Unitariańskie wątpliwości

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Jeremiasz » 03 sie 2018, 09:27

Ix12 pisze:W biblii pisze kiedy Jezus stał się Synem Boga - kiedy się urodził. Łuk. 1:35, Mat. 1:20. Takie są fakty, dla wielu niewygodne, ale to nie mój problem.

Podałem Ci to co Biblia mówi o czasie w którym Bóg zrodził Syna. To jest niewygodne dla Ciebie, bo został zrodzony przez Pana Boga w chwili zmartwychwstania, a nie w chwili narodzenia z Marii? Tak, może to być niewygodne, bo świadczy o tym, że zanim został zrodzony przez Ojca Niebieskiego, Jezus już istniał.
Dz.Ap.13,33:
" (28) choć nie znaleźli nic, czym by zasługiwał na śmierć, zażądali od Piłata, aby był stracony.
(29) Kiedy zaś wykonali wszystko, co o nim napisano, zdjęli go z drzewa i złożyli w grobie.
(30) Lecz Bóg wzbudził go z martwych;
(31) przez wiele dni ukazywał się On tym, którzy razem z nim przyszli z Galilei do Jerozolimy; oni to teraz są jego świadkami wobec ludu.
(32) I my zwiastujemy wam dobrą nowinę. Tę obietnicę, którą dał ojcom,
(33) wypełnił teraz Bóg dzieciom ich przez wzbudzenie nam Jezusa, jak to napisano w psalmie drugim: Synem moim jesteś, Dzisiaj cię zrodziłem.
(34) A że go wzbudził z martwych, aby już nigdy nie uległ skażeniu, powiedział to tak: Dał wam święte rzeczy Dawidowe, rzeczy pewne.
(35) Dlatego i na innym miejscu mówi: Nie dopuścisz, by święty twój oglądał skażenie."


Czytasz to? Werset 33 mówi, że Bóg teraz wypełnił obietnicę daną ojcom Izraela, to znaczy w chwili wskrzeszenia Syna Bożego z martwych i dalej Pan Bóg mówi o tej chwili zmartwychwstania swego Syna; Dzisiaj cię zrodziłem. Jezus nie został zrodzony przez Ojca Niebieskiego w chwili urodzenia w Betlejemie (Ew.Łuk.1,35 i Ew.Mat.1,20) tylko w chwili zmartwychwstania (Dz.Ap.13,33).


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Jeremiasz » 03 sie 2018, 09:59

Ix12 pisze:
Jeremiasz pisze:Tak więc słowo z Ew.Jana 1,1 nie jest werbalnym słowem, ale osobą Boga, który był w Bogu.

O tym mówi Ew.Jana 1,18: Jednorodzony Bóg, który jest w Bogu, objawił go.


Bzdura. W Rodzaju pisze przy okazji stwarzania Stwórca wypowiada literalne słowa, formułę"niech się stanie.." Tam nie ma żadnej wzmianki o Jezusie które Synem Boga, nie Bogiem , stał się duzo później. Podobnie pisze w Psalm 33:6, Hebr.11:3 i innym miejscach.

Wcale o tym nie mówi, mówi o synu.

Jana 1:18 Biblia gdańska
(18) Boga nikt nigdy nie widział: on jednorodzony syn, który jest w łonie ojcowskiem, ten nam opowiedział.

Biblia brzeska
(18) Żadenci nigdy Boga nie widział, lecz on jedynorodny syn, który jest w łonie Ojcowym, ten nam opowiedział.

King James Vesion\

(18) No man hath seen God at any time; the only begotten Son, which is in the bosom of the Father, he hath declared [him].

Webster Bible

(18) No man hath seen God at any time; the only begotten Son, who is in the bosom of the Father, he hath declared [him]

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Czy Ty czytasz Ew.Jana 1,1? Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. To Słowo, o którym mówi Jan w ew.Jana 1,1 jest Bogiem i jest to Syn Boży Jezus Chrystus. Więc werset z ew.Jana 18 BG: "Boga nikt nigdy nie widział: on jednorodzony syn, który jest w łonie ojcowskiem, ten nam opowiedział." jest prawidłowy w również w tym przypadku gdy określenie Jezusa "jednorodzonym synem" zamienimy na "jednorodzony Bóg"
Tak też został przetłumaczony ten werset w przekładzie Warszawskim: "Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go." z tym błędem, że zamiast przetłumaczyć "w łonie Ojca" grecki przyimek "εις" oznaczający polski przyimek "w" czyli wewnątrz, napisali polski przyimek "na".
Jezus zawsze mówił, że jest w Ojcu (Ew.Jana 14,20), a nie że; "na piersi", albo "obok Ojca".

W księdze Rodzaju 1,3 Stwórca wypowiada literalną formułę słów: Niech stanie się światłość. Tym Stwórcą, który wypowiada te słowa; Niech stanie się światłość, jest Pan Jezus, bo Bóg Ojciec włożył mu słowa w usta, aby Ten, stworzył świat (Izajasz 51,16) i to są słowa płynące z ust Jezusa, czego Żydzi czytający księgę Rodzaju 1,3 nigdy nie wiedzieli.
Tak też później Jan apostoł powiedział: Ew.Jana 1,10: "Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał."


Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Ix12 » 03 sie 2018, 11:58

Miałeś porównać prolog Jana z Rodzaju 1, Hebr 11:3 , Ps 33:6. Wszystko to opis tego samego zdarzenia..Zobaczyłbyś przekręt przy tłumaczeniu. Ty traktujesz biblię wybiórczo, niewygodne wersety pomijasz. W życiu do prawdy nie dojdziesz.

2 Kor 5:17 - Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe

Co z tymi którzy są w Jezusie a nie obok, albo na piersi?

Jana 1:10 Świat powstał przez literalne słowo Boga, ale go nie poznał, może chodzi o to że wielu to słowo odrzuciło?


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: magda » 03 sie 2018, 16:04

Już 2 tematy świadek Jehowy przerobił na dyskusję o boskości Jezusa ten temat i "czy Piotr to skała" niedługo w każdym temacie będzie ta jego dyskusja , co na to moderacja , może by go ograniczyc do jednego tematu.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Jeremiasz » 04 sie 2018, 02:17

Ix12 pisze:Miałeś porównać prolog Jana z Rodzaju 1, Hebr 11:3 , Ps 33:6. Wszystko to opis tego samego zdarzenia..Zobaczyłbyś przekręt przy tłumaczeniu. Ty traktujesz biblię wybiórczo, niewygodne wersety pomijasz. W życiu do prawdy nie dojdziesz.

Hebr.11,3; Ps 33,6 nie są niewygodnymi wersetami. One świadczą o tym, że Pan Jezus ma usta i wypowiada słowa; teraz, wczoraj i w przyszłości. Zawsze będzie z nami rozmawiał- wypowiadał werbalne, słyszalne słowa. A na samym początku, zanim cokolwiek stworzył, najpierw wypowiedział słowa: "Niech się stanie", a później jego moc zaczęła stwarzać to co jego usta wypowiadały.
To nie zmienia faktu, że Jan nazwał Pana Jezusa "Słowem które było u Boga i które jest Bogiem": Ew.Jana 1,1:"Bogiem było Słowo"; Ew.Jana 1,14:"Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas"

"(1) Co było od początku, co słyszeliśmy, co oczami naszymi widzieliśmy, na co patrzyliśmy i czego ręce nasze dotykały, o Słowie żywota -
(2) a żywot objawiony został, i widzieliśmy, i świadczymy, i zwiastujemy wam ów żywot wieczny, który był u Ojca, a nam objawiony został "

1Jana 1,1-2

Ix12 pisze:2 Kor 5:17 - Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe

Ja jestem w Chrystusie i dla mnie moje stare życie przeminęło.

Ix12 pisze:Co z tymi którzy są w Jezusie a nie obok, albo na piersi?

Co z tymi którzy są w Jezusie, a nie obok? Są zbawieni! Ja jestem w Jezusie. Ja jestem zbawiony.

Ix12 pisze:Jana 1:10 Świat powstał przez literalne słowo Boga, ale go nie poznał, może chodzi o to że wielu to słowo odrzuciło?

Świat powstał przez Jezusa, ale świat go nie poznał gdy przyszedł do swojej własności, to jest do tych których stworzył i których wyprowadził z niewoli w Egipcie i świat go, Jezusa, odrzucił.
O tym mówi Ew.Jana 1,10 i jej kontekst.

Zobacz też na te wersety: Rzym.8,9-11:
" (9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.
(10) Jeśli jednak Chrystus jest w was, to chociaż ciało jest martwe z powodu grzechu, jednak duch jest żywy przez usprawiedliwienie.
(11) A jeśli Duch tego, który Jezusa wzbudził z martwych, mieszka w was, tedy Ten, który Jezusa Chrystusa z martwych wzbudził, ożywi i wasze śmiertelne ciała przez Ducha swego, który mieszka w was. "


Z 8 wersetu wynika, że Duch Boży który w nas mieszka, to Duch Chrystusa.
Z 10 wersetu wynika, że Duch Chrystusowy to Chrystus.
Z 11 wersetu wynika, że Duch tego, który Jezusa wzbudził z martwych, mieszka w nas (czyli Duch Jahwe), a w nas mieszka, jak widzisz to z 10 wersetu: Chrystus.
Wniosek z tego jest taki; że Chrystus jest Duchem Boga Jahwe, czyli samym Bogiem Jahwe i sam siebie wzbudził z martwych.
Tak też Jezus powiedział: Ew.Jana 10,17-18:"Ja kładę życie swoje, aby je znowu wziąć. Nikt mi go nie odbiera, ale Ja kładę je z własnej woli. Mam moc dać je i mam moc znowu je odzyskać;


Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Ix12 » 06 sie 2018, 07:48

Twoje wnioski są fałszywe. Z biblii wybierasz to co jest dla Ciebie wygodne, resztę tekstu odrzucasz. Takim sposobem do prawdy nie dotrzesz nigdy.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: artur403 » 07 sie 2018, 11:51

Wnioski Ix12 są fałszywe. Wybiera z Biblii to, co dla niego wygodne. Resztę tekstu odrzuca.
Takim sposobem nigdy do prawdy nie dotrze.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Realista » 09 sie 2018, 18:12

artur403 pisze:Wnioski Ix12 są fałszywe. Wybiera z Biblii to, co dla niego wygodne. Resztę tekstu odrzuca.
Takim sposobem nigdy do prawdy nie dotrze.
Robi dokładnie to samo co katolicy i protestanci ;)


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: artur403 » 12 sie 2018, 17:02

Drogi Realisto:
Powinieneś myśleć realnie, więc może powiesz, jak należy interpretować Biblię. Jest z tym wielka zagwozdka. Wiele teologii i filozofii już powstało, które się na Biblię powołują.
Kto myśli poprawnie, a kto się myli??
Realistycznie podaj kryteria.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Realista » 19 sie 2018, 23:21

artur403 pisze:Drogi Realisto:
Powinieneś myśleć realnie, więc może powiesz, jak należy interpretować Biblię. Jest z tym wielka zagwozdka. Wiele teologii i filozofii już powstało, które się na Biblię powołują.
Kto myśli poprawnie, a kto się myli??
Realistycznie podaj kryteria.

Interdyscyplinarnie :-)


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: artur403 » 01 wrz 2018, 21:38

Z tym zgoda. Zapewne wielu tak myśli, choć nie wszyscy. To jednak nie usuwa wszystkich różnic i problemów.
Jednak "interdyscyplinarność" może być jakąś podstawą do dialogu, wspólnym gruntem.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: Realista » 02 wrz 2018, 19:00

artur403 pisze:Z tym zgoda. Zapewne wielu tak myśli, choć nie wszyscy. To jednak nie usuwa wszystkich różnic i problemów.
Jednak "interdyscyplinarność" może być jakąś podstawą do dialogu, wspólnym gruntem.

Biblia została napisana językiem dosyć elastycznym pod względem egzegetycznym. Dlatego jeden w tekstach widzi np. ontyczne bóstwo Jezusa inny bóstwo hiperboliczne, albo apoteozę.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: nesto » 03 paź 2018, 14:51

Ja np uważam całą Biblię za bajki podobne do Czerwonego Kapturka lub Jasia i Małgosi.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: KAAN » 04 paź 2018, 10:00

Dlatego musisz się nawrócić i uznać Biblię za prawdę jeśli nie chcesz zginąć w piekle, bo Biblia pokazuje twój grzech i drogę zbawienia z tego grzechu w Panu Jezusie Zbawicielu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Unitariańskie wątpliwości

Postautor: nesto » 04 paź 2018, 12:29

KAAN pisze:Dlatego musisz się nawrócić i uznać Biblię za prawdę jeśli nie chcesz zginąć w piekle, bo Biblia pokazuje twój grzech i drogę zbawienia z tego grzechu w Panu Jezusie Zbawicielu.


Etam. Niczego nie muszę.
Na szczęście wasza wiara jest na tyle irracjonalna, że łatwo zdemaskowana została...

ps
Kościuszko już pisał o szkodliwości religii takiej jak wasza.
Pisał również to:

Rząd jako taki nie powinien mieć innej religii niż religia natury. Ten bezmierny glob wypełniony nieskończonymi gwiazdami i nasze serca, które bezwiednie zawsze zwracają się /ku niej/ w rozpaczy, świadczą oczywiście o istnieniu Istoty Najwyższej, której nie rozumiemy, ale ją w duchu czujemy i którą wszyscy powinniśmy adorować. Pozostawmy więc wszystkim sektom, wszystkim religiom swobodę praktykowania ich kultu, byleby były one posłuszne prawom ustanowionym przez Naród.

Własną ręką Tadeusza Kościuszki napisane i księciu Adamowi Czartoryskiemu od niego samego powierzone. W Paryżu w czasie Kongresu Wiedeńskiego 1816.

Deista - jak widzimy..


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości