Jak rozpoznać, co jest sektą?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Jak rozpoznać, co jest sektą?

Postautor: Axanna » 21 sty 2008, 11:03

Ponieważ temat wykracza poza niekończące się kontrowersje pomiędzy protestantyzmem, katolicyzmem i prawosławiem, postanowiłam umieścić ten wątek tutaj.
Nie tak dawno, moja rodzina gorliwych katolików, zaczęła przebąkiwać w mojej obecności o tym, że wszystko co jest poza KK, jest sekciarstwem. Nazywam to "przebąkiwaniem", ponieważ wszyscy dobrze wiedzieli, że mówią tak naprawdę o mnie i o moim Kościele, ale zamiast mówić wprost, zaczęli owijać i chodzić dookoła, że niby co złego, to nie oni.
Relacje z dyskusji, która odbyła się po tych napomknięciach nie ma sensu tu przytaczać, gdyż mamy tu podobnych bardzo dużo - podajesz Słowo Boże, a w odpowiedzi, wiadomo - "świadectwa" z pielgrzymek, "uzdrowienia" przez obrazy, nauczycieli po studiach, tradycja, teolodzy, a na końcu: "my tak będziemy wierzyć i już". Pewnie wszyscy wiedzą jak to jest.
Uwagę chciałam zwrócić na to, jakie są ogólnie przyjęte główne charakterystyczne atrybuty, cechujące sekty typu religijnego:
- "Guru", "przywódca", "ciało kierownicze" czy też tradycja posiadają większy autorytet niż Pismo Święte;
- Od członków grupy wymaga się absolutnego posłuszeństwa takiemu autorytetowi;
- Oprócz Starego i Nowego Testamentu Bóg objawia swoją wolę w innych księgach lub poprzez wybranego przywódcy - "proroka", "guru", "nowe wcielenie Mesjasza";
- Nie pochwala samodzielnego studium Biblii, prowadzonego pod nieobecność "starszych", "duchownych" lub bez używania literatury wyjaśniającej;
- Niezależne myślenie jest grzechem - stanowi bowiem objaw pychy. Przywódcy grupy mówią przecież swym członkom wszystko, co trzeba wiedzieć;
- Każda sekta probuje udowodnić za pomocą wizji, proroctw czy manipulacji wersetami z Pisma Świętego, że jest jedyną, wybraną przez Boga organizacją, powołaną do przekazywania ludziom Jego woli;
- Charakterystyczną cechą jest odrzucanie nauki o Bogu jako Ojcu, Synu i Duchu Świętym, bądz zniekształcenie tej nauki (coś ujmując, lub coś dodając);
- Warunkiem zbawienia jest:
* przynależność do danej grupy lub organizacji oraz służba na jej rzecz
* zapracowanie sobie na nie poprzez "właściwe życie" (grupa naucza co jest wg niej właściwe)
* zapracowanie na nie poprzez posłuszeństwo przywódcom grupy.

Ponieważ żadna sekta nie powie o sobie, że jest sektą, a natomiast wielu jest chętnych, aby przyklejać to miano innym, zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, co jeszcze odróżnia sekty i jak można uniknąć od pogrążenia, że tak powiem, w niewole pod sekciarskie metody wywierania presji psychicznej na człowieku.


Awatar użytkownika
Katarzynka
Posty: 67
Rejestracja: 19 sty 2008, 20:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak rozpoznać, co jest sektą?

Postautor: Katarzynka » 21 sty 2008, 14:09

Haereticus pisze:Rozmawiałem kiedyś z pewną satarszą kobietą, która dziwiła mi się bardzo, że ja - jako katolik (jeszcze wówczas teoretycznie nim byłem) - chodzę na modlitwy do baptystów, bo według niej to grzech..


Czytając, to zdanie przypomniało mi się, jak rozmawiałam z siostrą z Kościoła Zielonoświątkowego. Opowiadała, jak jej znajomi - katolicy przystępowali do chrztu przez zanurzenie, potajemnie przed księdzem ze swojej parafii ... według mnie nie popełnili grzechu, tylko po co to wszystko, nadal są w KRK.


Kto mówi, że jest w światłości, a brata swojego nienawidzi, w ciemności jest nadal. 1 List Jana 2,9
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 21 sty 2008, 14:34

Dlaczego mówisz, Haereticus, że to wypracowanie katolickie? Wzięłam to z ulotki ewangelizacyjnej, nie mam tego w tej chwili, żeby zerknąć na autora, lecz z pewnością nie jest to praca katolicka...


Pedro
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2008, 17:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pedro » 21 sty 2008, 16:04

Axanna nie podoba mi się Twoja definicja 'sekty'. Nie można nazywać kogoś 'sekciarzem' tylko dlatego że wierzy inaczej. Judaizm też jest według Ciebie sektą?


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 21 sty 2008, 17:07

Moja definicja? Jaka taka "moja definicja"? Podałam kilka właściwości powszechnie uznanych za przymioty sekty. Czy zobaczyłeś podobieństwo do Judaizmu?


Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 21 sty 2008, 17:55

Zacznijmy od tego, że pierwsi chrześcijanie byli nazywani sekciarzami. Jednak kiedyś słowo sekta nie miało tak pejoratywnego zabarwienia. Znaczyło po prostu "odłam". PWN: 1. «odłam wyznaniowy jakiejś religii; też: grupa ludzi skupiona wokół jakiegoś przywódcy, mająca własną religię» 2. «grupa społeczna stanowiąca odłam wśród wyznawców jakiejś ideologii»
Ponieważ żadna sekta nie powie o sobie, że jest sektą, a natomiast wielu jest chętnych, aby przyklejać to miano innym, zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, co jeszcze odróżnia sekty i jak można uniknąć od pogrążenia, że tak powiem, w niewole pod sekciarskie metody wywierania presji psychicznej na człowieku.
Całkiem niedawno poszłam na lekcję religii do LO, ksiądz mówił właśnie o sektach. Wymienił dokładnie takie cechy jakie podałaś, nacisk położył na tym że z sekty ciężko jest się wydostać i każdy kto odchodzi z sekty może być odrzucony przez członków i prześladowany. Słowa te jak najbardziej się sprawdzają, możesz się o tym przekonać gdy pójdziesz do swojej parafii i powiesz że chcesz dokonać apostazji. Zobaczysz także wtedy reakcję ludzi naokoło...
Jak uniknąć? Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć. I mieć oczy szeroko otwarte.
I tak wszystko w rękach Boga...


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak rozpoznać, co jest sektą?

Postautor: Ian » 21 sty 2008, 21:08

Axanna pisze:podajesz Słowo Boże, a w odpowiedzi, wiadomo - "świadectwa" z pielgrzymek, "uzdrowienia" przez obrazy, nauczycieli po studiach, tradycja, teolodzy, a na końcu: "my tak będziemy wierzyć i już".

Ten tekst mi się podobał :D Tak jest niemal w każdej mojej rozmowie z katolikami :/


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Pedro
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2008, 17:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pedro » 22 sty 2008, 11:22

Axanna pisze:Moja definicja? Jaka taka "moja definicja"? Podałam kilka właściwości powszechnie uznanych za przymioty sekty. Czy zobaczyłeś podobieństwo do Judaizmu?

Tak. W punktach 1,3,7.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 sty 2008, 11:44



(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 22 sty 2008, 17:43

Dzięki, Lash, ale te wskaźniki (niektóre), podane na tej stronce, bardzo dobrze pasują do Kościoła Chrystusowego, no nie? - bardzo dobrze przemyślane z katolickiego punktu widzenia...a tę, co pasują do KK, przemilczane. Dobrze Haereticus powiedział, że do każdej organizacji trzeba podchodzić indywidualnie i z Pismem w ręku.
Pedro pisze:
Axanna pisze:Moja definicja? Jaka taka "moja definicja"? Podałam kilka właściwości powszechnie uznanych za przymioty sekty. Czy zobaczyłeś podobieństwo do Judaizmu?

Tak. W punktach 1,3,7.

Pedro, to nie moja definicja, a po drugie... no dobra:
1."Guru", "przywódca", "ciało kierownicze" czy też tradycja posiadają większy autorytet niż Pismo Święte;
Czy w Judaizmie jest taki przywódca?

2. Oprócz Starego i Nowego Testamentu Bóg objawia swoją wolę w innych księgach lub poprzez wybranego przywódcy - "proroka", "guru", "nowe wcielenie Mesjasza";
czy tak się rzeczy mają w judaizmie? Przepraszam, ale ja o judaizmie wiem tyle, co ze ST... :oops:

3.- Charakterystyczną cechą jest odrzucanie nauki o Bogu jako Ojcu, Synu i Duchu Świętym, bądz zniekształcenie tej nauki (coś ujmując, lub coś dodając);
No i tu to się zgadza. Nie miałam na celu kogoś urazić, ale według wiary chrześcijańskiej, judaizm, chociaż i pochodzi od samego Boga Izraela, jednak od czasu Ofiary, jest religia absolutnie martwa, gdyż "Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał." ( J 5:23); "Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca. Kto wyznaje Syna, ma i Ojca." ( 1J 2:23 )
Pozdrawiam.


Pedro
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2008, 17:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pedro » 23 sty 2008, 08:14

Axanna, porozmawiaj sobie z jakimś żydem o Biblii to będziesz wiedziała o co chodzi. Dla nich też Tradycja ma większy autorytet niż Pismo Święte.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości