Czas u Boga

Inne zagadnienia biblijne
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Czas u Boga

Postautor: Małgorzata » 22 wrz 2010, 21:59

Myślę dużo ostatnio o czasie. I tak w kontekście dyskusji o zmartwychwstaniu po śmierci i czytając Hbr. 4: 3 - 4: "...chociaż dzieła Jego od założenia świata były dokonane... I odpoczął Bóg dnia siódmego od wszystkich dzieł swoich" doszłam do przekonania, że po śmierci my, ci, co umarli w czasach ST i ci, którzy umrą po nas, w tej samej chwili z martwych powstaniemy, bowiem "tam" nie ma czasu, nie ma jego upływu. U Boga wszystko wydarzyło się w 6 dni. Zbawienie również dokonało się. Umierający sprawiedliwy ze ST jest zbawiony, bo za niego Chrystus już umarł, gdyż "tam" nie ma przyszłości. Jest wieczne "teraz". A raczej jednoczesne "wczoraj" i "jutro".
Trudno mi jaśniej napisać, bo pojęcie czasu, czy jego brak to sprawa trudna do wyobrażenia. :-D


re123
Posty: 40
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: re123 » 22 wrz 2010, 22:28

"Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień." (2 PIOTRA 3:8)



pozdr.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czas u Boga

Postautor: Lash » 23 wrz 2010, 10:13

Małgorzata pisze:Myślę dużo ostatnio o czasie. I tak w kontekście dyskusji o zmartwychwstaniu po śmierci i czytając Hbr. 4: 3 - 4: "...chociaż dzieła Jego od założenia świata były dokonane... I odpoczął Bóg dnia siódmego od wszystkich dzieł swoich" doszłam do przekonania, że po śmierci my, ci, co umarli w czasach ST i ci, którzy umrą po nas, w tej samej chwili z martwych powstaniemy, bowiem "tam" nie ma czasu, nie ma jego upływu. U Boga wszystko wydarzyło się w 6 dni. Zbawienie również dokonało się. Umierający sprawiedliwy ze ST jest zbawiony, bo za niego Chrystus już umarł, gdyż "tam" nie ma przyszłości. Jest wieczne "teraz". A raczej jednoczesne "wczoraj" i "jutro".
Trudno mi jaśniej napisać, bo pojęcie czasu, czy jego brak to sprawa trudna do wyobrażenia. :-D
A czy wogóle jest cos takiego jak czas?
Czym jest czas?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: krecik » 23 wrz 2010, 10:45

Myślę że nie warto próbować nawet zgłębiać tematu który poruszasz.
My tutaj na razie funkcjonujemy w wymiarze ziemskim. Poruszamy się w obszarze pięciu zmysłów. Dąż do tego by umacniać szósty zmysł, czyli WIARĘ.

Pewne rzeczy są po prostu dla nas zakryte, dlatego musimy w pokorze cieszyć się tym że jesteśmy w rękach Wszechmogącego.

Trwajmy w Chrystusie, bo kto wytrwa do końca, kto zachowa ufność do końca, zbawiony będzie.
Niby takie proste i oczywiste, ale jeżeli Pan i apostołowie mówi o tym w tylu miejscach, jest to bardzo ważne.
POLECAM, Mt 24 Mk 13 Lu 21 J 14 te rozdziały mnie bardzo krzepią.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 23 wrz 2010, 13:02

Kreciku, to jest oczywiste, ale ja mam naturę "zgłębiacza". Oczywiście, gdy dochodzę do momentu, w którym trudno mi się poruszać, wtedy zostawiam i modlę się. Ale po prostu lubię "drążyć" na ile Pan mi daje "wydrążyć". :mrgreen:


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: krecik » 23 wrz 2010, 13:37

To dobrze że masz umiar w tym zgłębianiu-chwała niech płynie Najwyższemu!
Lecz zastanów się, czy warto wczytywać się w ludzką twórczość?
My tu na forum robimy to, poznajemy opinie drugich. Pisząc takie spostrzeżenie, mam na uwadze jak wiele spraw zajmuje doba, te 24 godziny?
Ile z tego przeznaczam na społeczność? , przecież tak często śpiewamy „...wszystko Tobie dziś oddaję...”


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 23 wrz 2010, 13:44

Nie wiem, czy w ciągu dnia znajdę godzinę , przez którą nie myślałabym o Panu. On jest ze mną cały czas. Mam z Nim społeczność cały czas. A czas spędzany na forum nie uważam za stracony. Obok leży Biblia, do której nieustannie zaglądam. To nie jest Boży czas według Ciebie?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
agnieszkas
Posty: 3602
Rejestracja: 04 kwie 2010, 15:55
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: In Christ Alone
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agnieszkas » 23 wrz 2010, 13:48

"musimy pamiętać, że u Boga, w przeciwieństwie do człowieka, nie ma przeszłości, z którą jest nieodwołalnie związany. Bóg nie żyje w czasie z jego przeszłością i przyszłością. Rozróżnienia czasowe nie mają odniesienia do Tego, który zamieszkuje wieczność. Wieczność jest nieustannie obecnym teraz, w którym przeszłość nigdy nie jest przeszła, a przyszłość jest zawsze obecna.

Dostosowując się do ludzkiej słabości Pismo Święte musi mówić o przeszłych postanowieniach i nadchodzącej przyszłości"

http://tylko-jezus.pl/?p=655


Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
(Gal.2,20)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czas u Boga

Postautor: fantomik » 16 paź 2010, 00:00

Lash pisze:[...]Czym jest czas?

Ilością przekleństw, które jesteśmy w stanie wymamrotać trząsąc się jak galareta gdy stoimy po nie odpowiedniej stronie drzwi do zajętej ubikacji? ;)

A tak bardziej na serio -- miary czasu występują w Słowie w sumie od początku, mamy dzień i noc wiemy, że Bóg nawet raz przedłużył dzień sprawiając, że słońce "stanęło" w swoim biegu na niebie itd. Myślę, że warto zauważyć, że ów odmierzony czas jest również podległy Bogu -- jest Jego Stworzeniem (to Pan nakazuje słońcu "wstać" każdego ranka; chociaż zwykle o tym nie pamiętam jak się gdzieś spieszę jadąc samochodem :/).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czas u Boga

Postautor: okidoki » 16 paź 2010, 21:56

Małgorzata pisze:Myślę dużo ostatnio o czasie. I tak w kontekście dyskusji o zmartwychwstaniu po śmierci i czytając Hbr. 4: 3 - 4: "...chociaż dzieła Jego od założenia świata były dokonane... I odpoczął Bóg dnia siódmego od wszystkich dzieł swoich" doszłam do przekonania, że po śmierci my, ci, co umarli w czasach ST i ci, którzy umrą po nas, w tej samej chwili z martwych powstaniemy, bowiem "tam" nie ma czasu, nie ma jego upływu. U Boga wszystko wydarzyło się w 6 dni. Zbawienie również dokonało się. Umierający sprawiedliwy ze ST jest zbawiony, bo za niego Chrystus już umarł, gdyż "tam" nie ma przyszłości. Jest wieczne "teraz".


Podobny wgląd jest opisany przez Stedmana w książce Autentyczne chrześcijaństwo , http://www.test.be.baptist.poznan.pl/op ... anstwo.htm

i muszę przyznać, że jest mi bardzo bliskie takie spojrzenie.

Czasu nie można dobrze zdefiniować, pomimo tego że każdy z nas doswiadcza jego upływu, nawet w fizyce czas nie ma określonej definicji takiej jaką posiadają n. natężenie pola elektrycznego czy entropia.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czas u Boga

Postautor: Lash » 18 paź 2010, 15:45

okidoki pisze:
Małgorzata pisze:Myślę dużo ostatnio o czasie. I tak w kontekście dyskusji o zmartwychwstaniu po śmierci i czytając Hbr. 4: 3 - 4: "...chociaż dzieła Jego od założenia świata były dokonane... I odpoczął Bóg dnia siódmego od wszystkich dzieł swoich" doszłam do przekonania, że po śmierci my, ci, co umarli w czasach ST i ci, którzy umrą po nas, w tej samej chwili z martwych powstaniemy, bowiem "tam" nie ma czasu, nie ma jego upływu. U Boga wszystko wydarzyło się w 6 dni. Zbawienie również dokonało się. Umierający sprawiedliwy ze ST jest zbawiony, bo za niego Chrystus już umarł, gdyż "tam" nie ma przyszłości. Jest wieczne "teraz".


Podobny wgląd jest opisany przez Stedmana w książce Autentyczne chrześcijaństwo , http://www.test.be.baptist.poznan.pl/op ... anstwo.htm

i muszę przyznać, że jest mi bardzo bliskie takie spojrzenie.

Czasu nie można dobrze zdefiniować, pomimo tego że każdy z nas doswiadcza jego upływu, nawet w fizyce czas nie ma określonej definicji takiej jaką posiadają n. natężenie pola elektrycznego czy entropia.
Okidoki
Ten pogląd niesie za sobą bardzo liczne konsekswnecje!

Skoro u Boga wszystko dokonało sie w 6 dni to .... jutro jest dokonane i twoja przyszłość jest zdeterminowana przez fakt istnienia przyszłości którą stworzył Bóg w 6 dniach! danow temu .....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 paź 2010, 15:54

To czym jest czas jest bardzo trudnym zagadnieniem


Zanim sie rozwinę powiem ze to juz jest FILOZOFIA a nie Biblistyka :/

Ale ok pofilozfuję

Czas to - UKIERUNKOWANIE KTÓRE WYNIKA Z TWORCZEGO AKTU BOŻEGO I JEST POWIĄZANE Z DZIAŁANIEM ( ENERGEIĄ ) BOGA - ( ENERGEIĄ - POSTRZEGANĄ PRZEZ NAS JAKO STWORZENIE ) - POPRZEZ JAKOŚĆ STWORZONYCH PRZEZ NIEGO OBIEKTÓW.

Tyle filozfija moja prywatna ...
aby zrozumieć - google translate pomoże ;) ;) ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 12 mar 2011, 10:21

Chrześcijanie często używają sformułowań, które są sloganami ( te jeszcze nie są groźne ). Są i takie, które uznam za szkodliwe, a co najmniej świadczące o ignorancji. Na te pierwsze zwrócił już uwagę Norbi ( sama je stosuję :zalamany: ) i dzięki Mu za to. A to przykład drugiego typu:
"Bóg ma wspaniały plan dla nas"
Na pozór bardzo budująca wypowiedź. Ale "ułożenie" planu zakłada "wybieganie " myślą w przyszłość. Czy Bóg to robi, skoro jest "Ja Jestem"? Dla Niego nie ma przyszłości i przeszłości. Wszystko jest teraz, w danym momencie. Wszystko widzi teraz.
Co myślicie na ten temat?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 mar 2011, 11:10

Małgorzata pisze:[...]"Bóg ma wspaniały plan dla nas"

Uwielbiam wręcz ten slogan ;) Męczeństwo, konfiskata majątku, wydziedziczenie i wyklęcie przez własną Rodzinę, etc...

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 12 mar 2011, 14:18

Małgorzata pisze:Na pozór bardzo budująca wypowiedź. Ale "ułożenie" planu zakłada "wybieganie " myślą w przyszłość. Czy Bóg to robi, skoro jest "Ja Jestem"? Dla Niego nie ma przyszłości i przeszłości. Wszystko jest teraz, w danym momencie. Wszystko widzi teraz.
Co myślicie na ten temat?


Co mysle jest wyrazone w tym wideo, i podobne do tego co pisal fantomik:

Way of the Master - God Has a Wonderful Plan For Your Life

Czesc 1: http://www.youtube.com/watch?v=cuMRZUmHsC0
Czesc 2: http://www.youtube.com/watch?v=H9IaDYKCcjw
Czesc 3: http://www.youtube.com/watch?v=YHXR_JDecpI


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości