Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: magda » 19 kwie 2017, 22:07

Sdz 11:30-39 bw "(30) A Jefta złożył Panu ślub tej treści: Jeżeli wydasz Ammonitów w moje ręce, (31) to wówczas, gdy cało powrócę z wyprawy na Ammonitów, do Pana należeć będzie i na całopalenie złożę mu to, co wyjdzie na moje spotkanie z drzwi mojego domu. (32) I wyruszył Jefta przeciwko Ammonitom, aby z nimi walczyć, a Pan wydał ich w jego ręce. (33) I zadał im bardzo ciężką klęskę na obszarze od Aroer aż do okolic Minnit, zdobywając dwadzieścia miast, i aż do Abel-Keramim. Tak zostali Ammonici upokorzeni wobec synów izraelskich. (34) A gdy Jefta przyszedł do Mispa i zbliżył się do domu swojego, oto córka jego wyszła na jego spotkanie z bębenkami i tańcami; była zaś ona jedynaczką, oprócz niej nie miał ani syna, ani córki. (35) Toteż gdy ją zobaczył, rozdarł swoje szaty i rzekł: Ach, córko moja, zdruzgotałaś mnie, sama zaś stałaś się dla mnie nietykalną, złożyłem bowiem ślub Panu i nie mogę się cofnąć. (36) A ona rzekła do niego: Ojcze mój, skoro złożyłeś ślub Panu, uczyń ze mną, jak ślubowałeś, gdy Pan sprawił, że wziąłeś pomstę na twoich wrogach, na Ammonitach. (37) Poprosiła tylko swojego ojca: Niech to będzie mi użyczone: pozostaw mi dwa miesiące czasu, abym mogła pójść i chodzić po górach, i opłakiwać moje dziewictwo wraz z moimi towarzyszkami. (38) A on opowiedział: Idź! I wypuścił ją na dwa miesiące. Poszła tedy wraz ze swoimi towarzyszkami i opłakiwała swoje dziewictwo na górach. (39) A po upływie dwóch miesięcy powróciła do swojego ojca, on zaś uczynił z nią zgodnie ze ślubem, jaki złożył. Ona nie obcowała z żadnym mężczyzną. I weszło to w zwyczaj w Izraelu,"

To jest drastyczny przykład jak trzeba dotrzymywac przysięg , ś;ubów, przzyrzeczeń tego co się obieca Bogu .
Jezus za to powiedział:
Mat 5:33-36 bw "(33) Słyszeliście także, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, ale dotrzymasz Panu przysiąg swoich. (34) A Ja wam powiadam, abyście w ogóle nie przysięgali ani na niebo, gdyż jest tronem Boga, (35) ani na ziemię, gdyż jest podnóżkiem stóp jego, ani na Jerozolimę, gdyż jest miastem wielkiego króla; (36) ani na głowę swoją nie będziesz przysięgał, gdyż nie możesz uczynić nawet jednego włosa białym lub czarnym."
Jakób też powtórzył
Jk 5:12 bw "A przede wszystkim, bracia moi, nie przysięgajcie ani na niebo, ani na ziemię, ani nie składajcie żadnej innej przysięgi; ale niech wasze 'tak' będzie 'tak', a wasze 'nie' niech będzie 'nie', abyście nie byli pociągnięci pod sąd."
Czyli teraz mamy najlepiej nie przysiegać na nic ale co z tym co się obiecuje ludziom , bez przysięgi, czy trzeba dotrzymywać obietnic żeby nie wiem co ,czy mozna wycofać sie z obietnicy???? jak myślicie . Na pewno człowiek powinien być słowny ale są sytuacje że jakos nie zawsze można dotrzymać obietnic . Ja to piszę dlatego że miałam sama sytuację w której obiecałam i to przy chrzcie coś , to było warunkiem chrztu i tego nie dotrzymuję i nie chcę dotrzymywać tej obietnicy ale jak wy myslicie czy czasem mozna się wycofać z takich obietnic , nie była to przysięga ale w sumie obietnica przed Bogiem i co w takim razie, skoro juz obiecane. Mam z tym problem


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: Janek » 11 maja 2017, 06:24

Magdo,Czy wg Cb Jefte zjarał córkę ? :)
Tak jak już się coś przysięgnie to lepiej dotrzymać
a wiadome jacy są ludzie stąd takie słowa a nie inne.Paweł przysięgał wiele razy.
Cóż jeśli obietnica wiązała się z jakąś złą praktyką to mówi się trudno,ale modlitwa nie zaszkodzi ;)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: magda » 12 maja 2017, 16:19

Mnie w ogóle chodzi o to ze ja sie chrzciłam dosć dawno u Adwentystów i tam przy chrzcie obiecujesz płacić dziesięcinę i uznawac E.White za proroka i ja to obiecałam bo wtedy myślałam ze tak trzeba. Po wielu latach zaczęłam rozumieć ze to nie tak i ze chrzest nie może być pod warunkiem płacenia dziesiaciny i uznawania tej kobiety za proroka Boga bo już zauwazuyłam że ona pisze brednie. Odeszłam od Adwentystów kilka lat temu i chodziłam do kscioła Chrystusowego, czasami do Baptystów i Zielonych i nie płaciłam zadnych dziesiecin wiec obiecałam a nie dotrzymuję i szczerze mówiac nie chcę dotrzuymac obietnicy bo ja uwazam za przekret bo chrzest ma tylko jeden warunek Biblijny -uwierzyć. więc czy taka obietnica niedotrzymana o złoo?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: Janek » 12 maja 2017, 16:28

Płać ją tam gdzie chodzisz lub inaczej pomagaj...


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: magda » 12 maja 2017, 21:48

Dziesiecina to jednak nie jest obowiązkowa ja starałam sie pomagać na misji tego Kościoła Chrystusowego ale teraz w Warszawie to ja będę chodzic do Baptystów i nie wiem jak u nich się daje czy na tacę czy jeszcze cos jak dziesiecina , na tacę to widziałam ale nie wnikałam dalej. No w każdym razie xle sie czuje z tym ze coś obiecałam i nie daję rady spełnić a nawet uwazam ze to jest orzekręt bo dzisiaciny to były dla kapłanów w swiatyni a nie teraz teraz to jednak wśród chrzesscijan to jest dowolna suma .


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: Janek » 12 maja 2017, 22:55

No nie jest,ale jak obiecałaś...Zresztą zrobisz wedle swojego sumienia
to co będzie według Cb w danym momencie najlepszym wyjściem.
Magdo dziesięcinę dał już Abraham i to Melchizedekowi..
Skoro Ci wyrzuca sumienie to coś z tym zrób
bo będzie boleć i boleć..


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: magda » 13 maja 2017, 15:10

Wiem ale musiałabym oddac dziesiecine za wiele lat a ja mam nieco ponad 1000 zł emerytury, kiedyś jeszcze dorabiałam a teraz juz nie za bardzo mi się udaje po prostu fizycznie nie jest mozliwe. Nawet na bierząco nie da sie tyle dawać bo mam czynsz 650 zł jak dodam inne opłaty to mi zostaje 150 zł na zycie i jak z tego mam dać 100 zł to nie przeżyję. Fizycznie nie jest to możliwe. Poza tym obiecałam ze bedę uznawać E.White za proroka Bożego a to juz też możliwe nie jest , Jak to jest właśnie z dotrzymywaniem słowa jeśli wręcz niemozliwe jest zrobienie tego? to mnie gryzie ale jak widzisz nie jest to nawet mozliwe


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: Janek » 13 maja 2017, 20:50

Bóg o Ellen się gniewać nie będzie :-D
A co do reszty,pomagaj może biednym
na tyle ile możesz.Myślę,że wystarczy..


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: magda » 14 maja 2017, 08:39

Mam taki zamiar ale jak już będę miała gdzie mieszkac na razie jestem bezdomna i mieszkam to tu to tam i nie dam rady jeszcze pomagać. za miesiac bedę miała juz swoje mieszkanie do dyspozycji


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: Janek » 14 maja 2017, 17:43

Życzę zatem powodzenia...
Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa!


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: biblijny » 15 maja 2017, 00:18

magda pisze:Mnie w ogóle chodzi o to ze ja sie chrzciłam dosć dawno u Adwentystów i tam przy chrzcie obiecujesz płacić dziesięcinę i uznawac E.White za proroka i ja to obiecałam bo wtedy myślałam ze tak trzeba.


Obietnica, którą złożyłaś jest nieważna. Bóg nie wymaga od nas dotrzymywania przyrzeczeń niegodziwych, które złożyliśmy wbrew nauce Pisma Świętego. Wręcz przeciwnie, jeśli jakiś człowiek przyrzeknie uczynić coś niewłaściwego, czym prędzej winien zmienić swoje postanowienie.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: biblijny » 15 maja 2017, 00:21

magda pisze:Nawet na bierząco nie da sie tyle dawać bo mam czynsz 650 zł jak dodam inne opłaty to mi zostaje 150 zł na zycie i jak z tego mam dać 100 zł to nie przeżyję. Fizycznie nie jest to możliwe.


Nie masz obowiązku płacenia dziesięciny. Ludzie, którzy Cię do tego nakłonili w przeszłości mają wypaczone poznanie Słowa Bożego. Możesz być użyteczna w Królestwie Bożym w inny sposób niż poprzez łożenie na utrzymanie zboru. Najważniejszą służbą, jaką mogą pełnić w zborze osoby emerytowane jest modlitwa za zbór.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: magda » 15 maja 2017, 22:35

Tak tez myślałam ale też jednak przyrzekłam i mnie to nie daje spokoju bo ja z regóły dotrzymuję przyrzeczeń często nawet dla mnie niekorzystnych , więc mnie to męczy sz tego powodu też myślę ze skoro ja już nie jestem dawno Adwentystką i w tą E.White nie wierzę i wiem ze ona nie pisała zgodnie z pismem świetym i że nie od Boga pochodzą jej wizje to powinnam jednak zapomniec o tym przyrzeczeniu w ogóle nie ma takich wymagań zeby coś przy chrzcie obiecywać i to jest przekret a przekrętu się nie dotrzymuje , no i wbrew mojemu przekonaniu byłoby to nawet grzechem.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: Janek » 16 maja 2017, 00:28

Skoro obiecała Bogu płacić BIBLIJNĄ dziesięcinę na kościół Boży i ją na to stać,to powinna to robić.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Przysięgi , przyrzeczenia ,obiecywanie.

Postautor: magda » 17 maja 2017, 19:22

Tylko , że ja obiecałam płacić na kościół Adwentystów a już w nim nie jestem dawno.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości