Cały Izrael zbawiony?

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
esde
Posty: 279
Rejestracja: 07 lis 2011, 21:17
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Cały Izrael zbawiony?

Postautor: esde » 11 sty 2012, 12:04

Jak to jest bracia? Wierze, że zbawionym można być jedynie przez Chrystusa. Dlatego Żydzi, którzy go odrzucają zbawienia mieć przecież nie mogą...ale nie wiem jak rozumieć ten fragment w takim razie.

Rzymian 11

25 Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan. 26 I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. 27 I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zgładzę ich grzechy.
28 Co prawdą - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi [Boga] ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na przodków - przedmiotem miłości. 29 Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne. 30 Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, 31 tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami <w czasie obecnym> mogli dostąpić miłosierdzia. 32 Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 11 sty 2012, 18:24

esde pisze:I tak cały Izrael będzie zbawiony


Izraela upamięta się kiedyś do swojego Boga. W końcu.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Cały Izrael zbawiony?

Postautor: fantomik » 18 sty 2012, 22:13

esde pisze:Jak to jest bracia? Wierze, że zbawionym można być jedynie przez Chrystusa. Dlatego Żydzi, którzy go odrzucają zbawienia mieć przecież nie mogą...ale nie wiem jak rozumieć ten fragment w takim razie.

Wnioskując z Twojego wyznania zakładam, że jesteś Amillenijny (bądź w najgorszym razie postmillenijny). W Amileniźmie występują dwa nurty interpretacji tego fragmentu, "szkoła Holenderska" ("Dutch school") interpretuje ten fragment następująco: na podstawie frazy "i tak" wnioskuje się, że sposób zbawienia "Całego Izarela" nie następuje po zbawieniu wszystkich Pogan ale przez zbawienie wszystkich Pogan, a "Cały Izrael" oznacza wszystkie "Resztki" oznaczające wierzących przez całą historię. Jest to z tego co mi wiadomo historycznie starsza interpretacja. Nowszą alternatywną, zwaną czasami "optymistyczną" jest uważanie, że przed przyjściem Chrystusa będziemy mogli oglądać masowe "narodowe" nawrócenie Izraelitów. Warto zaznaczyć, że druga szkoła w większości nie twierdzi iż każdy indywidualny Izraelita będzie zbawiony (nawet w trakcie tego "narodowego" nawrócenia) gdyż należy zwrócić uwagę na częste w Piśmie użycie określenia "cały" w rozumieniu grupowym, tj. jako określenie pewnej charakterystyki, a nie wszystkich indywidualnie osób (tak jak to widać np. w J3:16).

Mam nadzieję, że to co napisałem powyżej może posłużyć Ci za materiał do dalszych poszukiwań w Słowie. Miłego zmagania się z Panem :-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Cały Izrael zbawiony?

Postautor: KAAN » 18 sty 2012, 23:04

esde pisze:Jak to jest bracia? Wierze, że zbawionym można być jedynie przez Chrystusa. Dlatego Żydzi, którzy go odrzucają zbawienia mieć przecież nie mogą...ale nie wiem jak rozumieć ten fragment w takim razie.

Rzymian 11

25 Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan. 26 I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. 27 I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zgładzę ich grzechy.
28 Co prawdą - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi [Boga] ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na przodków - przedmiotem miłości. 29 Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne. 30 Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, 31 tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami <w czasie obecnym> mogli dostąpić miłosierdzia. 32 Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie.
To jeden z fragmentów opisujący wydarzenia czasu ostatecznego kiedy Żydzi, a właściwie Izrael (Żydzi to plemię Judy i część Beniamina) nawrócą się do Pana Jezusa. W księdze Apokalipsy Jana 7 jest napisane, że w czasie wielkiego ucisku nawróci się po 12000 z każdego plemienia Izraela, w tym sensie cały że kazde plęmię będzie miało swój równy udział. Oczywiście nawrócą się i inni. ale to bedzie specjalna grupa. Jak napisałeś nie jest możliwe zbawienie bez Pana Jezusa i dlatego jest pewne że Izrael nawróci się do Pana.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 sty 2012, 23:24

W ramach wyjaśnienia, Esde (aby łatwiej było Ci wyszukiwać informacje np. w sieci) -- post KAAN-a ukazuje interpretację Dyspensacjonalistyczną (a dokładniej jedną z występujących w nurcie Dyspensacjonalnym), która możliwe że nie jest Tobie znana w ogóle (wnioskuję nadal z Twojego zadeklarowanego wyznania).

Pozdrawiam w Panu,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 sty 2012, 09:57

Opcja 1:
Izrael = Kościoł
wtedy cały Izrael to Pełnia kośicoła = poganie + Izraelici

Opcja 2:
Izrael to fizyczny naród Izraela.
wtedy cały Izrael to

2a - Wszyscy żyjacy izraelieci po czasie wejscia Pogan będą zbawieni

2b- Część izraeltów po czasie wejscia Pogan będzie zbawiona DOPEŁANIAJĄC do PEŁNI tego Izreala cielesnego który ma byc zbawiony. Pełnia Izraela to nie każdy Izrealita ale Okreslona grupa wybranych do zbawienia.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 sty 2012, 10:24

Lash pisze:Opcja 1:
Izrael = Kościoł
wtedy cały Izrael to Pełnia kośicoła = poganie + Izraelici

Może lepszym obraem jest Izrael = Chrystus i wszyscy, którzy są w Nim przez wiarę bez względu na narodowość. Jest to bardziej spójne z początkiem Ew. Mateusza.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 19 sty 2012, 14:03

Ale szanowni bracia kombinują :D , wystarczy przyjąć wprost to co Biblia mówi i po kłopocie. Nie ma takiej opcji w Biblii że literalnie wszyscy urodzeni w Izraelu zostaną zbawieni, ale napisano w Ap o konkretnej liczbie zapieczętowanych z Izraela. Gdyby się ktoś uparł to można przyjąć, że wielki ucisk przeżyją tylko ci którzy się nawrócą i w takim sensie po wielkim ucisku będą wszyscy wierzący w Izraelu i można by odnieść to do listu Pawła.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 sty 2012, 14:32

No właśnie przyjmujemy Bracie, właśnie przyjmujemy ;) Pismo mówi o Izraelu o wiele więcej.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 sty 2012, 14:52

Osobiscie wierzę ze chodzi o fizycznego Izraela :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 29 mar 2012, 12:08

Lash pisze:Osobiscie wierzę ze chodzi o fizycznego Izraela :)

Słusznie. Główny nurt wczesnego chrześcijaństwa w II wieku, często zwany przez historyków ortodoksyjnym, podzielał wiarę, że rola Izraela, jako narodu wybranego, nie skończyła się i Pan powróci odbudować 1000 letnie Królestwo Izraela. W okres Millenium wierzyli wszyscy uznani mężowie wiary i ojcowie chrześcijańscy drugiego wieku:

* Papiasz z Hierapolis, dzięki któremu wiemy kto napisał Ewangelie,
* Polikarp ze Smyrny uczeń Apostoła Jana,
* Meliton z Sardes, dzięki któremu znamy kanon ST
* Autor Listu Barnaby,
* Ireneusz z Lyonu, powołuje się na 'prezbyterów' (starszych), którzy poglądy millenarystyczne przyjęli od Jana, uważał millenaryzm za tradycyjną naukę chrześcijańską, bez której nie sposób zrozumieć Pisma Świętego
* Tertulian.

Mamy świadectwo Hieronima "Papiasz krzewił żydowską tradycję zwiastującą nastanie Millenium, a w jego ślady poszli Ireneusz, Apolinary i inni twierdząc, iż po zmartwychwstaniu Pan będzie rządził w ciele wraz ze świętymi."

Odrzucenie nauki o 1000 letnim Królestwie przyszło wraz z niewłaściwym, symbolicznym, odczytywaniem Pisma Świętego. Zawdzięczamy to Orygenesowi oraz Augustynowi, który uważał, że "Królestwo Boże miało swój wyraz w działalności Kościoła katolickiego na Ziemi" - dziś znając dalszą historię możemy powiedzieć - sic!


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 29 mar 2012, 12:14

Chciałbym zwrócić uwagę, że wiara powyższych Ojców w Millennium nie miała związku z wiarą w Królestwo dla Izraela. Czasami wręcz przeciwnie - czytając np. Homilię paschalną Melitona możemy zobaczyć, że dla niego Izrael został wypełniony czy zastąpiony przez Kościół. Tym bardziej z Pseudo-Barnabą. Ireneuszowy opis Millennium również nie wskazuje o ile dobrze pamiętam na żadną rolę Izraela.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 29 mar 2012, 13:01

Kamil M. pisze:Chciałbym zwrócić uwagę, że wiara powyższych Ojców w Millennium nie miała związku z wiarą w Królestwo dla Izraela. Czasami wręcz przeciwnie - czytając np. Homilię paschalną Melitona możemy zobaczyć, że dla niego Izrael został wypełniony czy zastąpiony przez Kościół. Tym bardziej z Pseudo-Barnabą. Ireneuszowy opis Millennium również nie wskazuje o ile dobrze pamiętam na żadną rolę Izraela.

Racja, Milenium to przede wszystkim Królestwo Syna i poszedłem o jeden krok za daleko z tym Izraelem. Jednak my opieramy się na nauce Apostołów, którzy oczekiwali, że Pan odbuduje Królestwo Izraela, a On im odpowiedział, że Ojciec uczyni to w stosownym czasie, którego oni nie powinni dociekać - "Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą" (Dz. Ap. 1, 7).

Nie sądzę, aby Ireneusz miał coś przeciwko rozumieniu Królestwa Syna jako dziedzictwa praojców Abrahama, Izaaka i Jakuba:

" przyjdzie Pan z nieba na obłokach w chwale Ojca. Jego [antychrysta] zaś, razem z posłusznymi mu, wrzuci do stawu ognia. Dla sprawiedliwych zaś ustanowi czasy królestwa, to znaczy odpocznienia, siódmy dzień uświęcony i przywróci dziedzictwo Abrahama i w królestwie tym, jak mówi Pan, przyjdzie „wielu ze wschodu i zachodu i zasiądą razem z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem” (Mt 8,11). "

Prorocy ST piszą o szczęśliwej Jerozolimie w okresie Millenium:

" Rozweselę się z Jerozolimy i rozraduję się z jej ludu. Już się nie usłyszy w niej odgłosów płaczu ni krzyku narzekania. Nie będzie już w niej niemowlęcia, mającego żyć tylko kilka dni, ani starca, który by nie dopełnił swych lat; bo najmłodszy umrze jako stuletni, a nie osiągnąć stu lat będzie znakiem klątwy. Zbudują domy i mieszkać w nich będą, zasadzą winnice i będą jedli z nich owoce. Nie będą budować, żeby kto inny zamieszkał, nie będą sadzić, żeby kto inny się karmił. Bo na wzór długowieczności drzewa będzie długowieczność mego ludu; i moi wybrani długo używać będą tego, co uczynią ich ręce. Nie będą się trudzić na próżno ani płodzić dzieci na zgubę, bo plemieniem błogosławionych przez Pana są oni sami, i potomkowie ich wraz z nimi. I będzie tak, iż zanim zawołają, Ja im odpowiem; oni jeszcze mówić będą, a Ja już wysłucham. Wilk i baranek paść się będą razem; lew też będzie jadał słomę jak wół; a wąż będzie miał proch ziemi jako pokarm. Zła czynić nie będą ani zgubnie działać na całej świętej mej górze - mówi Pan. "

Pokój z Tobą :)


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 29 mar 2012, 13:24

Jestem innego zdania :) Ale jeśli chodzi o wspomnienie Abrahama i praojców to nic dziwnego - oni mają też udział w Chrystusie, a zatem w Kościele.

I z Tobą pokój Pański niech będzie.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 29 mar 2012, 14:40

Kamil M. pisze:Jestem innego zdania :)

W sprawie Izraela czy w ogóle w sprawie Milenium? Jeśli mogę spytać.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości