran tak bardzo boli świadomy chrzest i narodzenie na nowo - aż jakiś luterański "ksiądz" się wtrącił:

Edycja - Usunąłem link zanim dostanę ostrzeżenie ;) Generalnie chodziło o to, że luteran mówienie o chrzce w wieku świadomym i jednorazowym wydarzeniu w postaci narodzenia na nowo strasznie zbulwersowało.

Naprawdę, od tej wielości poglądów zbudowanych w oparciu o jedną Księgę można zwariować...
Ostatnio zmieniony 03 mar 2016, 10:23 przez MMW, łącznie zmieniany 1 raz.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: kontousunięte1 » 03 mar 2016, 10:18

MMW
Zapytaj na luterańskim forum. Jeśli chcesz to dam linka na pw,bo tu ponoć nie wolno wstawiać linków do konkurencji :-D ;-)
Masz ładny awatar :-D


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 03 mar 2016, 10:25

Już widzę, że ich to strasznie wkurza. Mam luki w wiedzy o protestantyzmie i było dla mnie oczywistością, że koncepcja narodzenia na nowo jest znana już od czasów Lutra. Na tamtym forum została nazwana "marzycielstwem". Nie jest to oficjalne stanowisko, ale 2 z kleru się wypowiadało i wszyscy zgodnie byli przeciw.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: kontousunięte1 » 03 mar 2016, 10:28

A to mnie zaskoczyłeś. Ja też najczęściej z Malinki słucham i tam jest OK, tak jak Zbyszek pisał.
Daj znać w jakim temacie jest ta rozmowa na tamtym forum,OK?


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: wisnia2168 » 03 mar 2016, 11:24

MMW pisze:Oj, nie wiedziałem, że luteran tak bardzo boli świadomy chrzest i narodzenie na nowo - aż jakiś luterański "ksiądz" się wtrącił:

Edycja - Usunąłem link zanim dostanę ostrzeżenie ;) Generalnie chodziło o to, że luteran mówienie o chrzce w wieku świadomym i jednorazowym wydarzeniu w postaci narodzenia na nowo strasznie zbulwersowało.

Naprawdę, od tej wielości poglądów zbudowanych w oparciu o jedną Księgę można zwariować...


Są dwie takie bardzo ważne zasady jakimi kierują się kościoły pierwszej reformacji: "ecclessia reformata et semper reformanda" (kościół reformowany nieustannie reformujący się) oraz taka bardziej ogólna "nieustanna reformacja".
Czyli kościół Luterański nie mówi tak jak np. KZ że narodzisz się na nowo i już wszystko idzie dobrze i lekka droga do Boga, tylko podkreśla że życie chrześcijanina powinno polegać na " nieustannym topieniu starego(grzesznego) Adama, by mógł się narodzić nowy człowiek(w Chrystusie)". Ot co
Nie znaczy to że odrzucamy nowonarodzenie, ale podkreślamy że nie ma ono większego znaczenia niż nieustanne wysiłki płynące z naszej strony by walczyć z grzechem w miarę swoich możliwości i zbliżać się przez to choć troszeczkę do naszego wzoru prawdziwej wiary (Chrystusa).
A nasze złe nastawienie do nowonarodzenia(przynajmniej w niektórych przypadkach bo jesteśmy raczej za zgodą) w pojmowaniu charyzmatycznym/zielonoświątkowym bierze się też z doświadczeń historycznych (pietyści i ich wpływ na kościoły reformacyjne- poczytaj sobie do czego się dopuszczali jak wpadli w zachwyt z powodu nowonarodzenia, śmiało ;) )
Więc podkreślam, że nigdzie luteranizm nie przeczy nowonarodzeniu.
Jeśli chodzi o świadomy chrzest to nie jest zły, jeśli chrztu jako dziecko się nie przyjęło. W przeciwnym wypadku jest to poprawianie Bożego dzieła i wielkie bałwochwalstwo oraz bluźnierstwo przeciwko Bogu.


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Mychał
Posty: 38
Rejestracja: 31 paź 2015, 14:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Mychał » 03 mar 2016, 12:00

Zbyszku, a dlaczego w KADS chrzci się powtórnie ludzi już ochrzczonych wodnie jeśli byli wykluczeni ze zboru?


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 03 mar 2016, 12:02

Żeby codziennie zacząć "topić' starego Adama, trzeba narodzić się na nowo. Chrzest nie ma tu najmniejszego znaczenia, czego dowodzi empiria: miliony ochrzczonych Polaków nie wykazują najmniejszych oznak chrześcijańskiej wiary a z kolei nieochrzczeni, ale narodzeni na nowo ludzie, nawet gdy nie byli ochrzczeni edycja: jako niemowlęta, wydają owoce narodzenia na nowo wcześniej, niż się ochrzczą [z przyczyn organizacyjnych odbywa się to czasem kilka i więcej miesięcy później]. Poza tym rozmówców z luterańskiego forum właśnie nowozrodzenie zirytowało, natomiast nikt rozsądny nie zaprzeczy, że po nowozrodzeniu wciąż trwa duchowa walka [kto zaprzeczy, ten szybko się przekona o swojej pomyłce].

Charyzmatyzmu w to nie mieszajmy, bo nowozrodzenie nie jest wyłącznością zielonoświątkowych symulantów cudów, lecz również mnóstwa cesacjonistów [np. ruchy braterskie, część baptystów itp.].
Ostatnio zmieniony 03 mar 2016, 12:11 przez MMW, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Zbyszekg4 » 03 mar 2016, 12:07

Mychał pisze:Zbyszku, a dlaczego w KADS chrzci się powtórnie ludzi już ochrzczonych wodnie jeśli byli wykluczeni ze zboru?

Powtórny chrzest bywa praktykowany, gdy osoba wracająca tego sobie życzy, aby tym ponownym zanurzeniem dać znać, że odnowiła się wieź z Bogiem... Nie traktuje sie tego jako czegoś magicznego czy coś w tym stylu; chrzest jest zewnętrznym wyrazem wewnętrznych zmian i jak ktoś poszedł w świat i żył bez Boga, to wracając może (ale nie musi) być ponownie ochrzczony (tak akt jest na pewno budujący dla chrzczonej osoby i otoczenia).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: MMW » 03 mar 2016, 12:31

Ups, zapędziłem się i mówię jak protestant ;) Jako katolik powinienem wiedzieć, że narodzenie na nowo następuje przez chrzest. Tylko, że moje doświadczenie jest całkiem inne - stąd m.in. moje rozterki.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: Samolub » 03 mar 2016, 15:21

MMW pisze:Ups, zapędziłem się i mówię jak protestant Jako katolik powinienem wiedzieć, że narodzenie na nowo następuje przez chrzest. Tylko, że moje doświadczenie jest całkiem inne - stąd m.in. moje rozterki.


Chrzest nie ma znaczenia, choc proces Nowo Narodzenia moze sie nalozyc przed czy po chrzcie. Opisywanie zdarzenia ktore jest wynikiem życia ludzkiego jest trudne do okreslenia w czasie, proces nigdy sie nie zaczal, bo jego poczatki mozna roznie rozpatrywac.

MMW pisze: natomiast nikt rozsądny nie zaprzeczy, że po nowozrodzeniu wciąż trwa duchowa walka [kto zaprzeczy, ten szybko się przekona o swojej pomyłce].


Oczywiscie

MMW pisze:Charyzmatyzmu w to nie mieszajmy, bo nowozrodzenie nie jest wyłącznością zielonoświątkowych symulantów cudów, lecz również mnóstwa cesacjonistów [np. ruchy braterskie, część baptystów itp.].


Nie ma wspolnoty gdzieby byli sami Nowo Narodzeni, niektorzy nie rozumieją tych nauk, a je popieraja. Wsrod Luteran nie ma takiej oficjalnej nauki co nie znaczy, ze zaden Pastor jej nie glosi czy nie ma wsrod Luteran Nowo Narodzonych

Nie jest to wymysl Zielonoswiatkowy, czy charyzmatyczny. Nowo Narodzili sie wszyscy Apostolowie i wielu w Kosciele w 1 wieku. O czym ja jestem przekonany czytajac dziela Lutra czy obserwujac motywacje Reformacjii
Luter tez Nowo Narodzil sie, teologia czy bledy nie maja tu zadnego znaczenia.

MMW pisze:Poza tym rozmówców z luterańskiego forum właśnie nowozrodzenie zirytowało, natomiast nikt rozsądny nie zaprzeczy, że po nowozrodzeniu wciąż trwa duchowa walka [kto zaprzeczy, ten szybko się przekona o swojej pomyłce].


Podaj mi na priv strone. Luteranie zaniedbali oficjalnie i powszechna naukę o Nowo Narodzeniu stad niektorzy wierni, swiezo nawroceni moga nie rozumiec o czym piszesz
MMW pisze:Już widzę, że ich to strasznie wkurza. Mam luki w wiedzy o protestantyzmie i było dla mnie oczywistością, że koncepcja narodzenia na nowo jest znana już od czasów Lutra. Na tamtym forum została nazwana "marzycielstwem". Nie jest to oficjalne stanowisko, ale 2 z kleru się wypowiadało i wszyscy zgodnie byli przeciw.


Bo tak w rzeczywistosci było, znaczy Reformacja przywrocila te nauki i mozliwosci oficjalnego nauczania. Wczesniej byly herezja, wiedza ograniczona i nie nauczaną. Glowne zmiany dotyczyly nauki o zbawieniu, co nie oznacza ze wszystkie inne sprawy mialy pojsc lekko, jednomyslnie i np. w kwestii preegzystencjii bedzie rozwiazanie i jednomyslnosc.

MMW pisze:Czy Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce wierzy w konieczność narodzenia się na nowo, czyli świadomej, osobistej decyzji uznającej swoją grzeszność, wartość ofiary Pana Jezusa na krzyżu dla przebłagania grzechów, Bóstwa Jezusa oraz błogosławieństwa z tego płynące? Szukam w Googlu i znajduję niejasne [dla mnie] wytłumaczenia.


Mysle ze ktos nie rozumiejac co masz na mysli rozumie to jako nowy produkt, jakąś nauke. Mimo ze owocem jest prowadzenie przez Ducha, pewnosc zbawienia, społeczność z Świetymi, uświecanie oraz wiele innych rzeczy


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: luteranie i narodzenie na nowo

Postautor: artur403 » 03 mar 2016, 23:14

Narodzenie na nowo to przecież wymysł baptystyczny. A baptyści mieli swoja reformację sto lat po luteranach. Druga fala reformacji.
Dlatego luteranie z tego mogą nic nie kumać.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości