Sianie nienawiści wobec protestantow

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 01:41

To nie miałoby żadnego sensu, bo to oczywiste, że z Egiptu nie wyprowadził ich cielec czy inny posąg, ale Jahwe i wiedzieli to, a nawet widzieli to, stąd głupie byłoby, gdyby przypisywali te zasługi innej osobie, zupełnie innemu bytowi, a jeszcze głupsze, gdyby przypisywali je dosłownie posągowi


moze dla nas to jest głupie i bez żadnego sensu, ale dla nich nie było
Popatrz sobie na ludy oscienne, ktore dokładnie w taki sam sposob tworzyły sobie Bogów
No a Ci ?
Skoro Bog nie wraca , to czemu by nie zachować sie jak te ludy ościenne i nie sporządzić
sobie boga martwego zamiast czekac na żywego
Bardzo logiczne , jak sie weźmie pod uwagę tamtejsze warunki historyczne..

To potwierdzają słowa do kapłana
"Utworz nam Boga"
Nikt nie powiedział "Utworz nam obraz Boga, bo wiemy ze Bog jest żywy, ale tesknimy ,poczekamy i bedziemy czuwac przy jego obrazie aż wróci"
Tylko 'aa boga nie ma to dawaj pan panie kapłan kolejnego '
no i poszli.
Jeszcze święto wyprawili na cześć nowego Bostwa , nazywając go Bogiem Jahwe :eek:


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 22 sie 2015, 01:48

navi31 pisze:moze dla nas to jest głupie i bez żadnego sensu, ale dla nich nie było
Popatrz sobie na ludy oscienne, ktore dokładnie w taki sam sposob tworzyły sobie Bogów
No a Ci ?
Skoro Bog nie wraca , to czemu by nie zachować sie jak te ludy ościenne i nie sporządzić
sobie boga martwego zamiast czekac na żywego
Bardzo logiczne , jak sie weźmie pod uwagę tamtejsze warunki historyczne..

Chodzi o to, że chronologicznie to nie pasuje: Cielec zaistniał dopiero po wyjściu z Egiptu, a Izraelitów wyprowadził z Egiptu pewien nadprzyrodzony byt - nawet, jeżeli rozumiemy to tak, że faktycznie posąg cielca jest bogiem, to jak jeszcze nieistniejący cielec miał ich wyprowadzić z Egiptu? Głównie z tego powodu teoria z identyfikacją cielca z Jahwe wydaje się rozsądniejsza: "Z Egiptu wyprowadził nas potężny Jahwe, widzieliśmy to, ale coś długo się nie odzywa, to wyobraźmy Go sobie i spróbujmy zorganizować Jego kult bez Mojżesza, na własną rękę.".

Ludy pogańskie tworzyły sobie bogów z drewna i kamienia, jednak "tworzyły sobie bogów" to pewien skrót myślowy - przecież nawet poganie rzymscy lub greccy nie wierzyli, że Minerwa siedzi we własnym posągu, a Artemida efeska jest tożsama ze swoim posągiem - nawet prości ludzie wierzyli że te dzieła sztuki jedynie reprezentują bóstwa i pośredniczą między nimi, a same bóstwa znajdują się w niebiosach czy na Olimpie. Ewentualnie wyedukowani filozofowie czynili z tego coś więcej i utożsamiali bóstwa z abstrakcyjnymi ideami, jednak to już wyższa szkoła jazdy.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2015, 01:53 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 01:52

Cielec zaistniał dopiero po wyjściu z Egiptu, a Izraelitów wyprowadził z Egiptu pewien nadprzyrodzony byt - nawet, jeżeli rozumiemy to tak, że faktycznie posąg cielca jest bogiem, to jak jeszcze nieistniejący cielec miał ich wyprowadzić z Egiptu?


Przyjmujesz logikę własną, bo wiesz jak było dla Ciebie ogromną różnicą jest
czy jest Bóg żywy prawdziwy czy nie
ale skąd pomysł ze Żydzi to w tamtym momencie właściwie rozmieli ?
Albo ze nie okłamywali samych siebie??
Wiadomo tyle : Mowili "OTO BÓG"
tak do tego nowego cielca mowili ''oto bóg'', czyli nie kierowali się własciwa logiką.

Ludy pogańskie tworzyły sobie bogów z drewna i kamienia, jednak "tworzyły sobie bogów" to pewien skrót myślowy - przecież nawet poganie rzymscy lub greccy nie wierzyli, że Minerwa siedzi we własnym posągu, a Artemida efeska jest tożsama ze swoim posągiem


Tak tyle ze Minewra była jedna, a Jahwe i cielec to dwa rózne bóstwa!
Mimo ze Żydzi nazywali ich tak samo


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 22 sie 2015, 02:01

navi31 pisze:Przyjmujesz logikę własną, bo wiesz jak było dla Ciebie ogromną różnicą jest
czy jest Bóg żywy prawdziwy czy nie
ale skąd pomysł ze Żydzi to w tamtym momencie właściwie rozmieli ?
Albo ze nie okłamywali samych siebie??

Nie wiem, nie wiemy też jednak, czy źle to rozumieli. My nie widzieliśmy plag, rozstępującego się morza i znaków, a to rozumiemy. Oni widzieli i mieli nie zrozumieć? Homo sapiens - niezależnie od epoki - nie jest z natury idiotą.

navi31 pisze:Wiadomo tyle : Mowili "OTO BÓG"
tak do tego nowego cielca mowili ''oto bóg'', czyli nie kierowali się własciwa logiką.

Gdy pokazujemy palcem na pomnik Kopernika, również mówimy: "Oto Mikołaj Kopernik.", a w teatrze pokazujemy na aktora, mówiąc "Oto Makbet.", jednak wiemy, że mówimy o podobiźnie uczonego lub aktorze reprezentującym postać.

navi31 pisze:Tak tyle ze Minewra była jedna, a Jahwe i cielec to dwa rózne bóstwa!
Mimo ze Żydzi nazywali ich tak samo

Nie rozumiem. Chodzi o sposób przedstawienia? Minerwa jest przedstawiana jako kobieta ze względu na tradycję, natomiast Jahwe nie miał jeszcze wizerunku, a Izraelici jako pierwsi przedstawili Go jako cielca.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 02:13

Nie wiem, nie wiemy też jednak, czy źle to rozumieli. My nie widzieliśmy plag, rozstępującego się morza i znaków, a to rozumiemy. Oni widzieli i mieli nie zrozumieć? Homo sapiens - niezależnie od epoki - nie jest z natury idiotą.


a jednak wyszło ze jest , Żydzi byli i Bóg sie na nich zagniewał z powodu niecierpliwości, zdrady i utworzenia sobie posągu ktory miał imitować Boga .
My rozumiemy wiele bo w tych czasach juz jest Biblia spisana, wszystko wytłumaczone
i znamy Boga żywego , a Izraelici jescze nie zostali skarceni za ten typ przedstawiania bóstw wiec mogli nie znać :-D

Gdy pokazujemy palcem na pomnik Kopernika, również mówimy: "Oto Mikołaj Kopernik.", a w teatrze pokazujemy na aktora, mówiąc "Oto Makbet.", jednak wiemy, że mówimy o podobiźnie uczonego lub aktorze reprezentującym postać.

Tak tyle ze potem nie mowimy , zeby ten kamienny Kopernik zaśpiewał na scenie , a Żydzi powiedzieli
zeby ich cielec prowadził :P


Nie rozumiem. Chodzi o sposób przedstawienia? Minerwa jest przedstawiana jako kobieta ze względu na tradycję, natomiast Jahwe nie miał jeszcze wizerunku, a Izraelici jako pierwsi przedstawili go jako cielca.


Widzisz? Kolejny dowód, nie chcieli poznać jego prawdziwego wizerunku , tego ze Bog jest Bogiem żywym a nie zrobionym z materiału
wiec przedstawili go fałszywie.

A teraz podsumowując juz powoli
W tym epizodzie nie ma żadnejmowy o podobiznach , a jest mowa o Bogu i bóstwach
Wiec lepiej przyjąc tylko to co napisano , a nie dopisywac kontekst ''podobizna''
lub jak Janek, ze w komentarzu napisano , ze posąg był ''dla'' Boga
podczas gdy napisano "posąg Boga"
Dodał takze ,,dla'' , lepiej czytac jak napisano a nie bawić się w domysły, a te 'wyuczone
i oczywiste' tez lepiej odrzucić, bo mozna sie niezle przejechać :]


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 22 sie 2015, 10:20

Klangman pisze:Ewangelizacja polegająca na głoszeniu czegoś nowego już się nie powtórzy. No chyba, że ludzie zapomną o istnieniu Jezusa (przyszłe pokolen

Oczywiście,że się nie powtórzy,ale mnie też nie o to chodzi. Dlaczego do tego prostego i jasnego przekazu Ewangelii Kościół dodał takie "cudactwa"-to jest dla mnie pytanie zasadnicze i niezwykle wazne.
Klangman pisze:1. Zapoznaniu się z punktem widzenia Katolików i teologią Kościoła Rzymskokatolickiego

W porządku,jak najbardziej.Prosze cię żebyś rozszerzył tą myśl.Z czego /z jakich źródeł korzystałeś?/,czy ograniczyłeś się tylko do katechizmu? Chciałabym wiedzieć po jakich publikacjach "odchłysnąłeś"się.
Klangman pisze:2. Życzliwości wobec przeciwnego punktu widzenia (bez niej nie sposób zrozumiećinny punkt widzenia)

To niezbędne i jestem w stanie wykrzesać tą życzliwość jeśli ktoś mnie oświeci i przekona,że nauki KrK są zgodne z Biblią. Widzisz,ja nienawidzę kłamstwa,oszustwa,knucia,dwulicowości. Na mnie to działa ,jak płachta na byka i jak na kimś się w ten sposób zawiodę,to ma przechlapane. Teraz to KrK powinien /jeśli mu zależy na szczerych wyznawcach/ odkłamać się :oops: .Tak to przynajmniej wygląda z mojego punktu widzenia.
Klangman pisze:3.

Jak to wyglądało w praktyce? Bo same chęci chyba nie wystarczą.
Klangman pisze:Ad 3 Masz zamknięte oczy na nadzieję. Nie dostrzegasz jej tam, gdzie ona jest.

A gdzie jest? Czego nie widzę? Wcale nie twierdzę,że posiadłam mądrość i mam rację. Dla mnie wygodniej i prościej byłoby wszystko zostawić po staremu,tzn.po katolicku sprzed poznania Biblii. Pewnie ładnie i bez problemu wskoczyłabym do piekła,no może na czyściec bym się załapała....
Ale poznałam PS i klops.Szach mat.Co robić?


Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 11:25

kontousunięte1 pisze:Teraz to KrK powinien /jeśli mu zależy na szczerych wyznawcach/ odkłamać się .Tak to przynajmniej wygląda z mojego punktu widzenia.


Czy nie podobnie zachowywali się pewni Żydzi rzucając fałszywe oskarżenia w kierunku pewnego
bardzo dobrego człowieka,który ich zbawił ?
A jak on zareagował ? uparcie ''odkłamywał się'' ?


Pewnie ładnie i bez problemu wskoczyłabym do piekła,no może na czyściec bym się załapała....
Ale poznałam PS i klops.Szach mat.Co robić?

Akurat protestancka teologia , patrząc po ziemsku, jest znacznie bardziej atrakcyjna,wystarczy uwierzyć ze jest sie zbawionym i ponienawidzić sobie KK :lol-above:
a Kosciol wymaga wiecej
dlatego od niego ludzie ochodzą :hihi:


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 22 sie 2015, 11:31

navi31 pisze:Akurat protestancka teologia jest znacznie bardziej atrakcyjna,wystarczy uwierzyć ze jest sie zbawionym i ponienawidzić sobie KK
a Kosciol wymaga wiecej

'
To jest teologia Prostacka ....
Mowienie takich glupot o czyms z czym sie nie mialo nigdy stycznosci, jest strasnie prostackie ;)
I jest skladaniem falszywego swiadectwa. Baw sie dalej. Jezyk grobem otwartym.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 11:34

no dobrze, wiec zapytam
Co wy właściwie innego robicie? Na czym polega wasza wiara?
Tu na forum raczej nic nie pokazaliście innego
tylko podważanie Katolicyzmu , katolickiego patrzenia
no czasem bywają jakieś sprawy miedzyludzkie
wiec skad mam wiedzieć , patrze po tym co się dzieje

Aha .. no czasem sie spotykacie we wspolnocie, ale tam tez
z linkow ktore widziałem -- kaznodzieja
sprytnie przeplata jadem na katolicyzm
np w linku ktory wysłała kontousunięte1, niby mowa o czym innym a co jakiś czas przeplatane ''religia fałszywa '' , '' katolicka uczynkowość''
i tak dalej

Mam udawać ze nie widze?


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 11:37

zapytam inaczej : w czym wiara katolicka jest łatwiejsza niż protestancka :?:
wymien w punktach najlepiej
Ty , albo kontousunięte1


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 22 sie 2015, 11:40

navi31,a katolicyzmu uczyles sie z forum ? czy chodziles na religie i do kosciola.
No wlasnie. ... to masz swoja odpowiedz.

powiedz mi kiedy dorosniesz ?
By mozna bylo cie traktowac po doroslemu ?


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 11:44

nadrozd, ale o co chodzi?
wystarczy włączyć byle jakie kazanie np Pawlukiewicza, a porównać
z kazaniem protestanckim , jaki typ treści zawierają, no są wyjątki ,ale rzadko
jak ten człowiek, ktory analizował dekalog, ze mają ''to coś''
Ale masz porównanie

to jak ?
Wymienisz? w punktach, czemu teologia katolicka jest łatwiejsza
No chyba ze wcale tak nie uważasz jak kontousunięte1 [bo tego nie powiedziałeś]


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 22 sie 2015, 11:47

navi31 pisze:zapytam inaczej : w czym wiara katolicka jest łatwiejsza niż protestancka
wymien w punktach najlepiej
Ty , albo kontousunięte1


Przedewszystkim nie mamy zamiaru sie z TOba targowac

J 2:16 bt5 "Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!"


Po drugie nie obchodzi mnie jaka jest Twoja Wiara :) wierz se w co chcesz. Mi nic do tego.... LUZ
Ale jak bedziesz mowil cos nie biblijnego to mamy prawo mowic ze sie z tym nie zgadzamy. .... proste.
Tez mniej z tym LUZ ok ? :)
Ostatnio zmieniony 22 sie 2015, 11:51 przez nadrozd, łącznie zmieniany 1 raz.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 22 sie 2015, 11:49

Przedewszystkim nie mamy zamiaru sie z TOba targowac


no to po co piszecie takie rzeczy? Mam uwierzyć na słowo?
Wg mnie teologia katolicka jest znacznie bardziej wymagająca
i moge to udowodnic, nawet w punktach :]



Cytat:
J 2:16 bt5 "Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!"



Po drugie nie obchodzi mnie jaka jest Twoja Wiara wierz se w co chcesz.


o,
a to skąd :roll:


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 22 sie 2015, 11:53

navi31 pisze:Mam uwierzyć na słowo?


ta rob se jak chcesz ..... :mrgreen: co mi do tego ;) Jestes wolny to z tej wolnosci korzystaj.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości