skąd problemy psychiczne u wierzących

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: skąd problemy psychiczne u wierzących

Postautor: jj » 02 lip 2016, 09:21

Dezerter
- Alez oczywiscie, ze Pismo rozroznia permenentny dar od spontanicznej manifestacji Ducha, ktora miala miejsce np. w Piecdziesiatnice.
- Poza tym, ja nie twierdze, ze Kosciol, jako zbior wszystkich wierzacych, nie jest obdarowany. Jest i to szczodrze! Uwazam jednak, ze przekaz zawarty w konsekwencji takiego daru, musi pokrywac sie z nauka Pisma. Duch Swiety nie mowi od siebie, ale wielbi Pana Jezusa. To jest znak rozpoznawczy (J 16,13).
- Kiedy Pawel pisze 1. List do Koryntian, nie ma jeszcze spisanego Nowego Testamentu, dlatego nie moze odnosic swojej nauki do tegoz Listu. Pisze jednak, ze to, co uczy, zostalo mu przekazane przez Chrystusa. Jego nauka jest permanentnym darem dla Pawla i dla Kosciola w odroznieniu od np nastepujacego twierdzenia "Bracia! Otrzymalem slowo od Pana: sanie motorowe sa od diabla" (Autentyczne!).
Masz jednak racje twierdzac wyzej, ze dary moga przeminac.
Dziwi mnie takze, ze piszac o charyzmatach koncentrujesz sie wylacznie na 1. Liscie do Koryntian. A gdzie dar sprzatania i pieczenia ciastek na przyklad? Albo dar napominania innych, czy dar zmilowania sie nad pijanym zebrakiem? Te dary funkcjonuja przeciez w dzisiejszym Kosciele. Nie sa jednak eksponowane. Dlaczego? Bo lepiej i bezpieczniej jest byc falszywym prorokiem niz autentycznym sprzataczem toalety po nabozenstwie. Latwiej jest mowic grupowo w jezyku, ktorego nikt nie moze porownac z Bozym Slowem, niz nakarmic glodnego. Latwiej jest podawac sie za posiadajacego wiedze, niz schylic sie nad zarzyganym zebrakiem. Latwiej jest ukryc brak uwielbienia Chrystusa. Latwiej jest siebie samego uwielbic. Takze z tego powodu, z powodu latwosci, nie sa to dary. Prorocy bywaja zabijani. Ci falszywi zyja w dostatku i wlasnej chwale.


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: skąd problemy psychiczne u wierzących

Postautor: Dezerter » 02 lip 2016, 15:13

jj pisze:Dezerter
- Alez oczywiscie, ze Pismo rozroznia permenentny dar od spontanicznej manifestacji Ducha, ktora miala miejsce np. w Piecdziesiatnice.
- Poza tym, ja nie twierdze, ze Kosciol, jako zbior wszystkich wierzacych, nie jest obdarowany. Jest i to szczodrze! Uwazam jednak, ze przekaz zawarty w konsekwencji takiego daru, musi pokrywac sie z nauka Pisma. Duch Swiety nie mowi od siebie, ale wielbi Pana Jezusa. To jest znak rozpoznawczy (J 16,13).
- Kiedy Pawel pisze 1. List do Koryntian, nie ma jeszcze spisanego Nowego Testamentu, dlatego nie moze odnosic swojej nauki do tegoz Listu. Pisze jednak, ze to, co uczy, zostalo mu przekazane przez Chrystusa. Jego nauka jest permanentnym darem dla Pawla i dla Kosciola w odroznieniu od np nastepujacego twierdzenia "Bracia! Otrzymalem slowo od Pana: sanie motorowe sa od diabla" (Autentyczne!).
Masz jednak racje twierdzac wyzej, ze dary moga przeminac.

Cieszy mnie bardzo, że doszliśmy do porozumienia - bo jest przecież jedno Słowo, które czytamy i jeden Duch, który nam je objaśnia/uzdalnia do zrozumienia :-)
Dziwi mnie takze, ze piszac o charyzmatach koncentrujesz sie wylacznie na 1. Liscie do Koryntian. A gdzie dar sprzatania i pieczenia ciastek na przyklad? Albo dar napominania innych, czy dar zmilowania sie nad pijanym zebrakiem? Te dary funkcjonuja przeciez w dzisiejszym Kosciele. Nie sa jednak eksponowane. Dlaczego? Bo lepiej i bezpieczniej jest byc falszywym prorokiem niz autentycznym sprzataczem toalety po nabozenstwie. Latwiej jest mowic grupowo w jezyku, ktorego nikt nie moze porownac z Bozym Slowem, niz nakarmic glodnego. Latwiej jest podawac sie za posiadajacego wiedze, niz schylic sie nad zarzyganym zebrakiem. Latwiej jest ukryc brak uwielbienia Chrystusa. Latwiej jest siebie samego uwielbic. Takze z tego powodu, z powodu latwosci, nie sa to dary. Prorocy bywaja zabijani. Ci falszywi zyja w dostatku i wlasnej chwale.

Ja piszę o charyzmatach o których czytam w piśmie, a właściwie tylko o tych , o których dyskutujemy.
To Pawła raczej albo Piotra powinieneś spytać, czemu nie napisali o charyzmacie np. "sprzątania" ;-)
Ja w "językach" nie modlę się, co najwyżej w hebrajskim, greckim i trochę po łacinie i rosyjsku jak coś zdumiewającego i głupiego przeczytam na forum (:Hospody pamiłuj!) ;-)
Ale to co piszesz jest bardzo ważne i prawdziwe - znów się zgadzamy :-) - ojciec Enrike, taki nasz charyzmatyk, szedł z jeszcze jednym bratem ewangelizować na ulice i myśli co tu tym razem wymyślić ... Duch mu podpowiedział by zająć się pierwszą potrzebującą osobę. Zobaczył leżąc na ulicy pijaną "wczorajszą" kobietę w stanie higienicznym opłakanym. Zaczęli się nią zajmować pomagać obmywać itd. Zaraz podeszła jakaś kobieta, która wyznała, że od dawna odeszła od Kościoła i wiary, ale jak zobaczyła księdza klęczącego na ulicy i zajmującego się jakąś menelką, to coś w niej pękło i chce znów oddać życie Jezusowi.
To takie autentyczne świadectwo, by potwierdzić, że charyzmat sprzątania toalet i rzygowin też potrafi nawrócić ludzi do Boga :idea:
szalom


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: skąd problemy psychiczne u wierzących

Postautor: jj » 02 lip 2016, 15:32

Dezerter pisze:Ja piszę o charyzmatach o których czytam w piśmie, a właściwie tylko o tych , o których dyskutujemy.
To Pawła raczej albo Piotra powinieneś spytać, czemu nie napisali o charyzmacie np. "sprzątania" ;-)


Pisal, a jakze, inaczej bym nie pytal:

(6) A mamy różne dary według udzielonej nam łaski; jeśli dar prorokowania, to niech będzie używany stosownie do wiary; (7) jeśli posługiwanie, to w usługiwaniu; jeśli kto naucza, to w nauczaniu; (8) jeśli kto napomina, to w napominaniu; jeśli kto obdarowuje, to w szczerości; kto jest przełożony, niech okaże gorliwość; kto okazuje miłosierdzie, niech to czyni z radością.
(List do Rzymian 12:6-8, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: skąd problemy psychiczne u wierzących

Postautor: Dezerter » 02 lip 2016, 20:47

jj pisze:
Dezerter pisze:Ja piszę o charyzmatach o których czytam w piśmie, a właściwie tylko o tych , o których dyskutujemy.
To Pawła raczej albo Piotra powinieneś spytać, czemu nie napisali o charyzmacie np. "sprzątania" ;-)


Pisal, a jakze, inaczej bym nie pytal:

(6) A mamy różne dary według udzielonej nam łaski; jeśli dar prorokowania, to niech będzie używany stosownie do wiary; (7) jeśli posługiwanie, to w usługiwaniu; jeśli kto naucza, to w nauczaniu; (8) jeśli kto napomina, to w napominaniu; jeśli kto obdarowuje, to w szczerości; kto jest przełożony, niech okaże gorliwość; kto okazuje miłosierdzie, niech to czyni z radością.
(List do Rzymian 12:6-8, Biblia Warszawska)

Faktycznie pada słowo "dary"
ale nie róbmy więcej offtopu
Bo nam moderacja dowali i będziemy mieć problemy psychiczne ;-)
Problemy psychiczne- przynajmniej te niektóre biorą się z wrodzonej konstrukcji psychicznej.
Ja np jestem urodzonym optymistom, pogodnie patrzącym na życie, więc mnie się depresja nie ima.
ale znam wielu, którzy tak fajnie jak ja nie mają


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: skąd problemy psychiczne u wierzących

Postautor: jj » 02 lip 2016, 21:03

Dezerter
Tak, to prawda, jak znam moderacje, to lepiej jest z nimi nie zaczynac :zabawa:
A wracajac do tematu, to jest publikowane coraz wiecej wynikow badan potwierdzajacych przyczyny depresji, lęków i innych objawow chorob fizycznych.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości