Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

Postautor: Przewodas » 19 gru 2008, 12:53

Moim zdaniem zdecydowanie: Nie!

Fundamentalizm jest sprzeczny z istotą chrześcijaństwa i głęboko wypacza przesłanie Dobrej Nowiny. Przykładem nasi tutejsi fundamentaliści, którzy usilnie dążą do osobistej dominacji nad bliźnimi, starając się wpędzać wszystkich dookoła w poczucie winy, bezradności i lęku.

Tymczasem: miłość cierpliwa jest i nie szuka swego... Pamiętacie jeszcze kto to powiedział?


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

Postautor: KAAN » 19 gru 2008, 13:14

Przewodas pisze:Moim zdaniem zdecydowanie: Nie!
Zdecydowanie tak. Fundamentalizm chrześcijański to opieranie na Słowie Bożym jako źródle wiedzy o Bożych sprawach i Panu Jezusie jako Zbawicielowi. Stać na fundamencie znaczy nie chwiać się, mieć pewność komu się uwierzyło, tak jak w jednej z pieśni ze Śpiewnika Pielgrzyma :'... jednak wiem komum ja uwierzył, i nikt z Chrystusem mnie nie rozłączy, jam swe życie Mu powierzył i wiem dokąd zajdę z Nim". Fundamentalizm to całkowite zaufanie Chrystusowi, a odrzucenie błednych nauk , filozofii i oszustwa.

Przewodas pisze:Fundamentalizm jest sprzeczny z istotą chrześcijaństwa i głęboko wypacza przesłanie Dobrej Nowiny.
Fundamentalizm jest istotą chrześcijaństwa, jest absolutną wiarą w to co Bóg mówi rzez swoje Słowo. Jest najjaskrawszym pokazaniem Dobrej Nowiny, bez zwątpienia, gdybania, zadymiania, przesłaniania tradycją i filozofią. Piotra, Paweł, Jan, Jakub byli fundamentalistami, którzy nie uznawali kompromisu z fałszywą nauką i twardo stali przy Słowie Bożym.

Przewodas pisze: Przykładem nasi tutejsi fundamentaliści, którzy usilnie dążą do osobistej dominacji nad bliźnimi, starając się wpędzać wszystkich dookoła w poczucie winy, bezradności i lęku.
Którzy dążą do dominacji zaufania Słowu Bożemu nad filozofią i błędną nauką, nie pozwalają na panoszenie się herezji i obrażania Boga w jego majestacie. Początkiem drogi do Boga i nawrócenia jest poczucie winy z powodu własnego grzechu, bezradności z powodu niemożności zbawienia się z uczynków, lęku przed wszechmocnym Bogiem który zniszczy w piekle każdego kto nie nawróci się do Niego. Fundamentalizm jest także źródłem radosnej wieści że Bóg jest miłosierny i każdemu kto się nawróci daje życie wieczne w szczęściu przebywania razem z nim, ale i więcej! Bóg daje wiarę, to Bóg jest stroną inicjatywną, on daje chcenie i wykonanie i tylko dzięki jego łasce możemy wierzyć i być zbawieni.

Przewodas pisze:Tymczasem: miłość cierpliwa jest i nie szuka swego... Pamiętacie jeszcze kto to powiedział?
No własnie, przewodas, wiesz gdzie to napisano? Czytasz Słowo Boże, stoisz na jego fundamencie? Rozkoszujesz się doskonałością Słowa Bożego, masz je za święte i nieomylne? Zastanów się :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 19 gru 2008, 13:14

Przewodas pisze:Moim zdaniem zdecydowanie: Nie!
Czyli źle jeśli dla chrześcijanina fundamentem jest Jezus i Biblia?
Ostatnio zmieniony 19 gru 2008, 13:16 przez Ian, łącznie zmieniany 2 razy.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

Postautor: fantomik » 19 gru 2008, 13:57

Przewodas pisze:[...]wpędzać wszystkich dookoła w poczucie winy, bezradności i lęku.[...]

Każdego człowieka własny grzech powinien czynić to o wiele lepiej niż ktokolwiek inny! Tylko w Chrystusie grzesznik może ostać się przed Sprawiedliwym Gniewem jaki nad nim wisi. Tylko w Chrystusie może zaznać Miłości, którą wspominasz, a nie Sprawiedliwego Gniewu Bożego, który jest mu należny -- gdyż to właśnie Chrystus wypił za nas ten Kielich Gniewu Bożego.

Mt 10:28 (BT)
28. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.

Przyp. 17:15 (BW)
15. I ten, kto uwalnia winnego, i ten, kto skazuje niewinnego, obaj są ohydą dla Pana.

Ps. 11:5 (BW)
5. Pan bada sprawiedliwego i bezbożnego, A nienawidzi tego, kto kocha bezprawie.

Ps 5:6 (BT)
6. Nieprawi nie ostoją się przed Tobą. Nienawidzisz wszystkich złoczyńców,

Polecam rozważyć powyższe, gdyż nic nie straciły na swojej aktualności.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 19 gru 2008, 14:31

Przewodas pisze:Moim zdaniem zdecydowanie: Nie!

A moi zdaniem tak


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 19 gru 2008, 14:32

KAAN pisze:Zdecydowanie tak. Fundamentalizm chrześcijański to opieranie na Słowie Bożym jako źródle wiedzy o Bożych sprawach i Panu Jezusie jako Zbawicielowi. Stać na fundamencie znaczy nie chwiać się, mieć pewność komu się uwierzyło, tak jak w jednej z pieśni ze Śpiewnika Pielgrzyma :'... jednak wiem komum ja uwierzył, i nikt z Chrystusem mnie nie rozłączy, jam swe życie Mu powierzył i wiem dokąd zajdę z Nim". Fundamentalizm to całkowite zaufanie Chrystusowi, a odrzucenie błednych nauk , filozofii i oszustwa.

amen


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 19 gru 2008, 14:34

markulus pisze:
KAAN pisze:Zdecydowanie tak. Fundamentalizm chrześcijański to opieranie na Słowie Bożym jako źródle wiedzy o Bożych sprawach i Panu Jezusie jako Zbawicielowi. Stać na fundamencie znaczy nie chwiać się, mieć pewność komu się uwierzyło, tak jak w jednej z pieśni ze Śpiewnika Pielgrzyma :'... jednak wiem komum ja uwierzył, i nikt z Chrystusem mnie nie rozłączy, jam swe życie Mu powierzył i wiem dokąd zajdę z Nim". Fundamentalizm to całkowite zaufanie Chrystusowi, a odrzucenie błednych nauk , filozofii i oszustwa.

amen


Kto mniema, że stoi, niech baczy, aby nie upadł. 1 Kor 10

Tak więc - owszem na Jezusie jako fundamencie trzeba się opierać. Ale to nie znaczy, że należy wszem i wobec trąbić że się stoi i że się nie upadnie... Przed takim faryzejskim podejściem ostrzega Pismo


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 19 gru 2008, 14:42

Baranek pisze:Kto mniema, że stoi, niech baczy, aby nie upadł. 1 Kor 10
Tak więc - owszem na Jezusie jako fundamencie trzeba się opierać. Ale to nie znaczy, że należy wszem i wobec trąbić że się stoi i że się nie upadnie... Przed takim faryzejskim podejściem ostrzega Pismo
Przeczytaj kontekst Baranku, nędzna wiara jest tego który wątpi, to wiara słabego, który nie do końca ufa we wszystkim. A trąbić trzeba o Bogu, bo Słowo tak uczy :

2Kor 4:13 Mając zaś tego samego ducha wiary, jak to jest napisane: Uwierzyłem, przeto powiedziałem, i my wierzymy, i dlatego też mówimy,
A Paweł do Tymoteusza :
1 Zaklinam cię tedy przed Bogiem i Chrystusem Jezusem, który będzie sądził żywych i umarłych, na objawienie i Królestwo jego;
2 Głoś Słowo, bądź w pogotowiu w każdy czas, dogodny czy niedogodny, karć, grom, napominaj z wszelką cierpliwością i pouczaniem.
3 Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce,
4 I odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom;
5 Ale ty bądź czujny we wszystkim, cierp, wykonuj pracę ewangelisty, pełnij rzetelnie służbę swoją.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 19 gru 2008, 14:44

Baranek pisze:
markulus pisze:
KAAN pisze:Zdecydowanie tak. Fundamentalizm chrześcijański to opieranie na Słowie Bożym jako źródle wiedzy o Bożych sprawach i Panu Jezusie jako Zbawicielowi. Stać na fundamencie znaczy nie chwiać się, mieć pewność komu się uwierzyło, tak jak w jednej z pieśni ze Śpiewnika Pielgrzyma :'... jednak wiem komum ja uwierzył, i nikt z Chrystusem mnie nie rozłączy, jam swe życie Mu powierzył i wiem dokąd zajdę z Nim". Fundamentalizm to całkowite zaufanie Chrystusowi, a odrzucenie błednych nauk , filozofii i oszustwa.

amen


Kto mniema, że stoi, niech baczy, aby nie upadł. 1 Kor 10

Tak więc - owszem na Jezusie jako fundamencie trzeba się opierać. Ale to nie znaczy, że należy wszem i wobec trąbić że się stoi i że się nie upadnie... Przed takim faryzejskim podejściem ostrzega Pismo

No wlasnie nie. Wprost przeciwnie. Pismo mowi o fundamencie, na ktorym sie ciagle stoi, nawet po upadku... nawet po zawaleniu sie dziela calego zycia! Tym fundamentem jest Pan Jezus a "trabienie" o tym jest Jego poleceniem.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 19 gru 2008, 16:45

Przewodas pisze:Czy chrześcijanin może być fundamentalistą?

NIGDY! Chrześcijanami są tylko liberalni luteranie i katolicy!!!!
Przewodas pisze:Fundamentalizm jest sprzeczny z istotą chrześcijaństwa i głęboko wypacza przesłanie Dobrej Nowiny.

A co jest przesłaniem Dobrej Nowiny? Obrażanie chrześcijan?
Przewodas pisze:Przykładem nasi tutejsi fundamentaliści, którzy usilnie dążą do osobistej dominacji nad bliźnimi, starając się wpędzać wszystkich dookoła w poczucie winy, bezradności i lęku.

Bez poczucia winy, bezradności i strachu przed Bogiem nie ma zbawienia...
Przewodas pisze:Tymczasem: miłość cierpliwa jest i nie szuka swego... Pamiętacie jeszcze kto to powiedział?

Szukaniem swego jest właśnie pseudo-protestancka metafizyka...


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 19 gru 2008, 22:08

Tsunami biblijnej demagogii już się przewaliło?
No, to wychodzę na peryskopową i pytam:

A kto jest za miłością bliźniego?

Markulus, Nie wiesz o tym, że na fundamentach się buduje?
Ostatnio zmieniony 19 gru 2008, 22:25 przez Przewodas, łącznie zmieniany 1 raz.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 gru 2008, 22:13

Jak można miłować swego Brata widząc go biegnącego do bram Piekła i nie krzyczeć z Miłości aby się zatrzymał i opamiętał? Ileż razy Chrystus wspomina w Ewangeliach o Piekle, a ileż o Niebie? Wieczne Jezioro Ognia jest rzeczywiste Przewodasie, bardzo rzeczywiste.

Czy rozważyłeś to co cytowałem wcześniej w tym wątku?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 19 gru 2008, 23:10

Przewodas pisze:A kto jest za miłością bliźniego?

Markulus, Nie wiesz o tym, że na fundamentach się buduje?

a co ma piernik do wiatraka- jedno nie przeczy drugiemu ;D


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 20 gru 2008, 00:19

fundamentalizmowi mówimy stanowcze i zdecydowanie NIE!
Fundamentalizm rozumiany jako ten zdefiniowany w Niagara Falls nie jest chrześcijański, ba jest źródłem fundamentalizmu islamskiego, hinduskiego gdyż schemat jest dokładnie ten sam.


天主是爱

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości